ekumenizm.pl   Polski English Deutsch Français Magyar Portugues Dansk Suomi Svenska Espanol Slovenčina In romaneste RUS Ukrainski BG BY
Serwisy specjalne Ekumenizm Z życia Kościołów Religie Publicystyka Inne Prześlij artykuł Redakcja

Polecamy

Ekumenizm.pl zaprasza do współpracy
Serwis EKUMENIZM.PL, istniejący już ponad 9 lat, zaprasza wszystkich zainteresowanych do współtworzenia serwisu - interesują nas nie tylko informacje ściśle odnoszące się do dialogu ekumenicznego, lecz także ważne wydarzenia z życia różnych Kościołów i wspólnot religijnych. Jesteśmy zainteresowani zarówno notkami informacyjnymi, jak i publicystyką. więcej »

Mariawici znów w Unii Utrechckiej
Po 90 latach zostało przywrócone członkostwo Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Międzynarodowej Konferencji Biskupów Starokatolickich zwanej potocznie Unią Utrechcką. Jednak zarówno decyzja, tryb jej podejmowania oraz implikacje ekumeniczne mogą mieć negatywny wpływ na mariawityzm nurtu płockiego. więcej »

Ks. Jan Gross nie żyje - dwa wspomnienia
25 marca w Cieszynie zmarł ks. Jan Gross, były prezes Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, znany liturgista i ekumenista. Przez wiele lat pełnił funkcję przewodniczącego Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej. więcej »

Czy Bóg chce byśmy umierali za Ojczyznę?
Czy kochasz swoją matkę nad życie? To było pytanie, które w czasach mojego dzieciństwa uważałam za jedno z najgłupszych, zwłaszcza, że znałam całkiem sporo osób deklarujących taką miłość - tyle, że niestety - tylko deklarujących. Więc ja jako dziecko nie kochałam mojej matki nad życie, bo nikt nigdy ze mnie takiej deklaracji nie wydusił, a ponadto, kiedy umarła ja - mimo, że wiele osób mówiło, że po śmierci matki też się powinno z bólu umrzeć - żyłam nadal. więcej »

Rozdarty naród, rozdarte Cerkwie - rozmowa o sytuacji prawosławia na Ukrainie
Ci, którzy wybierają Patriarchat Kijowski czują się bardziej wyemancypowani narodowo. Mniej na nich wpływa idea jednego narodu ruskiego (Rosjanie, Białorusini i Ukraińcy). Dla nich Święta Ruś jest tutaj, na Ukrainie. Z kolei moskiewscy prawosławni to mentalność konstruowana na restytucji Imperium Rosyjskiego i Moskwy jako Trzeciego Rzymu, który jest gwarantem kanoniczności - mówi Tomasz Sulima, prawosławny publicysta i działacz mniejszości białoruskiej w Polsce. więcej »

Rzeczpospolita rozmieniona na drobne
Polska ma wreszcie prawdziwego, sportowego bohatera narodowego namaszczonego przez Jakuba Kowalskiego, publicystę dziennika 'Rzeczpospolitej'. Polaka-katolika z krwi i kości. Małysz – mało charyzmatyczny jak na luteranina przystało – nie nadawał się na piedestał, mimo że Polska pękała z dumy, gdy zdobywał kolejne trofea. Cieszyli się chyba wszyscy, ale nie publicysta Rzeczpospolitej i chyba kierownictwo gazety, która wydrukowała refleksje żurnalisty o relacjach sportu i religii. więcej »

Czy wolno nam dyskutować o eutanazji?
Decyzja belgijskiego parlamentu o eutanazji dzieci przemknęła przez polskie media. Zazwyczaj w tonie emocjonalnego oburzenia, niekiedy w tonie oskarżycielskim. Ale jest jeden kłopot - my w Polsce po prostu nie mamy prawa zajmować jednoznacznego stanowiska przeciw eutanazji, oceniać Belgów i Holendrów. Tak długo, jak nie załatwimy rzeczy podstawowych. więcej »

