Wyróżnienie papieskiego uniwersytetu dla ewangelickiego teologa

0

Christoph Markschies, profesor starożytnej historii Kościoła na Fakultecie Teologii Ewangelickiej Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie, został pierwszym teologiem ewangelickim na świecie, który otrzymał doktorat honoris causa Papieskiej Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie oraz Instytutu Patrystycznego Augustianum.

Uroczyste wręczenie doktoratu honoris causa odbędzie się 10 lutego 2017 r. w Rzymie. Profesor otrzymał wyróżnienie za promowanie wiedzy na temat wiary i praktyki pokolenia pierwszych chrześcijan.  

– Poprzez to wysokie odznaczenie dla ewangelickiego teologa w roku jubileuszowym Reformacji przez rzymski uniwersytet papieża widać jak bardzo wyznania się do siebie zbliżyły i jaką ważną rolę może odgrywać przy tym nauka oraz wspólne badania nad początkami chrześcijaństwa – powiedział prof. Markschies.

Prof. Markschies jest jednym z najbardziej znanych teologów ewangelickich w Niemczech i w Europie. W latach 2006-2010 był prezydentem (rektorem) Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie, a obecnie jest wiceprezydentem Berlińsko-Brandenburskiej Akademii Nauk oraz kierownikiem Instytut Kościoła i Judaizmu. Od 2012 r. prof. Markschies pełni również funkcję przewodniczącego Izby Teologicznej Kościoła Ewangelickiego Niemiec (EKD) i z ramienia EKD odpowiada również za kontakty z Zakonem Joannitów.

Specjalizuje się w badaniach nad starożytnym chrześcijaństwem, jednak podejmuje również zagadnienia z innych dyscyplin teologicznych. Dużą popularnością cieszą się krótkie filmiki publikowane przez miesięcznik ewangelicki Chrismon, w których profesor w prostych słowach wyjaśnia dobrze i mniej znane, a także kontrowersyjne aspekty wiary chrześcijańskiej – np. „Czy Biblia nie jest zbyt okrutna dla dzieci?”, „Co się dzieje z naszymi umarłymi?”, „Czy mogę wyrzucić Biblię do śmieci?”, „Czego możemy się nauczyć od pierwszych chrześcijan?”

Prof. Markschies otrzymał już doktoraty honoris causa fakultetów teologicznych w Sybinie (Rumunia) i Oslo (Norwegia).