ekumenizm.pl   Polski English Deutsch Français Magyar Portugues Dansk Suomi Svenska Espanol Slovenčina In romaneste RUS Ukrainski BG BY
Serwisy specjalne Ekumenizm Z życia Kościołów Religie Publicystyka Inne Prześlij artykuł Redakcja

Polecamy

Ekumenizm.pl zaprasza do współpracy
Serwis EKUMENIZM.PL, istniejący już ponad 9 lat, zaprasza wszystkich zainteresowanych do współtworzenia serwisu - interesują nas nie tylko informacje ściśle odnoszące się do dialogu ekumenicznego, lecz także ważne wydarzenia z życia różnych Kościołów i wspólnot religijnych. Jesteśmy zainteresowani zarówno notkami informacyjnymi, jak i publicystyką. więcej »

Luteranie podejmują temat ordynacji kobiet
W roku 2015 podczas jesiennej sesji Synodu Kościoła planuję zgłosić wniosek o zmianę Zasadniczego Prawa Wewnętrznego tak, aby umożliwiało ono ordynację prezbiterską kobiet. Będę wnosił, aby Synod miał czas na dyskusję i aby głosowanie odbyło się wiosną 2016 roku podczas dziewiątej sesji Synodu - zapowiedział Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, ks. Jerzy Samiec podczas rozpoczętej 17 października sesji Synodu Kościoła. więcej »

Co to są wartości chrześcijańskie?
Darmowy podręcznik dla uczniów rozpoczynających naukę nie jest entuzjastycznie przyjmowany przez wielu rodziców i nauczycieli i to niezależnie od ich światopoglądu. Do krytyków dołączają się biskupi - ocenę Naszego Elementarza przedstawił na 365. zebraniu plenarnym Episkopatu Polski biskup Marek Mendyk. Najpoważniejszym z punktu widzenia Kościoła zarzutem jest niewątpliwie to, że Nasz Elementarz propaguje konsumpcjonizm i hedonizm, oraz eliminuje wartości chrześcijańskie. więcej »

Wyzwanie katolickości - rozmowa z arcybiskupem Utrechtu Jorisem Vercammenem
Czym jest katolickość i jakie wyzwania stoją przed Kościołami Unii Utrechckiej? Jakie są perspektywy jedności i co starokatolicyzm ma do zaproponowania współczesnemu ruchowi ekumenicznemu? Czy biskupi mariawiccy zostaną ponownie przyjęci do Unii Utrechckiej? - na te i inne pytania odpowiada w rozmowie z ekumenizm.pl arcybiskup Utrechtu, zwierzchnik Kościoła Starokatolickiego w Holandii i przewodniczący Międzynarodowej Konferencji Biskupów Starokatolickich Unii Utrechckiej Joris Vercammen. więcej »

Rodzina - nauczanie Kościoła a poglądy zwykłych wiernych
Gdyby katolickie rodziny w większości były zgodne z obrazem rodziny jaki chciałby widzieć Kościół pewnie nie odbywałby się teraz w Watykanie nadzwyczajny synod biskupów w sprawie rodziny. Nie da się też ukryć, że nauczanie Kościoła rozmija się z tym, co szeregowi wierni sądzą na temat rozwodów, antykoncepcji i związków jednopłciowych. więcej »

Kościół zapomniał jak przebaczać?
Arcybiskup Westminsteru kardynał Vincent Nichols - zabierając głos w debacie poprzedzającej nadzwyczajny synod biskupów w kwestii rodziny - powiedział, że miłosierdzie i przebaczenie nie jest najmocniejszą stroną Kościoła. Kościół - zdaniem najwyższego rangą hierarchy Kościoła rzymskokatolickiego w Wielkiej Brytanii - powinien uświadomić sobie fakt, że prywatne życie wiernych często nijak ma się do idealnej wizji rodziny. więcej »

Sonda ekumenizm.pl
Decyzja Watykanu, umożliwiająca tradycyjnym anglikanom przejście pod jurysdykcję Biskupa Rzymu:

jest szczodrym gestem papieża, świadczącym o prawdziwym ekumenizmie, który polega na powrocie nierzymskokatolików do Rzymu
jest łowieniem ryb w cudzym stawie, prozelityzmem, który osłabi wiarygodność ekumenii
nie ma żadnego znaczenia dla ruchu ekumenicznego – business as usual
żadna z odpowiedzi nie wyraża mojej opinii

Najnowsze
ARTYKUŁY
Brak nowych artykułów

Nowe komentarze wygasają po 48 h
 • Kościół katolicki po synodzie (30)
 • Ewangelicy Reformowani (5)
 • Abraham Kuyper (10)
 • Anglokatolicki biskup zamierz... (7)


 • Nowe linki wygasają po 2 tyg
  Brak nowych linków

  Zasady wykorzystywania cookies 
  Aborcja i kara za grzech
  Pytania i odpowiedzi
  Mam pytanie, czy kobieta, która dokonała aborcji, a teraz bardzo tego żałuje, może uzyskać odpuszczenie grzechu?


  Katoliczka dokonująca aborcji wpada mocą prawa w karę ekskomuniki – mówi o tym kan. 1398 KPK. Jednocześnie należy zbadać, czy zgodnie z kan. 1323 KPK kobieta ta w ogóle wpadła w karę ekskomuniki. To jest jedna rzeczywistość – prawna.

  Osoba ekskomunikowana nie ma prawa do sprawowania i przyjmowania sakramentów. Gdy więc taka kobieta przychodzi do konfesjonału i wyznaje ten grzech, to spowiednik najpierw (po spełnieniu warunków ze strony kobiety i jeśli spowiednik ma władzę zdjęcia tej ekskomuniki) zdejmuje tę karę. Dopiero później możemy mówić o możliwości formalnego sprawowania sakramentu pokuty.

  Druga rzeczywistość – sakramentalna: żal za grzech i mocne postanowienie poprawy, to obok wyznania grzechów konstytutywne, w takich okolicznościach jak konfesjonał, warunki do udzielenia rozgrzeszenia (pomijam tu niektóre wyjątkowe sytuacje). Bez żalu i mocnego postanowienia poprawy nie można w spowiedzi usznej udzielić rozgrzeszenia. Tutaj – w żalu – spotykają się te dwie rzeczywistości: prawna i sakramentalna. Żeby zło zacząć pokonywać, trzeba się od niego świadomie zacząć uwalniać.

  Inną, bolesną sprawą, o której można wspomnieć, jest tzw. zespół poaborcyjny, rana psychiczna, która niestety, ale może za tą kobietą ciągnąć się wiele lat. To bolesne, ale takie bywają psychiczne i także duchowe konsekwencje zabójstwa dzieci nienarodzonych.

    
  03.06.2006 21:06   Gość serwisu   Pytania i odpowiedzi

  Aborcja i kara za grzech - komentarze (0)
  Widok:  
  Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
  CZĘSTO SZUKANE HASŁA: Judasz, ewangelia Judasza | Joseph Ratzinger - Benedykt XVI | Aborcja | Ewangelia św. Tomasza | Unieważnienie małżeństwa, rozwód | Efekt cieplarniany | Czarna msza | Kurs przedmałżeński | Opus Dei | Różokrzyżowcy | Rerum Novarum | Szkielet ludzki | Konklawe | O. Rydzyk | Obrzezanie | Ordynacja (święcenia kapłańskie) kobiet
   Prawa Autorskie © 2014 Ekumenizm.pl
   Wszelkie znaki handlowe i prawa autorskie należą do ich właścicieli.
  CMS: GeekLog
  Mapa serwisu