ekumenizm.pl   Polski English Deutsch Français Magyar Portugues Dansk Suomi Svenska Espanol Slovenčina In romaneste RUS Ukrainski BG BY
Serwisy specjalne Ekumenizm Z życia Kościołów Religie Publicystyka Inne Prześlij artykuł Redakcja

Polecamy

Ekumenizm.pl zaprasza do współpracy
Serwis EKUMENIZM.PL, istniejący już ponad 9 lat, zaprasza wszystkich zainteresowanych do współtworzenia serwisu - interesują nas nie tylko informacje ściśle odnoszące się do dialogu ekumenicznego, lecz także ważne wydarzenia z życia różnych Kościołów i wspólnot religijnych. Jesteśmy zainteresowani zarówno notkami informacyjnymi, jak i publicystyką. więcej »

Biskupi w roli leśnych dziadków
Warto było odczekać marsz PiS i poczekać na rezygnację pięciu biskupów z zasiadania w komitecie honorowym wiecu, którego organizatorzy stwierdzają brak demokracji w Polsce, a nawet brak niepodległości. O ile biskupi - zapewne przymuszeni przez Watykan lub mądrzejszych od siebie doradców - wycofali się, o tyle wyjaśnienia serwowane później potwierdzają tezę, że Kościół rzymskokatolicki w Polsce, szczególnie ten hierarchiczny, nie potrzebuje zewnętrznych wrogów. Wystarczą mu jego biskupi w roli leśnych dziadków, szkodzących nie tylko wizerunkowi Kościoła, ale jego powołaniu. więcej »

Zły adres - papież Franciszek w Konstantynopolu
Biskup Rzymu, papież Franciszek i patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej spotkali się w Fanarze podczas liturgii sprawowanej z okazji święta apostoła św. Andrzeja. Po nabożeństwie Franciszek podkreślił w swoim przemówieniu, że bardzo mu zależy na jedności siostrzanych Kościołów i podpisał z patriarchą Bartłomiejem wspólne oświadczenie, w którym znalazł się również apel o zachowanie chrześcijańskiej obecności na Bliskim Wschodzie, deklaracja o kontynuowaniu dialogu teologicznego oraz konstruktywnych rozmów ze światem islamu. więcej »

Nieoczywista oczywistość - o gender i nie tylko
Dzisiaj w Centrum Luterańskim w Warszawie odbyła się konferencja zorganizowana przez Kancelarię Biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, dotycząca przemocy wobec kobiet i zagadnienia gender z luterańskiej perspektywy. Pierwszą część seminarium stanowiły referaty i dyskusje luterańskich teologów z Polski, Niemiec i Finlandii, a drugą dyskusja panelowa, w której wzięli udział polscy teolodzy luterańscy, w tym trzy kobiety. więcej »

Luteranie podejmują temat ordynacji kobiet
W roku 2015 podczas jesiennej sesji Synodu Kościoła planuję zgłosić wniosek o zmianę Zasadniczego Prawa Wewnętrznego tak, aby umożliwiało ono ordynację prezbiterską kobiet. Będę wnosił, aby Synod miał czas na dyskusję i aby głosowanie odbyło się wiosną 2016 roku podczas dziewiątej sesji Synodu - zapowiedział Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, ks. Jerzy Samiec podczas rozpoczętej 17 października sesji Synodu Kościoła. więcej »

Co to są wartości chrześcijańskie?
Darmowy podręcznik dla uczniów rozpoczynających naukę nie jest entuzjastycznie przyjmowany przez wielu rodziców i nauczycieli i to niezależnie od ich światopoglądu. Do krytyków dołączają się biskupi - ocenę Naszego Elementarza przedstawił na 365. zebraniu plenarnym Episkopatu Polski biskup Marek Mendyk. Najpoważniejszym z punktu widzenia Kościoła zarzutem jest niewątpliwie to, że Nasz Elementarz propaguje konsumpcjonizm i hedonizm, oraz eliminuje wartości chrześcijańskie. więcej »

