ekumenizm.pl   Polski English Deutsch Français Magyar Portugues Dansk Suomi Svenska Espanol Slovenčina In romaneste RUS Ukrainski BG BY
Serwisy specjalne Ekumenizm Z życia Kościołów Religie Publicystyka Inne Prześlij artykuł Redakcja

Polecamy

Ekumenizm.pl zaprasza do współpracy
Serwis EKUMENIZM.PL, istniejący już ponad 9 lat, zaprasza wszystkich zainteresowanych do współtworzenia serwisu - interesują nas nie tylko informacje ściśle odnoszące się do dialogu ekumenicznego, lecz także ważne wydarzenia z życia różnych Kościołów i wspólnot religijnych. Jesteśmy zainteresowani zarówno notkami informacyjnymi, jak i publicystyką. więcej »

Spór o usprawiedliwienie - ekumeniczna dyskusja przed 500-leciem Reformacji
- Reformacja zmieniła nas wszystkich. Kościoły zostały odnowione poprzez ponowne zwrócenie się ku Jezusowi i skoncentrowanie na Piśmie Świętym - napisała ks. Margot Kässmann, ambasador Dekady Reformacji z ramienia Ewangelickiego Kościoła Niemiec (EKD), w tekście zamieszczonym na oficjalnej stronie Kościoła rzymskokatolickiego w Niemczech katholisch.de. Teolożka odniosła się do dyskutowanego od wielu tygodni dokumentu EKD poświęconemu nauce o usprawiedliwieniu, który wywołał wiele kontrowersji. więcej »

Papież przeprasza zielonoświątkowców
Papież Franciszek przybył dzisiaj do włoskiego miasta Caserta, aby spotkać się z tamtejszą parafią Kościoła zielonoświątkowego i ich pastorem Giovanni Traettino, z którym przyjaźni się od czasów posługi biskupiej w Buenos Aires. więcej »

Święto Chrztu Rusi w cieniu minaretów?
W tym roku Święto Chrztu Rusi zbiegło się z muzułmańskimi obchodami końca ramadanu (Id al-Fitr, Uraza Bajram). Jak doniosły media, 30 czerwca cerkwie w Moskwie, nie licząc Soboru Chrystusa Zbawiciela, były jednak prawie puste. Zatłoczone i gwarne były za to ulice biegnące do 5 moskiewskich meczetów. więcej »

Mariawickich problemów z prz(e/y)szłością ciąg dalszy
Zebrana 30 czerwca br. w Płocku Kapituła Generalna Kapłanów Kościoła Starokatolickiego Mariawitów nie przyniosła spodziewanego rozwiązania konfliktu dotyczącego ewentualnego powrotu tego Kościoła do Unii Utrechckiej, a także rozpoczęcia dialogu wewnątrzkościelnego, celem możliwie najszybszego zwołania Synodu Kościoła, pierwszego od 1937 roku. więcej »

Niedziela coraz częściej bez uczestnictwa w mszy
Instytut Statystyk Kościoła Katolickiego ogłosił wyniki liczenia wiernych uczestniczących w mszy, które odbyło się 20 października 2013 r. Po raz pierwszy od czasu prowadzenia takich statystyk (czyli od 1980 roku) wskaźnik dominicantes spadł poniżej 40% - dla całej Polski wynosi on 39,1%. więcej »

Sonda ekumenizm.pl
Decyzja Watykanu, umożliwiająca tradycyjnym anglikanom przejście pod jurysdykcję Biskupa Rzymu:

jest szczodrym gestem papieża, świadczącym o prawdziwym ekumenizmie, który polega na powrocie nierzymskokatolików do Rzymu
jest łowieniem ryb w cudzym stawie, prozelityzmem, który osłabi wiarygodność ekumenii
nie ma żadnego znaczenia dla ruchu ekumenicznego – business as usual
żadna z odpowiedzi nie wyraża mojej opinii

