ekumenizm.pl   Polski English Deutsch Français Magyar Portugues Dansk Suomi Svenska Espanol Slovenčina In romaneste RUS Ukrainski BG BY
Serwisy specjalne Ekumenizm Z życia Kościołów Religie Publicystyka Inne Prześlij artykuł Redakcja

Polecamy

Ekumenizm.pl zaprasza do współpracy
Serwis EKUMENIZM.PL, istniejący już ponad 9 lat, zaprasza wszystkich zainteresowanych do współtworzenia serwisu - interesują nas nie tylko informacje ściśle odnoszące się do dialogu ekumenicznego, lecz także ważne wydarzenia z życia różnych Kościołów i wspólnot religijnych. Jesteśmy zainteresowani zarówno notkami informacyjnymi, jak i publicystyką. więcej »

Biskupi w roli leśnych dziadków
Warto było odczekać marsz PiS i poczekać na rezygnację pięciu biskupów z zasiadania w komitecie honorowym wiecu, którego organizatorzy stwierdzają brak demokracji w Polsce, a nawet brak niepodległości. O ile biskupi - zapewne przymuszeni przez Watykan lub mądrzejszych od siebie doradców - wycofali się, o tyle wyjaśnienia serwowane później potwierdzają tezę, że Kościół rzymskokatolicki w Polsce, szczególnie ten hierarchiczny, nie potrzebuje zewnętrznych wrogów. Wystarczą mu jego biskupi w roli leśnych dziadków, szkodzących nie tylko wizerunkowi Kościoła, ale jego powołaniu. więcej »

Zły adres - papież Franciszek w Konstantynopolu
Biskup Rzymu, papież Franciszek i patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej spotkali się w Fanarze podczas liturgii sprawowanej z okazji święta apostoła św. Andrzeja. Po nabożeństwie Franciszek podkreślił w swoim przemówieniu, że bardzo mu zależy na jedności siostrzanych Kościołów i podpisał z patriarchą Bartłomiejem wspólne oświadczenie, w którym znalazł się również apel o zachowanie chrześcijańskiej obecności na Bliskim Wschodzie, deklaracja o kontynuowaniu dialogu teologicznego oraz konstruktywnych rozmów ze światem islamu. więcej »

Nieoczywista oczywistość - o gender i nie tylko
Dzisiaj w Centrum Luterańskim w Warszawie odbyła się konferencja zorganizowana przez Kancelarię Biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, dotycząca przemocy wobec kobiet i zagadnienia gender z luterańskiej perspektywy. Pierwszą część seminarium stanowiły referaty i dyskusje luterańskich teologów z Polski, Niemiec i Finlandii, a drugą dyskusja panelowa, w której wzięli udział polscy teolodzy luterańscy, w tym trzy kobiety. więcej »

Luteranie podejmują temat ordynacji kobiet
W roku 2015 podczas jesiennej sesji Synodu Kościoła planuję zgłosić wniosek o zmianę Zasadniczego Prawa Wewnętrznego tak, aby umożliwiało ono ordynację prezbiterską kobiet. Będę wnosił, aby Synod miał czas na dyskusję i aby głosowanie odbyło się wiosną 2016 roku podczas dziewiątej sesji Synodu - zapowiedział Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, ks. Jerzy Samiec podczas rozpoczętej 17 października sesji Synodu Kościoła. więcej »

Co to są wartości chrześcijańskie?
Darmowy podręcznik dla uczniów rozpoczynających naukę nie jest entuzjastycznie przyjmowany przez wielu rodziców i nauczycieli i to niezależnie od ich światopoglądu. Do krytyków dołączają się biskupi - ocenę Naszego Elementarza przedstawił na 365. zebraniu plenarnym Episkopatu Polski biskup Marek Mendyk. Najpoważniejszym z punktu widzenia Kościoła zarzutem jest niewątpliwie to, że Nasz Elementarz propaguje konsumpcjonizm i hedonizm, oraz eliminuje wartości chrześcijańskie. więcej »

Sonda ekumenizm.pl
Decyzja Watykanu, umożliwiająca tradycyjnym anglikanom przejście pod jurysdykcję Biskupa Rzymu:

jest szczodrym gestem papieża, świadczącym o prawdziwym ekumenizmie, który polega na powrocie nierzymskokatolików do Rzymu
jest łowieniem ryb w cudzym stawie, prozelityzmem, który osłabi wiarygodność ekumenii
nie ma żadnego znaczenia dla ruchu ekumenicznego – business as usual
żadna z odpowiedzi nie wyraża mojej opinii

Najnowsze
ARTYKUŁY
Brak nowych artykułów

Nowe komentarze wygasają po 48 h
 • Biskupi w roli leśnych dziadków (20)
 • Postylla
 • Kościół Anglii potwierdza: ko... (9)
 • Czas zamknąć Ekumenizm.pl - na t...


 • Nowe linki wygasają po 2 tyg
  Brak nowych linków

  Zasady wykorzystywania cookies 
  Ewangelia według św. Tomasza - 60. rocznica znalezienia
  "Królestwo znajduje się wewnątrz was i wokół was. Kiedy poznacie samych siebie zrozumiecie, że jesteście dziećmi Ojca żywego. Jeśli nie znacie samych siebie, żyjecie w ubóstwie" - słowa te przypisywane są jednemu z uczniów Jezusa, jednak nie znajdziemy ich w Biblii. Są one jednym ze 114 powiedzeń tzw. Ewangelii według św. Tomasza, jednej z wielu ewangelii apokryficznych. O jej istnieniu wiedziano od dawna, ale jej treść współcześni poznali dopiero przed sześćdziesięcioma laty, w grudniu 1945 r. Wtedy to egipscy chłopi odkryli gnostycką bibliotekę schowaną w ziemi w pobliżu Nag Hammadi.


