ekumenizm.pl   Polski English Deutsch Français Magyar Portugues Dansk Suomi Svenska Espanol Slovenčina In romaneste RUS Ukrainski BG BY
Serwisy specjalne Ekumenizm Z życia Kościołów Religie Publicystyka Inne Prześlij artykuł Redakcja

Polecamy

Ekumenizm.pl zaprasza do współpracy
Serwis EKUMENIZM.PL, istniejący już ponad 9 lat, zaprasza wszystkich zainteresowanych do współtworzenia serwisu - interesują nas nie tylko informacje ściśle odnoszące się do dialogu ekumenicznego, lecz także ważne wydarzenia z życia różnych Kościołów i wspólnot religijnych. Jesteśmy zainteresowani zarówno notkami informacyjnymi, jak i publicystyką. więcej »

Biskupi w roli leśnych dziadków
Warto było odczekać marsz PiS i poczekać na rezygnację pięciu biskupów z zasiadania w komitecie honorowym wiecu, którego organizatorzy stwierdzają brak demokracji w Polsce, a nawet brak niepodległości. O ile biskupi - zapewne przymuszeni przez Watykan lub mądrzejszych od siebie doradców - wycofali się, o tyle wyjaśnienia serwowane później potwierdzają tezę, że Kościół rzymskokatolicki w Polsce, szczególnie ten hierarchiczny, nie potrzebuje zewnętrznych wrogów. Wystarczą mu jego biskupi w roli leśnych dziadków, szkodzących nie tylko wizerunkowi Kościoła, ale jego powołaniu. więcej »

Zły adres - papież Franciszek w Konstantynopolu
Biskup Rzymu, papież Franciszek i patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej spotkali się w Fanarze podczas liturgii sprawowanej z okazji święta apostoła św. Andrzeja. Po nabożeństwie Franciszek podkreślił w swoim przemówieniu, że bardzo mu zależy na jedności siostrzanych Kościołów i podpisał z patriarchą Bartłomiejem wspólne oświadczenie, w którym znalazł się również apel o zachowanie chrześcijańskiej obecności na Bliskim Wschodzie, deklaracja o kontynuowaniu dialogu teologicznego oraz konstruktywnych rozmów ze światem islamu. więcej »

Nieoczywista oczywistość - o gender i nie tylko
Dzisiaj w Centrum Luterańskim w Warszawie odbyła się konferencja zorganizowana przez Kancelarię Biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, dotycząca przemocy wobec kobiet i zagadnienia gender z luterańskiej perspektywy. Pierwszą część seminarium stanowiły referaty i dyskusje luterańskich teologów z Polski, Niemiec i Finlandii, a drugą dyskusja panelowa, w której wzięli udział polscy teolodzy luterańscy, w tym trzy kobiety. więcej »

Luteranie podejmują temat ordynacji kobiet
W roku 2015 podczas jesiennej sesji Synodu Kościoła planuję zgłosić wniosek o zmianę Zasadniczego Prawa Wewnętrznego tak, aby umożliwiało ono ordynację prezbiterską kobiet. Będę wnosił, aby Synod miał czas na dyskusję i aby głosowanie odbyło się wiosną 2016 roku podczas dziewiątej sesji Synodu - zapowiedział Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, ks. Jerzy Samiec podczas rozpoczętej 17 października sesji Synodu Kościoła. więcej »

Co to są wartości chrześcijańskie?
Darmowy podręcznik dla uczniów rozpoczynających naukę nie jest entuzjastycznie przyjmowany przez wielu rodziców i nauczycieli i to niezależnie od ich światopoglądu. Do krytyków dołączają się biskupi - ocenę Naszego Elementarza przedstawił na 365. zebraniu plenarnym Episkopatu Polski biskup Marek Mendyk. Najpoważniejszym z punktu widzenia Kościoła zarzutem jest niewątpliwie to, że Nasz Elementarz propaguje konsumpcjonizm i hedonizm, oraz eliminuje wartości chrześcijańskie. więcej »

