ekumenizm.pl   Polski English Deutsch Français Magyar Portugues Dansk Suomi Svenska Espanol Slovenčina In romaneste RUS Ukrainski BG BY
Serwisy specjalne Ekumenizm Z życia Kościołów Religie Publicystyka Inne Prześlij artykuł Redakcja

Polecamy

Ekumenizm.pl zaprasza do współpracy
Serwis EKUMENIZM.PL, istniejący już ponad 9 lat, zaprasza wszystkich zainteresowanych do współtworzenia serwisu - interesują nas nie tylko informacje ściśle odnoszące się do dialogu ekumenicznego, lecz także ważne wydarzenia z życia różnych Kościołów i wspólnot religijnych. Jesteśmy zainteresowani zarówno notkami informacyjnymi, jak i publicystyką. więcej »

Spór o usprawiedliwienie - ekumeniczna dyskusja przed 500-leciem Reformacji
- Reformacja zmieniła nas wszystkich. Kościoły zostały odnowione poprzez ponowne zwrócenie się ku Jezusowi i skoncentrowanie na Piśmie Świętym - napisała ks. Margot Kässmann, ambasador Dekady Reformacji z ramienia Ewangelickiego Kościoła Niemiec (EKD), w tekście zamieszczonym na oficjalnej stronie Kościoła rzymskokatolickiego w Niemczech katholisch.de. Teolożka odniosła się do dyskutowanego od wielu tygodni dokumentu EKD poświęconemu nauce o usprawiedliwieniu, który wywołał wiele kontrowersji. więcej »

Papież przeprasza zielonoświątkowców
Papież Franciszek przybył dzisiaj do włoskiego miasta Caserta, aby spotkać się z tamtejszą parafią Kościoła zielonoświątkowego i ich pastorem Giovanni Traettino, z którym przyjaźni się od czasów posługi biskupiej w Buenos Aires. więcej »

Święto Chrztu Rusi w cieniu minaretów?
W tym roku Święto Chrztu Rusi zbiegło się z muzułmańskimi obchodami końca ramadanu (Id al-Fitr, Uraza Bajram). Jak doniosły media, 30 czerwca cerkwie w Moskwie, nie licząc Soboru Chrystusa Zbawiciela, były jednak prawie puste. Zatłoczone i gwarne były za to ulice biegnące do 5 moskiewskich meczetów. więcej »

Mariawickich problemów z prz(e/y)szłością ciąg dalszy
Zebrana 30 czerwca br. w Płocku Kapituła Generalna Kapłanów Kościoła Starokatolickiego Mariawitów nie przyniosła spodziewanego rozwiązania konfliktu dotyczącego ewentualnego powrotu tego Kościoła do Unii Utrechckiej, a także rozpoczęcia dialogu wewnątrzkościelnego, celem możliwie najszybszego zwołania Synodu Kościoła, pierwszego od 1937 roku. więcej »

Niedziela coraz częściej bez uczestnictwa w mszy
Instytut Statystyk Kościoła Katolickiego ogłosił wyniki liczenia wiernych uczestniczących w mszy, które odbyło się 20 października 2013 r. Po raz pierwszy od czasu prowadzenia takich statystyk (czyli od 1980 roku) wskaźnik dominicantes spadł poniżej 40% - dla całej Polski wynosi on 39,1%. więcej »

Sonda ekumenizm.pl
Decyzja Watykanu, umożliwiająca tradycyjnym anglikanom przejście pod jurysdykcję Biskupa Rzymu:

jest szczodrym gestem papieża, świadczącym o prawdziwym ekumenizmie, który polega na powrocie nierzymskokatolików do Rzymu
jest łowieniem ryb w cudzym stawie, prozelityzmem, który osłabi wiarygodność ekumenii
nie ma żadnego znaczenia dla ruchu ekumenicznego – business as usual
żadna z odpowiedzi nie wyraża mojej opinii

Najnowsze
ARTYKUŁY
Brak nowych artykułów

Nowe komentarze wygasają po 48 h
 • Apostata w znaczeniu pickwick... (4)
 • Zwierzchnik anglikanów miewa zwą...


 • Nowe linki wygasają po 2 tyg
  Brak nowych linków

  Zasady wykorzystywania cookies 
  Niesamowity papież - Aleksander VI Borgia

  Ukazała się nowa książka o słynnym papieżu Aleksandrze VI zatytułowana "Niesamowity papież". Rodrigo Borgia, bo takie było świeckie imię i nazwisko papieża, karierę rozpoczął pod kuratelą swojego wuja, papieża Kaliksta III. Dzięki jego protekcji przybył do Rzymu z Hiszpanii, następnie otrzymał kapelusz kardynalski i został wicekanclerzem Państwa Kościelnego. Bardzo szybko się wzbogacił i mimo stanu duchownego publicznie przyznawał się do swojego potomstwa. Miał kilkanaścioro dzieci, które hojnie obdarował stanowiskami kościelnymi. W 1492 roku kupił sobie urząd papieża na konklawe. Był uzależniony od polityki Francji i Hiszpanii.  Książka Volkera Reinhardta, która ukazała się w monachijskim wydawnictwie C. H. Beck przedstawia Aleksandra VI jako papieża, dbającego przede wszystkim o dobro swoich dzieci i całego klanu Borgiów. Reinhardt opisuje jak przy pomocy ppieniędzy i wielkiej polityki dzieci papieża realizowały jego ambicje polityczne, jak np. jego syn, Cesare, który wpierw był kardynałem, a później świeckim wykonawcą pazernych zachcianek ojca. Ważne miejsce w życiu Aleksandra XVI zajmuje jego córka Lukrecja, która wyszła za mąż za włoskiego księcia, i była ważną decydentką o losach Państwa Kościelnego.

  Najlepszym fragmentem książki jest opowieść o tym, jak po śmierci ukochango syna Giovanniego (1497) papież Aleksander XVI nękany chwilowym poczuciem żalu postanawia przeprowadzić... rewolucyjną reformę Kościoła – recenzuje książkę Reinhardta Neue Zürcher Zeitung (NZZ).
   
  Volker Reinhardt: Der unheimliche Papst. Alexander VI. Borgia 1431-1503. Verlag C. H. Beck, München 2005. 277 S., Fr. 40.10.
    
  13.10.2005 13:21   Dariusz Bruncz   Recenzje

  Niesamowity papież - Aleksander VI Borgia - komentarze (0)
  Widok:  
  Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
  CZĘSTO SZUKANE HASŁA: Judasz, ewangelia Judasza | Joseph Ratzinger - Benedykt XVI | Aborcja | Ewangelia św. Tomasza | Unieważnienie małżeństwa, rozwód | Efekt cieplarniany | Czarna msza | Kurs przedmałżeński | Opus Dei | Różokrzyżowcy | Rerum Novarum | Szkielet ludzki | Konklawe | O. Rydzyk | Obrzezanie | Ordynacja (święcenia kapłańskie) kobiet
   Prawa Autorskie © 2014 Ekumenizm.pl
   Wszelkie znaki handlowe i prawa autorskie należą do ich właścicieli.
  CMS: GeekLog
  Mapa serwisu