Gedeonici to sekta? Biskup Napierała jest pewien

127

W niedzielę 16 maja wierni katolickiej diecezji kaliskiej wysłuchali w kościołach słów listu bp. Stanisława Napierały o zagrożeniach ze strony sekt. Biskup do grona sekt zaliczył znane i cenione na całym świecie Międzynarodowe Stowarzyszenie Gedeonitów, które od ponad stu lat, w wielu krajach rozpowszechnia nieodpłatnie Pismo Święte.

W swoim liście do wiernych biskup napisał: „Mnożą się dziś sekty i odłamy chrześcijańskich wierzeń, grupy pseudoreligijne różnej postaci, a także praktyki związane z magią, spirytyzmem lub nawet satanizmem, niektóre pochodzące z Dalekiego Wschodu, związane z obcym rozumieniem świata i Pana Boga. Grupy te próbują pozyskiwać sobie zwolenników przejawami serdeczności, pomocą charytatywną; rozpowszechniają też okrojone i bez zatwierdzenia Kościoła wydania Pisma świętego.”


„Wspomniane wyżej sekty, czy pseudoreligijne grupy (trudno tu wszystkie wymienić) mają różną postać i nazwę”: Jednym z ich przejawów są „ruchy religijne pochodzenia protestanckiego (najczęściej spotykani: Jehowici, Miecz Ducha, Gedeonici)”.


W imieniu Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Gedeonitów w Polsce, jego przewodniczący Józef Stępień wystosował list do biskupa Napierały, w którym wyjaśnia, że Gedeonici nie tworzą zborów, parafii, związku wyznaniowego czy denominacji, ale są „ekumenicznym stowarzyszeniem świeckich chrześcijan z różnych kościołów”, którego celem jest bezpłatne rozpowszechnianie Pisma Świętego.


Przewodniczący zapewnia: „ nie nakłaniamy do zmiany kościoła tylko wskazujemy na Jezusa, jako Pana i Zbawiciela i tak jak wielki Polak – papież Jan Paweł II powtarzamy „zaufajcie
Chrystusowi” (…) W związku z tym, że stowarzyszenie skupia ludzi różnych Kościołów na spotkaniach i konwencjach zabrania się dyskutowania o sprawach doktrynalnych i wykonywania pewnych praktyk, co do których chrześcijanie różnych wyznań mają odmienne przekonanie. Koncentrujemy się na mocy Słowa Bożego. Każdy Gedeonita posiada prawo do własnego przekonania co do spraw doktrynalnych i praktyk.”


Odnosząc się do zarzutu Biskupa o rozpowszechnianie „okrojonego” Pisma i braku katolickiego „imprimatur” na rozprowadzanych przez Stowarzyszenie egzemplarzach Nowego Testamentu, gedeonici zwracają uwagę, że Nowy Testament przez nich rozpowszechniany zawiera dokładnie te same księgi co wydania katolickie. Natomiast rozprowadzane tłumaczenie Pisma Świętego to przekład z języków oryginalnych tzw. Biblia Warszawska (1975), którego używa w naszym kraju większość chrześcijan i kościołów niekatolickich. Przekład ten jednak jest ceniony i polecany przez wielu katolickich bibblistów i teologów, w tym np.  ks. biskup Kazimierza Romaniuka.


Gedeonici przypominają jednocześnie, że nie wszędzie spotykają się z takim atakiem ze strony katolickiej hierarchii. W Trójmieście, na przykład, uzyskali aprobatę i przychylność ks. arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego.


„W ciągu stu dziesięciu lat istnienia stowarzyszenia Gedeonici rozdali ponad jeden miliard egzemplarzy Biblii i Nowego Testamentu. W Polsce w ciągu zaledwie dwudziestu lat działalności rozdaliśmy ponad 5 milionów egzemplarzy Nowego Testamentu. Łącznie do 2009 roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Gedeonitów objęło swą działalnością 190 państw i rozpowszechnia Słowo Boże tłumaczone na 82 języki. Tysiące egzemplarzy przy łóżkach chorych w szpitalach, uczniom i studentom w szkołach i na uczelniach, w więzieniach, trójjęzyczne w pokojach hotelowych, to efekt pracy członków stowarzyszenia, działających w wielu miastach Polski.” – informują gedeonici.


Przewodniczący zarządu Stowarzyszenia, Józef Stępień, kończy swój list słowami: „Mamy nadzieję, że Wasza Ekscelencja zechce zapoznać się z zakresem naszej działalności i w następnym liście do wiernych umiejętnie sprostuje mylne informacje, kwalifikujące niesłusznie nasze stowarzyszenie jako sektę.”


Stowarzyszenie nie doczekało się odpowiedzi z kurii biskupa kaliskiego.


 


Czytaj także w Ekumenizm.pl: Gedeonici

 • gosc

  Pan Napierała wie co mówi…doskonale wyczuwa nowego ducha w swoim kosciele. Dzisiaj oberwali gedeonici, jutro Brytyjskie i Zagraniczne Towarzystwo Biblijne …a potem cała reszta koncyliarystów, lutrów i schizmatyków. To co 10 lat temu Ratzi posiał w dominus Iesus, dziś zaczyna kiełkować  m.in. w Kielcach. Ciekawe tylko, kiedy wszyscy płaczkowie i inne sierotki po stronie chrzescijańskiej wreszcie otworzą swoje zaspane oczęta.


  Kalwinista-Taboryta

 • protestancik

  Czcigodny Ksiądz Biskup doskonale musiał wiedzieć, co to jest Międzynarodowy Związek Gedeonitów, podobnie, jak każdy protestancki pastor w Polsce musi wiedzieć, co to jest wydawnictwo Pallotinum. Jeżeli ktoś nie ma tej elementarnej wiedzy, to jest skończonym idiotą, który o losach Biblii w naszej Ojczyźnie pojęcia żadnego nie ma, a podejrzenie o taki brak najprzewielebniejszego ks. Biskupa zakrawałoby na bluźnierstwo niegodne ucznia Pańskiego, a także – naiwność nieprzystojną człowiekowi myślącemu.

  Stąd też, ks. Biskup musiał być od początku świadom swej najprzedniejszej w ohydzie manipulacji, jakiej się był dopuścił. Umieszczenie w jednym szeregu z PROTESTANTAMI – arianów, spirytystów, satanistów, magów z Dalekiego Wschodu – świadczy o satanistycznej nienawiści ks. biskupa względem prawdy Bożego Słowa, której krzewicieli nad Gedeonitów, dzielniejszych w całej Rzeczypospolitej nie masz.

  Cóż, w rzeczywistości, zabieg SOCJOTECHNICZNY, jaki ks. biskup za podszeptem diabłów zastosował, miał na celu skojarzenie czy wręcz utożsamienie biblijnego chrześcijaństwa z szambem kultów postmodernizmu, które co reprezentują, w przeciwieństwie do Gedeonitów, każdy przynajmniej kojarzy.

  Osobiście, ani wcale mnie to nie dziwi. MY, w przeciwieństwie do was, pamiętamy o antybiblijnej propagandzie przedsoborowego Kościoła rzymskiego czy klątwach rzucanych na Święte Towarzystwa Biblijne. Kościół rzymski nie zmienił się wcale, bo to niemożliwe. Według nauki Ortodoksyjnych Konfesyj, "on człowiek grzechu", Antychryst, "który wynosi się ponad wszystko, co zwie się Bogiem", "który Pan Jezus zniweczy blaskiem przyjścia swego" to PAPIESTWO. A skoro Paruzji jeszcze nie było, to i papiestwo trwa i trwać będzie, bo tak postanowił Pan Bóg ku pożytkowi chwały swojej, a podał "czasy dawnemi przez Proroków" ku poznaniu naszemu. Ci, którzy mają wątpliwości, niech poczytają Konfesyę Westminsterską, Londyńską i wiele innych dokumentów Reformacji. Polecam także STARE podręczniki do Historii Kościoła.

  Obrzucanie protestantów błotem przez Kościół rzymski nie ustało po Vaticanum II. Ci, którzy postanowili kolaborować z Rzymem mają względny spokój. Ci, w których dziś płynie czysta krew Waldensów sprzed ponad tysiąca lat – pamiętają, czym według WIARY ICH OJCÓW jest papiestwo.

  I jeszcze jedno: Antychrystem jest papiestwo, a nie Kościół rzymskokatolicki, w którym Pan Bóg miał i ma swoich wybranych, co by niektórych wątpliwości za wczasu rozwiać.


  + S O L I + D E O + G L O R I A +

 • szufnar

  Od wielkości ku śmieszności tylko jeden krok… właśnie go uczyniłeś 🙂


  szufnar

 • Cortes

  Z pewnością Gazeta Żydowska wkrótce skrytykuje biskupa.


  Wolność, Równość, Braterstwo. Wolność dla żądz, równość w podłości, braterstwo ku zniszczeniu.

 • Cortes

  Po stronie „chrześcijańskiej” to pewnie stoją też Ted Haggart i episkopalianie.A może i adamici, jeśli jeszcze istnieją, taboryta powinien wiedzieć o co chodzi:)


  Wolność, Równość, Braterstwo. Wolność dla żądz, równość w podłości, braterstwo ku zniszczeniu.

 • gosc

  Adamitą to jesteś Ty, Cortes…intelektualnym :>


  Kalwinista-Taboryta

 • Woyski Prusak

  Z pewnością Gazeta Żydowska wkrótce skrytykuje biskupa.

  Masz na myśli „Fołkssztyme”?


  „Wachet auf”, ruft uns die Stimme

 • Woyski Prusak

  I z tych wymienionych przez ciebie powodów bp Napierała nie odwoła za tydzień w kolejnym swoim liście bzdur, jakie naplótł. Bo to oznaczałoby, że przyznaje się do błędu niewiedzy, co mogłoby poderwać jego autorytet w oczach licznych wiernych. Dlatego woli uchodzić za kłamcę, który doskonale wie, jaka jest prawda (o Gedeonitach) i łże prosto w oczy jak bura suka. Albowiem tak pomyślą sobie o nim nie jacyś wyobrażeni, abstrakcyjni, liczni wierni, tylko ludzie logicznie myślący. A ci, jak powszechnie wiadomo, są dobrem deficytowym, więc ich ilość można uznać za bliską błędu statystycznego.


