ekumenizm.pl   Polski English Deutsch Français Magyar Portugues Dansk Suomi Svenska Espanol Slovenčina In romaneste RUS Ukrainski BG BY
Serwisy specjalne Ekumenizm Z życia Kościołów Religie Publicystyka Inne Prześlij artykuł Redakcja

Polecamy

Ekumenizm.pl zaprasza do współpracy
Serwis EKUMENIZM.PL, istniejący już ponad 9 lat, zaprasza wszystkich zainteresowanych do współtworzenia serwisu - interesują nas nie tylko informacje ściśle odnoszące się do dialogu ekumenicznego, lecz także ważne wydarzenia z życia różnych Kościołów i wspólnot religijnych. Jesteśmy zainteresowani zarówno notkami informacyjnymi, jak i publicystyką. więcej »

Biskupi w roli leśnych dziadków
Warto było odczekać marsz PiS i poczekać na rezygnację pięciu biskupów z zasiadania w komitecie honorowym wiecu, którego organizatorzy stwierdzają brak demokracji w Polsce, a nawet brak niepodległości. O ile biskupi - zapewne przymuszeni przez Watykan lub mądrzejszych od siebie doradców - wycofali się, o tyle wyjaśnienia serwowane później potwierdzają tezę, że Kościół rzymskokatolicki w Polsce, szczególnie ten hierarchiczny, nie potrzebuje zewnętrznych wrogów. Wystarczą mu jego biskupi w roli leśnych dziadków, szkodzących nie tylko wizerunkowi Kościoła, ale jego powołaniu. więcej »

Zły adres - papież Franciszek w Konstantynopolu
Biskup Rzymu, papież Franciszek i patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej spotkali się w Fanarze podczas liturgii sprawowanej z okazji święta apostoła św. Andrzeja. Po nabożeństwie Franciszek podkreślił w swoim przemówieniu, że bardzo mu zależy na jedności siostrzanych Kościołów i podpisał z patriarchą Bartłomiejem wspólne oświadczenie, w którym znalazł się również apel o zachowanie chrześcijańskiej obecności na Bliskim Wschodzie, deklaracja o kontynuowaniu dialogu teologicznego oraz konstruktywnych rozmów ze światem islamu. więcej »

Nieoczywista oczywistość - o gender i nie tylko
Dzisiaj w Centrum Luterańskim w Warszawie odbyła się konferencja zorganizowana przez Kancelarię Biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, dotycząca przemocy wobec kobiet i zagadnienia gender z luterańskiej perspektywy. Pierwszą część seminarium stanowiły referaty i dyskusje luterańskich teologów z Polski, Niemiec i Finlandii, a drugą dyskusja panelowa, w której wzięli udział polscy teolodzy luterańscy, w tym trzy kobiety. więcej »

Luteranie podejmują temat ordynacji kobiet
W roku 2015 podczas jesiennej sesji Synodu Kościoła planuję zgłosić wniosek o zmianę Zasadniczego Prawa Wewnętrznego tak, aby umożliwiało ono ordynację prezbiterską kobiet. Będę wnosił, aby Synod miał czas na dyskusję i aby głosowanie odbyło się wiosną 2016 roku podczas dziewiątej sesji Synodu - zapowiedział Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, ks. Jerzy Samiec podczas rozpoczętej 17 października sesji Synodu Kościoła. więcej »

Co to są wartości chrześcijańskie?
Darmowy podręcznik dla uczniów rozpoczynających naukę nie jest entuzjastycznie przyjmowany przez wielu rodziców i nauczycieli i to niezależnie od ich światopoglądu. Do krytyków dołączają się biskupi - ocenę Naszego Elementarza przedstawił na 365. zebraniu plenarnym Episkopatu Polski biskup Marek Mendyk. Najpoważniejszym z punktu widzenia Kościoła zarzutem jest niewątpliwie to, że Nasz Elementarz propaguje konsumpcjonizm i hedonizm, oraz eliminuje wartości chrześcijańskie. więcej »

