ekumenizm.pl   Polski English Deutsch Français Magyar Portugues Dansk Suomi Svenska Espanol Slovenčina In romaneste RUS Ukrainski BG BY
Serwisy specjalne Ekumenizm Z życia Kościołów Religie Publicystyka Inne Prześlij artykuł Redakcja

Polecamy

Ekumenizm.pl zaprasza do współpracy
Serwis EKUMENIZM.PL, istniejący już ponad 9 lat, zaprasza wszystkich zainteresowanych do współtworzenia serwisu - interesują nas nie tylko informacje ściśle odnoszące się do dialogu ekumenicznego, lecz także ważne wydarzenia z życia różnych Kościołów i wspólnot religijnych. Jesteśmy zainteresowani zarówno notkami informacyjnymi, jak i publicystyką. więcej »

Biskupi w roli leśnych dziadków
Warto było odczekać marsz PiS i poczekać na rezygnację pięciu biskupów z zasiadania w komitecie honorowym wiecu, którego organizatorzy stwierdzają brak demokracji w Polsce, a nawet brak niepodległości. O ile biskupi - zapewne przymuszeni przez Watykan lub mądrzejszych od siebie doradców - wycofali się, o tyle wyjaśnienia serwowane później potwierdzają tezę, że Kościół rzymskokatolicki w Polsce, szczególnie ten hierarchiczny, nie potrzebuje zewnętrznych wrogów. Wystarczą mu jego biskupi w roli leśnych dziadków, szkodzących nie tylko wizerunkowi Kościoła, ale jego powołaniu. więcej »

Zły adres - papież Franciszek w Konstantynopolu
Biskup Rzymu, papież Franciszek i patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej spotkali się w Fanarze podczas liturgii sprawowanej z okazji święta apostoła św. Andrzeja. Po nabożeństwie Franciszek podkreślił w swoim przemówieniu, że bardzo mu zależy na jedności siostrzanych Kościołów i podpisał z patriarchą Bartłomiejem wspólne oświadczenie, w którym znalazł się również apel o zachowanie chrześcijańskiej obecności na Bliskim Wschodzie, deklaracja o kontynuowaniu dialogu teologicznego oraz konstruktywnych rozmów ze światem islamu. więcej »

Nieoczywista oczywistość - o gender i nie tylko
Dzisiaj w Centrum Luterańskim w Warszawie odbyła się konferencja zorganizowana przez Kancelarię Biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, dotycząca przemocy wobec kobiet i zagadnienia gender z luterańskiej perspektywy. Pierwszą część seminarium stanowiły referaty i dyskusje luterańskich teologów z Polski, Niemiec i Finlandii, a drugą dyskusja panelowa, w której wzięli udział polscy teolodzy luterańscy, w tym trzy kobiety. więcej »

Luteranie podejmują temat ordynacji kobiet
W roku 2015 podczas jesiennej sesji Synodu Kościoła planuję zgłosić wniosek o zmianę Zasadniczego Prawa Wewnętrznego tak, aby umożliwiało ono ordynację prezbiterską kobiet. Będę wnosił, aby Synod miał czas na dyskusję i aby głosowanie odbyło się wiosną 2016 roku podczas dziewiątej sesji Synodu - zapowiedział Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, ks. Jerzy Samiec podczas rozpoczętej 17 października sesji Synodu Kościoła. więcej »

Co to są wartości chrześcijańskie?
Darmowy podręcznik dla uczniów rozpoczynających naukę nie jest entuzjastycznie przyjmowany przez wielu rodziców i nauczycieli i to niezależnie od ich światopoglądu. Do krytyków dołączają się biskupi - ocenę Naszego Elementarza przedstawił na 365. zebraniu plenarnym Episkopatu Polski biskup Marek Mendyk. Najpoważniejszym z punktu widzenia Kościoła zarzutem jest niewątpliwie to, że Nasz Elementarz propaguje konsumpcjonizm i hedonizm, oraz eliminuje wartości chrześcijańskie. więcej »

Sonda ekumenizm.pl
Decyzja Watykanu, umożliwiająca tradycyjnym anglikanom przejście pod jurysdykcję Biskupa Rzymu:

jest szczodrym gestem papieża, świadczącym o prawdziwym ekumenizmie, który polega na powrocie nierzymskokatolików do Rzymu
jest łowieniem ryb w cudzym stawie, prozelityzmem, który osłabi wiarygodność ekumenii
nie ma żadnego znaczenia dla ruchu ekumenicznego – business as usual
żadna z odpowiedzi nie wyraża mojej opinii

Najnowsze
ARTYKUŁY
Brak nowych artykułów

Nowe komentarze wygasają po 48 h
 • Biskupi w roli leśnych dziadków (28)
 • Czas zamknąć Ekumenizm.pl - n... (5)
 • Kościół Anglii potwierdza: ko... (9)


 • Nowe linki wygasają po 2 tyg
  Brak nowych linków

  Zasady wykorzystywania cookies 
  94% Polaków wierzy w Boga
  94% Polaków wierzy w Boga, wynika z przeprowadzonych na początku sierpnia badań CBOS. Jak podkreśla CBOS, Polacy powszechnie określają się jako wierzący. Obecnie mówi tak o sobie 94% badanych, w tym co dziewiąty uznaje się za głęboko wierzącego. Zaledwie 6% respondentów przyznaje, że nie wierzą w Boga.