  „Wachet auf”, ruft uns die Stimme

 • Cortes

  Gazetę Wyborczą.


  Wolność, Równość, Braterstwo. Wolność dla żądz, równość w podłości, braterstwo ku zniszczeniu.

 • Cortes

  Protestantyzm pojawił się 1500 lat po śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa, czy uważasz, że po dokonaniu się zbawczej misji Mesjasza, Bóg poczekałby sobie 15 wieków, utrzymując przy istnieniu „fałszywy”, „babiloński” Kościół Rzymski, żeby w XVI wieku zesłać do Europy jedynych sprawiedliwych – Kalwina i Lutra? Przecież to jest skrajnie nielogiczne. Dla was Europa prawdziwie chrześcijańska, społeczne panowanie Chrystusa, czyli średniowiecze, to był zły i czarny okres. Nigdy chyba was nie zrozumiem…


  Wolność, Równość, Braterstwo. Wolność dla żądz, równość w podłości, braterstwo ku zniszczeniu.

 • Napierała to kretyn. takich się ignoruje, a nie wchodzi z nimi w jakiekolwiek dyskusje.

 • ja myślę, że wszyscy „prawdziwi katole” kazdego wieczoru piją z rozpaczy, że Jezus i apostołowie byli Żydami. naprawdę muszą mieć ciężke życie z takim dziedzictwem religijnym. trzymacie się jeszcze jakoś?

 • nazywanie go „waszą ekscelencją” to jak ubranie świni we frak i posadzenie jej na głownym miejscu przy stole.

 • gosc

  Nie chce mi się teraz bawić w historiozofie. Gdybyś był nieco bardziej refleksyjny i otwarty, wiedziałbys że Luter nie spadł nagle z nieba ze swoimi „ciekawymi spekulacjami”. Był mnichem, człowiekiem kościoła….tezy które postawił istniały od wieków, rola Lutra polagała na ich sprawnym zredagowaniu w program reformy religijnej. I oczywiscie miał więcej szcześcia niż np. Hus i nie dał się zabić przez kler. Protestantyzm (rozumiany jako 5 punktów) to nie żadne novum…te postulaty istniały zawsze, a więc istnieli też proto-protestanci. Średniowiecze, jak każdy okres miał swoje blaski i cienie…..Marcin Luter był zresztą czlowiekiem średniowiecza par excellence. Reformacja była zwieńczeniem długiego procesu a jednoczesnie rekcją obronną chrześcijanstwa przed postępującą apostazją oficjalnego koscioła. Nic w przyrodzie nie dzieje się bez przyczyny.


  Kalwinista-Taboryta

 • Cortes

  Jezus był Galilejczykiem wyznającym mozaim. Żyd pisany z dużej litery (jako narodowość) to wymysł XIX wieku i Herzla. Współcześni żydzi talmudyczni nie wyznają tej samej religii co Chrystus, czyli mozaizmu.


  Wolność, Równość, Braterstwo. Wolność dla żądz, równość w podłości, braterstwo ku zniszczeniu.

 • Woyski Prusak

  A jaki jest związek pomiędzy Żydami a „Gazetą Wyborczą”? Czyżby była redagowana w jidysz? A może jest biuletynem przeznaczonym dla mniejszości żydowskiej w Polsce, tyle że redagowanym w języku polskim, w związku z czym porusza wyłącznie kwestie środowiskowe (dlatego jest „Gazetą Żydowską”, podobnie jak „Dziennik Polski” jest „Polski”, bo redagują go Polonusi w Ameryce)? 


  „Wachet auf”, ruft uns die Stimme

 • taaa… jasne, a świstak siedzi i zawija w te sreberka.

 • Woyski Prusak

  Jezus był Galilejczykiem wyznającym mozaim

  A Mieszko I był Polakiem? A Bolesław Chrobry? A kim był Alfons X Mądry i dlaczego nie Hiszpanem? A czy Fryderyk Barbarossa był Niemcem? A Luter? A Opitz? A Goethe? Bo Niemiec to wymysł XIX wieku i Bismarcka.


  „Wachet auf”, ruft uns die Stimme

 • gosc

  Tu sie nie zgodze. Niemiec to nie wymysł XIX wieku. Pojęcie Niemca istniało już w średniowieczu i to w zaczeniu podobnym do dzisiejszego. Łokietek wiedział kogo powywieszać po buncie Alberta i biskupiny krakowskiego Muskaty w 1312 r, a prymas Świnka klął na niemiecki psi łeb w czasie koronacji Wacława II.


  Kalwinista-Taboryta

 • Woyski Prusak

  Przykro mi, ale stosując kryteria Cortesa muszę uznać, że Niemiec to wymysł XIX wieku i Bismarcka (podobnie jak Żyd to wymysł XIX wieku i Herzla). I podobnie jak w XIII wieku nie było Niemców (tylko Brandenburczycy, Bawarczycy czy Saksończycy), tak samo nie było Żydów (tylko Sefardyjczycy i Aszkenazyjczycy). Co więcej – nie był Włochem ani Dante, ani Bocaccio, a Mieszko I nie był Polakiem (i zapewne także Bolesław Chrobry). Nie do mnie pretensje – ja tylko wyciągam logiczne konsekwencje z wypowiedzi naszego współforumowicza…

  😉


  „Wachet auf”, ruft uns die Stimme

 • Cortes

  Dokładnie tak jest, sam bym tego lepiej nie powiedział.


  Wolność, Równość, Braterstwo. Wolność dla żądz, równość w podłości, braterstwo ku zniszczeniu.

 • Woyski Prusak

  To znaczy, że jest redagowana w jidysz? A miałeś ty, dziecino, kiedy w ręku „Gazetę Wyborczą”?


  „Wachet auf”, ruft uns die Stimme

 • Cortes

  Judaizm to religia a nie naród, to że naród żydowski został wymyślony stwierdził nawet pewien żydowski badacz, Szlomo Sand. Słowo żyd pochodzi od krainy Judei, natomiast Jezus był z Galilei, ale wyznawał tą samą religię, co ówcześni żydzi. Czy Samarytanie również byli żydami(Żydami)? Nie, byli mozaistami. to tak jakby z wyznania katolickiego zrobić narodowość. Nie porównujcie dziejów żydów z dziejami Polaków czy Niemców, a więc narodu wyznania i tułactwa, z narodami osiadłymi. Proszę o to link z wywiadem z Szlomo Sandem –

  http://www.zycie.ca/2009/11/zydzi-narod-wymyslony/

  Cytat na zachętę –

  „Kto wymyślił naród żydowski?

  Żydowscy historycy żyjący w Niemczech w drugiej połowie XIX wieku. To był okres kształtowania się nowoczesnych nacjonalizmów w Europie. Mieszkańcy Starego Kontynentu zaczęli wtedy myśleć kategoriami wspólnot etnicznych. Rodziły się narody: niemiecki, polski, francuski. Żydowscy historycy w Niemczech byli ludźmi swoich czasów i działali pod wpływem dominujących w nich prądów. Wzorowali się na nacjonalistach państw europejskich, głównie Niemcach, i w taki sposób powstał syjonizm, a wraz z nim naród żydowski.

  Jak to „powstał”?

  Powstał, bo wcześniej nie istniał.”


  Wolność, Równość, Braterstwo. Wolność dla żądz, równość w podłości, braterstwo ku zniszczeniu.

 • Cortes

  Nie jest redagowana w jidysz (w przeciwieństwie np do pisemek radzieckich komitetów stwarzanych przez sowietów we wschodniej Polsce w 1920 roku), ale oprócz tego wszystko się zgadza co szanowny Pan napisał.


  Wolność, Równość, Braterstwo. Wolność dla żądz, równość w podłości, braterstwo ku zniszczeniu.

 • Woyski Prusak

  To, że ktoś coś powiedział, to jeszcze nie argument na rzecz prawdziwości tezy. Kim jest p. Sand? Jaką pozycję w nauce zajmuje? Jakie badania przeprowadził? Bo można wymienić Żydów-antysemitów – i co z tego? Czy np. Otto Weininger miał rację, wygłaszając swoje antysemickie bzdury? Równie dobrze można znaleźć Polaka, który twierdzi, że naród polski został wymyślony przez romantyków – i co z tego? I jak się samemu pisze o „narodzie wygnania i tułactwa”, to chyba się uznaje te plemiona (Galilejczyków i Judejczyków) za naród, nicht wahr? Tylko jaki – marsjański (przed XIX wiekiem)?


  „Wachet auf”, ruft uns die Stimme

 • Woyski Prusak

  Że co się zgadza? Że to jest pismo dla Żydów? Środowiskowe? To dlaczego na pierwszej stronie jest artykuł „Kościół na ziemi”, który nie dotyczy synagogi? I dlaczego o Żydach jest tam promil tekstów, a reszta dotyczy Polaków i innych narodowości? Oj, chyba nie wiesz, co to jest biuletyn i pismo środowiskowe, Cortesie… Odsyłam do słownika oraz do pism mniejszości narodowych („Nowy Dziennik”, „Fołkssztyme”, „Nasza Niwa”, „Nasze Słowo” itd.). Odsyłam też do śp. ks. Jana Ziei – „Sami Żydzi to Pan Jezus, Matka Boska i wszyscy apostołowie. A w „Gazecie Wyborczej” jest paru Polaków”…


  „Wachet auf”, ruft uns die Stimme

 • Nawet z tych okrojonych fragmentów widać, że biskup nigdzie nie nazwał Gedeonitów sektą. W liście przestrzega zarówno przed sektami jak i niektórymi odłamami protestanckimi (czyli tym samym uważa je za coś innego niż sekty). Zresztą w istocie metody jednych i drugich są czasem podobne. A prawda częściowa (okrojone Pismo Święte bez ksiąg deuterokanonicznych) to w istocie nieprawda, więc żaden katolik nie powinien wspierać rozdawania takiego zubożonego Pisma Świętego, i słusznie że biskup przestrzegł katolików przed włączaniem się w tę inicjatywę.

