ekumenizm.pl   Polski English Deutsch Français Magyar Portugues Dansk Suomi Svenska Espanol Slovenčina In romaneste RUS Ukrainski BG BY
Serwisy specjalne Ekumenizm Z życia Kościołów Religie Publicystyka Inne Prześlij artykuł Redakcja

Polecamy

Ekumenizm.pl zaprasza do współpracy
Serwis EKUMENIZM.PL, istniejący już ponad 9 lat, zaprasza wszystkich zainteresowanych do współtworzenia serwisu - interesują nas nie tylko informacje ściśle odnoszące się do dialogu ekumenicznego, lecz także ważne wydarzenia z życia różnych Kościołów i wspólnot religijnych. Jesteśmy zainteresowani zarówno notkami informacyjnymi, jak i publicystyką. więcej »

Biskupi w roli leśnych dziadków
Warto było odczekać marsz PiS i poczekać na rezygnację pięciu biskupów z zasiadania w komitecie honorowym wiecu, którego organizatorzy stwierdzają brak demokracji w Polsce, a nawet brak niepodległości. O ile biskupi - zapewne przymuszeni przez Watykan lub mądrzejszych od siebie doradców - wycofali się, o tyle wyjaśnienia serwowane później potwierdzają tezę, że Kościół rzymskokatolicki w Polsce, szczególnie ten hierarchiczny, nie potrzebuje zewnętrznych wrogów. Wystarczą mu jego biskupi w roli leśnych dziadków, szkodzących nie tylko wizerunkowi Kościoła, ale jego powołaniu. więcej »

Zły adres - papież Franciszek w Konstantynopolu
Biskup Rzymu, papież Franciszek i patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej spotkali się w Fanarze podczas liturgii sprawowanej z okazji święta apostoła św. Andrzeja. Po nabożeństwie Franciszek podkreślił w swoim przemówieniu, że bardzo mu zależy na jedności siostrzanych Kościołów i podpisał z patriarchą Bartłomiejem wspólne oświadczenie, w którym znalazł się również apel o zachowanie chrześcijańskiej obecności na Bliskim Wschodzie, deklaracja o kontynuowaniu dialogu teologicznego oraz konstruktywnych rozmów ze światem islamu. więcej »

Nieoczywista oczywistość - o gender i nie tylko
Dzisiaj w Centrum Luterańskim w Warszawie odbyła się konferencja zorganizowana przez Kancelarię Biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, dotycząca przemocy wobec kobiet i zagadnienia gender z luterańskiej perspektywy. Pierwszą część seminarium stanowiły referaty i dyskusje luterańskich teologów z Polski, Niemiec i Finlandii, a drugą dyskusja panelowa, w której wzięli udział polscy teolodzy luterańscy, w tym trzy kobiety. więcej »

Luteranie podejmują temat ordynacji kobiet
W roku 2015 podczas jesiennej sesji Synodu Kościoła planuję zgłosić wniosek o zmianę Zasadniczego Prawa Wewnętrznego tak, aby umożliwiało ono ordynację prezbiterską kobiet. Będę wnosił, aby Synod miał czas na dyskusję i aby głosowanie odbyło się wiosną 2016 roku podczas dziewiątej sesji Synodu - zapowiedział Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, ks. Jerzy Samiec podczas rozpoczętej 17 października sesji Synodu Kościoła. więcej »

Co to są wartości chrześcijańskie?
Darmowy podręcznik dla uczniów rozpoczynających naukę nie jest entuzjastycznie przyjmowany przez wielu rodziców i nauczycieli i to niezależnie od ich światopoglądu. Do krytyków dołączają się biskupi - ocenę Naszego Elementarza przedstawił na 365. zebraniu plenarnym Episkopatu Polski biskup Marek Mendyk. Najpoważniejszym z punktu widzenia Kościoła zarzutem jest niewątpliwie to, że Nasz Elementarz propaguje konsumpcjonizm i hedonizm, oraz eliminuje wartości chrześcijańskie. więcej »

Sonda ekumenizm.pl
Decyzja Watykanu, umożliwiająca tradycyjnym anglikanom przejście pod jurysdykcję Biskupa Rzymu:

jest szczodrym gestem papieża, świadczącym o prawdziwym ekumenizmie, który polega na powrocie nierzymskokatolików do Rzymu
jest łowieniem ryb w cudzym stawie, prozelityzmem, który osłabi wiarygodność ekumenii
nie ma żadnego znaczenia dla ruchu ekumenicznego – business as usual
żadna z odpowiedzi nie wyraża mojej opinii

Najnowsze
ARTYKUŁY
Brak nowych artykułów

Nowe komentarze wygasają po 48 h
 • Biskupi w roli leśnych dziadków (23)
 • Kościół Anglii potwierdza: ko... (7)
 • Czas zamknąć Ekumenizm.pl - n... (7)