  Z deklaracji dotyczących uczestnictwa w mszach świętych, nabożeństwach, spotkaniach religijnych itp. wynika, że 52% bierze w nich udział co najmniej raz w tygodniu, 17% praktykuje raz lub dwa razy w miesiącu i niemal tyle samo osób (18%) czyni to kilka razy w roku.

  13% przyznaje, że w ogóle nie uczestniczy w życiu religijnym swojego Kościoła.

    
  25.09.2008 18:30   Maciej Lipiński   Varia

  94% Polaków wierzy w Boga - komentarze (7)
  Widok:  
  Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
  94% Polaków wierzy w Boga 25.09.2008 19:30
  Ale w którego/jakiego Boga?? W żydowskiego, pustynnego, krwiożerczego, zazdrosnego Boga Jehowę? Czy w potulnego Jehoszuę z Nazaretu? Czy może w jakiegoś innego?
  jh
  [ Odpowiedz ]
  94% Polaków wierzy w Boga 26.09.2008 21:17

  T A K A tu ciekawość - to pierwszy stopien do piekła... Po co to chcesz wiedzieć, jak już samo pytanie szyderczo ustawiasz ???

  gosc
  [ Odpowiedz ]
  94% Polaków wierzy w Boga 28.09.2008 19:22
  Ależ czemu szyderczo? W jakiego Polacy wierzą w Boga? Czy w bogów żydowskich z Biblii (Jehowa, Jehoszua) czy jakiś abstrakcyjną "istotę najwyższą"? To kluczowe zagadnienie - bez tego to badanie jest mało wartościowe (przynajmniej dla mnie).
  jh
  [ Odpowiedz ]
  94% Polaków wierzy w Boga 29.09.2008 11:32

  jh, masz zastrzeżenie do przysłowka: "szyderczo"? a DLACZEGO?? Ma ono wiecej znaczeń...nie tylko to: "szyderczy użmiech"... :-) 

  Miałem napisać, że NAUKOWO ustawiasz pytanie ???

  gosc
  [ Odpowiedz ]
  94% Polaków wierzy w Boga 27.09.2008 19:44

  "Taka ciekawość to pierwszy stopień do piekła"

  A wiadomo, jaki procent Polaków wierzy w piekło? Też 94%?

  Kajfasz
  [ Odpowiedz ]
  94% Polaków wierzy w Boga 29.09.2008 09:45
  Ja również zgadzam się ze stwierdzeniem, że podane informacje są nieścisłe, chyba, że chodziło jedynie o zbadanie czy Polacy w ogóle wierzą w jakąś siłę wyższą, obojętnie czy to Jahwe, Jehowa, Allach czy Kriszna. Ale takie badanie daje bardzo niewyraźny i płynny obraz o religijności Polaków. A tak a propos, myślę, że ciekawe byłoby zadawanie pytań w stylu: 'czym/kim jest Trójca Święta?'. Kiedyś wyniki tego typu ankiety zostały umieszczone w 'Gościu Niedzielnym'. Padały odpowiedzi typu: 'Trójca Święta to Jezus, Maria i Józef' i wiele innych ciekawych;)
  margarethe
  [ Odpowiedz ]
  94% Polaków wierzy w Boga 13.04.2012 10:01
  Jak można być katolikiem-niepraktykującym????? To przykład oksymoronu. Wg tych
  wyników sondażu CBOS'u jedynie ok. 9% (tzw. głeboko-wierzących) można by uważać za
  wierzących, bo tu przecież nie ma opcji 'trochę wierzę, a trochę nie' - panuje tu
  klasyczna dwuwartościowość.... i to jest ogromne nieporozumienie, że przez tych 9%
  jesteśmy odbierani jako kraj katolicki w oczach innych krajów. i jest to skandal,
  że przez te 9% musimy płacić 'haracz' kościołowi.
  next
  [ Odpowiedz ]
  CZĘSTO SZUKANE HASŁA: Judasz, ewangelia Judasza | Joseph Ratzinger - Benedykt XVI | Aborcja | Ewangelia św. Tomasza | Unieważnienie małżeństwa, rozwód | Efekt cieplarniany | Czarna msza | Kurs przedmałżeński | Opus Dei | Różokrzyżowcy | Rerum Novarum | Szkielet ludzki | Konklawe | O. Rydzyk | Obrzezanie | Ordynacja (święcenia kapłańskie) kobiet
   Prawa Autorskie © 2014 Ekumenizm.pl
   Wszelkie znaki handlowe i prawa autorskie należą do ich właścicieli.
  CMS: GeekLog
  Mapa serwisu