 • Po pierwsze: Biskup Napierała Gedeonitów okreslił mianem sekty jednoznacznie. W tekscie jest link do listu biskupa, ale zacytuje tu panu jego słowa:

  „Wspomniane wyżej sekty, czy pseudoreligijne grupy (trudno tu wszystkie wymienić) mają różną postać i nazwę:

  1. Ruchy religijne pochodzenia protestanckiego (najczęściej spotykani: Jehowici, Miecz Ducha, Gedeonici).
  2. Szkoły i praktyki reiki.
  3. Grupy związane z magią: spirytyzm (wywoływanie duchów), czary, zabobony, horoskopy, wróżby, astrologia, numerologia.
  4. Prosatanistyczne rozpowszechnianie amuletów i talizmanów (np. „pierścienia atlantów”), różne oddziaływania satanistyczne na dyskotekach.
  5. New Age – kompilacja pseudoreligijnych i psedonaukowych poglądów.
  6. Energoterapeuci i różni pseudo-uzdrowiciele.
  7. Joga, metody Silwy.”

  Po drugie: Niedoczytał pan chyba, że Gedeonici rozpowszechniają Nowy Testament. Nawet w wydaniach katolickich nie ma tam starotestamentowych ksiąg deuterokanonicznych, więc o jakim „zubożonym Pismie Świętym”, pan mówi?

  Po trzecie: Biskup sobie może ostrzegać swoich wiernych przed czym chce, ale przykazanie „Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu.” obowiązuje nawet biskupa.

 • pcc

  Bardzo duże uznanie budzi spokojny ton wyjaśnień p.Stępnia od Gedeonitów, to że się nie obraża gdy ich obrażono. Nawet dyplomatycznie nie napisał bratu „głupcze” jak niejedni bracia na tym forum uczynili. Dlaczego jednak nikt z pośród biorących udział w dyskusji nie broni np. Świadków Jehowy? Wiem, dlaczego nie jestem Świadkiem, uważam ich odczytywanie Biblii za błędne i rażąco niekonsekwentne oraz uznaniowe, ale moim zdaniem oni też nie są sektą, lub inaczej pisząc, sekciarstwa u nich tyle co w pierwotnych wspólnotach chrześcijańskich lub w ruchach odnowy kościołów współczesnych. Taka jest uroda jednej ze ścieżek, którą Bóg prowadzi na pewnym etapie do siebie, z czasem mija jak dzieciństwo chyba że ktoś stara się taki stan ducha sztucznie konserwować. Nie neguję, że istnieją chrześcijańskie sekty wypaczające istotę chrześcijaństwa przed którymi należy ostrzegać, ale nie są nimi ani Gedeonici, ani Świadkowie. Znam kilku świadków którzy odkrywają tam Boga tak szczerze, jak umieją. Lepiej żeby byli Świadkami niż żyli w rozpaczy. Biskupowi natomiast należy zwrócić uwagę, że sekty mają się dobrze tylko tam, gdzie Kościół niedomaga i nie potrafi zaspokoić tęsknoty na Najważniejszym.

 • Ruchy religijne pochodzenia protestanckiego (… Gedeonici).
  Przytoczony cytat zaprzecza Pana tezie. Tak jak napisałem, biskup nie nazwał Gedeonitów sektą, lecz „ruchem religijnym pochodzenia protestanckiego.”

  Natomiast rozprowadzane tłumaczenie Pisma Świętego to przekład z języków oryginalnych tzw. Biblia Warszawska (1975), którego używa w naszym kraju większość chrześcijan i kościołów niekatolickich.
  Czyli wbrew temu, co Pan napisał, jednak rozprowadzają także Stary+Nowy Testament (bez ksiąg deuterokanonicznych).

 • Bzdury pan wypisuje.

  Niech pan przeczyta jeszcze raz ze zrozumieniem arykuł, a z pewnoscia pan wychwyci, że Gedeonici rozdają w Polsce tylko NT plus psalmy. Jak pan nie wierzy, niech pan napisze do zarządu stowarzyszenia.

  Biskup nazwał sektami: Ruchy religijne pochodzenia protestanckiego (w tej grupie umieścił Gedeonitów), Szkoły i praktyki reiki, Grupy związane z magią, New Age, Joga, metody Silwy. Napisał: „Wspomniane wyżej sekty, czy pseudoreligijne grupy (trudno tu wszystkie wymienić) mają różną postać i nazwę: ” i tu wymienił min ruchy pochodzenia protestanckiego i dał ich przyklady.

 • Woyski Prusak

  Wszyscy wspomniani łajdacy mają różne nicki:

  – nawiązujące do katolicyzmu (Defender);

  – nawiązujące do narodowości (Wołyński Prusak);

  – nawiązujące do imion (adam).

  Czy po takim dictum nie czułby się Pan nazwany łajdakiem, a jedynie „osobą nawiązującą swoim nickiem do katolicyzmu”?

  Rozprowadzać Pismo Święte można również poprzez druk JEDYNIE Nowego Testamentu, bowiem tradycyjne określenie brzmi: Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu, co oznacza – znów stosując logikę – że określenie Pismo Święte [Nowego Testamentu] też jest poprawne. To tak, jakbym powiedział: był u mnie wczoraj ojciec Jasia, podczas gdy w innych sytuacjach określam tę samą osobę jako ojca Jasia i Małgosi. Logika to fascynująca rzecz – polecam bliższą z nią znajomość!


  „Wachet auf”, ruft uns die Stimme

 • Cortes

  Tłumaczenie że GW jest gazetą żydowską to jak tłumaczenie że wielbłąd jest wielbłądem. Po pierwsze założycielami GW byli sami żydzi – m.in. Michnik i H. Łuczywo. Lecz to może nie jest nawet najważniejsze, najważniejsze jest to, że GW prezentuje na swoich łamach odwieczną politykę żydowską wobec narodów chrześcijańskich, czyli – atakowanie chrześcijańskiej rodziny poprzez promocję aborcji, eutanazji, homoseksualizmu, promowanie legalizacji narkotyków, walka z katolicką etyką seksualną i obyczajową, obrzucanie błotem polskiej tradycji i historii, promowanie tak skrajnych doktryn jak feminizm czy ekologizm. GW czytam od ładnych kilku lat, więc wiem o czym mówię. Aha i jeszcze jedna kwestia, GW uparcie promuje katolicki liberalizm (nazywany przez niektórych liberalnym katolicyzmem) oraz przedstawicieli żydów w Kościele, takich jak ks Tischner, Boniecki czy Życiński.Z kolei ks. Zieja był jednym z założycieli KOR, a więc organizacji, która była na lewo od PZPR, również sam był żydem.


  Wolność, Równość, Braterstwo. Wolność dla żądz, równość w podłości, braterstwo ku zniszczeniu.

 • 1. Nowy Testament przez nich rozpowszechniany zawiera dokładnie te same księgi co wydania katolickie. Natomiast rozprowadzane tłumaczenie Pisma Świętego to przekład z języków oryginalnych tzw. Biblia Warszawska (1975).
  Jak Pan zgodnie z postulowanymi przez siebie zasadami dokona rozbioru logicznego powyższych zdań, to z pewnością zauważy Pan, że drugi człon mówi o czymś innym niż „Nowy Testament”. Ergo, Gedeonici nie ograniczają się do rozprowadzania Nowego Testamentu, a termin Pismo Święte jest tu wyraźnie użyty w znaczeniu całości (oczywiście takiej, jak oni to rozumieją).

  2. Wspomniane wyżej sekty, czy pseudoreligijne grupy
  Jako że mamy tu do czynienia z alternatywą, to można co najwyżej stwierdzić, że biskup zaliczył Gedeonitów do „sekt LUB pseudoreligijnych grup”, a więc tytuł wiadomości jest przekłamaniem. Zapewne zresztą chodziło o ten drugi człon alternatywy, skoro tuż obok Gedeonici są określeni jako „ruch religijny pochodzenia protestanckiego”

  Logika to fascynująca rzecz – polecam bliższą z nią znajomość
  Medice, cura te ipsum.

 • Woyski Prusak

  odwieczną politykę żydowską wobec narodów chrześcijańskich, czyli – atakowanie atakowanie chrześcijańskiej rodziny poprzez promocję aborcji, eutanazji, homoseksualizmu, promowanie legalizacji narkotyków, walka z katolicką etyką seksualną i obyczajową, obrzucanie błotem polskiej tradycji i historii, promowanie tak skrajnych doktryn jak feminizm czy ekologizm. Z kolei ks. Zieja był jednym z założycieli KOR, a więc organizacji, która była na lewo od PZPR, również sam był żydem.

  Przykro mi, rybcia, ale nie zwykłem polemizować z nazistami, stosującymi argumenty zaczerpnięte z „Der Stuermera”.

  EOT


  „Wachet auf”, ruft uns die Stimme

 • Krzysztof_P

  Na podstawie wyrywkowego cytowania można próbować wszystko udowodnić. Pierwsze nie w pełni zacytowanie odnosi się do jednego z zarzutów, a mianowicie tego, że wydanie Pisma Świętego jest niepełne. Słowo „natomiast” nie oznacza, że rozprowadzane jest wydanie całej Biblii, ale, że podejmowane jest nowe zagadnienie – użyty przekład. Nie trzeba nawet korzystać z innych źródeł, niż strona stowarzyszenia, by dowiedzieć się, że Gedeonici rozprowadzają tylko Nowy Testament.

 • xxxxxxxxx

  Panu Napierale coś się stało? Gedeonici nie są sektą. Nie są też Kościołem. Nie rozprowadzają żadnej „gorszej”, czy okrojonej Biblii. Temu Panu się chyba nie podoba, że upowszechniają Słowo Boże. Kościół katolicki nie rozdaje ludziom Biblii – na ogół Biblię trzeba kupić. I to nie tanio. Protestanci Biblie rozdają. Może zamiast brednie gadać niech sam się zajmie promowaniem Pisma Świętego, niech zorganizuje rozdawanie Biblii. I równocześnie niech doczyta trochę, douczy się w kwestiach, o których chce mówić, żeby na głuptasa nie wyjść, jak to teraz mu się zdarzyło.

  A przy okazji… Kościół katolicki stosuje sekciarskie metody. Niech sami przestaną się zachowywać jak sekta, a dopiero potem niech ostrzegają przed sektami i „sektami” (czyli tymi grupami co sektami są tylko według ich ograniczonego myślenia). Przepraszam, ostre słowa, ale katolicy robią się ostatnio naprawdę wkurzający i upierdliwi. Od jakiegoś też czasu nachodzą mnie tak, jak świadkowie Jehowy.