Najnowsze
ARTYKUŁY
3 artykułów w ost. 24 godz

Nowe komentarze wygasają po 48 h
 • Apostata w znaczeniu pickwick... (5)


 • Nowe linki wygasają po 2 tyg
  Brak nowych linków

  Zasady wykorzystywania cookies 
  Porzucanie stanu kapłańskiego na rzecz małżeństwa
  Dwutygodnik jezuicki "Civilta Cattolica" - związany z Watykanem - w swoim najnowszym numerze podał, iż ciągu czterdziestu lat (od 1964 do 2004 roku) 70 tysięcy księży Kościoła Rzymskokatolickiego na świecie porzuciło stan kapłański.


  Z tej ogólnej liczby - jak wskazuje dalej "Civilta Cattolica" - 11 tysięcy mężczyzn powróciło do kapłaństwa, gdy zostali wdowcami bądź nawrócili się niezadowoleni ze swojej nowej sytuacji.

  Nie ma obecnie precyzyjnej statystyki dotyczącej liczby tak zwanych żonatych księży. W artykule redakcyjnym podkreślono, że złagodniało dawne surowe stanowisko Kościoła wobec tych księży.

    
  19.04.2007 18:18   Katarzyna Formela   Katolicyzm

  Porzucanie stanu kapłańskiego na rzecz małżeństwa - komentarze (9)
  Widok:  
  Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
  Porzucanie stanu kapłańskiego na rzecz małżeństwa 19.04.2007 19:02

  Zlagodnialo? Nie wiedzialem o tym! Wielka wiadomosc!

  Co do liczby, to juz tutaj pisalismy, ze owych 70 tys. to jedynie ci, którzy zwrócili sie do Rzymu o dyspense lub taka dostali. Drugie tyle nigdy sie o taka dyspense nie staralo, wiec w koscielnych statystykach nie sa ujeci. 

  Miro
  [ Odpowiedz ]
  Porzucanie stanu kapłańskiego na rzecz małżeństwa 19.04.2007 21:54
  Jak to "nie ujęci w statystykach kościelnych"? Przecież każdy biskup ma dokładne dane o swoich duchownych, którzy zawarli małzeństwo, bo przeciez nie funkcjonują jako duchowni,  i jest zobowiazany przekazywać je Stolicy Apiostolskiej!
  Atimeres
  [ Odpowiedz ]
  Porzucanie stanu kapłańskiego na rzecz małżeństwa 20.04.2007 00:18
  11000 w ciąu 40 lat, czyli 275 rocznie... A ciekawy byłby jeszcze opis tendencji oraz dynamiki w ciągu tych 40 lat.
  bes
  [ Odpowiedz ]
  Porzucanie stanu kapłańskiego na rzecz małżeństwa 20.04.2007 00:21
  Ale ale, przecież to było 70 tys., czyli 1750 rocznie.
  bes
  [ Odpowiedz ]
  Porzucanie stanu kapłańskiego na rzecz małżeństwa 20.04.2007 01:40

  Wytlumacze, ale na przykladzie Zgromadzenia X...:-)

  Mam wlasnie w reku "Katalog" czlonków pewnego wielkiego zgromadzenia zakonnego sprzed 3 lat. Otwieram go na byle jakiej stronie i otwiera mi sie strona z pewnego kraju... Na ostatniej, dotyczacej danych tego kraju stronie (nazwisk, adresów, itd) widnieje wlasnie kilka nazwisk pod "Nulli stationi adscripti". Niektórzy to Polacy, którzy odeszli z kaplanstwa nawet kilkanascie lat temu (jeden z nich z pewnoscia nawet nie jest juz chrzescijaninem...:-)).

  Chodzi wiec o tych, którzy odeszli ze Zgromadzenia nawet lata temu, ale nigdy formalnie nie poprosili o skreslenie ich z listy czlonków tego, wiec widnieja dalej jako ksieza i zakonnicy bez adresu. Podobnie jest chyba w diecezjach... Nie wiem, ale wiem, ze Watykan podaje jedynie liczbe tych ksiezy, którzy oficjalnie prosza o dyspense... 

