ekumenizm.pl   Polski English Deutsch Français Magyar Portugues Dansk Suomi Svenska Espanol Slovenčina In romaneste RUS Ukrainski BG BY
Serwisy specjalne Ekumenizm Z życia Kościołów Religie Publicystyka Inne Prześlij artykuł Redakcja

Polecamy

Ekumenizm.pl zaprasza do współpracy
Serwis EKUMENIZM.PL, istniejący już ponad 9 lat, zaprasza wszystkich zainteresowanych do współtworzenia serwisu - interesują nas nie tylko informacje ściśle odnoszące się do dialogu ekumenicznego, lecz także ważne wydarzenia z życia różnych Kościołów i wspólnot religijnych. Jesteśmy zainteresowani zarówno notkami informacyjnymi, jak i publicystyką. więcej »

Spór o usprawiedliwienie - ekumeniczna dyskusja przed 500-leciem Reformacji
- Reformacja zmieniła nas wszystkich. Kościoły zostały odnowione poprzez ponowne zwrócenie się ku Jezusowi i skoncentrowanie na Piśmie Świętym - napisała ks. Margot Kässmann, ambasador Dekady Reformacji z ramienia Ewangelickiego Kościoła Niemiec (EKD), w tekście zamieszczonym na oficjalnej stronie Kościoła rzymskokatolickiego w Niemczech katholisch.de. Teolożka odniosła się do dyskutowanego od wielu tygodni dokumentu EKD poświęconemu nauce o usprawiedliwieniu, który wywołał wiele kontrowersji. więcej »

Papież przeprasza zielonoświątkowców
Papież Franciszek przybył dzisiaj do włoskiego miasta Caserta, aby spotkać się z tamtejszą parafią Kościoła zielonoświątkowego i ich pastorem Giovanni Traettino, z którym przyjaźni się od czasów posługi biskupiej w Buenos Aires. więcej »

Święto Chrztu Rusi w cieniu minaretów?
W tym roku Święto Chrztu Rusi zbiegło się z muzułmańskimi obchodami końca ramadanu (Id al-Fitr, Uraza Bajram). Jak doniosły media, 30 czerwca cerkwie w Moskwie, nie licząc Soboru Chrystusa Zbawiciela, były jednak prawie puste. Zatłoczone i gwarne były za to ulice biegnące do 5 moskiewskich meczetów. więcej »

Mariawickich problemów z prz(e/y)szłością ciąg dalszy
Zebrana 30 czerwca br. w Płocku Kapituła Generalna Kapłanów Kościoła Starokatolickiego Mariawitów nie przyniosła spodziewanego rozwiązania konfliktu dotyczącego ewentualnego powrotu tego Kościoła do Unii Utrechckiej, a także rozpoczęcia dialogu wewnątrzkościelnego, celem możliwie najszybszego zwołania Synodu Kościoła, pierwszego od 1937 roku. więcej »

Niedziela coraz częściej bez uczestnictwa w mszy
Instytut Statystyk Kościoła Katolickiego ogłosił wyniki liczenia wiernych uczestniczących w mszy, które odbyło się 20 października 2013 r. Po raz pierwszy od czasu prowadzenia takich statystyk (czyli od 1980 roku) wskaźnik dominicantes spadł poniżej 40% - dla całej Polski wynosi on 39,1%. więcej »

Sonda ekumenizm.pl
Decyzja Watykanu, umożliwiająca tradycyjnym anglikanom przejście pod jurysdykcję Biskupa Rzymu:

jest szczodrym gestem papieża, świadczącym o prawdziwym ekumenizmie, który polega na powrocie nierzymskokatolików do Rzymu
jest łowieniem ryb w cudzym stawie, prozelityzmem, który osłabi wiarygodność ekumenii
nie ma żadnego znaczenia dla ruchu ekumenicznego – business as usual
żadna z odpowiedzi nie wyraża mojej opinii

Najnowsze
ARTYKUŁY
Brak nowych artykułów

Nowe komentarze wygasają po 48 h
 • Apostata w znaczeniu pickwick... (14)
 • Papież zaprosił już uczestników ...


 • Nowe linki wygasają po 2 tyg
  Brak nowych linków

  Zasady wykorzystywania cookies 
  Protestancki episkopat
  Pytania i odpowiedzi
  Czy istnieje cos takiego jak protestancki episkopat? Dziękuje za odpowiedź.


  Pojęcie "protestantyzmu" jest bardzo dyskusyjne - jego zakres i definicja pozostają nieokreślone. Stąd na tak postawione pytanie można jedynie podjąc próbę sformułowania pozytywnej odpowiedzi.

  Coś takiego jak "protestancki episkopat" z całą pewnością nie istnieje. Możemy mówić jedynie o episkopacie anglikańskim oraz ewangelicko-luterańskim, bowiem głównie w tych nurtach denominacyjnych spotykamy Kościoły o ustroju episkopalnym.

  Episkopat wręcz konstytuuje istnienie Wspólnoty Anglikańskiej - kolegium biskupów Kościołów lokalnych, uznających duchowy prymat arcybiskupa Canterbury (zwierzchnik Kościoła Anglii), i pozostających we wzajemnej łączności (komunii).

  Według teologii anglikańskiej Kościół nie może istnieć bez urzędu biskupa, trwającego w łańcuchu sukcesji apostolskiej. To właśnie episkopat sprawuje w Kościołach anglikańskich władzę wykonawczą.

  W Kościołach luterańskich episkopat jest tylko jednym z trzech elementów władzy kościelnej - pozostałe to synody (władza ustawodawcza) i konsystorze (władza wykonawcza). Na ogół dąży się do równowagi elementu episkopalnego, konsystorskiego i synodalnego.

  W Kościołach ewangelickich urząd biskupa ma charakter wizytacyjny. Zgodnie ze swą nowotestamentową etymologią episkopos to nadzorca, troszczący się o coś, strzegący czegoś. Na ogół episkopaty ewangelickie zachowują sukcesję apostolską - tak również jest w przypadku polskich biskupów luterańskich. Konferencja Biskupów Ewangelickich (Luterańskich) ma zatem jedynie funkcję doradczą, ale może występować z konkretnymi propozycjami na forum Synodu.

  Polecam zapoznanie się z artykułem ks. Jana Grossa na temat urzędu biskupa w Kościele luterańskim: "O urzędzie biskupim".

  Jacek Szymański

    
  24.12.2005 03:34   Gość serwisu   Pytania i odpowiedzi

  Protestancki episkopat - komentarze (0)
  Widok:  
  Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
  CZĘSTO SZUKANE HASŁA: Judasz, ewangelia Judasza | Joseph Ratzinger - Benedykt XVI | Aborcja | Ewangelia św. Tomasza | Unieważnienie małżeństwa, rozwód | Efekt cieplarniany | Czarna msza | Kurs przedmałżeński | Opus Dei | Różokrzyżowcy | Rerum Novarum | Szkielet ludzki | Konklawe | O. Rydzyk | Obrzezanie | Ordynacja (święcenia kapłańskie) kobiet
   Prawa Autorskie © 2014 Ekumenizm.pl
   Wszelkie znaki handlowe i prawa autorskie należą do ich właścicieli.
  CMS: GeekLog
  Mapa serwisu