 • xxxxxxxxx

  Kościół katolicki faktycznie pojawił się nieco wcześniej – jakieś 500 lat po śmierci Chrystusa.

 • xxxxxxxxx

  Jezus był Żydem. Czy z Galilei czy z Judei – tu nie ma żadnej różnicy!

 • xxxxxxxxx

  Bu ha ha ha ha ha ha ha ha…
  O odwieczna „polityka katolicka” wobec Żydów jaka jest? Odrzucenie, wykorzystywanie finansowe, prześladowania za wiarę, banicje, getta, obowiązek noszenia rozpoznawalnych znaków („gwiazda Dawida”)… Tak! To nie hitlerowcy wymyślili getta i znakowanie Żydów!
  Powiem jedno: ANTYSEMITYZM i te nie kończące się plucie na Żydów są ŻAŁOSNE!
  Kto pluje na Żydów, oczernia ich, oskarża o nie wiadomo co, ten nie jest chrześcijaninem lecz tylko daje pozory chrześcijaństwa, a Bogu jest obrzydliwy.

 • xxxxxxxxx

  Pismo Święte w wersji protestanckiej nie jest „okrojone”. Jest to kanon stosowany przez Żydów. To katolicy dołożyli sobie conieco. I tych ludzkich pism nie należy uznawać.

 • xxxxxxxxx

  Bzdura! Takie idiotyzmy może pisać tylko ktoś, kto się nie zna. Gedeonici rozprowadzają WYŁĄCZNIE Nowy Testament!

 • Oranysta

  Jakie larum podniosło sie na tym podobno ekumenicznym portalu. Ekumenicznym czyli dla wiekszosci tu piszących protestanckim. Bo oto pojawili sie biedni i szykanowoni podobno Gedeonici. A kim sa, gdzi powstali i kto firmuje owych Gedeonitów? Ano powstali w XIX wieku w USA, oczywiscie w protestantyzmie, szeroko rozumianym. Zadalem sobie troche trudu i znalazłem punkt z podobno ekumenicznego statusu Gedeonitów :

  ” § 11.

  Członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia może być osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do wykonywania czynności prawnych i nie pozbawiona praw publicznych będąca obywatelem polskim lub cudzoziemcem na stałe zamieszkującym w Polsce.

  Członkami Stowarzyszenia mogą być mężczyźni mający ukończone 21 lat, przede wszystkim biznesmeni i wykonujący wolne zawody, którzy wierzą, że Biblia jest natchnionym Słowem Bożym, wierzą, że Jezus Chrystus jest wiecznym Synem Bożym i przyjęli Go jako Osobistego Zbawiciela oraz usiłują Go naśladować w codziennym życiu i którzy są czynnymi członkami ewangelikalnego lub protestanckiego kościoła lub zboru.”

  Swich sie nie kopie panie Welman i spółka. To zrozumiałe. Jednak po co to cosik nazywać ekumenizmem? Chyba że chodzi wam o ten wasz protestancki ekumenizm, ktoerego 100 rocznicę bedziecie sobie obchodzić? A obchodzcie sobiem razem ze swoim braćmi w wierze Gedeonitami. Mnie jako katolikowi, zaden gedeonita dzo szczęścia nie jest potrzebny. I Chwała biskupowi Napierale, ze ostrzega wiernych przed kolejnym post protestanckim eksperymencie.

 • Jest to kanon stosowany przez Żydów.

  A potrafi kolega odpowiedzieć przez których Żydów i od kiedy? Bo to informacje bardzo pouczające.
  A z drugiej strony, zdecydowana większość cytatów ze ST u św. Pawła pochodzi z Septuaginty, której integralną częścią są księgi deuterokanoniczne.

 • Cortes

  Zakładam, że nie słyszał Pan o reformach religijnych i politycznych Ezdrasza i Nehemiasza, wdrożonych w żydowskiej Palestynie, po powrocie Izraelitów z wygnania babilońskiego. Reformy te miały za zadanie bowiem całkowitą separację Izraelitów od obcych. Np żydzi musieli wydalić swoje żony pochodzenia samarytańskiego wraz z dziećmi zrodzonymi w tych związkach. Nawet najwyżsi kapłani, aronici i lewici, którzy nie potrafili udowodnić swojej żydowskości na kilka pokoleń wstecz, zostali wydaleni. Od czasu reform Ezdrasza(Ezry) i Nehemiasza datuje się konsekwentne odgradzanie się Starego Zakonu od obcego otoczenia. Wzmaga to radykalnie spisany Talmud (II w po Chr – spisano talmud palestyński, V w po Chr – spisano Talmud babiloński). Wg Talmudu(najczęściej stosowano jego skrót – Szulchan Aruch – „zakryty stół”) goi( a więc nieżyd) nie jest człowiekiem, tylko kimś pomiędzy zwierzęciem a człowiekiem. Talmud podaje np taki przykład – Jeżeli żydowska kobieta po wyjściu z łaźni i po kąpieli napotka na swojej drodze – psa,świnię, trędowatego lub goia(a więc również i chrześcijanina) to musi wrócić i umyć się jeszcze raz.Wg Talmudu goim zostali stworzeni tylko jako niewolnicy ludowi Izraela, gdyż tylko Izraelici są ludźmi. Jeżeli chodzi o getta średniowieczne to żydzi zamknęli się w nich sami, gdyż nie chcieli stykać się z nieczystymi goim, sytuację tą zmienił dopiero Mojżesz Mendelsohn w XVIII wieku, wzywając żydów do wyjścia z gett. Jeżeli uważa Pan, że antyjudaizm jest obrzydliwy to ciekawi mnie Pana opinia o Św Pawle i o Św Janie Ewangeliście. Czyż Listy Apostolskie i Dzieje Apostolskie nie są antyjudaistyczne?


  Wolność, Równość, Braterstwo. Wolność dla żądz, równość w podłości, braterstwo ku zniszczeniu.

 • Cortes

  Ja jako rzymski katolik i członek cywilizacji łacińskiej brzydzę się wszelkimi wytworami tzw Oświecenie i Rewolucji Francuskiej w tym demokracją liberalną, komunizmem i narodowym socjalizmem.


  Wolność, Równość, Braterstwo. Wolność dla żądz, równość w podłości, braterstwo ku zniszczeniu.

 • Krzysztof_P

  Drogi Oranżysto, chrześcijanin ma obowiązek podnosić larum, gdy padają fałszywe oskarżenia albo dzieje się jakakolwiek inna krzywda, niezależnie od tego, czy pokrzywdzonym będzie katolik czy protestant, chrześcijanin czy niechrześcijanin, liberał, konserwatysta czy socjalista, a nawet (o zgrozo!) gdy będzie to Żyd, mason lub homoseksualista. Taka jest natura naszej wiary. Chyba, że wyznajesz inną.

 • xxxxxxxxx

  Gedeonici są jak najbardziej ekumeniczni. Warto nadmienić, że ekumenizm jest czymś, co się narodziło w środowisku protestanckim. Potem katolicy się przywłaszczyli, a z czasem przyśniło im się zawłaszczenie sobie ekumenizmu. I zrobili sobie ekumenizm polegający na poklepywaniu się po ramionach, zakłamaniu i… marzeniach o zjednoczeniu wszystkich pod butem papieża. Gedeonici uprawiają prawdziwy ekumenizm, a katolicy zakłamany. Jak się katolikom ekumenizm nie podoba, to nie. Możecie się od niego odłączyć i nikt płakać nie będzie. Ton ekumenizmowi niech nadają ci, którzy go zapoczątkowali.

 • xxxxxxxxx

  Nie zwykłem nic robić za leniuchów, którym nawet skorzystanie z Google’a sprawia trudność, bo za wiele trzeba zrobić.

 • xxxxxxxxx

  Odpowiedź jest prosta – nie, nie są antyjudaistyczne. Nie ma tam nic antyżydowskiego. Zostały napisane przez żydów. Pierwsi chrześcijanie normalnie żyli wśród żydów, chodzili do świątyni i do synagog. A potem się zaczęła nagonka. razem z upadkiem tzw. „chrześcijan” (z pozoru tylko nimi będących) żydom zaczęła się dziać coraz gorsza krzywda i coraz gorsze pomówienia były pod ich adresem. Katolickie wymysły: że zabili Chrystusa, że zabijają chrześcijańskie dzieci a ich krew używają do wyrobu macy, itp.
  Chrześcijaństwo i judaizm są nie do rozerwania.
  Chrześcijanin kocha Żydów i modli się o ten naród.
  Chrześcijanin błogosławi Żydom.
  Chrześcijanin pamięta, że to ich wybrał Bóg
  i przez wzgląd na Boga szanuje ich.
  Jeśli ktoś ma ich w pogardzie i wyraża to,
  to jest to postawa zupełnie obca chrześcijaństwu!
  TFU!

 • xxxxxxxxx

  Ten, kto widzi w Żydzie zakałę tego świata – nie jest chrześcijaninem.
  Ten, kto nie chce mieć z Żydami nic wspólnego – nie jest chrześcijaninem.
  Ten, kto do Żyda nie wyciągnąłby ręki – nie jest chrześcijaninem.
  Trzeba pamiętać, że religia chrześcijańska jest zakorzeniona w judaizmie. Chrześcijanie są Nowym Izraelem, wszczepionym w Stary Izrael. Wierzymy w jednego i tego samego Boga i opieramy się na tej samej Biblii. Jeśli ktoś modli się do Boga i biega do Kościoła, a gardzi Żydami, ten jest zakłamańcem nie mniejszym niż faryzeusze!

 • xxxxxxxxx

  Oj, miało być „przyłaczyli”, a nie „przywłaszczyli”

 • Powiem więcej. Gedeonitą może zostać tylko mężczyzna!!! Żeby jeszcze małoo było – tylko biznesmen, człowiek wykonujący wolny zawód!!! Takie maja XIXw reguły i tego się do dzisiaj trzymają. I co mi do tego?? Ano nic. Co mi do tego, ze rzymska wspólnota nie che ordynować kobiet? Ano nic, wasza sprawa. Ale co to ma wszystko wspólnego z tym, że katolicki biskup nazywa Gedeonitów sektą?
  „Nie będziesz mówił fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu twemu.”

