ekumenizm.pl   Polski English Deutsch Français Magyar Portugues Dansk Suomi Svenska Espanol Slovenčina In romaneste RUS Ukrainski BG BY
Serwisy specjalne Ekumenizm Z życia Kościołów Religie Publicystyka Inne Prześlij artykuł Redakcja

Polecamy

Ekumenizm.pl zaprasza do współpracy
Serwis EKUMENIZM.PL, istniejący już ponad 9 lat, zaprasza wszystkich zainteresowanych do współtworzenia serwisu - interesują nas nie tylko informacje ściśle odnoszące się do dialogu ekumenicznego, lecz także ważne wydarzenia z życia różnych Kościołów i wspólnot religijnych. Jesteśmy zainteresowani zarówno notkami informacyjnymi, jak i publicystyką. więcej »

Spór o usprawiedliwienie - ekumeniczna dyskusja przed 500-leciem Reformacji
- Reformacja zmieniła nas wszystkich. Kościoły zostały odnowione poprzez ponowne zwrócenie się ku Jezusowi i skoncentrowanie na Piśmie Świętym - napisała ks. Margot Kässmann, ambasador Dekady Reformacji z ramienia Ewangelickiego Kościoła Niemiec (EKD), w tekście zamieszczonym na oficjalnej stronie Kościoła rzymskokatolickiego w Niemczech katholisch.de. Teolożka odniosła się do dyskutowanego od wielu tygodni dokumentu EKD poświęconemu nauce o usprawiedliwieniu, który wywołał wiele kontrowersji. więcej »

Papież przeprasza zielonoświątkowców
Papież Franciszek przybył dzisiaj do włoskiego miasta Caserta, aby spotkać się z tamtejszą parafią Kościoła zielonoświątkowego i ich pastorem Giovanni Traettino, z którym przyjaźni się od czasów posługi biskupiej w Buenos Aires. więcej »

Święto Chrztu Rusi w cieniu minaretów?
W tym roku Święto Chrztu Rusi zbiegło się z muzułmańskimi obchodami końca ramadanu (Id al-Fitr, Uraza Bajram). Jak doniosły media, 30 czerwca cerkwie w Moskwie, nie licząc Soboru Chrystusa Zbawiciela, były jednak prawie puste. Zatłoczone i gwarne były za to ulice biegnące do 5 moskiewskich meczetów. więcej »

Mariawickich problemów z prz(e/y)szłością ciąg dalszy
Zebrana 30 czerwca br. w Płocku Kapituła Generalna Kapłanów Kościoła Starokatolickiego Mariawitów nie przyniosła spodziewanego rozwiązania konfliktu dotyczącego ewentualnego powrotu tego Kościoła do Unii Utrechckiej, a także rozpoczęcia dialogu wewnątrzkościelnego, celem możliwie najszybszego zwołania Synodu Kościoła, pierwszego od 1937 roku. więcej »

Niedziela coraz częściej bez uczestnictwa w mszy
Instytut Statystyk Kościoła Katolickiego ogłosił wyniki liczenia wiernych uczestniczących w mszy, które odbyło się 20 października 2013 r. Po raz pierwszy od czasu prowadzenia takich statystyk (czyli od 1980 roku) wskaźnik dominicantes spadł poniżej 40% - dla całej Polski wynosi on 39,1%. więcej »

Sonda ekumenizm.pl
Decyzja Watykanu, umożliwiająca tradycyjnym anglikanom przejście pod jurysdykcję Biskupa Rzymu:

jest szczodrym gestem papieża, świadczącym o prawdziwym ekumenizmie, który polega na powrocie nierzymskokatolików do Rzymu
jest łowieniem ryb w cudzym stawie, prozelityzmem, który osłabi wiarygodność ekumenii
nie ma żadnego znaczenia dla ruchu ekumenicznego – business as usual
żadna z odpowiedzi nie wyraża mojej opinii

Najnowsze
ARTYKUŁY
3 artykułów w ost. 24 godz

Nowe komentarze wygasają po 48 h
 • Apostata w znaczeniu pickwick... (4)


 • Nowe linki wygasają po 2 tyg
  Brak nowych linków

  Zasady wykorzystywania cookies 
  Ewangelia według św. Tomasza - 60. rocznica znalezienia
  "Królestwo znajduje się wewnątrz was i wokół was. Kiedy poznacie samych siebie zrozumiecie, że jesteście dziećmi Ojca żywego. Jeśli nie znacie samych siebie, żyjecie w ubóstwie" - słowa te przypisywane są jednemu z uczniów Jezusa, jednak nie znajdziemy ich w Biblii. Są one jednym ze 114 powiedzeń tzw. Ewangelii według św. Tomasza, jednej z wielu ewangelii apokryficznych. O jej istnieniu wiedziano od dawna, ale jej treść współcześni poznali dopiero przed sześćdziesięcioma laty, w grudniu 1945 r. Wtedy to egipscy chłopi odkryli gnostycką bibliotekę schowaną w ziemi w pobliżu Nag Hammadi.