Sonda ekumenizm.pl
Decyzja Watykanu, umożliwiająca tradycyjnym anglikanom przejście pod jurysdykcję Biskupa Rzymu:

jest szczodrym gestem papieża, świadczącym o prawdziwym ekumenizmie, który polega na powrocie nierzymskokatolików do Rzymu
jest łowieniem ryb w cudzym stawie, prozelityzmem, który osłabi wiarygodność ekumenii
nie ma żadnego znaczenia dla ruchu ekumenicznego – business as usual
żadna z odpowiedzi nie wyraża mojej opinii

Najnowsze
ARTYKUŁY
Brak nowych artykułów

Nowe komentarze wygasają po 48 h
 • Mariawici znów w Unii Utrechckiej
 • Interdykt to nie najlepszy sp... (5)
 • Kolejna konwersja u zielonośw... (2)


 • Nowe linki wygasają po 2 tyg
  Brak nowych linków

  Zasady wykorzystywania cookies 
  Komunia święta a ślub cywilny
  Pytania i odpowiedzi
  Jestem mężatką w świetle prawa cywilnego, natomiast w świetle prawa kanonicznego jestem panną. mam ślub cywilny z mężczyzną rozwiedzionym; jest to mój pierwszy i jedyny mąż, pierwszy i jedyny mężczyzna. Niestety, bardzo ciąży mi niemożność przyjmowania Komunii świętej. Czy rzeczywiście nie mogę przyjmować sakramentów świętych? Przystępować do spowiedzi i komunii świętej? Znam małżeństwo w takiej samej sytuacji - i tam osoba, która ma tylko ślub cywilny (pierwszy związek) przyjmuje Komunię świętą.


  Rzeczywiście sprawa nie jest taka prosta. Małżeństwo w Kościele katolickim jest jedno i nierozerwalne. Jeśli Pani „cywilny” mąż jest związany sakramentem małżeństwa z inną kobietą, a sąd kościelny nie stwierdził nieważności małżeństwa, to w świetle prawa Kościoła oni nadal są mężem i żoną. A więc (choć to trudno zabrzmi), według Kościoła Wasz związek nie może być małżeństwem. Chyba, że przeszkody z jego strony już kiedyś nie będzie. W związku z tym nie możecie przystępować do sakramentów, jeśli razem żyjecie, w pełnym tego słowa znaczeniu.

  Tak więc teoretycznie można by mówić o tzw. „białym małżeństwie” i wtedy sprawa przystępowania do sakramentów wygląda już inaczej. A tak jest: spowiedź zakłada tak żal, jak mocne postanowienie poprawy. Tutaj trudno by mówić o poprawie... To, co mógłbym zaproponować – idąc po linii dokumentu Jana Pawła II „Familiaris consortio” – spróbować znaleźć, mimo braku uczestnictwa w życiu sakramentalnym, swojego miejsca w Kościele. O tym pisze JPII w nr. 84 wspomnianego dokumentu (pewno do odszukania w Internecie). Pary niesakramentalne też mają swoje miejsce we wspólnocie Kościoła i nikt Was z Kościoła na pewno nie wyrzuca. Ale zachęcam do poszukania jak można korzystać z różnych duchowych darów, z np. Komunii Św. duchowej, lektura Pisma Świetego, jałmużna...

  Klaudiusz Nowacki-Stuhr

    
  27.06.2006 23:44   maja   Pytania i odpowiedzi

  Komunia święta a ślub cywilny - komentarze (0)
  Widok:  
  Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
  CZĘSTO SZUKANE HASŁA: Judasz, ewangelia Judasza | Joseph Ratzinger - Benedykt XVI | Aborcja | Ewangelia św. Tomasza | Unieważnienie małżeństwa, rozwód | Efekt cieplarniany | Czarna msza | Kurs przedmałżeński | Opus Dei | Różokrzyżowcy | Rerum Novarum | Szkielet ludzki | Konklawe | O. Rydzyk | Obrzezanie | Ordynacja (święcenia kapłańskie) kobiet
   Prawa Autorskie © 2014 Ekumenizm.pl
   Wszelkie znaki handlowe i prawa autorskie należą do ich właścicieli.
  CMS: GeekLog
  Mapa serwisu