  Miro
  [ Odpowiedz ]
  Nie to co u dominikanów! 20.04.2007 11:31
  Już w dzień ujawnienia informacji, że jakiś dominikanin opuszcza szeregi zakonu, zostaje usunięty ze spisu w katalogu na stronie www. a potem przychodzi czas na dalsze formalności: statystycznie najlepsi!?
  ksawery
  [ Odpowiedz ]
  Porzucanie stanu kapłańskiego na rzecz małżeństwa 20.04.2007 12:05
  Każdy ksiądz, który zawiera związek małżeński, wpada w ekskomunikę i jest jako kapłan degradowany. Nie istnieje wtedy na żadnych spisach księży.
  Ci bez posad to raczej zwyczajnie niesubordynowani dyscyplinarnie albo moralnie, skonfliktowani ze środowiskiem itd.
  Atimeres
  [ Odpowiedz ]
  Porzucanie stanu kapłańskiego na rzecz małżeństwa 20.04.2007 13:22

  Tylko ze w Katalogu SVD istnieje. Wybaczy Ksiadz, ale mam u siebie iles Katalogów z róznych lat, a wielu widniejacych tam z nazwiska to moi dawni koledzy, których losy bardzo dobrze ja znam, a nie Ksiadz, a z niektórymi mam kontakt do dzisiaj. Zanim Ksiadz cos zaneguje, to prosze sprawdzic, dlaczego te osoby, nawet majac zony, dzieci i bedac juz poza Kosciolem katolickim, a nawet poza chrzescijanstwem, dalej widnieja w katalogach zakonnych pod Nulli stationi adscripti.  

  A, ze te i inne nazwiska zonatych ksiezy nie znajduja sie potem na listach watykanskich, to sie z Ksiedzem zgadzam, poniewaz to z tej przyczyny jest wlasnie podawana podwójnie zanizona liczba ksiezy, którzy odeszli.

  Pozdrawiam.

  Miro
  [ Odpowiedz ]
  Porzucanie stanu kapłańskiego na rzecz małżeństwa 22.04.2007 09:35

  Ksieże Atimeresie,

  ksiadz, który "usiłuje zawrzeć małżenstwo" wcale nie "wpada w ekskomunikę", jest suspendowany czyli zawieszony w czynosciach kapłańskich mocą samego prawa oraz zostaje pozbawiony pełnionych urzedów. Moze być ewentualnie po kolejnych upomnieniach nałożona w przyszłozci na niego kara "wydalenia ze stanu duchownego" (co nastepuje rzadko). Dopóki nie zostanie karnie "wydalony ze stanu duchownego", ani nie wystapi do SA o "zwolnienie z obwiązków prezbiteratu" i takowego nie otrzyma specjalnym reskryptem, pozostaje dalej duchownym, mimo że "w praktyce' nim nie jest przez długie nawet lata. I w oficjalnych statystykach dalej figuruje jako duchowny. Zreszta  ksiadz, jako duchowny katolicki, dobrze o tym wie.

  ---
  /Piotr

  timus
  [ Odpowiedz ]
  CZĘSTO SZUKANE HASŁA: Judasz, ewangelia Judasza | Joseph Ratzinger - Benedykt XVI | Aborcja | Ewangelia św. Tomasza | Unieważnienie małżeństwa, rozwód | Efekt cieplarniany | Czarna msza | Kurs przedmałżeński | Opus Dei | Różokrzyżowcy | Rerum Novarum | Szkielet ludzki | Konklawe | O. Rydzyk | Obrzezanie | Ordynacja (święcenia kapłańskie) kobiet
   Prawa Autorskie © 2014 Ekumenizm.pl
   Wszelkie znaki handlowe i prawa autorskie należą do ich właścicieli.
  CMS: GeekLog
  Mapa serwisu