ekumenizm.pl   Polski English Deutsch Français Magyar Portugues Dansk Suomi Svenska Espanol Slovenčina In romaneste RUS Ukrainski BG BY
Serwisy specjalne Ekumenizm Z życia Kościołów Religie Publicystyka Inne Prześlij artykuł Redakcja

Polecamy

Ekumenizm.pl zaprasza do współpracy
Serwis EKUMENIZM.PL, istniejący już ponad 9 lat, zaprasza wszystkich zainteresowanych do współtworzenia serwisu - interesują nas nie tylko informacje ściśle odnoszące się do dialogu ekumenicznego, lecz także ważne wydarzenia z życia różnych Kościołów i wspólnot religijnych. Jesteśmy zainteresowani zarówno notkami informacyjnymi, jak i publicystyką. więcej »

Niedziela coraz częściej bez uczestnictwa w mszy
Instytut Statystyk Kościoła Katolickiego ogłosił wyniki liczenia wiernych uczestniczących w mszy, które odbyło się 20 października 2013 r. Po raz pierwszy od czasu prowadzenia takich statystyk (czyli od 1980 roku) wskaźnik dominicantes spadł poniżej 40% - dla całej Polski wynosi on 39,1%. więcej »

"Nie ma takiej potrzeby" - ciąg dalszy zmagań płockich mariawitów z Unią Utrechcką i nie tylko
W kwietniu br. informowaliśmy o ponownym przyjęciu Kościoła Starokatolickiego Mariawitów do Unii Utrechckiej. Informacja wraz z załączonym tłumaczeniem deklaracji podpisanej przez biskupów mariawickich podczas spotkania w Szwajcarii wywołała lawinę komentarzy, często niesprawiedliwych i formułowanych zbyt pochopnie. Co spowodowało taką eksplozję emocji i co działo się po naszej publikacji? więcej »

700 kobiet księży i arcybiskup jako diakon - obchody 20-lecia kapłaństwa kobiet w Kościele Anglii
Klasa 1994 roku – w tak żartobliwy sposób tygodnik 'Church Times' opisał 20. rocznicę wprowadzenia kapłaństwa kobiet w Kościele Anglii. Przed monumentalną katedrą św. Pawła w Londynie 700 kobiet ordynowanych w Kościele Anglii przed dwoma dekadami świętowało swój jubileusz wraz z arcybiskupem Canterbury Justinem Welbym. Przed uroczystą liturgią odbył się marsz anglikańskich kapłanek z rodzinami, który rozpoczął się przed Opactwem Westminsterskim, a zakończył przed katedrą. więcej »

Mariawici znów w Unii Utrechckiej
Po 90 latach zostało przywrócone członkostwo Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Międzynarodowej Konferencji Biskupów Starokatolickich zwanej potocznie Unią Utrechcką. Jednak zarówno decyzja, tryb jej podejmowania oraz implikacje ekumeniczne mogą mieć negatywny wpływ na mariawityzm nurtu płockiego. więcej »

Ks. Jan Gross nie żyje - dwa wspomnienia
25 marca w Cieszynie zmarł ks. Jan Gross, były prezes Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, znany liturgista i ekumenista. Przez wiele lat pełnił funkcję przewodniczącego Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej. więcej »

Czy Bóg chce byśmy umierali za Ojczyznę?
Czy kochasz swoją matkę nad życie? To było pytanie, które w czasach mojego dzieciństwa uważałam za jedno z najgłupszych, zwłaszcza, że znałam całkiem sporo osób deklarujących taką miłość - tyle, że niestety - tylko deklarujących. Więc ja jako dziecko nie kochałam mojej matki nad życie, bo nikt nigdy ze mnie takiej deklaracji nie wydusił, a ponadto, kiedy umarła ja - mimo, że wiele osób mówiło, że po śmierci matki też się powinno z bólu umrzeć - żyłam nadal. więcej »

