ekumenizm.pl   Polski English Deutsch Français Magyar Portugues Dansk Suomi Svenska Espanol Slovenčina In romaneste RUS Ukrainski BG BY
Serwisy specjalne Ekumenizm Z życia Kościołów Religie Publicystyka Inne Prześlij artykuł Redakcja

Polecamy

Ekumenizm.pl zaprasza do współpracy
Serwis EKUMENIZM.PL, istniejący już ponad 9 lat, zaprasza wszystkich zainteresowanych do współtworzenia serwisu - interesują nas nie tylko informacje ściśle odnoszące się do dialogu ekumenicznego, lecz także ważne wydarzenia z życia różnych Kościołów i wspólnot religijnych. Jesteśmy zainteresowani zarówno notkami informacyjnymi, jak i publicystyką. więcej »

Biskupi w roli leśnych dziadków
Warto było odczekać marsz PiS i poczekać na rezygnację pięciu biskupów z zasiadania w komitecie honorowym wiecu, którego organizatorzy stwierdzają brak demokracji w Polsce, a nawet brak niepodległości. O ile biskupi - zapewne przymuszeni przez Watykan lub mądrzejszych od siebie doradców - wycofali się, o tyle wyjaśnienia serwowane później potwierdzają tezę, że Kościół rzymskokatolicki w Polsce, szczególnie ten hierarchiczny, nie potrzebuje zewnętrznych wrogów. Wystarczą mu jego biskupi w roli leśnych dziadków, szkodzących nie tylko wizerunkowi Kościoła, ale jego powołaniu. więcej »

Zły adres - papież Franciszek w Konstantynopolu
Biskup Rzymu, papież Franciszek i patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej spotkali się w Fanarze podczas liturgii sprawowanej z okazji święta apostoła św. Andrzeja. Po nabożeństwie Franciszek podkreślił w swoim przemówieniu, że bardzo mu zależy na jedności siostrzanych Kościołów i podpisał z patriarchą Bartłomiejem wspólne oświadczenie, w którym znalazł się również apel o zachowanie chrześcijańskiej obecności na Bliskim Wschodzie, deklaracja o kontynuowaniu dialogu teologicznego oraz konstruktywnych rozmów ze światem islamu. więcej »

Nieoczywista oczywistość - o gender i nie tylko
Dzisiaj w Centrum Luterańskim w Warszawie odbyła się konferencja zorganizowana przez Kancelarię Biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, dotycząca przemocy wobec kobiet i zagadnienia gender z luterańskiej perspektywy. Pierwszą część seminarium stanowiły referaty i dyskusje luterańskich teologów z Polski, Niemiec i Finlandii, a drugą dyskusja panelowa, w której wzięli udział polscy teolodzy luterańscy, w tym trzy kobiety. więcej »

Luteranie podejmują temat ordynacji kobiet
W roku 2015 podczas jesiennej sesji Synodu Kościoła planuję zgłosić wniosek o zmianę Zasadniczego Prawa Wewnętrznego tak, aby umożliwiało ono ordynację prezbiterską kobiet. Będę wnosił, aby Synod miał czas na dyskusję i aby głosowanie odbyło się wiosną 2016 roku podczas dziewiątej sesji Synodu - zapowiedział Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, ks. Jerzy Samiec podczas rozpoczętej 17 października sesji Synodu Kościoła. więcej »

Co to są wartości chrześcijańskie?
Darmowy podręcznik dla uczniów rozpoczynających naukę nie jest entuzjastycznie przyjmowany przez wielu rodziców i nauczycieli i to niezależnie od ich światopoglądu. Do krytyków dołączają się biskupi - ocenę Naszego Elementarza przedstawił na 365. zebraniu plenarnym Episkopatu Polski biskup Marek Mendyk. Najpoważniejszym z punktu widzenia Kościoła zarzutem jest niewątpliwie to, że Nasz Elementarz propaguje konsumpcjonizm i hedonizm, oraz eliminuje wartości chrześcijańskie. więcej »