Sonda ekumenizm.pl
Decyzja Watykanu, umożliwiająca tradycyjnym anglikanom przejście pod jurysdykcję Biskupa Rzymu:

jest szczodrym gestem papieża, świadczącym o prawdziwym ekumenizmie, który polega na powrocie nierzymskokatolików do Rzymu
jest łowieniem ryb w cudzym stawie, prozelityzmem, który osłabi wiarygodność ekumenii
nie ma żadnego znaczenia dla ruchu ekumenicznego – business as usual
żadna z odpowiedzi nie wyraża mojej opinii

Najnowsze
ARTYKUŁY
Brak nowych artykułów

Nowe komentarze wygasają po 48 h
 • Kościół Anglii potwierdza: ko... (7)
 • Biskupi w roli leśnych dziadków (26)
 • Czas zamknąć Ekumenizm.pl - n... (7)


 • Nowe linki wygasają po 2 tyg
  Brak nowych linków

  Zasady wykorzystywania cookies 
  Komunia święta a ślub cywilny
  Pytania i odpowiedzi
  Jestem mężatką w świetle prawa cywilnego, natomiast w świetle prawa kanonicznego jestem panną. mam ślub cywilny z mężczyzną rozwiedzionym; jest to mój pierwszy i jedyny mąż, pierwszy i jedyny mężczyzna. Niestety, bardzo ciąży mi niemożność przyjmowania Komunii świętej. Czy rzeczywiście nie mogę przyjmować sakramentów świętych? Przystępować do spowiedzi i komunii świętej? Znam małżeństwo w takiej samej sytuacji - i tam osoba, która ma tylko ślub cywilny (pierwszy związek) przyjmuje Komunię świętą.


  Rzeczywiście sprawa nie jest taka prosta. Małżeństwo w Kościele katolickim jest jedno i nierozerwalne. Jeśli Pani „cywilny” mąż jest związany sakramentem małżeństwa z inną kobietą, a sąd kościelny nie stwierdził nieważności małżeństwa, to w świetle prawa Kościoła oni nadal są mężem i żoną. A więc (choć to trudno zabrzmi), według Kościoła Wasz związek nie może być małżeństwem. Chyba, że przeszkody z jego strony już kiedyś nie będzie. W związku z tym nie możecie przystępować do sakramentów, jeśli razem żyjecie, w pełnym tego słowa znaczeniu.

  Tak więc teoretycznie można by mówić o tzw. „białym małżeństwie” i wtedy sprawa przystępowania do sakramentów wygląda już inaczej. A tak jest: spowiedź zakłada tak żal, jak mocne postanowienie poprawy. Tutaj trudno by mówić o poprawie... To, co mógłbym zaproponować – idąc po linii dokumentu Jana Pawła II „Familiaris consortio” – spróbować znaleźć, mimo braku uczestnictwa w życiu sakramentalnym, swojego miejsca w Kościele. O tym pisze JPII w nr. 84 wspomnianego dokumentu (pewno do odszukania w Internecie). Pary niesakramentalne też mają swoje miejsce we wspólnocie Kościoła i nikt Was z Kościoła na pewno nie wyrzuca. Ale zachęcam do poszukania jak można korzystać z różnych duchowych darów, z np. Komunii Św. duchowej, lektura Pisma Świetego, jałmużna...

  Klaudiusz Nowacki-Stuhr

    
  27.06.2006 23:44   maja   Pytania i odpowiedzi

  Komunia święta a ślub cywilny - komentarze (0)
  Widok:  
  Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
  CZĘSTO SZUKANE HASŁA: Judasz, ewangelia Judasza | Joseph Ratzinger - Benedykt XVI | Aborcja | Ewangelia św. Tomasza | Unieważnienie małżeństwa, rozwód | Efekt cieplarniany | Czarna msza | Kurs przedmałżeński | Opus Dei | Różokrzyżowcy | Rerum Novarum | Szkielet ludzki | Konklawe | O. Rydzyk | Obrzezanie | Ordynacja (święcenia kapłańskie) kobiet
   Prawa Autorskie © 2014 Ekumenizm.pl
   Wszelkie znaki handlowe i prawa autorskie należą do ich właścicieli.
  CMS: GeekLog
  Mapa serwisu