ekumenizm.pl   Polski English Deutsch Français Magyar Portugues Dansk Suomi Svenska Espanol Slovenčina In romaneste RUS Ukrainski BG BY
Serwisy specjalne Ekumenizm Z życia Kościołów Religie Publicystyka Inne Prześlij artykuł Redakcja

Polecamy

Ekumenizm.pl zaprasza do współpracy
Serwis EKUMENIZM.PL, istniejący już ponad 9 lat, zaprasza wszystkich zainteresowanych do współtworzenia serwisu - interesują nas nie tylko informacje ściśle odnoszące się do dialogu ekumenicznego, lecz także ważne wydarzenia z życia różnych Kościołów i wspólnot religijnych. Jesteśmy zainteresowani zarówno notkami informacyjnymi, jak i publicystyką. więcej »

Niedziela coraz częściej bez uczestnictwa w mszy
Instytut Statystyk Kościoła Katolickiego ogłosił wyniki liczenia wiernych uczestniczących w mszy, które odbyło się 20 października 2013 r. Po raz pierwszy od czasu prowadzenia takich statystyk (czyli od 1980 roku) wskaźnik dominicantes spadł poniżej 40% - dla całej Polski wynosi on 39,1%. więcej »

"Nie ma takiej potrzeby" - ciąg dalszy zmagań płockich mariawitów z Unią Utrechcką i nie tylko
W kwietniu br. informowaliśmy o ponownym przyjęciu Kościoła Starokatolickiego Mariawitów do Unii Utrechckiej. Informacja wraz z załączonym tłumaczeniem deklaracji podpisanej przez biskupów mariawickich podczas spotkania w Szwajcarii wywołała lawinę komentarzy, często niesprawiedliwych i formułowanych zbyt pochopnie. Co spowodowało taką eksplozję emocji i co działo się po naszej publikacji? więcej »

700 kobiet księży i arcybiskup jako diakon - obchody 20-lecia kapłaństwa kobiet w Kościele Anglii
Klasa 1994 roku – w tak żartobliwy sposób tygodnik 'Church Times' opisał 20. rocznicę wprowadzenia kapłaństwa kobiet w Kościele Anglii. Przed monumentalną katedrą św. Pawła w Londynie 700 kobiet ordynowanych w Kościele Anglii przed dwoma dekadami świętowało swój jubileusz wraz z arcybiskupem Canterbury Justinem Welbym. Przed uroczystą liturgią odbył się marsz anglikańskich kapłanek z rodzinami, który rozpoczął się przed Opactwem Westminsterskim, a zakończył przed katedrą. więcej »

Mariawici znów w Unii Utrechckiej
Po 90 latach zostało przywrócone członkostwo Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Międzynarodowej Konferencji Biskupów Starokatolickich zwanej potocznie Unią Utrechcką. Jednak zarówno decyzja, tryb jej podejmowania oraz implikacje ekumeniczne mogą mieć negatywny wpływ na mariawityzm nurtu płockiego. więcej »

Ks. Jan Gross nie żyje - dwa wspomnienia
25 marca w Cieszynie zmarł ks. Jan Gross, były prezes Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, znany liturgista i ekumenista. Przez wiele lat pełnił funkcję przewodniczącego Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej. więcej »

Czy Bóg chce byśmy umierali za Ojczyznę?
Czy kochasz swoją matkę nad życie? To było pytanie, które w czasach mojego dzieciństwa uważałam za jedno z najgłupszych, zwłaszcza, że znałam całkiem sporo osób deklarujących taką miłość - tyle, że niestety - tylko deklarujących. Więc ja jako dziecko nie kochałam mojej matki nad życie, bo nikt nigdy ze mnie takiej deklaracji nie wydusił, a ponadto, kiedy umarła ja - mimo, że wiele osób mówiło, że po śmierci matki też się powinno z bólu umrzeć - żyłam nadal. więcej »

Sonda ekumenizm.pl
Decyzja Watykanu, umożliwiająca tradycyjnym anglikanom przejście pod jurysdykcję Biskupa Rzymu:

jest szczodrym gestem papieża, świadczącym o prawdziwym ekumenizmie, który polega na powrocie nierzymskokatolików do Rzymu
jest łowieniem ryb w cudzym stawie, prozelityzmem, który osłabi wiarygodność ekumenii
nie ma żadnego znaczenia dla ruchu ekumenicznego – business as usual
żadna z odpowiedzi nie wyraża mojej opinii

Najnowsze
ARTYKUŁY
Brak nowych artykułów

Nowe komentarze wygasają po 48 h
 • "Nie ma takiej potrzeby" - ci... (4)
 • Kościół Anglii: Zwolennicy ko... (3)
 • Mariawickich problemów z prz(e/y...
 • Ten kłopotliwy papież...


 • Nowe linki wygasają po 2 tyg
  Brak nowych linków

  Zasady wykorzystywania cookies 
  Aborcja i kara za grzech
  Pytania i odpowiedzi
  Mam pytanie, czy kobieta, która dokonała aborcji, a teraz bardzo tego żałuje, może uzyskać odpuszczenie grzechu?


  Katoliczka dokonująca aborcji wpada mocą prawa w karę ekskomuniki – mówi o tym kan. 1398 KPK. Jednocześnie należy zbadać, czy zgodnie z kan. 1323 KPK kobieta ta w ogóle wpadła w karę ekskomuniki. To jest jedna rzeczywistość – prawna.

  Osoba ekskomunikowana nie ma prawa do sprawowania i przyjmowania sakramentów. Gdy więc taka kobieta przychodzi do konfesjonału i wyznaje ten grzech, to spowiednik najpierw (po spełnieniu warunków ze strony kobiety i jeśli spowiednik ma władzę zdjęcia tej ekskomuniki) zdejmuje tę karę. Dopiero później możemy mówić o możliwości formalnego sprawowania sakramentu pokuty.

  Druga rzeczywistość – sakramentalna: żal za grzech i mocne postanowienie poprawy, to obok wyznania grzechów konstytutywne, w takich okolicznościach jak konfesjonał, warunki do udzielenia rozgrzeszenia (pomijam tu niektóre wyjątkowe sytuacje). Bez żalu i mocnego postanowienia poprawy nie można w spowiedzi usznej udzielić rozgrzeszenia. Tutaj – w żalu – spotykają się te dwie rzeczywistości: prawna i sakramentalna. Żeby zło zacząć pokonywać, trzeba się od niego świadomie zacząć uwalniać.

  Inną, bolesną sprawą, o której można wspomnieć, jest tzw. zespół poaborcyjny, rana psychiczna, która niestety, ale może za tą kobietą ciągnąć się wiele lat. To bolesne, ale takie bywają psychiczne i także duchowe konsekwencje zabójstwa dzieci nienarodzonych.

    
  03.06.2006 21:06   Gość serwisu   Pytania i odpowiedzi

  Aborcja i kara za grzech - komentarze (0)
  Widok:  
  Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
  CZĘSTO SZUKANE HASŁA: Judasz, ewangelia Judasza | Joseph Ratzinger - Benedykt XVI | Aborcja | Ewangelia św. Tomasza | Unieważnienie małżeństwa, rozwód | Efekt cieplarniany | Czarna msza | Kurs przedmałżeński | Opus Dei | Różokrzyżowcy | Rerum Novarum | Szkielet ludzki | Konklawe | O. Rydzyk | Obrzezanie | Ordynacja (święcenia kapłańskie) kobiet
   Prawa Autorskie © 2014 Ekumenizm.pl
   Wszelkie znaki handlowe i prawa autorskie należą do ich właścicieli.
  CMS: GeekLog
  Mapa serwisu