 • Cortes

  Jest Pan protestantem prawda? To by potwierdzało moją tezę, że protestantyzm był w dużej mierze właśnie judaizacją chrześcijaństwa. Innym przykładem są tzw chrześcijańscy syjoniści. Otóż proszę Pana chrześcijaństwo to jest novum zesłane z nieba, a nie jakaś kontynuacja judaizmu rabinicznego(talmudycznego). O ile chrześcijaństwo ma swoje korzenie w Biblii i mozaizmie, o tyle nie ma ich w Talmudzie i judaizmie. Mozaizm to objawiona monoteistyczna religia i wiara w uniwersalistycznego jednego Stwórcę, judaizm to religia żydowska jak i ich kultura(starsza od mozaizmu), monolatryczna wiara bożka ekskluzywnego dla żydów, w bożka plemiennego, który tylko żydom pomaga, który tylko wrogów żydów zabija. W Starym Testamencie te dwa elementy, monoteistyczny(nauczany przez proroków, kapłanów) oraz monolatryczny(któremu ulegała duża część lub nawet większość ludu izraelskiego) przeplatają się ze sobą. Na dodatek często lud Izraela ulegał politeizmowi, nawet sam Salomon pod koniec życia zbudował posążki Molochowi i Astarte. Przecież żydzi nie raz i nie dwa mordowali proroków uczących ich o mozaizmie i monoteizmie. Żydzi woleli swoją plemienną monolatrię, judaizm. Judaizacja jest wielkim zagrożeniem dla Kościoła Chrystusowego, i jak widać tak wielu jej już uległo.


  Wolność, Równość, Braterstwo. Wolność dla żądz, równość w podłości, braterstwo ku zniszczeniu.

 • Cortes

  Może Pan sobie kochać judaizm i żydów, niech Pan tylko pamięta, że zgodnie z Talmudem nie jest Pan dla nich człowiekiem, tylko niewolnikiem, mającym służyć ludowi Izraela(jak rozumiem podoba się Panu ta rola). Wg Talmudu, jeżeli chrześcijanin tonie w rzece, to żyd powinien mu pomóc tylko wtedy, gdy są świadkowie patrzący na całą sytuację. W przeciwnym razie żyd nie ma obowiązku ratować życie goia. Wystarczy spojrzeć jak oni obecnie traktują Palestyńczyków, właśnie tak jak naucza ich Talmud, czyli jak goim, jak istoty człekopodobne. Wg Talmudu Chrystus(oni nazywają go pogardliwie Nazareńczyk) po śmierci smaży się w gotujących ekstrementach razem z Mahometem. Natomiast Maryja jest nazywana tam…nierządnicą( to łagodna wersja). Więc niech Pan dalej uwielbia żydów, judaizm i Izrael.


  Wolność, Równość, Braterstwo. Wolność dla żądz, równość w podłości, braterstwo ku zniszczeniu.

 • Oranysta

  Po pierwsze katolicki biskup nie nazywa Gedonitów sekta, to tylko twoja interpretacja teksty.

  Po drugie z postow oburzonych forumowiczów, wywodzących sie z protestantyzmu, mozna bylo wyczytać że owi Gedeonici to jacyś altruiści niezwiązani z żadnym Kościolem a jeżeli juz to pochodzacy z roznych Kosciołow. Chce nieśmiało zauważyc że pojecie rożne Koscioly nie zamyka się w Kościołach Protestanckich.

  Tymczasem owi Gedeonici to jak zapisane jest w statusie, to wyłącznie Protestanci sukienkowi i niesukienkowi. Dlatego pan prezes Gedeonitów nie powinien sie tak oburzac, bowiem Gedeonici nie maja nic wspolnego z ekumenizmem Kościola Powszechnego, tylko jego zdecydowanej mniejszości. Teraz z mich praktycznych doswiadczeń, ktore jakoś tak sie zlozyło mam dość duże. Gedonici funkcjonuja w Polsce w zdecydowanej wiekszości pogrupowani w Zielonoświatkowych Zborach. To centra ich dzialalności. Biblia i jej wreczenie to bardzo często tylko pretekst do nawiązania rozmowy. Z tego coś wynika? Bowiem czesto na zkończenie owej rozmowy, podaje sie adres, telefon na jakieś spotkania, szkolenia, pomoc…………

  Takie cos to czysto sekciarska robota, znana przeciez nie od dziś. Dlatego drodzy kuzyni Protestanci ; po owocach ich poznacie, jak kiedyś napisano.

  Jestem ogromnie ciekaw, jaka byłaby wasza ocena, gdyby podobnie postepowali katolicy i wręczali Biblie z 73 ksiegami, pod waszymi protestanckimi kosciołami i do tego oferowali jakąś, katolicka pomoc duchową? Tez bylibyscie takimi wielkimi ekumenistami?

 • Krzysztof_P

  Wątpię, by większość protestantów miała coś przeciwko wręczaniu wydania Biblii z 73 księgami, bo pierwsze protestanckie wydania Biblii miały ich nawet więcej. Zresztą istnieją wydania Biblii Warszawskiej z księgami deuterokanonicznymi/apokryfami z Biblii Tysiąclecia. Choć są i tacy, którzy wycinają księgi deuterokanoniczne brzytwą…

 • Nie będziesz mówił fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu twemu.
  Zacznij zatem, bracie, od siebie [Mt 7,3] i nie powtarzaj za autorem notki kłamstwa, jakoby biskup nazwał Gedeonitów sektą. Określił ich bowiem mianem „ruchu religijnego pochodzenia protestanckiego” oraz ogólnie wymienił wśród „sekt lub pseudoreligijnych grup„.

 • Wbrem głoszonym sloganom Gedeonici nie potrafią ograniczyć się do Pisma Świętego, lecz poprzedzają go dodatkami, choćby kerygmatem w wersji protestanckiej.
  Oczywiście kwestia tłumaczenia też jest istotna, bo zawsze jest interpretacją. Jak choćby słynne tłumaczenie Jehowitów ze zmianą przecinka: „Powiadam ci jeszcze dziś, będziesz ze mną w Raju”

 • Woyski Prusak

  Czyli skłamał.


  „Wachet auf”, ruft uns die Stimme

 • asujet

  Doiminus Iesus nie pokazuje niczego nowego, tylko to, co zawsze w Kosciele było wyznawane, co zresztą tez mocno podkreslił Vaticanum II. Głównie protestantom (prawosławni raczej  nie lamentowali) się nie spodobało Deklaracja, co było do przewidzenia. Kościół podkreslił raz jeszcze i będzie (mam nadzieję) robić to zawsze, kiedy taka potrzeba zajdzie, czym jest i  co stanowi jego definicję. Również niczego nowego nie powiedziano o innych Wspólnotach, a mimo to zrobił się wrzask. Świadczy to tylko o tym, że Deklaracja była potrzebna, ponieważ w wielu głowach sie pomieszało, pojęcia uległy zniekształceniu, poprzesuwały się akcenty nie tam gdzie trzeba. Dla wielu ekumenizm stał się najważniejszym, a wręcz jedynym zadaniem Koscioła, co prowadziło do wielu nadużyć . Działania Papieża wskazują, że jest on raczej niechetny uprawianiu ekumenicznego wodolejstwa. Z płycizny trzeba wypłynąć na głębię, inaczej się nie da.

 • asujet

  Nie zgadzam się, że obecny judaizm rabiniczny jest tym samym co wiara Starego Przymierza. Więc mówienie o współczesnych żydach, że są naszymi „starszymi braćmi w wierze” jest dosyć mylne i nieprecyzyjne. Chrześcijanie są wszczepieni w Stare Przymierze, ale nie w religie współczesnego mozaizmu. Chrystus przyszedł, aby wypełnić Prawo i Proroków, tak wierzymy, więc ci, którzy w to nie wierzą nie mogą byc zbawieni z mocy samej swojej religii, a jedynie z mocy danej Kosciołowi. Zatem modlenie się za żydów, aby uwierzyli w Chrystusa jest może mało politycznie poprawne (ale nie o to chodzi przecież), co nie oznacza, że nie słuszne i niewynikajace, z miłości jaką chrześcijanie powinni obdarzać ten lud.

 • asujet

  Protestantyzm w swej naturze jest antysemicki, Luter był bardzo radykalny w tej kwestii.

 • A to już kolegi interpretacja. Ja się z nią nie zgadzam, więc dalsza dyskusja nie ma sensu.
  Ale i tak było warto rozmawiać, żeby uzyskać pośrednie przyznanie, że tytuł wiadomości jest czystej wody manipulacją.

 • to, że nie rozumie pan prostych słów swojego biskupa to juz nie moja wina.

 • Pan dalej niczego nie rozumie. Pana doswiadczenia z Gedeonitami to pana sprawa, ja też mam jakieś doswiadczenie np z klerem katolickim, ale nie rozciagam go na wszystkich duchownych tego wyznania. Pokazuje pan, że nie ma pan pojecia o stowarzyszeniu gedeonitów i tym czym sie zajmująich, ale to pana sprawa. Ma pan prawo do swojej oceny danej organizacji czy koscioła. Biskup tez ma prawo. Nie ma prawa jednak kłamać i zaliczać wbrew faktom gedeonitów do grona sekt.

 • Woyski Prusak

  Powiem więcej: mam wrażenie, że nie tylko biskup kłamie – na tym forum ktoś sam potyka się o własne nogi i plącze się w zeznaniach:

  nie powtarzaj za autorem notki kłamstwa, jakoby biskup nazwał Gedeonitów sektą. Określił ich bowiem mianem „ruchu religijnego pochodzenia protestanckiego” oraz ogólnie wymienił wśród sekt lub pseudoreligijnych grup”

  ;-)))

  Mam wielką ochotę, aby nie nazwać tu pewnego forumowicza durniem – ja tylko wymienię go wśród durniów.


  „Wachet auf”, ruft uns die Stimme

 • „lub”

 • Joen

  tak czy inaczej, biskup posunła się za daleko. W swoim nauczaniu chciał przedstawić czy to sekty czy to inne ugrupowania pseureligijne w PEJORATYWNYM ŚWIETLE! Czy uważacie, że wśród słuchających ktokolwiek zastanaowi się nad głębia tych słów? Szczerze wątpię. Większość będzi ekojarzyła Bogu ducha winnych Gedeonitów jako zagrożenie… a co oni robią rozdają Pismo Świete….być może biskup boi się rozpowszechniania darmowego PIsma na terenie jego diecezji…wszak DUch może kogos przyprowadzić do Prawdy…no a poza tym ..tu jest za darmo..w kśiegarni katolickiej można kupić:)

 • Nie dość, że pan nie rozumie (a raczej celowo manipuluje) prostych słów, to jeszcze pan przeinacza. W liście biskupa nie ma żadnego „lub”.