Sonda ekumenizm.pl
Decyzja Watykanu, umożliwiająca tradycyjnym anglikanom przejście pod jurysdykcję Biskupa Rzymu:

jest szczodrym gestem papieża, świadczącym o prawdziwym ekumenizmie, który polega na powrocie nierzymskokatolików do Rzymu
jest łowieniem ryb w cudzym stawie, prozelityzmem, który osłabi wiarygodność ekumenii
nie ma żadnego znaczenia dla ruchu ekumenicznego – business as usual
żadna z odpowiedzi nie wyraża mojej opinii

Najnowsze
ARTYKUŁY
Brak nowych artykułów

Nowe komentarze wygasają po 48 h
 • Biskupi w roli leśnych dziadków (28)
 • Kościół Anglii potwierdza: ko... (12)
 • Czas zamknąć Ekumenizm.pl - n... (6)


 • Nowe linki wygasają po 2 tyg
  Brak nowych linków

  Zasady wykorzystywania cookies 
  Sakramenty w KE-A
  Pytania i odpowiedzi
  Moje pytanie jest następujące: Czy spowiedź i Komunia w Kościele Ewangelicko-Augsburskim są sakramentami czy nie? Czy ewangelik, który zawarł ślub cywilny może dalej przystępować do w/w obrzędów nabożeństwa, czy tak jak katolik ma ograniczony dostęp do sakramentu pokuty i Eucharystii? Dziękuję.


  Kościół Ewangelicko-Augsburski uznaje dwa sakramenty: Chrzest Św. i Wieczerzę Pańską (inne nazwy: Sakrament Ołtarza, Sakrament Ciała i Krwi Pańskiej, Eucharystia). Mimo iż Kościoły luterańskie nauczają o władzy kluczy, czyli władzy przekazanej Kościołowi świętemu przez samego Chrystusa do odpuszczania i zatrzymywania grzechów, to jednak spowiedź nie jest sakramentem, gdyż nie ma znamion charakterystycznych dla natury sakramentu. 

  W teologii luterańskiej często mówi się jednak o spowiedzi jako czynności sakramentalnej.

  Do sakramentu Ciała i Krwi Pańskiej w Kościele Ewangelicko-Augsburskim może przystąpić każdy ochrzczony, który wierzy, że w darach chleba i wina prawdziwie obecny jest Ukrzyżowany i Zmartwychwstały Chrystus. Osoby rozwiedzione nie mają ograniczeń w przystępowaniu do sakramentu Komunii poprzedzanego zawsze spowiedzią św. w formie powszechnej lub na życzenie wiernego, w formie prywatnej (tzw. usznej) zakończonej absolucją.

  Dariusz Bruncz

    
  19.01.2008 16:26   Gość serwisu   Pytania i odpowiedzi

  Sakramenty w KE-A - komentarze (19)
  Widok:  
  Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
  Sakramenty w KE-A 20.01.2008 05:57
  Sprawa nieodsuwania od ołtarza - rozwiedzionych osób - w KEA budzi mój głęboki szacunek do Luteran.

  ---
  Katarzyna Formela

  KaFor
  [ Odpowiedz ]
  Sakramenty w KE-A 20.01.2008 10:01
  Pytanie zawiera nieprawdziwą tezę.
  Katolicy nie mają przecież ograniczonego dostępu do Wieczerzy Pańskiej.
  macli
  [ Odpowiedz ]
  Sakramenty w KE-A 20.01.2008 15:33
  Ani tym bardziej do spowiedzi...............

  ---
  Da priidiet carstvije Tvoje!

  gosc
  [ Odpowiedz ]
  Sakramenty w KE-A 21.01.2008 09:01
  Podejrzewam, że w pytaniu chodzi o sytuację 2 osób, będących w związku. Osoby te mają ślub cywilny, bez kościelnego. W tej sytuacji strona katolicka ma ograniczony dostęp do sakramantu komunii.

  ---
  Arkadiusz Klimczak
  arkadiusz.klimczak@ekumenizm.pl

  ArekK
  [ Odpowiedz ]
  Sakramenty w KE-A 21.01.2008 12:01
  Jak ograniczony? Ograniczony tylko tym, że zyje w grzechu w zwiazku niesakramentalnym. Zawsze moze powiazc postanowienie poprawy i sie wyspowiadac. To nie ma nic do wspolnego z rozwodem...