Sonda ekumenizm.pl
Decyzja Watykanu, umożliwiająca tradycyjnym anglikanom przejście pod jurysdykcję Biskupa Rzymu:

jest szczodrym gestem papieża, świadczącym o prawdziwym ekumenizmie, który polega na powrocie nierzymskokatolików do Rzymu
jest łowieniem ryb w cudzym stawie, prozelityzmem, który osłabi wiarygodność ekumenii
nie ma żadnego znaczenia dla ruchu ekumenicznego – business as usual
żadna z odpowiedzi nie wyraża mojej opinii

Najnowsze
ARTYKUŁY
Brak nowych artykułów

Nowe komentarze wygasają po 48 h
 • Biskupi w roli leśnych dziadków (28)
 • Kościół Anglii potwierdza: ko... (12)
 • Czas zamknąć Ekumenizm.pl - n... (6)


 • Nowe linki wygasają po 2 tyg
  Brak nowych linków

  Zasady wykorzystywania cookies 
  Spór o własność zbuntowanych parafii
  Adwokaci, należącego do Wspólnoty Anglikańskiej, biskupa Los Angeles nakazali trzem separatystycznym parafiom (sprzeciwiającym się święceniu na księży aktywnych homoseksualistów) oddać własność parafii reprezentantom biskupa lub przynajmniej przestać ich używać, aż sąd określi, kto jest rzeczywistym właścicielem kaplic oraz innego majątku zgromadzonego przez parafie.


  W jednym z listów, który został wysłany przed tygodniem, diecezja domaga się również przedstawienia deklaracji finansowych, rejestru wiernych, wyciągów z kont bankowych, itd., oskarżając parafie o złamanie prawa wewnętrznego kościoła oraz praw stanowych. Adwokaci zagrozili nowymi procesami sądowymi.

  Według adwokata diecezji episkopalnej, John R. Shiner, budynki kościelne, księgi parafialne i inne własności należą do Kościoła i diecezji, która jurysdykcyjnie są podporządkowane biskupowi.

  Trzy parafie: All Saints w Long Beach, St. James w Newport Beach i St. David w North Hollywood, oddzieliły się od Kościoła Episkopalnego w USA, który posiada 2,3 miliona wiernych, i przyłączyły się do jednej z anglikańskich diecezji w Ugandzie, która sprzeciwia się konsekracji homoseksualistów na biskupów. Poza tym, sześć z 147 parafii Diecezji Los Angeles przyłączyło się do konserwatywnego Anglikańskiego Synodu Amerykańskiego, od początku przeciwstawiając się rządowi biskupa J. Jon Bruna.

  Liderzy trzech parafii powiedzieli, że Kościół Episkopalny w ostatnich trzech dziesięcioleciach odsunął się od swoich wartości. Ostatnio narodowa konwencja Kościoła powierzyła urząd biskupa, człowiekowi otwarcie przyznającemu się do homoseksualizmu.

  Ksiądz Praveen Bunyan (na zdj.), rektor parafii St. James, powiedział, że adwokaci jeszcze badają otrzymany list od adwokatów diecezji. „Służymy Bogu w należącej do nas własności. Wykonujemy to, co jest naszym prawem i obowiązkiem. Będziemy dalej tutaj kontynuować nasz nabożeństwa. Co do tego jesteśmy całkowicie spokojni”, powiedział ksiądz Bunyan.

  Ksiądz William Thompson, rektor All Saints, wydał podobne oświadczenie. Przedstawiciel St. David miał powiedzieć, że tytuł własności budynków kościelnych i majątku parafii, znajduje się w ich rękach i nie muszą się niczego obawiać.   

    
  04.09.2004 11:37   Mirosław Kropidłowski   Świat-Kościół-Społeczeństwo

  Spór o własność zbuntowanych parafii - komentarze (0)
  Widok:  
  Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
  CZĘSTO SZUKANE HASŁA: Judasz, ewangelia Judasza | Joseph Ratzinger - Benedykt XVI | Aborcja | Ewangelia św. Tomasza | Unieważnienie małżeństwa, rozwód | Efekt cieplarniany | Czarna msza | Kurs przedmałżeński | Opus Dei | Różokrzyżowcy | Rerum Novarum | Szkielet ludzki | Konklawe | O. Rydzyk | Obrzezanie | Ordynacja (święcenia kapłańskie) kobiet
   Prawa Autorskie © 2014 Ekumenizm.pl
   Wszelkie znaki handlowe i prawa autorskie należą do ich właścicieli.
  CMS: GeekLog
  Mapa serwisu