 • „czy”

 • Woyski Prusak

  Mam wielką ochotę, aby nie nazwać tu pewnego forumowicza durniem – ja tylko wymienię go wśród durniów CZY osób upośledzonych umysłowo..


  „Wachet auf”, ruft uns die Stimme

 • Oranysta

  Polecam niektorym tu forumowiczom, pewna reklamę, gdzie znany aktor, czyta sobie taki sobie bajeczki. Na końcu pada słowo a wlaściwie zrozumienie pojecia za darmo. Mnie życie nauczyło, abstrahując od owych Gedeonitów, że za darmo dostaje się kłamstwa. Prawda zawsze musi kosztować, czasem bardzo dużo. I by nie było wątpliwości, nie myślę tu o środkach płatniczych.

  Chociaz nawet w strefie pojęć materialnych znane jest stwierdzenie, co tanie to drogie.

 • Joen

  Cortes, człowieku…opanuj się i nie pisz bzdur…rozbawiasz mnie, ale i zasmucasz..pisanie, że Jezus był Galilejczykiem, to tak jak mówienie, że CHopin był mazwoszaninem..a czy był POlakiem? tak! był! tak jak Jezus był Żydem! Kościoł CHrsytusa ma korzenie żydowskie, czy tego chcesz czy nie, apostołowie byłi Żydami, MAria i Józef też byłi Żydami! zaakceptuj to wreszcie! i Żydzi tez zabili Jezusa! Jezus nie był POlakiem z CZestochowy jak się zdawało ciotce mojej kuzynki! On był ŻYDEM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Joen

  no tak pijesz do tego, że ktoś rozpowszechnia na tej pustyni Słowa -PIsmo..zawsze można się do czegoś przyczepić. dzięki Gedeonitom ludzie przynajmniej wiedzą w tym kraju ile jest ewangelii…:)oczwyiśćie za darmo można dostać wiele żłych i dobrych rzeczy, jednak samego rozdawnictwa Pisma nie zaliczyłbym do tych złych, chyba, że masz inne zdanie…

 • gosc

  Oranżysta to chyba za bardzo tym reklamom wierzy. Zalecam ostrożność.
  A co Pan Oranżysta powie na słowa Jezusa: darmo dostaliście, darmo dawajcie… to też kłamstwo ?

 • Oranysta

  Co powiem droga Chantal, jak widac na załaczonym obrazku Gedeonitow, trzeba być bizmesmenem by darmo dawać. Kiedyś stojac na Bożym Sadzie zawsze beda mogli powiedziec : Panie, Panie ja poza swoimi obowiązkami zawodowymi rozdałem 10000 Biblii a nawet niektóre ufundowałem. Bo wiesz Panie w tym dziwnym świecie, któryś stworzył nie ma nic za darmo……….

 • Smutne jest to co piszesz…. dlatego wlasnie gedonici rozdają biblie, by ludzie nie mieli takiego fałszywego obrazu Boga. Pan Bóg stworzyl swiat w którym wszystko było za darmo, a ze teraz nic nie jest za darmo to wina grzechu i człowieka które jest w niego uwikłany. Bóg stworzyl swiat, ktory byl dobry, a ludzie zaprzedani grzechowi stworzyli z niego pieklo zaleznosci i zysku. Ale wlasnie …. po to jest Biblia, żeby ja czytac.

 • gosc

  CYTAT:
  „Ale wlasnie …. po to jest Biblia, żeby ja czytac.”
  Re:
  a ja zawsze myślałem, że po to, żeby według niej żyć :-)))

 • Oranysta

  Adam – powiadasz że to przykre co piszę. Byc może. Jezeli natomiast tak bardzo wierzysz w to że darmowe rozdawnictwo Biblii, jest taka nadzieja dla swiata to jedx do ; Afganistanu, Iraku, Arabii Saudyjskiej, Pakistanu i tam Biblię darmowo rozprowadzaj.

  A wiesz, jak się bedziesz tam wybierał, to daj mi znać, to ja też ufunduję jakiś 100 sztuk.

  Tylko że drogi adam tam nie pojedziesz, zreszta ja też bym tak postapił.Dlatego nie opowiadaj, tanich frazesów, ktore nic nie kosztują.

 • Joen

  to nie tak do końca…sam wiesz, że w Europie, w tym w POlsce sa wielkie rzesze ludzi potrzebujących zbawienia, słowa, ewaneglizacji. Ewanegelizacja to nie tylko „dzikie i odległe lądy”, chociaż tez. W sumie tak naprawdę nie wiemy czy Gedeonici nie działali, nie próbowali tudzież nie próbują działać w wymienionych przez Ciebie krajach.pozdrawiam,

 • Oranysta

  Rozdawanie Biblii nie ma nic wspólnego z ewangelizacją. To tylko takie szturmówki powiewajace na wietrze i łopoczace w umysłach ludzi o małej wyobraźni. To jeden z wielu protestanckich mitów, wywodzących się z cywilizacji kupieckiej. Również pozdrawiam.

 • gosc

  Oranżysta ‚wszystko najlepiej wiedzący’… przykro czytać…

 • gosc

  A Ty czym się będziesz chwalił, ‚stojąc na Sądzie Bożym’ ? ‚ Panie Boże ewangelizowałam internetowo’, by ‚wykupić wszystkie moje grzechy’, ‚no bo wiesz Boże, nie ma nic za darmo ‚,’ no i jak mogę już za to do Nieba ?’
  Panie Oranżysto, obawiam się, że Twoja koncepcja Boga jest mi i wielu chrześcijanom niezwykle obca…

 • gosc

  P.S.
  Jeśli naprawdę uważasz, że na tym świecie nie ma nic za darmo…to po prostu mało widzisz… smutne, współczuję…
  A co do gedeonitów, to jakiś czas temu, gdy wspólnie z pewnym księdzem przygotowywaliśmy po części anglojęzyczny ślub, skorzystaliśmy właśnie z Pisma Świętego wydanego przez nich, w wersji angielskiej,bo takie mieliśmy tylko ‚pod ręką’, no i kapłan odczytał w Kościele rzymskokatolickim z niego właśnie Ewangelię o weselu w Kanie Galilejskiej, bardzo ładny przekład moim zdaniem 🙂
  Dobrze, że wyżej wymieniony biskup o tym nie wiedział 🙂
  Wspólnota z Taize włąśnie wydała bodajże milion egzemplarzy Pisma Świętego w języku chińskim i będzie je rozdawać za darmo w Chinach oczywiście. Mam nadzieję, że biskup Napierała się nie dowie, bo ogłosi jako kolejną sektę, mój Boże…
  A Ty pewnie wielce szanowny Oranżysto, że to psu na budę…
  Jak to łatwo osądza, ocenia się innych… z wygodnego fotelika przed komputerem lub z ambonki :(((

 • gosc

  Miało być : ‚ewangelizowałem’ 🙂

 • Oranysta

  Ja droga Chantal nie mam nic przeciw protestanckiej Biblii Warszawskiej. To bardzo dobry biblijny przekład. Natomiast uważam że Biblia to nie reklamówka pasty do zebów, która się rozprowadza darmo by nabić poźniej kasę, za już nie reklamówki.

  A Chiny Chantal to nie Polska. W Polsce Biblie rozprowadza się tak naprawdę w celach kupieckich, albo używając bardziej konkretnego języka w celach kłusowniczych . Oczywiście żaden z tzw. rozprowadzajacych, nigdy sie do tego nie przyzna, to tez świadczy o stanie ducha rozprowadzajacych. Powinnaś o tym wiedzieć, droga Chantal. Lecz dla ciebie, czesto etykietka jest ważniejsza od zawartości.

 • gosc

  Oranżysto, zawsze odwracasz kota ogonem, zawsze osądzasz i potępiasz…naprawdę żal mi Cię, musisz być bardzo nieszczęśliwym człowiekiem…

 • gosc

  P.S.
  Jaka ‚etykietka’ od jakiej ‚zawartości’ jest dla mnie ważniejsza ?
  W Polsce niewielu ludzi czyta Pismo Święte, nie tak dużo katolików ma je w domu…
  Chiny to nie Polska, ale nie o to chodziło Ci Panie Oranżysto. Napisałeś, że rozdawanie Biblii nie jest ewangelizacją… i że nic nie jest za darmo… a to są bzdury…dlatego o tym napisałam, a teraz się wykręcasz…jak zwykle…

  Co możesz konkretnie zarzucić tym Gedeonitom oprócz tego, że rozdają Pismo Święte ? Nic …. reszta to są tylko Twoje insynuacje…

 • jh

  Rozdawanie Biblii nie ma nic wspólnego z ewangelizacją.

  No właśnie. Wszak Joszua z Nazaretu nie powiedział: „Idźcie na cały świat i rozdawajcie księgi, które spiszecie wy albo wasi uczniowie”. Nota bene, sam mistrz nie spisał swoich nauk. Wielka szkoda! O ileż byłoby łatwiej i pewniej poznać jego prawdziwą naukę! A może chciał spisać, ale nie zdążył, bo go rzymianie na krzyż wysłali…?

 • gosc

  P.S.
  poza tym nie lubię słowa ‚ewangelizacja’ 🙂

 • Oranysta

  A wiesz podam ci przykład z życia o jakim się dowiedziałem od pewnej młodej osoby w ostatnich dniach, wlasnie zwiazanym z prześwietną dzialalnoscia szanownych Gedeonitow. Otoz ta mloda osoba i pare innych, wzieła Biblie od owych Gedeonitów, bo owi mlodzi ludzie stwierdzili że kartki Biblii, bedą dobra bibułą do własnoręcznie robionych papierosów.

  O takiej działalności ewangelizacyjnej, poprzez Biblie myślisz? Pewno ten nieszczęsny Gedeonitą, był w 7 niebie, gdy wręczał darmowo owa Biblie i nie omieszkal zaznaczyc tego w wykazie rozprowadzenia.

  Biblia to nie jest pasta do zebów, jednak jak widać jeszcze na to nie wpadłaś. A szkoda.