  ---
  Da priidiet carstvije Tvoje!

  gosc
  [ Odpowiedz ]
  Prośba o uściślenie 21.01.2008 17:45

  Właśnie - co innego "rozwiedziony", a co innego "rozwiedziony, żonaty po raz drugi". W katolicyzmie np. sam rozwód nie stanowi przeszkody do otrzymania rozgrzeszenia i przyjęcia Komunii. Tyle, że u luteranów mamy, zdaje się, kościelne (czy uznawane kościelnie) rozwody, więc problem wygląda inaczej.

  Zatem, żeby już było ściśle i jasno: jakie mogą być w KEA ograniczenia w życiu sakramentalnym, tzn. czy są i na jakiej podstawie są praktykowane/wymierzane?

  diakon Piotr
  [ Odpowiedz ]
  Sakramenty w KE-A 22.01.2008 14:18

  W pytaniu nie pojawia się kwestia rozwodu i w moim komentarzu również o tym nie wspominałem.

  Owszem - można powziąć obietnicę poprawy i wyspowiadać się - wtedy przeszkody sakramentalnej nie ma. Ale w sytuacji, gdy dwie osoby pozostają w związku małżeńskim (ślub cywilny), nie mają ślubu kościelnego i występuje pomiędzy nimi pożycie seksualne jest to przeszkoda do uczestniczenia w Sakramencie Ołtarza.

  ---
  Arkadiusz Klimczak
  arkadiusz.klimczak@ekumenizm.pl

  ArekK
  [ Odpowiedz ]
  Sakramenty w KE-A 22.01.2008 14:32
  Ale tutaj rozwód nie ma nic do rzeczy. Jedynym wyjściem jest zaprzestanie współżycia, jakkolwiek nierealne by się to komuś wydawało...

  ---
  Da priidiet carstvije Tvoje!

  gosc
  [ Odpowiedz ]
  Sakramenty w KE-A 22.01.2008 15:17

  A czy ja pisałem cokolwiek o rozwodzie? Czy w pytaniu Czytelnika pojawia się wątek rozwodu? NIE!

  Czytając Pana komentarze odnoszę jednak wrażenie, że Pan widzi (być może między wierszami tudzież jakoś podprogowo) moje wątki o rozwodzie i komunii.

  ---
  Arkadiusz Klimczak
  arkadiusz.klimczak@ekumenizm.pl

  ArekK
  [ Odpowiedz ]
  Sakramenty w KE-A 22.01.2008 16:24

  oj działa, podprogowo, działa.. ja podprogowo widzę te wszystkie śluby znajomych, co to meldowali, ze przechodzą na protestantyzm, bo nowa partnerka chce w kosciele ślub, wiec za pare miesiecy zapraszają na wesele i ślub...

  ale to tylko moje brzydkie podprogowe myślenie, tak między wierszami! i zupelnie bez związku

  !

  ---
  katarzyna

  katarzyna
  [ Odpowiedz ]
  dalej proszę o odpowiedź 22.01.2008 17:21
  Przed wojną (i w jej czasie - tam, gdzie obowiązywały przedwojenne normy prawne) problem był znacznie ostrzejszy, bo np. w dawnym Królestwie Polskim i Cesarstwie Rosyjskim (d. "Ziemie Zabrane") nie było w ogóle ślubów i rozwodów cywilnych. Dochodziło do tego, że np. w II Korpusie PSZ we Włoszech chciano utworzyć osobhy konsystorz ewangelicki, a szef duszpasterstwa ewangelickiego z Londynu torpedował te zamiary, demaskując je jako zaplanowane pod "masówkę rozwodową".

  Ja jednak ciągle nie otrzymałem odpowiedzi ws. ewangelickich (luterańskich) ograniczeń w życiu sakramentalnym. Czy są i "za co"?
  diakon Piotr
  [ Odpowiedz ]
  dalej proszę o odpowiedź 24.01.2008 14:46

  Oficjalnie nie ma, nieoficjalnie mogą być - zależy to od powagi sytuacji danej osoby. Duchowny w pewnych (aczkolweik skrajnych) przypadkach ma prawo odmówić udzielenia Komunii Św., ale zdarza się to niebywale rzadko. Osobiście słyszałem może o dwóch takich przypadkach.

