ekumenizm.pl   Polski English Deutsch Français Magyar Portugues Dansk Suomi Svenska Espanol Slovenčina In romaneste RUS Ukrainski BG BY
Serwisy specjalne Ekumenizm Z życia Kościołów Religie Publicystyka Inne Prześlij artykuł Redakcja

Polecamy

Ekumenizm.pl zaprasza do współpracy
Serwis EKUMENIZM.PL, istniejący już ponad 9 lat, zaprasza wszystkich zainteresowanych do współtworzenia serwisu - interesują nas nie tylko informacje ściśle odnoszące się do dialogu ekumenicznego, lecz także ważne wydarzenia z życia różnych Kościołów i wspólnot religijnych. Jesteśmy zainteresowani zarówno notkami informacyjnymi, jak i publicystyką. więcej »

Mariawickich problemów z prz(e/y)szłością ciąg dalszy
Zebrana 30 czerwca br. w Płocku Kapituła Generalna Kapłanów Kościoła Starokatolickiego Mariawitów nie przyniosła spodziewanego rozwiązania konfliktu dotyczącego ewentualnego powrotu tego Kościoła do Unii Utrechckiej, a także rozpoczęcia dialogu wewnątrzkościelnego, celem możliwie najszybszego zwołania Synodu Kościoła, pierwszego od 1937 roku. więcej »

Niedziela coraz częściej bez uczestnictwa w mszy
Instytut Statystyk Kościoła Katolickiego ogłosił wyniki liczenia wiernych uczestniczących w mszy, które odbyło się 20 października 2013 r. Po raz pierwszy od czasu prowadzenia takich statystyk (czyli od 1980 roku) wskaźnik dominicantes spadł poniżej 40% - dla całej Polski wynosi on 39,1%. więcej »

"Nie ma takiej potrzeby" - ciąg dalszy zmagań płockich mariawitów z Unią Utrechcką i nie tylko
W kwietniu br. informowaliśmy o ponownym przyjęciu Kościoła Starokatolickiego Mariawitów do Unii Utrechckiej. Informacja wraz z załączonym tłumaczeniem deklaracji podpisanej przez biskupów mariawickich podczas spotkania w Szwajcarii wywołała lawinę komentarzy, często niesprawiedliwych i formułowanych zbyt pochopnie. Co spowodowało taką eksplozję emocji i co działo się po naszej publikacji? więcej »

700 kobiet księży i arcybiskup jako diakon - obchody 20-lecia kapłaństwa kobiet w Kościele Anglii
Klasa 1994 roku – w tak żartobliwy sposób tygodnik 'Church Times' opisał 20. rocznicę wprowadzenia kapłaństwa kobiet w Kościele Anglii. Przed monumentalną katedrą św. Pawła w Londynie 700 kobiet ordynowanych w Kościele Anglii przed dwoma dekadami świętowało swój jubileusz wraz z arcybiskupem Canterbury Justinem Welbym. Przed uroczystą liturgią odbył się marsz anglikańskich kapłanek z rodzinami, który rozpoczął się przed Opactwem Westminsterskim, a zakończył przed katedrą. więcej »

Ks. Jan Gross nie żyje - dwa wspomnienia
25 marca w Cieszynie zmarł ks. Jan Gross, były prezes Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, znany liturgista i ekumenista. Przez wiele lat pełnił funkcję przewodniczącego Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej. więcej »

Sonda ekumenizm.pl
Decyzja Watykanu, umożliwiająca tradycyjnym anglikanom przejście pod jurysdykcję Biskupa Rzymu:

jest szczodrym gestem papieża, świadczącym o prawdziwym ekumenizmie, który polega na powrocie nierzymskokatolików do Rzymu
jest łowieniem ryb w cudzym stawie, prozelityzmem, który osłabi wiarygodność ekumenii
nie ma żadnego znaczenia dla ruchu ekumenicznego – business as usual
żadna z odpowiedzi nie wyraża mojej opinii