Sonda ekumenizm.pl
Decyzja Watykanu, umożliwiająca tradycyjnym anglikanom przejście pod jurysdykcję Biskupa Rzymu:

jest szczodrym gestem papieża, świadczącym o prawdziwym ekumenizmie, który polega na powrocie nierzymskokatolików do Rzymu
jest łowieniem ryb w cudzym stawie, prozelityzmem, który osłabi wiarygodność ekumenii
nie ma żadnego znaczenia dla ruchu ekumenicznego – business as usual
żadna z odpowiedzi nie wyraża mojej opinii

Najnowsze
ARTYKUŁY
Brak nowych artykułów

Nowe komentarze wygasają po 48 h
 • Czas zamknąć Ekumenizm.pl - n... (3)
 • Biskupi w roli leśnych dziadków (26)
 • Kościół Anglii potwierdza: ko... (8)


 • Nowe linki wygasają po 2 tyg
  Brak nowych linków

  Zasady wykorzystywania cookies 
  Porzucanie stanu kapłańskiego na rzecz małżeństwa
  Dwutygodnik jezuicki "Civilta Cattolica" - związany z Watykanem - w swoim najnowszym numerze podał, iż ciągu czterdziestu lat (od 1964 do 2004 roku) 70 tysięcy księży Kościoła Rzymskokatolickiego na świecie porzuciło stan kapłański.


  Z tej ogólnej liczby - jak wskazuje dalej "Civilta Cattolica" - 11 tysięcy mężczyzn powróciło do kapłaństwa, gdy zostali wdowcami bądź nawrócili się niezadowoleni ze swojej nowej sytuacji.

  Nie ma obecnie precyzyjnej statystyki dotyczącej liczby tak zwanych żonatych księży. W artykule redakcyjnym podkreślono, że złagodniało dawne surowe stanowisko Kościoła wobec tych księży.

    
  19.04.2007 18:18   Katarzyna Formela   Katolicyzm

  Porzucanie stanu kapłańskiego na rzecz małżeństwa - komentarze (9)
  Widok:  
  Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
  Porzucanie stanu kapłańskiego na rzecz małżeństwa 19.04.2007 19:02

  Zlagodnialo? Nie wiedzialem o tym! Wielka wiadomosc!

  Co do liczby, to juz tutaj pisalismy, ze owych 70 tys. to jedynie ci, którzy zwrócili sie do Rzymu o dyspense lub taka dostali. Drugie tyle nigdy sie o taka dyspense nie staralo, wiec w koscielnych statystykach nie sa ujeci. 

  Miro
  [ Odpowiedz ]
  Porzucanie stanu kapłańskiego na rzecz małżeństwa 19.04.2007 21:54
  Jak to "nie ujęci w statystykach kościelnych"? Przecież każdy biskup ma dokładne dane o swoich duchownych, którzy zawarli małzeństwo, bo przeciez nie funkcjonują jako duchowni,  i jest zobowiazany przekazywać je Stolicy Apiostolskiej!
  Atimeres
  [ Odpowiedz ]
  Porzucanie stanu kapłańskiego na rzecz małżeństwa 20.04.2007 00:18
  11000 w ciąu 40 lat, czyli 275 rocznie... A ciekawy byłby jeszcze opis tendencji oraz dynamiki w ciągu tych 40 lat.
  bes
  [ Odpowiedz ]
  Porzucanie stanu kapłańskiego na rzecz małżeństwa 20.04.2007 00:21
  Ale ale, przecież to było 70 tys., czyli 1750 rocznie.
  bes
  [ Odpowiedz ]
  Porzucanie stanu kapłańskiego na rzecz małżeństwa 20.04.2007 01:40

  Wytlumacze, ale na przykladzie Zgromadzenia X...:-)

  Mam wlasnie w reku "Katalog" czlonków pewnego wielkiego zgromadzenia zakonnego sprzed 3 lat. Otwieram go na byle jakiej stronie i otwiera mi sie strona z pewnego kraju... Na ostatniej, dotyczacej danych tego kraju stronie (nazwisk, adresów, itd) widnieje wlasnie kilka nazwisk pod "Nulli stationi adscripti". Niektórzy to Polacy, którzy odeszli z kaplanstwa nawet kilkanascie lat temu (jeden z nich z pewnoscia nawet nie jest juz chrzescijaninem...:-)).

