ekumenizm.pl   Polski English Deutsch Français Magyar Portugues Dansk Suomi Svenska Espanol Slovenčina In romaneste RUS Ukrainski BG BY
Serwisy specjalne Ekumenizm Z życia Kościołów Religie Publicystyka Inne Prześlij artykuł Redakcja

Polecamy

Ekumenizm.pl zaprasza do współpracy
Serwis EKUMENIZM.PL, istniejący już ponad 9 lat, zaprasza wszystkich zainteresowanych do współtworzenia serwisu - interesują nas nie tylko informacje ściśle odnoszące się do dialogu ekumenicznego, lecz także ważne wydarzenia z życia różnych Kościołów i wspólnot religijnych. Jesteśmy zainteresowani zarówno notkami informacyjnymi, jak i publicystyką. więcej »

Spór o usprawiedliwienie - ekumeniczna dyskusja przed 500-leciem Reformacji
- Reformacja zmieniła nas wszystkich. Kościoły zostały odnowione poprzez ponowne zwrócenie się ku Jezusowi i skoncentrowanie na Piśmie Świętym - napisała ks. Margot Kässmann, ambasador Dekady Reformacji z ramienia Ewangelickiego Kościoła Niemiec (EKD), w tekście zamieszczonym na oficjalnej stronie Kościoła rzymskokatolickiego w Niemczech katholisch.de. Teolożka odniosła się do dyskutowanego od wielu tygodni dokumentu EKD poświęconemu nauce o usprawiedliwieniu, który wywołał wiele kontrowersji. więcej »

Papież przeprasza zielonoświątkowców
Papież Franciszek przybył dzisiaj do włoskiego miasta Caserta, aby spotkać się z tamtejszą parafią Kościoła zielonoświątkowego i ich pastorem Giovanni Traettino, z którym przyjaźni się od czasów posługi biskupiej w Buenos Aires. więcej »

Święto Chrztu Rusi w cieniu minaretów?
W tym roku Święto Chrztu Rusi zbiegło się z muzułmańskimi obchodami końca ramadanu (Id al-Fitr, Uraza Bajram). Jak doniosły media, 30 czerwca cerkwie w Moskwie, nie licząc Soboru Chrystusa Zbawiciela, były jednak prawie puste. Zatłoczone i gwarne były za to ulice biegnące do 5 moskiewskich meczetów. więcej »

Mariawickich problemów z prz(e/y)szłością ciąg dalszy
Zebrana 30 czerwca br. w Płocku Kapituła Generalna Kapłanów Kościoła Starokatolickiego Mariawitów nie przyniosła spodziewanego rozwiązania konfliktu dotyczącego ewentualnego powrotu tego Kościoła do Unii Utrechckiej, a także rozpoczęcia dialogu wewnątrzkościelnego, celem możliwie najszybszego zwołania Synodu Kościoła, pierwszego od 1937 roku. więcej »

Niedziela coraz częściej bez uczestnictwa w mszy
Instytut Statystyk Kościoła Katolickiego ogłosił wyniki liczenia wiernych uczestniczących w mszy, które odbyło się 20 października 2013 r. Po raz pierwszy od czasu prowadzenia takich statystyk (czyli od 1980 roku) wskaźnik dominicantes spadł poniżej 40% - dla całej Polski wynosi on 39,1%. więcej »

Sonda ekumenizm.pl
Decyzja Watykanu, umożliwiająca tradycyjnym anglikanom przejście pod jurysdykcję Biskupa Rzymu:

jest szczodrym gestem papieża, świadczącym o prawdziwym ekumenizmie, który polega na powrocie nierzymskokatolików do Rzymu
jest łowieniem ryb w cudzym stawie, prozelityzmem, który osłabi wiarygodność ekumenii
nie ma żadnego znaczenia dla ruchu ekumenicznego – business as usual
żadna z odpowiedzi nie wyraża mojej opinii

Najnowsze
ARTYKUŁY
Brak nowych artykułów

Nowe komentarze wygasają po 48 h
 • Apostata w znaczeniu pickwick... (11)
 • Papież zaprosił już uczestników ...


 • Nowe linki wygasają po 2 tyg
  Brak nowych linków

  Zasady wykorzystywania cookies 
  Komunia święta a ślub cywilny
  Pytania i odpowiedzi
  Jestem mężatką w świetle prawa cywilnego, natomiast w świetle prawa kanonicznego jestem panną. mam ślub cywilny z mężczyzną rozwiedzionym; jest to mój pierwszy i jedyny mąż, pierwszy i jedyny mężczyzna. Niestety, bardzo ciąży mi niemożność przyjmowania Komunii świętej. Czy rzeczywiście nie mogę przyjmować sakramentów świętych? Przystępować do spowiedzi i komunii świętej? Znam małżeństwo w takiej samej sytuacji - i tam osoba, która ma tylko ślub cywilny (pierwszy związek) przyjmuje Komunię świętą.


  Rzeczywiście sprawa nie jest taka prosta. Małżeństwo w Kościele katolickim jest jedno i nierozerwalne. Jeśli Pani „cywilny” mąż jest związany sakramentem małżeństwa z inną kobietą, a sąd kościelny nie stwierdził nieważności małżeństwa, to w świetle prawa Kościoła oni nadal są mężem i żoną. A więc (choć to trudno zabrzmi), według Kościoła Wasz związek nie może być małżeństwem. Chyba, że przeszkody z jego strony już kiedyś nie będzie. W związku z tym nie możecie przystępować do sakramentów, jeśli razem żyjecie, w pełnym tego słowa znaczeniu.

  Tak więc teoretycznie można by mówić o tzw. „białym małżeństwie” i wtedy sprawa przystępowania do sakramentów wygląda już inaczej. A tak jest: spowiedź zakłada tak żal, jak mocne postanowienie poprawy. Tutaj trudno by mówić o poprawie... To, co mógłbym zaproponować – idąc po linii dokumentu Jana Pawła II „Familiaris consortio” – spróbować znaleźć, mimo braku uczestnictwa w życiu sakramentalnym, swojego miejsca w Kościele. O tym pisze JPII w nr. 84 wspomnianego dokumentu (pewno do odszukania w Internecie). Pary niesakramentalne też mają swoje miejsce we wspólnocie Kościoła i nikt Was z Kościoła na pewno nie wyrzuca. Ale zachęcam do poszukania jak można korzystać z różnych duchowych darów, z np. Komunii Św. duchowej, lektura Pisma Świetego, jałmużna...

  Klaudiusz Nowacki-Stuhr

    
  27.06.2006 23:44   maja   Pytania i odpowiedzi

  Komunia święta a ślub cywilny - komentarze (0)
  Widok:  
  Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
  CZĘSTO SZUKANE HASŁA: Judasz, ewangelia Judasza | Joseph Ratzinger - Benedykt XVI | Aborcja | Ewangelia św. Tomasza | Unieważnienie małżeństwa, rozwód | Efekt cieplarniany | Czarna msza | Kurs przedmałżeński | Opus Dei | Różokrzyżowcy | Rerum Novarum | Szkielet ludzki | Konklawe | O. Rydzyk | Obrzezanie | Ordynacja (święcenia kapłańskie) kobiet
   Prawa Autorskie © 2014 Ekumenizm.pl
   Wszelkie znaki handlowe i prawa autorskie należą do ich właścicieli.
  CMS: GeekLog
  Mapa serwisu