Ekumeniczna Liturgia Męczenników

0

Niespełna pięć miesięcy temu wieść o śmierci Heleny Kmieć wstrząsnęła Polską. Historia młodej wolontariuszki misyjnej to jedna z wielu, które będą wspominane podczas Ekumenicznej Liturgii Męczenników, organizowanej przez Wspólnotę Sant’Egidio. Nabożeństwo odbędzie się w środę 28 czerwca 2017 r. o godz. 19:00 w kościele św. Marcina  w Warszawie.

W liturgii, której będzie przewodniczyć kard. Kazimierz Nycz, wezmą udział również przedstawiciele innych Kościołów chrześcijańskich. Podczas modlitwy zostaną wspomniane imiona i historie chrześcijan, którzy w ostatnich latach, a zwłaszcza w minionym roku, w wielu krajach świata oddali swoje życie za wiarę.

„Są ludźmi żyjącymi w naszych czasach, podobnymi do nas, którzy wierność Ewangelii i wynikającemu z niej powołaniu, uznali za wartość większą niż ich własne życie. Pragniemy o nich pamiętać i modlić się za wszystkich prześladowanych i prześladujących” – piszą organizatorzy.

Ekumenicznej Liturgii Męczenników, która w Warszawie organizowana jest już po raz czwarty, tym razem towarzyszy hasło „Wierni łagodnej sile miłości”. To nawiązanie do słów papieża Franciszka, który odwiedzając w kwietniu tego roku sanktuarium Nowych Męczenników prowadzone przez Wspólnotę Sant’Egidio w Rzymie, powiedział: „Męczennicy uczą nas, że z mocą miłości, z łagodnością, można walczyć z arogancją, przemocą, wojną, i można cierpliwie osiągnąć pokój”.


Wspólnota Sant’Egidio została założona w 1968 r. w Rzymie przez Andreę Ricardiego. Obecnie skupia ok. 60 tys. osób w ponad 70 krajach. To ruch świeckich, którego głównym charyzmatem jest łączenie modlitwy i pomocy ubogim oraz działanie na rzecz pokoju i dialogu międzyreligijnego „w duchu Asyżu”. Od 1993 roku Sant’Egidio opiekuje się kościołem św. Bartłomieja w Rzymie, gdzie z inicjatywy papieża Jana Pawła II czczone są relikwie męczenników XX i XXI w., pochodzących z różnych Kościołów chrześcijańskich. W kwietniu tego roku świątynię odwiedził papież Franciszek.


galeria