Sonda ekumenizm.pl
Decyzja Watykanu, umożliwiająca tradycyjnym anglikanom przejście pod jurysdykcję Biskupa Rzymu:

jest szczodrym gestem papieża, świadczącym o prawdziwym ekumenizmie, który polega na powrocie nierzymskokatolików do Rzymu
jest łowieniem ryb w cudzym stawie, prozelityzmem, który osłabi wiarygodność ekumenii
nie ma żadnego znaczenia dla ruchu ekumenicznego – business as usual
żadna z odpowiedzi nie wyraża mojej opinii

Najnowsze
ARTYKUŁY
Brak nowych artykułów

Nowe komentarze wygasają po 48 h
 • "Nie ma takiej potrzeby" - ci... (4)
 • Kościół Anglii: Zwolennicy ko... (3)
 • Mariawickich problemów z prz(e/y...
 • Ten kłopotliwy papież...


 • Nowe linki wygasają po 2 tyg
  Brak nowych linków

  Zasady wykorzystywania cookies 
  Protestancki episkopat
  Pytania i odpowiedzi
  Czy istnieje cos takiego jak protestancki episkopat? Dziękuje za odpowiedź.


  Pojęcie "protestantyzmu" jest bardzo dyskusyjne - jego zakres i definicja pozostają nieokreślone. Stąd na tak postawione pytanie można jedynie podjąc próbę sformułowania pozytywnej odpowiedzi.

  Coś takiego jak "protestancki episkopat" z całą pewnością nie istnieje. Możemy mówić jedynie o episkopacie anglikańskim oraz ewangelicko-luterańskim, bowiem głównie w tych nurtach denominacyjnych spotykamy Kościoły o ustroju episkopalnym.

  Episkopat wręcz konstytuuje istnienie Wspólnoty Anglikańskiej - kolegium biskupów Kościołów lokalnych, uznających duchowy prymat arcybiskupa Canterbury (zwierzchnik Kościoła Anglii), i pozostających we wzajemnej łączności (komunii).

  Według teologii anglikańskiej Kościół nie może istnieć bez urzędu biskupa, trwającego w łańcuchu sukcesji apostolskiej. To właśnie episkopat sprawuje w Kościołach anglikańskich władzę wykonawczą.

  W Kościołach luterańskich episkopat jest tylko jednym z trzech elementów władzy kościelnej - pozostałe to synody (władza ustawodawcza) i konsystorze (władza wykonawcza). Na ogół dąży się do równowagi elementu episkopalnego, konsystorskiego i synodalnego.

  W Kościołach ewangelickich urząd biskupa ma charakter wizytacyjny. Zgodnie ze swą nowotestamentową etymologią episkopos to nadzorca, troszczący się o coś, strzegący czegoś. Na ogół episkopaty ewangelickie zachowują sukcesję apostolską - tak również jest w przypadku polskich biskupów luterańskich. Konferencja Biskupów Ewangelickich (Luterańskich) ma zatem jedynie funkcję doradczą, ale może występować z konkretnymi propozycjami na forum Synodu.

  Polecam zapoznanie się z artykułem ks. Jana Grossa na temat urzędu biskupa w Kościele luterańskim: "O urzędzie biskupim".

  Jacek Szymański

    
  24.12.2005 03:34   Gość serwisu   Pytania i odpowiedzi

  Protestancki episkopat - komentarze (0)
  Widok:  
  Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
  CZĘSTO SZUKANE HASŁA: Judasz, ewangelia Judasza | Joseph Ratzinger - Benedykt XVI | Aborcja | Ewangelia św. Tomasza | Unieważnienie małżeństwa, rozwód | Efekt cieplarniany | Czarna msza | Kurs przedmałżeński | Opus Dei | Różokrzyżowcy | Rerum Novarum | Szkielet ludzki | Konklawe | O. Rydzyk | Obrzezanie | Ordynacja (święcenia kapłańskie) kobiet
   Prawa Autorskie © 2014 Ekumenizm.pl
   Wszelkie znaki handlowe i prawa autorskie należą do ich właścicieli.
  CMS: GeekLog
  Mapa serwisu