 • gosc

  A Jezus Chrystus, Bóg, przyniósł ludziom Dobrą Nowinę, umiłował do końca, jak nikt inny, a ludzie przybyli Go do Krzyża, odrzucili, zwymyślali, uczniowie w większości wystraszyli, zaparli…
  A On wszystkim wybaczył, zmartwychwstał, posłał Ducha Świętego, jest z Nami na zawsze… czym są kartki papieru nawet Pisma Świętego, użyte jako bibuła do papierosów…
  Jezus wydał się na pastwę nam wszystkim…
  a my mamy Go naśladować…
  Zapytaj siebie szczerze Oranżysto, jak to możliwe, że w tak katolickim kraju, młodzi ludzie mają takie podejście do Pisma Świętego…to nie jest wina Gedeonitów…czyja ? Tych młodych ludzi wyłącznie ? Ja tak nie uważam…
  Może po prostu zapytaj tych młodych ludzi, co sprawia, że tak postępują, dlaczego…tylko posłuchaj ich bez uprzedzeń, a nie irytuj się…
  O wiele ważniejszy jest każdy pojedynczy człowiek…nawet od Pisma Świętego. Chcesz bronić Pisma przed ludźmi i dawać tylko wybranym ? Oni też mogą je z czasem odrzucić. Znam przypadki bardzo wierzących osób postępujących strasznie ze swoimi najbliższymi, a Ty tu mi o czymś takim…

 • Oranysta

  W Polsce dostęp do Pisma Świetego ma każdy i nikt nikomu tego nie broni i zresztą nigdy nie bronił. W Chinach droga Chantal sytuacja jest zupelnie inna. Tam za głoszenie Jezusa Chrystusa, wielu ludzi spedziło kilkadziesiat lat w wiezieniu a wielu utraciło swe życie.

  Biblia to są Boże Słowa i należny jest im szacunek. A to że Jezus Chrystus, umarł za wielu nie ma tu nic do rzeczy. Nie rzuca się pereł pod nogi wieprzom, bo wieprz może perłę tylko zadeptać. Dlatego dla mnie takie postępowanie to czysta komercja z elementami horroru. Dla mnie to profanacja Bożego Słowa.

 • gosc

  P.S.
  nie nie uważam, że takie wręczanie Pisma Świętego przypadkowym ludziom może przynieść duże efekty…
  I że podoba mi się takie go potraktowanie…
  Ale co innego krytykować czyjeś metody uczciwie, a co innego nazywać sektą, czy też obrażać…
  Jeszcze raz : dla mnie ważniejszy jest drugi człowiek, nawet ten zagubiony, robiący papierosy z jej kart…
  a wiesz na pewno, że te papierosy zrobili, może któryś tak palnął tylko, a potem wziął ze sobą i kiedyś zajrzy, tego wiedzieć na pewno nie można…
  Nawet jeśli ta Biblia trafi tak naprawdę trafi do niewielu, to może warto nie uważasz ?

 • Oranysta

  Niestety jesteś niepoprawną romantyczką Chantal. Życie niekiedy jest bardzo brutalne i z romantyzmem nie mającym nic wspólnego. Czlowiek jak pisze apostoł Paweł, chce robić dobrze a robi źle. Lecz to jeszcze nie jest najgorsze, choć nazywa sie to grzechem. Sa ludzie co chcą robic źle i robią źle. Oni tego nie uważają za grzech, ponieważ ta funkcja po prostu dla nich nie istnieje.

  Nieporawni romantycy, ślepo wierzą że wręczjac na przyklad Biblie, stanie się cud i owi nieszczesnicy się nawrocą, tak z głupia frant.

  Cuda oczywiscie sie zdarzaja i czasem nawet najwieksi grzesznicy sie nawracaja, jednak nigdy sie to nie dzieje z głupia frant. Oczywiście z wyjątkiem amerykańskich telewizyjnych pastorów, którzy medialnie maja większy procent nawroceń w TV, jak sam apostoł Paweł. Ta moda, jak widać zaczyna przychodzić do Polski………

 • gosc

  Nie musisz mnie pouczać, jaka jest sytuacja w Chinach, dobrze ? Nie wylądowałam wczoraj na ziemi z księżyca. To nieprawda, że każdy ma dostęp. Z różnych względów… również finansowych.
  Księża nie aż tak często zachęcają do jego czytania.
  Nie obraź się, ale to co Ty piszesz czasami powołując się na Pismo Święte, je cytując, bywa dla mnie o wiele większą profanacją…

 • gosc

  P.S.
  To, że Jezus za nas umarł ma wiele do rzeczy, właśnie tutaj… to jak traktujesz drugiego człowieka zwłaszcza zagubionego, zwłaszcza młodego ma wiele do rzeczy… ja bym go wieprzem nigdy nie określiła :(((

 • gosc

  Wiesz, mam kuzyna trochę ode mnie starszego. Gdy byliśmy małolatami/nastolatkami nazywał mnie tak jak Ty, a właściwie trochę inaczej: idealistka. On był realistą. Pochodzi z takiej części naszej rodziny, gdzie powiedzmy, różnie bywało… jego mama w wieku lat 17 zadała się z przestępczym towarzystwem, brała udzial w rozbojach( z bogobojnej, jak to się mówi, dobrej, choć prostej rodziny ), zaszła w ciążę. Moja mama ( niespecjalnie jakoś wierząca, przynajmniej wtedy ) przekonała ją i jej mamę, by ciąży nie usuwała… Poniekąd R. zawdzięcza jej życie… ale jakie to życie…nie chce mi się pisać szczegółów, skończył studia, ożenił się, ale w między czasie tak narozrabiał, że siedział w więzieniu, ma chore serce i jedyną pracę jaką teraz znalazł, to przy jakichś piecach, ciężka, fizyczna, ponad jego siły, nie wiem, może już ma inną… żona, lepiej zmilczę… małżeństwo fikcyjne właściwie, nie wiem, czy jedyna jego córeczka, jest tak naprawdę jego…ale ją kocha i wychowuje…
  Wiesz ja o sobie nie będę pisać, nie jestem romantyczką, wierzę w ludzi…i mogę o sobie napisać, że choć w życiu różnie bywało jestem osobą szczęśliwą…
  Ja po prostu widziałam na własne oczy, małe i większe ‚cuda’, a właściwie cuda…
  Możesz mnie nazywać romantyczką, idealistką, a ja po prostu wiem, co mówię…

  Oranżysto, my wszyscy jesteśmy grzesznikami…

  Sytuacja w Chinach jest bardzo trudna… ktoś taki jak Ty powiedziałby moim kochanym braciom z Taize, że to nonsens…że tyle trudu a i tak pewnie w większości pójdzie to na marne…i właśnie za tę wiarę, bo to nie jest romantyzm, tylko wiara, ich cenię…
  Oranżysto siewca, sieje, a co z tego wyrośnie to już inna rzecz…( ja tak z autopsji wiem, coś o tym dosłownie ), czy to oznacza, że należy przestać siać ?
  Miałam okazję rozmawiać czasem z ‚trudną młodzieżą’, jakoś dziwnie ich lubię…
  i widziałam małe cuda…
  Jeden z księży, których znam osobiście i którego cenię pracuje z narkomanami, to bardzo skromny człowiek… też ‚romantyk’ 😉

 • gosc

  P.S.

  A św. Paweł, moim zdaniem, to też tak trochę ‚z głupia frant’ się nawrócił :-))
  Pozdrawiam, miłego wieczoru.

 • gosc

  P.S.2

  A tu masz rozdawnictwo Biblii w Chinach. Rzeczywiście, to, co innego, w Kościołach, diecezjach. Taki sympatyczny filmik, jak chcesz to sobie zerknij… w tle jedna z bardziej znanych Taizowskich pieśni : Laudate omnes gentes, laudate Dominum… po chińsku.

  http://www.taize.fr/pl_article8448.html

 • gosc

  P.S.3
  Ale nie każdy trafia do Kościoła… dlatego i tak nie mam nic przeciw Gedeonitom…

 • Oranysta

  Owszem Chantal, wszyscy jesteśmy grzesznikami. Jeżeli ktoś mówi, że jest bez grzechu, jest po prostu obłudnikiem. To co napisałaś o swym kuzynie, nazywa się życie. Twoja mama, jak napisalas wtedy nie za bardzo wierząca, stała się Chrystusem dla swej siostry i siostrzenicy. I dla twego kuzyna. Czy warto było? Pewno tak, ale to dopiero będzie można dotknać, po drugiej stronie życia. Ja droga Chantal rozgraniczam Gedeonitów od braci z Teze. Gedeonici produkuja sie na ulicach, kawiarniach, pabach. Ja nie znam wspólnoty z Teze i nawet nie mam specjalnej ochoty by ją poznać, we Francji jest dla mnie dużo ciekawszych duchowo miejsc. Jednak wiesz czym będzie się rózniła posluga braci w Chinach od partactwa Gedeonitów? Bracia w Chinach nie beda rozdawać Biblii na ulicach, kawiarniach, pabach. Tam Biblia bedzie trafiała w ręce ludzi zaufanych a potem od jednych do drugich, krążyła i będzie czytana i przemyśliwana. To własnie o to chodzi, by tak było. Obawiam sie że w Polsce, jest zupelnie odwrotnie. Jezeli ktoś poważnie weźmie Biblie od Gedeonitów, to pewnikiem nie bedzie ona pierwszą w ich życiu. Wezmą ja z ciekawosci porównania na przykład a w tym nie ma nic twórczego, bowiem Slowo Boze juz jest udzialem ich śycia. Wiekszosc ludzi przypadkowych, po prostu grzmotnie ja gdzieś w kąt, pomiedzy rupiecie….albo do śmietnika. I taki z tego pożytek. Gdzieś w Centrali natomiast bedzie odfajkowane, rozdalismy za darmo tyle i tyle. Bo za darmo przecież nie oznacza za darmo. Ktos to musi wydrukowac, przewieść, dostarczyć, a to nie jest za darmo. Ktoś to musi sfinansowac. Gedeonita jest na końcu łancucha pokarmowego i ma radosnie głosić to za darmo………….. Wszak jest niepoprawnym romantykiem.

  Dlatego ja Chantal nie kupuję łatwizny i nie przekonuj mnie do łatwizny.

