ekumenizm.pl   Polski English Deutsch Français Magyar Portugues Dansk Suomi Svenska Espanol Slovenčina In romaneste RUS Ukrainski BG BY
Serwisy specjalne Ekumenizm Z życia Kościołów Religie Publicystyka Inne Prześlij artykuł Redakcja

Polecamy

Ekumenizm.pl zaprasza do współpracy
Serwis EKUMENIZM.PL, istniejący już ponad 9 lat, zaprasza wszystkich zainteresowanych do współtworzenia serwisu - interesują nas nie tylko informacje ściśle odnoszące się do dialogu ekumenicznego, lecz także ważne wydarzenia z życia różnych Kościołów i wspólnot religijnych. Jesteśmy zainteresowani zarówno notkami informacyjnymi, jak i publicystyką. więcej »

Mariawici znów w Unii Utrechckiej
Po 90 latach zostało przywrócone członkostwo Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Międzynarodowej Konferencji Biskupów Starokatolickich zwanej potocznie Unią Utrechcką. Jednak zarówno decyzja, tryb jej podejmowania oraz implikacje ekumeniczne mogą mieć negatywny wpływ na mariawityzm nurtu płockiego. więcej »

Ks. Jan Gross nie żyje - dwa wspomnienia
25 marca w Cieszynie zmarł ks. Jan Gross, były prezes Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, znany liturgista i ekumenista. Przez wiele lat pełnił funkcję przewodniczącego Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej. więcej »

Czy Bóg chce byśmy umierali za Ojczyznę?
Czy kochasz swoją matkę nad życie? To było pytanie, które w czasach mojego dzieciństwa uważałam za jedno z najgłupszych, zwłaszcza, że znałam całkiem sporo osób deklarujących taką miłość - tyle, że niestety - tylko deklarujących. Więc ja jako dziecko nie kochałam mojej matki nad życie, bo nikt nigdy ze mnie takiej deklaracji nie wydusił, a ponadto, kiedy umarła ja - mimo, że wiele osób mówiło, że po śmierci matki też się powinno z bólu umrzeć - żyłam nadal. więcej »

Rozdarty naród, rozdarte Cerkwie - rozmowa o sytuacji prawosławia na Ukrainie
Ci, którzy wybierają Patriarchat Kijowski czują się bardziej wyemancypowani narodowo. Mniej na nich wpływa idea jednego narodu ruskiego (Rosjanie, Białorusini i Ukraińcy). Dla nich Święta Ruś jest tutaj, na Ukrainie. Z kolei moskiewscy prawosławni to mentalność konstruowana na restytucji Imperium Rosyjskiego i Moskwy jako Trzeciego Rzymu, który jest gwarantem kanoniczności - mówi Tomasz Sulima, prawosławny publicysta i działacz mniejszości białoruskiej w Polsce. więcej »

Rzeczpospolita rozmieniona na drobne
Polska ma wreszcie prawdziwego, sportowego bohatera narodowego namaszczonego przez Jakuba Kowalskiego, publicystę dziennika 'Rzeczpospolitej'. Polaka-katolika z krwi i kości. Małysz – mało charyzmatyczny jak na luteranina przystało – nie nadawał się na piedestał, mimo że Polska pękała z dumy, gdy zdobywał kolejne trofea. Cieszyli się chyba wszyscy, ale nie publicysta Rzeczpospolitej i chyba kierownictwo gazety, która wydrukowała refleksje żurnalisty o relacjach sportu i religii. więcej »

Czy wolno nam dyskutować o eutanazji?
Decyzja belgijskiego parlamentu o eutanazji dzieci przemknęła przez polskie media. Zazwyczaj w tonie emocjonalnego oburzenia, niekiedy w tonie oskarżycielskim. Ale jest jeden kłopot - my w Polsce po prostu nie mamy prawa zajmować jednoznacznego stanowiska przeciw eutanazji, oceniać Belgów i Holendrów. Tak długo, jak nie załatwimy rzeczy podstawowych. więcej »

Sonda ekumenizm.pl
Decyzja Watykanu, umożliwiająca tradycyjnym anglikanom przejście pod jurysdykcję Biskupa Rzymu:

jest szczodrym gestem papieża, świadczącym o prawdziwym ekumenizmie, który polega na powrocie nierzymskokatolików do Rzymu
jest łowieniem ryb w cudzym stawie, prozelityzmem, który osłabi wiarygodność ekumenii
nie ma żadnego znaczenia dla ruchu ekumenicznego – business as usual
żadna z odpowiedzi nie wyraża mojej opinii

Najnowsze
ARTYKUŁY
Brak nowych artykułów

Nowe komentarze wygasają po 48 h
  • Interdykt to nie najlepszy sp... (7)
  • Bastion konserwatyzmu dopuścił z...
  • Polsko - ukraińskie śniadanie Wi...


  • Nowe linki wygasają po 2 tyg
    Brak nowych linków

    Zasady wykorzystywania cookies 
    Bp Tord Harlin w Polsce
    Z kilkudniową wizytą w Polsce przebywa bp Tord Harlin (zdj.), biskup-senior szwedzkiej diecezji Uppsala, a z zamiłowania fotograf. Dziś w ewangelicko-augsburskim kościele św. Trójcy odbyło się nabożeństwo spowiednio-komunijne, w którym uczestniczył bp Harlin.


    Szwedzki gość, który przybył do Polski z małżonką i małą grupą diecezjan, przekazał słowa pozdrowienia od aktualnego biskupa Uppsali, Ragnara Perseniusa. Po kazaniu wygłoszonym przez ks. Piotra Gasia, proboszcza parafii św. Trójcy, bp Harlin czynnie uczestniczył w liturgii komunijnej oraz udzielił końcowego błogosławieństwa w j. szwedzkim.

    Po nabożeństwie odbyła się krótka prezentacja fotografii bpa Harlina oraz spotkanie poświęcone szwedzkiemu Kościołowi luterańskiemu.

    14 maja (poniedziałek) odbędzie się spotkanie z bp. Harlinem w parafii ewangelicko-augsburskiej św. Mateusza w Łodzi. Nie będzie to pierwsza wizyta bpa Harlina w Łodzi. W 1996 roku bp Harlin uczestniczył w introdukcji biskupiej ks. Mieczysława J. Cieślara, łódzkiego proboszcza i zwierzchnika diecezji warszawskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego w RP. Początek spotkaia w łodzkiej parafii o godz. 17.00. Wszystkich zainteresowanych Kościołem Szwecji i fotografią zapraszamy.

      
    13.05.2007 23:55   Dariusz Bruncz   Protestantyzm

    Bp Tord Harlin w Polsce - komentarze (0)
    Widok:  
    Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
    CZĘSTO SZUKANE HASŁA: Judasz, ewangelia Judasza | Joseph Ratzinger - Benedykt XVI | Aborcja | Ewangelia św. Tomasza | Unieważnienie małżeństwa, rozwód | Efekt cieplarniany | Czarna msza | Kurs przedmałżeński | Opus Dei | Różokrzyżowcy | Rerum Novarum | Szkielet ludzki | Konklawe | O. Rydzyk | Obrzezanie | Ordynacja (święcenia kapłańskie) kobiet
     Prawa Autorskie © 2014 Ekumenizm.pl
     Wszelkie znaki handlowe i prawa autorskie należą do ich właścicieli.
    CMS: GeekLog
    Mapa serwisu