Najnowsze
ARTYKUŁY
3 artykułów w ost. 24 godz

Nowe komentarze wygasają po 48 h
 • Cerkiew świętuje urodziny cud... (2)
 • Kościół Anglii zezwala na konsek...
 • "Nie ma takiej potrzeby" - ci... (5)
 • Rzymskokatolickie reakcje po ... (2)
 • Młodzi Amerykanie coraz mniej cz...
 • Ks. Tveit ponownie sekretarzem g...
 • Kościół Anglii: Zwolennicy ko... (6)


 • Nowe linki wygasają po 2 tyg
  Brak nowych linków

  Zasady wykorzystywania cookies 
  Spór o własność zbuntowanych parafii
  Adwokaci, należącego do Wspólnoty Anglikańskiej, biskupa Los Angeles nakazali trzem separatystycznym parafiom (sprzeciwiającym się święceniu na księży aktywnych homoseksualistów) oddać własność parafii reprezentantom biskupa lub przynajmniej przestać ich używać, aż sąd określi, kto jest rzeczywistym właścicielem kaplic oraz innego majątku zgromadzonego przez parafie.


  W jednym z listów, który został wysłany przed tygodniem, diecezja domaga się również przedstawienia deklaracji finansowych, rejestru wiernych, wyciągów z kont bankowych, itd., oskarżając parafie o złamanie prawa wewnętrznego kościoła oraz praw stanowych. Adwokaci zagrozili nowymi procesami sądowymi.

  Według adwokata diecezji episkopalnej, John R. Shiner, budynki kościelne, księgi parafialne i inne własności należą do Kościoła i diecezji, która jurysdykcyjnie są podporządkowane biskupowi.

  Trzy parafie: All Saints w Long Beach, St. James w Newport Beach i St. David w North Hollywood, oddzieliły się od Kościoła Episkopalnego w USA, który posiada 2,3 miliona wiernych, i przyłączyły się do jednej z anglikańskich diecezji w Ugandzie, która sprzeciwia się konsekracji homoseksualistów na biskupów. Poza tym, sześć z 147 parafii Diecezji Los Angeles przyłączyło się do konserwatywnego Anglikańskiego Synodu Amerykańskiego, od początku przeciwstawiając się rządowi biskupa J. Jon Bruna.

  Liderzy trzech parafii powiedzieli, że Kościół Episkopalny w ostatnich trzech dziesięcioleciach odsunął się od swoich wartości. Ostatnio narodowa konwencja Kościoła powierzyła urząd biskupa, człowiekowi otwarcie przyznającemu się do homoseksualizmu.

  Ksiądz Praveen Bunyan (na zdj.), rektor parafii St. James, powiedział, że adwokaci jeszcze badają otrzymany list od adwokatów diecezji. „Służymy Bogu w należącej do nas własności. Wykonujemy to, co jest naszym prawem i obowiązkiem. Będziemy dalej tutaj kontynuować nasz nabożeństwa. Co do tego jesteśmy całkowicie spokojni”, powiedział ksiądz Bunyan.

  Ksiądz William Thompson, rektor All Saints, wydał podobne oświadczenie. Przedstawiciel St. David miał powiedzieć, że tytuł własności budynków kościelnych i majątku parafii, znajduje się w ich rękach i nie muszą się niczego obawiać.   

    
  04.09.2004 11:37   Mirosław Kropidłowski   Świat-Kościół-Społeczeństwo

  Spór o własność zbuntowanych parafii - komentarze (0)
  Widok:  
  Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
  CZĘSTO SZUKANE HASŁA: Judasz, ewangelia Judasza | Joseph Ratzinger - Benedykt XVI | Aborcja | Ewangelia św. Tomasza | Unieważnienie małżeństwa, rozwód | Efekt cieplarniany | Czarna msza | Kurs przedmałżeński | Opus Dei | Różokrzyżowcy | Rerum Novarum | Szkielet ludzki | Konklawe | O. Rydzyk | Obrzezanie | Ordynacja (święcenia kapłańskie) kobiet
   Prawa Autorskie © 2014 Ekumenizm.pl
   Wszelkie znaki handlowe i prawa autorskie należą do ich właścicieli.
  CMS: GeekLog
  Mapa serwisu