 • Nowe linki wygasają po 2 tyg
  Brak nowych linków

  Zasady wykorzystywania cookies 
  Czy w czasie żałoby powinniśmy ubierać sie na czarno?
  Pytania i odpowiedzi
  Pół roku temu w wypadku samochodowym straciłam narzeczonego. Wiele osób dziwi się, że ubieram się na czarno. wobec tego mam pytanie czy w czasie żałoby powinniśmy nosić czarne rzeczy? Ile czasu trwa żłoba po stracie narzeczonego? Czy fakt, że nie byliśmy małżeństwem oznacza, iż nie mogę nosić po nim żałoby?


  Szanowna Pani,

  Każdy z nas jest przygotowany na to, że doczeka końca swojego świata, czyli życia doczesnego. O wiele trudniejsze jest zmierzenie się z bolesnym doświadczeniem odejścia tych, których kochamy, którzy są nam szczególnie bliscy.

  Szeroko rozumiana kultura społeczna, w jej globalnym aspekcie, nie wykształciła zgodnego i jednoznacznego spojrzenia na śmierć. Postrzegana jest ona jako przejście w nicość, przejście w nowe wcielenie ziemskie, a w świecie chrześcijańskim, jako przejście do życia wiecznego, obiecanego przez Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego.

  Wszelkie rytuały i obrzędy żałobne we współczesnym świecie traktowane są coraz częściej marginalnie, uważane są zbędne czy wręcz zabobonne. Warto jednak zauważyć, iż przezwyciężanie bólu związanego z odejściem bliskiej osoby może być ułatwione przez osobiste pożegnanie ze zmarłym, spotkanie rodziny i przyjaciół po pogrzebie, okres oficjalnej żałoby, zachowanie pamiątek, a także świadome przeżywanie kolejnych rocznic śmierci.

  Nie ulega wątpliwości, że szalenie trudne jest przyjęcie dojrzałej postawy wobec śmierci bliskiej osoby, która się kochało i nadal kocha. Każdy bowiem w indywidualny sposób przeżywa ból związany ze śmiercią ważnego dla siebie człowieka.

  Osoby stojące obok pogrążonego w rozpaczy powinny wykazać się wyjątkową delikatnością i empatią. Powinny pozwolić cierpiącej osobie na przeżycie i wyrażenie buntu w obliczu śmierci bliskiej osoby. Również Chrystus nie chciał w Ogrójcu zgodzić się na cierpienie, a na krzyżu — w obliczu śmierci - wykrzyczał emocjonalnie przeciw Ojcu: „Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił”. Jednak w Jego postawie nie było buntu, lecz pełne zaufanie: „Ojcze, w Twoje ręce oddaję ducha mego”.

  Nie sposób udzielić na Pani pytania odpowiedzi definitywnej. Oczywiste jest jednak, że ma Pani prawo do przeżywania żałoby i bólu po stracie narzeczonego we własny, indywidualny sposób. W kulturze chrześcijańskiej znakiem żałoby jest czarny ubiór, wyraz żalu i tęsknoty za utraconą osobą. Nie istnieją jednak żadne normy społeczne, określające po kim należy (można) nosić żałobę. Każdy ma prawo do przeżywania śmierci bliskiej osoby, zatem nie powinno budzić zdziwienia, iż po odejściu narzeczonego chce Pani na swój sposób przetrwać ten trudny okres.

  Warto pamiętać, że dla chrześcijan śmierć kogoś bliskiego oznacza, że nie spotkamy go już w doczesności, jednak musimy być pełni ufności, iż spotkamy się w nowym, zwiastowanym Życiu.

  Serdecznie pozdrawiam, życząc spokoju i wszelkich łask.

  Arkadiusz Klimczak

    
  02.03.2007 16:16   Gość serwisu   Pytania i odpowiedzi

  Czy w czasie żałoby powinniśmy ubierać sie na czarno? - komentarze (0)
  Widok:  
  Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
  CZĘSTO SZUKANE HASŁA: Judasz, ewangelia Judasza | Joseph Ratzinger - Benedykt XVI | Aborcja | Ewangelia św. Tomasza | Unieważnienie małżeństwa, rozwód | Efekt cieplarniany | Czarna msza | Kurs przedmałżeński | Opus Dei | Różokrzyżowcy | Rerum Novarum | Szkielet ludzki | Konklawe | O. Rydzyk | Obrzezanie | Ordynacja (święcenia kapłańskie) kobiet
   Prawa Autorskie © 2014 Ekumenizm.pl
   Wszelkie znaki handlowe i prawa autorskie należą do ich właścicieli.
  CMS: GeekLog
  Mapa serwisu