ekumenizm.pl   Polski English Deutsch Français Magyar Portugues Dansk Suomi Svenska Espanol Slovenčina In romaneste RUS Ukrainski BG BY
Serwisy specjalne Ekumenizm Z życia Kościołów Religie Publicystyka Inne Prześlij artykuł Redakcja

Polecamy

Ekumenizm.pl zaprasza do współpracy
Serwis EKUMENIZM.PL, istniejący już ponad 9 lat, zaprasza wszystkich zainteresowanych do współtworzenia serwisu - interesują nas nie tylko informacje ściśle odnoszące się do dialogu ekumenicznego, lecz także ważne wydarzenia z życia różnych Kościołów i wspólnot religijnych. Jesteśmy zainteresowani zarówno notkami informacyjnymi, jak i publicystyką. więcej »

Mariawickich problemów z prz(e/y)szłością ciąg dalszy
Zebrana 30 czerwca br. w Płocku Kapituła Generalna Kapłanów Kościoła Starokatolickiego Mariawitów nie przyniosła spodziewanego rozwiązania konfliktu dotyczącego ewentualnego powrotu tego Kościoła do Unii Utrechckiej, a także rozpoczęcia dialogu wewnątrzkościelnego, celem możliwie najszybszego zwołania Synodu Kościoła, pierwszego od 1937 roku. więcej »

Niedziela coraz częściej bez uczestnictwa w mszy
Instytut Statystyk Kościoła Katolickiego ogłosił wyniki liczenia wiernych uczestniczących w mszy, które odbyło się 20 października 2013 r. Po raz pierwszy od czasu prowadzenia takich statystyk (czyli od 1980 roku) wskaźnik dominicantes spadł poniżej 40% - dla całej Polski wynosi on 39,1%. więcej »

"Nie ma takiej potrzeby" - ciąg dalszy zmagań płockich mariawitów z Unią Utrechcką i nie tylko
W kwietniu br. informowaliśmy o ponownym przyjęciu Kościoła Starokatolickiego Mariawitów do Unii Utrechckiej. Informacja wraz z załączonym tłumaczeniem deklaracji podpisanej przez biskupów mariawickich podczas spotkania w Szwajcarii wywołała lawinę komentarzy, często niesprawiedliwych i formułowanych zbyt pochopnie. Co spowodowało taką eksplozję emocji i co działo się po naszej publikacji? więcej »

700 kobiet księży i arcybiskup jako diakon - obchody 20-lecia kapłaństwa kobiet w Kościele Anglii
Klasa 1994 roku – w tak żartobliwy sposób tygodnik 'Church Times' opisał 20. rocznicę wprowadzenia kapłaństwa kobiet w Kościele Anglii. Przed monumentalną katedrą św. Pawła w Londynie 700 kobiet ordynowanych w Kościele Anglii przed dwoma dekadami świętowało swój jubileusz wraz z arcybiskupem Canterbury Justinem Welbym. Przed uroczystą liturgią odbył się marsz anglikańskich kapłanek z rodzinami, który rozpoczął się przed Opactwem Westminsterskim, a zakończył przed katedrą. więcej »

Ks. Jan Gross nie żyje - dwa wspomnienia
25 marca w Cieszynie zmarł ks. Jan Gross, były prezes Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, znany liturgista i ekumenista. Przez wiele lat pełnił funkcję przewodniczącego Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej. więcej »

Sonda ekumenizm.pl
Decyzja Watykanu, umożliwiająca tradycyjnym anglikanom przejście pod jurysdykcję Biskupa Rzymu:

jest szczodrym gestem papieża, świadczącym o prawdziwym ekumenizmie, który polega na powrocie nierzymskokatolików do Rzymu
jest łowieniem ryb w cudzym stawie, prozelityzmem, który osłabi wiarygodność ekumenii
nie ma żadnego znaczenia dla ruchu ekumenicznego – business as usual
żadna z odpowiedzi nie wyraża mojej opinii

Najnowsze
ARTYKUŁY
1 artykuł w ost. 24 godz

Nowe komentarze wygasają po 48 h
 • Cerkiew świętuje urodziny cud... (2)


 • Nowe linki wygasają po 2 tyg
  Brak nowych linków

  Zasady wykorzystywania cookies 
  Czy w czasie żałoby powinniśmy ubierać sie na czarno?
  Pytania i odpowiedzi
  Pół roku temu w wypadku samochodowym straciłam narzeczonego. Wiele osób dziwi się, że ubieram się na czarno. wobec tego mam pytanie czy w czasie żałoby powinniśmy nosić czarne rzeczy? Ile czasu trwa żłoba po stracie narzeczonego? Czy fakt, że nie byliśmy małżeństwem oznacza, iż nie mogę nosić po nim żałoby?