  Według relacji wiadomo, że rolnicy poszukiwali ziemi, którą chcieli użyźniać swoje pola. Tymczasem natknęli się na amforę, w której znajdowały się 51 tekstów złożonych w 13 kodeksach. W tym bogatym zbiorze starożytnych tekstów znajdowały się również kopie kilku ewangelii. Znalezisko stało się zaraz wielką sensacją, ponieważ niektórzy zaczęli głosić, że zwłaszcza dwie z nich mogłyby zupełnie zmienić tradycyjną naukę chrześcijaństwa. Chodziło o ewangelię przpisywaną apostołowi Tomaszowi i o Ewangelię Marii Magdaleny.

  "Ewangelia Tomasza" miała ukazywać według niektórych badaczy nie teologię opartą na wierze w Jezusa Chrystusa (Mesjasza), ale na wierze w Jezusa, według którego zbawienie polega na poznaniu siebie samego.    

  Natomiast "Ewangelia Marii Magdaleny" miałaby ukazać zapomnianą rolę kobiety dla Jezusa oraz dla pierwotnego Kościoła, którym miała rzekomo kierować.  

  Nadanie tak doniosłego znaczenia tym dwóm apokryfom spotkało się natychmiast z ostrą reakcją ze strony Kościołów chrześcijańskich, które wspólnie uznają, że kanon Nowego Testamentu został zaknięty i liczy 27 ksiąg. Kościoły przypomniały, że za natchnione przez Ducha Świętego, czyli za zawierające prawdziwie Słowo Boże są uznawane jedynie cztery Ewangelie: Mateusza, Marka (najstarsza), Łukasza i Jana.  

  Tzw. teksty z Nag Hammadi są kopiami w języku koptyjskim (język egipski z czasów przedarabskich) tekstów gnostyckich, napisanych pierwotnie prawdopodobnie po grecku. Ciekawe, że teksty z Nag Hammadi zostały znalezione dwa lata przed odkryciem w 1947 r. rękopisów, w tym tekstów biblijnych ze Starego Testamentu, w Qumran nad Morzem Martwym.  Jednakże to właśnie ewangelie apokryficzne miały stać się przyczyną większego zamieszania.

  Jaką wartość mają apokryfy? Na to pytanie starało się odpowiedzieć BBC World: Ewangelie apokryficzne są pismami, które pojawiły się w pierwszych wiekach chrześcijaństwa wokół osoby Jezusa z Nazaretu. Nadano im nazwę "ewangelii: (dosł. Dobra Nowina), ponieważ miały aspekt podobny do czterech, kanonicznych ewangelii z Nowego Testamentu. Wiele z apokryfów nie spełniało kryteriów kanoniczności. Niektóre z tych pism powstały wewnątrz gnostyckich sekt, i zawierały ukryte posłanie ( gr. "apokryphos"). Te ukryte przesłanie, które przypisywano Jezusowi, było przeznaczone dla tych, którzy przeszli tajemną inicjację i stali się członkami wspólnot gnostyckich. Pierwotnie to właśnie takie teksty nazywano "ewangeliami apokryficznymi", ale później rozszerzono to określenie na wszystkie ewangelie, które nie zostały zaliczone do kanonu Nowego Testamentu. Ewangelii apokryficznych jest bardzo dużo, ponad pięćdziesiąt.

  Niektóre nazwane są imieniem jednego z apostołów Jezusa. Można wśród nich wymienić Ewangelię Filipa, Tomasza, Marii Magdaleny, Apokryficzną Ewangelię Jana, Ewanelię Valentyna lub inaczej Ewangelię Prawdy, Ewangelię Egipcjan, Ewangelię Narodzin i Dzieciństwa, Armeńską Ewangelię Dzieciństwa, Ewangelię Narodzin Maryii, Protoewangelię Świętego Jakuba, Ewangelię pseudo-Mateusza, Ewangelię Męki i Zmartwychwstania, Ewangelię Bartłomieja, Ewangelię Nikodema (znaną również jako "Acta Pilati"), Sekretną Ewangelię Marka, Ewangelię Piotra, Ewangelię pseudo-Jakuba, katarską Ewangelię pseudo-Jana, Ewangelię Hebrajczyków, Ewangelię Ebionitów, Ewangelię Barnaby, Ewangelię Tacjana, Ewangelię Nazareńczyków, Ewangelię Ammoniusza, Ewangelię Zemsty Zbawiciela czy też Ewangelię Śmierci Piłata.

  :: Ekumenizm.pl: Ile jest ewangelii?

    
  01.01.2006 17:04   Mirosław Kropidłowski   Varia

  Ewangelia według św. Tomasza - 60. rocznica znalezienia - komentarze (0)
  Widok:  
  Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
  CZĘSTO SZUKANE HASŁA: Judasz, ewangelia Judasza | Joseph Ratzinger - Benedykt XVI | Aborcja | Ewangelia św. Tomasza | Unieważnienie małżeństwa, rozwód | Efekt cieplarniany | Czarna msza | Kurs przedmałżeński | Opus Dei | Różokrzyżowcy | Rerum Novarum | Szkielet ludzki | Konklawe | O. Rydzyk | Obrzezanie | Ordynacja (święcenia kapłańskie) kobiet
   Prawa Autorskie © 2014 Ekumenizm.pl
   Wszelkie znaki handlowe i prawa autorskie należą do ich właścicieli.
  CMS: GeekLog
  Mapa serwisu