ekumenizm.pl   Polski English Deutsch Français Magyar Portugues Dansk Suomi Svenska Espanol Slovenčina In romaneste RUS Ukrainski BG BY
Serwisy specjalne Ekumenizm Z życia Kościołów Religie Publicystyka Inne Prześlij artykuł Redakcja

Polecamy

Ekumenizm.pl zaprasza do współpracy
Serwis EKUMENIZM.PL, istniejący już ponad 9 lat, zaprasza wszystkich zainteresowanych do współtworzenia serwisu - interesują nas nie tylko informacje ściśle odnoszące się do dialogu ekumenicznego, lecz także ważne wydarzenia z życia różnych Kościołów i wspólnot religijnych. Jesteśmy zainteresowani zarówno notkami informacyjnymi, jak i publicystyką. więcej »

Spór o usprawiedliwienie - ekumeniczna dyskusja przed 500-leciem Reformacji
- Reformacja zmieniła nas wszystkich. Kościoły zostały odnowione poprzez ponowne zwrócenie się ku Jezusowi i skoncentrowanie na Piśmie Świętym - napisała ks. Margot Kässmann, ambasador Dekady Reformacji z ramienia Ewangelickiego Kościoła Niemiec (EKD), w tekście zamieszczonym na oficjalnej stronie Kościoła rzymskokatolickiego w Niemczech katholisch.de. Teolożka odniosła się do dyskutowanego od wielu tygodni dokumentu EKD poświęconemu nauce o usprawiedliwieniu, który wywołał wiele kontrowersji. więcej »

Papież przeprasza zielonoświątkowców
Papież Franciszek przybył dzisiaj do włoskiego miasta Caserta, aby spotkać się z tamtejszą parafią Kościoła zielonoświątkowego i ich pastorem Giovanni Traettino, z którym przyjaźni się od czasów posługi biskupiej w Buenos Aires. więcej »

Święto Chrztu Rusi w cieniu minaretów?
W tym roku Święto Chrztu Rusi zbiegło się z muzułmańskimi obchodami końca ramadanu (Id al-Fitr, Uraza Bajram). Jak doniosły media, 30 czerwca cerkwie w Moskwie, nie licząc Soboru Chrystusa Zbawiciela, były jednak prawie puste. Zatłoczone i gwarne były za to ulice biegnące do 5 moskiewskich meczetów. więcej »

Mariawickich problemów z prz(e/y)szłością ciąg dalszy
Zebrana 30 czerwca br. w Płocku Kapituła Generalna Kapłanów Kościoła Starokatolickiego Mariawitów nie przyniosła spodziewanego rozwiązania konfliktu dotyczącego ewentualnego powrotu tego Kościoła do Unii Utrechckiej, a także rozpoczęcia dialogu wewnątrzkościelnego, celem możliwie najszybszego zwołania Synodu Kościoła, pierwszego od 1937 roku. więcej »

Niedziela coraz częściej bez uczestnictwa w mszy
Instytut Statystyk Kościoła Katolickiego ogłosił wyniki liczenia wiernych uczestniczących w mszy, które odbyło się 20 października 2013 r. Po raz pierwszy od czasu prowadzenia takich statystyk (czyli od 1980 roku) wskaźnik dominicantes spadł poniżej 40% - dla całej Polski wynosi on 39,1%. więcej »

Sonda ekumenizm.pl
Decyzja Watykanu, umożliwiająca tradycyjnym anglikanom przejście pod jurysdykcję Biskupa Rzymu:

jest szczodrym gestem papieża, świadczącym o prawdziwym ekumenizmie, który polega na powrocie nierzymskokatolików do Rzymu
jest łowieniem ryb w cudzym stawie, prozelityzmem, który osłabi wiarygodność ekumenii
nie ma żadnego znaczenia dla ruchu ekumenicznego – business as usual
żadna z odpowiedzi nie wyraża mojej opinii