  Chodzi wiec o tych, którzy odeszli ze Zgromadzenia nawet lata temu, ale nigdy formalnie nie poprosili o skreslenie ich z listy czlonków tego, wiec widnieja dalej jako ksieza i zakonnicy bez adresu. Podobnie jest chyba w diecezjach... Nie wiem, ale wiem, ze Watykan podaje jedynie liczbe tych ksiezy, którzy oficjalnie prosza o dyspense... 

  Miro
  [ Odpowiedz ]
  Nie to co u dominikanów! 20.04.2007 11:31
  Już w dzień ujawnienia informacji, że jakiś dominikanin opuszcza szeregi zakonu, zostaje usunięty ze spisu w katalogu na stronie www. a potem przychodzi czas na dalsze formalności: statystycznie najlepsi!?
  ksawery
  [ Odpowiedz ]
  Porzucanie stanu kapłańskiego na rzecz małżeństwa 20.04.2007 12:05
  Każdy ksiądz, który zawiera związek małżeński, wpada w ekskomunikę i jest jako kapłan degradowany. Nie istnieje wtedy na żadnych spisach księży.
  Ci bez posad to raczej zwyczajnie niesubordynowani dyscyplinarnie albo moralnie, skonfliktowani ze środowiskiem itd.
  Atimeres
  [ Odpowiedz ]
  Porzucanie stanu kapłańskiego na rzecz małżeństwa 20.04.2007 13:22

  Tylko ze w Katalogu SVD istnieje. Wybaczy Ksiadz, ale mam u siebie iles Katalogów z róznych lat, a wielu widniejacych tam z nazwiska to moi dawni koledzy, których losy bardzo dobrze ja znam, a nie Ksiadz, a z niektórymi mam kontakt do dzisiaj. Zanim Ksiadz cos zaneguje, to prosze sprawdzic, dlaczego te osoby, nawet majac zony, dzieci i bedac juz poza Kosciolem katolickim, a nawet poza chrzescijanstwem, dalej widnieja w katalogach zakonnych pod Nulli stationi adscripti.  

  A, ze te i inne nazwiska zonatych ksiezy nie znajduja sie potem na listach watykanskich, to sie z Ksiedzem zgadzam, poniewaz to z tej przyczyny jest wlasnie podawana podwójnie zanizona liczba ksiezy, którzy odeszli.

  Pozdrawiam.

  Miro
  [ Odpowiedz ]
  Porzucanie stanu kapłańskiego na rzecz małżeństwa 22.04.2007 09:35

  Ksieże Atimeresie,

  ksiadz, który "usiłuje zawrzeć małżenstwo" wcale nie "wpada w ekskomunikę", jest suspendowany czyli zawieszony w czynosciach kapłańskich mocą samego prawa oraz zostaje pozbawiony pełnionych urzedów. Moze być ewentualnie po kolejnych upomnieniach nałożona w przyszłozci na niego kara "wydalenia ze stanu duchownego" (co nastepuje rzadko). Dopóki nie zostanie karnie "wydalony ze stanu duchownego", ani nie wystapi do SA o "zwolnienie z obwiązków prezbiteratu" i takowego nie otrzyma specjalnym reskryptem, pozostaje dalej duchownym, mimo że "w praktyce' nim nie jest przez długie nawet lata. I w oficjalnych statystykach dalej figuruje jako duchowny. Zreszta  ksiadz, jako duchowny katolicki, dobrze o tym wie.

  ---
  /Piotr

  timus
  [ Odpowiedz ]
  CZĘSTO SZUKANE HASŁA: Judasz, ewangelia Judasza | Joseph Ratzinger - Benedykt XVI | Aborcja | Ewangelia św. Tomasza | Unieważnienie małżeństwa, rozwód | Efekt cieplarniany | Czarna msza | Kurs przedmałżeński | Opus Dei | Różokrzyżowcy | Rerum Novarum | Szkielet ludzki | Konklawe | O. Rydzyk | Obrzezanie | Ordynacja (święcenia kapłańskie) kobiet
   Prawa Autorskie © 2014 Ekumenizm.pl
   Wszelkie znaki handlowe i prawa autorskie należą do ich właścicieli.
  CMS: GeekLog
  Mapa serwisu