  Według relacji wiadomo, że rolnicy poszukiwali ziemi, którą chcieli użyźniać swoje pola. Tymczasem natknęli się na amforę, w której znajdowały się 51 tekstów złożonych w 13 kodeksach. W tym bogatym zbiorze starożytnych tekstów znajdowały się również kopie kilku ewangelii. Znalezisko stało się zaraz wielką sensacją, ponieważ niektórzy zaczęli głosić, że zwłaszcza dwie z nich mogłyby zupełnie zmienić tradycyjną naukę chrześcijaństwa. Chodziło o ewangelię przpisywaną apostołowi Tomaszowi i o Ewangelię Marii Magdaleny.

  "Ewangelia Tomasza" miała ukazywać według niektórych badaczy nie teologię opartą na wierze w Jezusa Chrystusa (Mesjasza), ale na wierze w Jezusa, według którego zbawienie polega na poznaniu siebie samego.    

  Natomiast "Ewangelia Marii Magdaleny" miałaby ukazać zapomnianą rolę kobiety dla Jezusa oraz dla pierwotnego Kościoła, którym miała rzekomo kierować.  

  Nadanie tak doniosłego znaczenia tym dwóm apokryfom spotkało się natychmiast z ostrą reakcją ze strony Kościołów chrześcijańskich, które wspólnie uznają, że kanon Nowego Testamentu został zaknięty i liczy 27 ksiąg. Kościoły przypomniały, że za natchnione przez Ducha Świętego, czyli za zawierające prawdziwie Słowo Boże są uznawane jedynie cztery Ewangelie: Mateusza, Marka (najstarsza), Łukasza i Jana.  

  Tzw. teksty z Nag Hammadi są kopiami w języku koptyjskim (język egipski z czasów przedarabskich) tekstów gnostyckich, napisanych pierwotnie prawdopodobnie po grecku. Ciekawe, że teksty z Nag Hammadi zostały znalezione dwa lata przed odkryciem w 1947 r. rękopisów, w tym tekstów biblijnych ze Starego Testamentu, w Qumran nad Morzem Martwym.  Jednakże to właśnie ewangelie apokryficzne miały stać się przyczyną większego zamieszania.

  Jaką wartość mają apokryfy? Na to pytanie starało się odpowiedzieć BBC World: Ewangelie apokryficzne są pismami, które pojawiły się w pierwszych wiekach chrześcijaństwa wokół osoby Jezusa z Nazaretu. Nadano im nazwę "ewangelii: (dosł. Dobra Nowina), ponieważ miały aspekt podobny do czterech, kanonicznych ewangelii z Nowego Testamentu. Wiele z apokryfów nie spełniało kryteriów kanoniczności. Niektóre z tych pism powstały wewnątrz gnostyckich sekt, i zawierały ukryte posłanie ( gr. "apokryphos"). Te ukryte przesłanie, które przypisywano Jezusowi, było przeznaczone dla tych, którzy przeszli tajemną inicjację i stali się członkami wspólnot gnostyckich. Pierwotnie to właśnie takie teksty nazywano "ewangeliami apokryficznymi", ale później rozszerzono to określenie na wszystkie ewangelie, które nie zostały zaliczone do kanonu Nowego Testamentu. Ewangelii apokryficznych jest bardzo dużo, ponad pięćdziesiąt.

  Niektóre nazwane są imieniem jednego z apostołów Jezusa. Można wśród nich wymienić Ewangelię Filipa, Tomasza, Marii Magdaleny, Apokryficzną Ewangelię Jana, Ewanelię Valentyna lub inaczej Ewangelię Prawdy, Ewangelię Egipcjan, Ewangelię Narodzin i Dzieciństwa, Armeńską Ewangelię Dzieciństwa, Ewangelię Narodzin Maryii, Protoewangelię Świętego Jakuba, Ewangelię pseudo-Mateusza, Ewangelię Męki i Zmartwychwstania, Ewangelię Bartłomieja, Ewangelię Nikodema (znaną również jako "Acta Pilati"), Sekretną Ewangelię Marka, Ewangelię Piotra, Ewangelię pseudo-Jakuba, katarską Ewangelię pseudo-Jana, Ewangelię Hebrajczyków, Ewangelię Ebionitów, Ewangelię Barnaby, Ewangelię Tacjana, Ewangelię Nazareńczyków, Ewangelię Ammoniusza, Ewangelię Zemsty Zbawiciela czy też Ewangelię Śmierci Piłata.

  :: Ekumenizm.pl: Ile jest ewangelii?

    
  01.01.2006 17:04   Mirosław Kropidłowski   Varia

  Ewangelia według św. Tomasza - 60. rocznica znalezienia - komentarze (0)
  Widok:  
  Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
  CZĘSTO SZUKANE HASŁA: Judasz, ewangelia Judasza | Joseph Ratzinger - Benedykt XVI | Aborcja | Ewangelia św. Tomasza | Unieważnienie małżeństwa, rozwód | Efekt cieplarniany | Czarna msza | Kurs przedmałżeński | Opus Dei | Różokrzyżowcy | Rerum Novarum | Szkielet ludzki | Konklawe | O. Rydzyk | Obrzezanie | Ordynacja (święcenia kapłańskie) kobiet
   Prawa Autorskie © 2014 Ekumenizm.pl
   Wszelkie znaki handlowe i prawa autorskie należą do ich właścicieli.
  CMS: GeekLog
  Mapa serwisu