Najnowsze
ARTYKUŁY
3 artykułów w ost. 24 godz

Nowe komentarze wygasają po 48 h
 • Apostata w znaczeniu pickwick... (6)


 • Nowe linki wygasają po 2 tyg
  Brak nowych linków

  Zasady wykorzystywania cookies 
  Spór o własność zbuntowanych parafii
  Adwokaci, należącego do Wspólnoty Anglikańskiej, biskupa Los Angeles nakazali trzem separatystycznym parafiom (sprzeciwiającym się święceniu na księży aktywnych homoseksualistów) oddać własność parafii reprezentantom biskupa lub przynajmniej przestać ich używać, aż sąd określi, kto jest rzeczywistym właścicielem kaplic oraz innego majątku zgromadzonego przez parafie.


  W jednym z listów, który został wysłany przed tygodniem, diecezja domaga się również przedstawienia deklaracji finansowych, rejestru wiernych, wyciągów z kont bankowych, itd., oskarżając parafie o złamanie prawa wewnętrznego kościoła oraz praw stanowych. Adwokaci zagrozili nowymi procesami sądowymi.

  Według adwokata diecezji episkopalnej, John R. Shiner, budynki kościelne, księgi parafialne i inne własności należą do Kościoła i diecezji, która jurysdykcyjnie są podporządkowane biskupowi.

  Trzy parafie: All Saints w Long Beach, St. James w Newport Beach i St. David w North Hollywood, oddzieliły się od Kościoła Episkopalnego w USA, który posiada 2,3 miliona wiernych, i przyłączyły się do jednej z anglikańskich diecezji w Ugandzie, która sprzeciwia się konsekracji homoseksualistów na biskupów. Poza tym, sześć z 147 parafii Diecezji Los Angeles przyłączyło się do konserwatywnego Anglikańskiego Synodu Amerykańskiego, od początku przeciwstawiając się rządowi biskupa J. Jon Bruna.

  Liderzy trzech parafii powiedzieli, że Kościół Episkopalny w ostatnich trzech dziesięcioleciach odsunął się od swoich wartości. Ostatnio narodowa konwencja Kościoła powierzyła urząd biskupa, człowiekowi otwarcie przyznającemu się do homoseksualizmu.

  Ksiądz Praveen Bunyan (na zdj.), rektor parafii St. James, powiedział, że adwokaci jeszcze badają otrzymany list od adwokatów diecezji. „Służymy Bogu w należącej do nas własności. Wykonujemy to, co jest naszym prawem i obowiązkiem. Będziemy dalej tutaj kontynuować nasz nabożeństwa. Co do tego jesteśmy całkowicie spokojni”, powiedział ksiądz Bunyan.

  Ksiądz William Thompson, rektor All Saints, wydał podobne oświadczenie. Przedstawiciel St. David miał powiedzieć, że tytuł własności budynków kościelnych i majątku parafii, znajduje się w ich rękach i nie muszą się niczego obawiać.   

    
  04.09.2004 11:37   Mirosław Kropidłowski   Świat-Kościół-Społeczeństwo

  Spór o własność zbuntowanych parafii - komentarze (0)
  Widok:  
  Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
  CZĘSTO SZUKANE HASŁA: Judasz, ewangelia Judasza | Joseph Ratzinger - Benedykt XVI | Aborcja | Ewangelia św. Tomasza | Unieważnienie małżeństwa, rozwód | Efekt cieplarniany | Czarna msza | Kurs przedmałżeński | Opus Dei | Różokrzyżowcy | Rerum Novarum | Szkielet ludzki | Konklawe | O. Rydzyk | Obrzezanie | Ordynacja (święcenia kapłańskie) kobiet
   Prawa Autorskie © 2014 Ekumenizm.pl
   Wszelkie znaki handlowe i prawa autorskie należą do ich właścicieli.
  CMS: GeekLog
  Mapa serwisu