  Dario
  [ Odpowiedz ]
  dziękuję za odpowiedź 25.01.2008 17:14

  Przyjąłem do wiadomości. Rozumiem, że takie odmówienie Komunii przez duchownego będzie raczej praktyką ad hoc stosowaną, a nie ogłoszeniem "ekskomuniki parafialnej"?

  diakon Piotr
  [ Odpowiedz ]
  dziękuję za odpowiedź 25.01.2008 22:45
  nie ad hoc, a po dokładnym rozpoznaniu sytuacji danej osoby.
  Dario
  [ Odpowiedz ]
  Sakramenty w KE-A 24.01.2008 00:04
  te moje podprogowe komentarze wynikaja z doswiadczenie. jezeli nie ma przeszkod do slubu koscielnego to sie go zwyczajnie bierze, inaczj jest, gdy sie jest rozwiedzionym. Pozdrawiam

  ---
  Da priidiet carstvije Tvoje!

  gosc
  [ Odpowiedz ]
  Sakramenty w KE-A 24.01.2008 00:17
  W zeszłym roku 70% ślubów w Warszawie było zawartych  tylko w formie cywilnej. Watpie by nagle 70% małżeństw miało przeszkody do zawarcia ślubu kościelnego. Także nie jest już tak, że "po prostu się bierze kościelny".

  ---
  /Piotr

  timus
  [ Odpowiedz ]
  Sakramenty w KE-A 24.01.2008 14:28
  Pewnie ma Pan rację. Połączyłem pytanie z rozwodem najpewniej pod wpływem komentarza KaFor. Jeśli chodzi o Warszawę to tutaj sprawa faktycznie wygląda inaczej niz w innych częściach kraju (wiem z autopsji). Myślę jednak, że z tych 70% ślubów większość, a przynajmniej duża część dotyczyła ateistów, wyznawców innych wyznań niż katolickie (tak, gdzie nie ma stosownych umow: panstwo-kosciol), rozwiedzionych, bo jakoś ciężko mi uwierzyć, że jakiś bardzo gorliwy katolik nie mający przeszkód do zawarcia slubu w kosciele decyduje się na slub cywilny... Pozdrawiam z tego pięknego miasta.

  ---
  Da priidiet carstvije Tvoje!

  gosc
  [ Odpowiedz ]
  Te procenty 25.01.2008 17:18
  A kto i jak ustalił te procenty? Pytam, bo z faktu, że np. 70 % małżeństw było zawartych w USC, a 30 % w formie "konkordatowej" - nic jeszcze nie wynika. Są ciągle ludzie biorący dwa śluby, często rozdzielający je w czasie itd. Oczywiście, stolica (jak wszędzie) ma tendencje do niskiej religijności i wysokiego wskaźnika rozwodów - ale jednak prosiłbym o jakieś szczegóły nt. owych 70 %.  
  diakon Piotr
  [ Odpowiedz ]
  Te procenty 25.01.2008 23:17
  Dane pochodzą z USC.
  Czyli nie uwzględnione są tu tylko śluby "czysto" kościelne.

  Średnia w Polsce była 50/50 ze wskazaniem na śluby cywilne.
  Sam nie mogłem w to uwierzyć, ale to w końcu oficjalne dane, nie żadne sondaże.
  macli
  [ Odpowiedz ]
  CZĘSTO SZUKANE HASŁA: Judasz, ewangelia Judasza | Joseph Ratzinger - Benedykt XVI | Aborcja | Ewangelia św. Tomasza | Unieważnienie małżeństwa, rozwód | Efekt cieplarniany | Czarna msza | Kurs przedmałżeński | Opus Dei | Różokrzyżowcy | Rerum Novarum | Szkielet ludzki | Konklawe | O. Rydzyk | Obrzezanie | Ordynacja (święcenia kapłańskie) kobiet
   Prawa Autorskie © 2014 Ekumenizm.pl
   Wszelkie znaki handlowe i prawa autorskie należą do ich właścicieli.
  CMS: GeekLog
  Mapa serwisu