  Szanowna Pani,

  Każdy z nas jest przygotowany na to, że doczeka końca swojego świata, czyli życia doczesnego. O wiele trudniejsze jest zmierzenie się z bolesnym doświadczeniem odejścia tych, których kochamy, którzy są nam szczególnie bliscy.

  Szeroko rozumiana kultura społeczna, w jej globalnym aspekcie, nie wykształciła zgodnego i jednoznacznego spojrzenia na śmierć. Postrzegana jest ona jako przejście w nicość, przejście w nowe wcielenie ziemskie, a w świecie chrześcijańskim, jako przejście do życia wiecznego, obiecanego przez Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego.

  Wszelkie rytuały i obrzędy żałobne we współczesnym świecie traktowane są coraz częściej marginalnie, uważane są zbędne czy wręcz zabobonne. Warto jednak zauważyć, iż przezwyciężanie bólu związanego z odejściem bliskiej osoby może być ułatwione przez osobiste pożegnanie ze zmarłym, spotkanie rodziny i przyjaciół po pogrzebie, okres oficjalnej żałoby, zachowanie pamiątek, a także świadome przeżywanie kolejnych rocznic śmierci.

  Nie ulega wątpliwości, że szalenie trudne jest przyjęcie dojrzałej postawy wobec śmierci bliskiej osoby, która się kochało i nadal kocha. Każdy bowiem w indywidualny sposób przeżywa ból związany ze śmiercią ważnego dla siebie człowieka.

  Osoby stojące obok pogrążonego w rozpaczy powinny wykazać się wyjątkową delikatnością i empatią. Powinny pozwolić cierpiącej osobie na przeżycie i wyrażenie buntu w obliczu śmierci bliskiej osoby. Również Chrystus nie chciał w Ogrójcu zgodzić się na cierpienie, a na krzyżu — w obliczu śmierci - wykrzyczał emocjonalnie przeciw Ojcu: „Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił”. Jednak w Jego postawie nie było buntu, lecz pełne zaufanie: „Ojcze, w Twoje ręce oddaję ducha mego”.

  Nie sposób udzielić na Pani pytania odpowiedzi definitywnej. Oczywiste jest jednak, że ma Pani prawo do przeżywania żałoby i bólu po stracie narzeczonego we własny, indywidualny sposób. W kulturze chrześcijańskiej znakiem żałoby jest czarny ubiór, wyraz żalu i tęsknoty za utraconą osobą. Nie istnieją jednak żadne normy społeczne, określające po kim należy (można) nosić żałobę. Każdy ma prawo do przeżywania śmierci bliskiej osoby, zatem nie powinno budzić zdziwienia, iż po odejściu narzeczonego chce Pani na swój sposób przetrwać ten trudny okres.

  Warto pamiętać, że dla chrześcijan śmierć kogoś bliskiego oznacza, że nie spotkamy go już w doczesności, jednak musimy być pełni ufności, iż spotkamy się w nowym, zwiastowanym Życiu.

  Serdecznie pozdrawiam, życząc spokoju i wszelkich łask.

  Arkadiusz Klimczak

    
  02.03.2007 16:16   Gość serwisu   Pytania i odpowiedzi

  Czy w czasie żałoby powinniśmy ubierać sie na czarno? - komentarze (0)
  Widok:  
  Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
  CZĘSTO SZUKANE HASŁA: Judasz, ewangelia Judasza | Joseph Ratzinger - Benedykt XVI | Aborcja | Ewangelia św. Tomasza | Unieważnienie małżeństwa, rozwód | Efekt cieplarniany | Czarna msza | Kurs przedmałżeński | Opus Dei | Różokrzyżowcy | Rerum Novarum | Szkielet ludzki | Konklawe | O. Rydzyk | Obrzezanie | Ordynacja (święcenia kapłańskie) kobiet
   Prawa Autorskie © 2014 Ekumenizm.pl
   Wszelkie znaki handlowe i prawa autorskie należą do ich właścicieli.
  CMS: GeekLog
  Mapa serwisu