 • gosc

  Ja Ciebie do niczego nie przekonuję…
  Po prostu nie osądzaj swoich bliźnich bez powodu…
  Dla mnie nie ma we Francji, nie ma ‚ciekawszych duchowo miejsc’. Nie pasowałbyś tam…za bardzo, choć to miejsce otwarte na wszystkich…
  Nie napisałam o tej akcji w Chinach, po to byś to porównywał…
  Bóg działa na różne sposoby…
  Brzydko piszesz o protestantach, a w Chinach Taize też z protestantami w upowszechnianiu Pisma Świętego współpracuje…
  A o moim kuzynie to po to, żebyś wiedział, że nie zawsze deklarowany ‚realizm’ w życiu się sprawdza…
  I że czasem już na starcie jesteśmy jakoś ‚przegrani’ ( np. uwarunkowania rodzinne ), a Ty kogoś takiego jak on w pewnym momencie nazwałbyś wieprzem :((( jestem tego pewna…
  Chodzi o to, że rozdawanie jest za darmo… resztę ktoś finansuje w wypadku Taize bezinteresownie w ramach Operacji Nadzieja ( ludzie wpłacają pieniądze ).
  Nie widzę powodu, by uważać, że w wypadku Gedeonitów nie dzieje się to bezinteresownie…po prostu…
  Nie w Chinach będzie trafiać do ludzi, nie do ‚zaufanych’, bo bracia ufają ludziom…i też może być różnie.
  Wystarczy, dalsza dyskusja nie ma sensu. Ty dalej ‚wszystko wiesz lepiej’…

 • Oranysta

  Dzięki za film, Chantal, obejrzałem. To cenna inicjatywa i być moze przyniesie dobre owoce, co daj Boże. Niestety, Chantal należy czytać miedzy wierszami, tekstu ktory jest w tym artykule. Biblia zostala wydrukowana w oficjalnej chinskiej wytwórni i jest rozprowadzana poprzez tzw. Kosciol Patriotyczny, znajdujacy sie pod calkowita kontola komumistycznych wladz, ktore z drugiej strony prześladuja wszelkie możliwe Kościoły z wyjatkiem tego nad ktorym sprawuja niepodzielna władzę. Ateiści dbający o Boże Słowo? Wiesz trochę za dlugo żyje na tym swiecie i za dużo widziałem, by kupic taki kit. To po prostu jest marchewka dla Kosciołow patriotycznych o które władza dba jak może.

  Mimo wszystko jak napisalem to cenna inicjatywa, bo Biblia to są Słowa Życia a o tym chiński, zniewolony aparatczyk nie wie. A Kościół Patriotyczny, to jednak jakiś Kosciól a nie pab, ulica, tramwaj.

 • gosc

  Bo bracia ufają nawet ‚aparatczykom’, nawet ateistom… po prostu wierzą w ludzi…i o to chodzi… wierzą w ludzi, bo wierzą w Chrystusa, który wychodzi naprzeciw wszystkim, przede wszystkim tym najbardziej pokrzywdzonym i największym grzesznikom…

 • Oranysta

  Droga Chantal o nierzucaniu pereł pod nogi wieprzom to nie mój tekst. Tylko z tej Biblii o ktorej rozprowadzaniu piszesz. Może znajdź kontekst wypowiedzi o tych wieprzach. Dokonałas manipulacji, która ci tak latwo przychodzi. Ja pisząc o tych młodych ludziach napisalem w szerszym kontekscie a nie wymienilem tych ludzi z imienia. Ty jak sowiecki czlog teraz do tych mlodych ludzi, dołaczyłaś swego kuzyna i dalej mi to przypisujesz………… Kogo jeszcze właczysz do mojego menu?

  Ura, droga Chantal, Ura. Dobranoc.

 • gosc

  A mnie się wydaje, że to właśnie Ty tymi cytatami z Biblii manipulujesz do woli…:(((

 • Robinson

  Luter był człowiekiem głęboko zaburzonym, nie miał, z tego co wiem, od początku jakiegokolwiek powołania do życia zakonnego. Był zwykłym rozhukanym młodzieńcem, który ze strachu przed sądem trafił do klasztoru. Wg jednych miał „wypadek” w trakcie podróży konnej, wg innych stoczył pojedynek [nielegalny] w trakcie, którego zabił rywala! Głębokość jego chrześcijaństwa można skwitować cytatami z jego tfurczości:

  „Czy kto powie Bogu, przyrzekam Ci obrażać Cię przez całe życie, albo czy Mu kto powie, przyrzekam Ci przez całe życie zachować ubóstwo i czystość, jest to wszystko jedno. Należy przeto nie tylko zerwać podobne śluby, ale karać surowo tych, którzy je wykonują i niszczyć klasztory do ich wytępienia”.

  “jeżeli małżonka odmawia – udaj się do służącej, a jeżeli ta nie chce, wystaraj się o Esterę i odpraw Waszti (małżonkę), jak to uczynił król Aswerus” (O pożyciu małżeńskim, s.11, r.168)

  “Księża, którzy odprawiają mszę zasługują na śmierć, podobnie jak każdy bluźnierca publiczny przeklinający Boga na ulicy”

 • gosc

  Kolejny/a szukający/a ‚drzazgi w oku bliźniego’… to pewnie ta ‚głębia chrześcijaństwa’ 🙂

 • gosc

  P.S.

  Ponieważ ci ludzie z Twojego ‚szerszego kontekstu’ też mają swoje imiona i też są czyimiś kuzynami…

 • Robinson

  problem w tym, że Luter namotał w głowach milionom ludzi, dziś jego piewcy oszukują ogół przypisując swojemu idolowi cechy, których nie posiadał. Przerobili zwykłego chama, odstępcę, antysemitę, na oświeconego reformatora. Ten reformator był brutalnym i zażartym wrogiem Kościoła, szerzył z przyjemnością wiele herezji!

 • Oranysta

  Nie Chantal, dla mnie Biblia to perła, Bożej madrości i praw. Dostępna jest dla każdego czlowieka, bez wzgledu na jego kolor skóry, wyksztalcenie i nawet światopoglad. Jednak Biblia to nie gazetka reklamowa chrzescijaństwa, jak niektórym sie wydaje. By nie było wątpliwości, mam na myśli Gedeonitów. To pójcie po najmniejszej linii oporu, zwykła łatwizna.

 • gosc

  Dostępna dla każdego…? Taaaaa….
  Boża mądrość ? Tylko szkoda, że czytając ją tak niewiele rozumiesz…

  Głupstwa opowiadasz Oranżysto jak zwykle…
  Nie rozumiesz innych ludzi, NIE PRÓBUJESZ zrozumieć…
  Przypadek beznadziejny…:((( rzeczywiście w Twoim wypadku wierzyć w cud, że do Ciebie coś dotrze to utopia…

 • Oranysta

  Cóż Chantal, masz prawo do swych własnych ocen, podobnie zresztą jak ja. Dla mnie twoje oceny wypływają z twojego wewnętrznego nonkonformizmu, ktory kiedyś zderzył się z Chrześcijaństwem i dalej pozostał samym sobą.

 • gosc

  I kolejne głupstwa, osądzanie… to nie ma nic wspólnego z Ewangelią i byciem chrześcijaninem mój drogi 🙂

 • gosc

  To Ty przez lata nie chciałeś znać, ani Chrystusa, ani Kościoła…
  a teraz pouczasz kogoś, kto zawsze w nim był, że ‚kiedyś zderzył się z Chrześcijaństwem’?? Takie bzdury piszesz do kogoś z tego samego Kościoła, co Ty ???
  Wysokie masz mniemanie o sobie…

 • Oranysta

  Masz rację Chantal, przez pewien czas mego życia, byłem chwastem, ugorem w ogrodzie Pana. Świat postrzegałem poprzez mój osobisty nonkonformizm. I było mi z tym dobrze……….. Jednak ten czas, to już w moim życiu przeszłość, bardzo daleka. Jednak coś z tamtej lekcji pozostało. Rozumiem ludzi, którzy świadomie lub nie unoszą się w oparach swoich odczuć, pragnień, pożądań i poprzez nie postrzegają wszystko naokoło.

 • gosc

  I tak jak kiedyś byłeś ślepcem tak nim pozostałeś w dużej mierze…
  Jakim prawem piszesz o innych w taki sposób ? Nonkonformizm ? Obelga za obelgą w kierunku innych ?? Innych chrześcijan ?? I Tobie się wydaje, że co, że już teraz wszystko zrozumiałeś ???
  Ciekawa jestem na czym polegał Twój nonkonformizm ??? I jakim prawem czynisz komuś zarzuty ??
  Tak, nie można mój drogi… i nie bądź taki pewien, że już teraz jesteś ‚nawrócony’ …

 • gosc

  P.S.

  Nie masz prawa do takich osądów swoich bliźnich !
  Jeśli tego się nie nauczysz, a wygląda na to, że to bardzo dla Ciebie trudne… to naprawdę masz problem, chłopie i to duży…

 • gosc

  Zapewniam Cię moje życie nigdy nie przypominało Twojego…
  Być szczęśliwym człowiekiem, ze względu na wiarę, na Chrystusa…
  w niczym nie przypomina Twojego nonkonformizmu, kiedy to : ‚było Ci dobrze’…
  Nie wiesz, co pleciesz Oranżysto i kompletnie nie rozumiesz, o co mi chodzi, snujesz domysły na odległość, jak w wypadku Gedeonitów…
  Nie sądź innych po sobie…
  Z Bogiem…

 • LeanaiDe

  Jeżeli Gedeonici są sektą, to czym jest KrK? Dla mnie sekta są organizacje, które świadomie zwodzą ludzi [do złego] odwodząc ich od Bożego Słowa.Papież Aleksander VI powiedział,że„Każda religia jest dobra, ale najgłupsza jest najlepsza”, rozumiem zatem że owa przysłowiowa przetrwała mroki dziejów? KK gardzi Gedeonitami bo za free rozdają NT i Psalmy.To jest główny powód, poza tym że do 1966 r w KrK Biblia była dodana przez papieża Leona III [1897] Indeksu ksiąg zakazanych.Zapewne żyją jeszcze kapłani {boga] którzy pamiętają „dobre” czasy.
  W dzisiejszych czasach historia tej organizacji jest powszechnie dostępna.
  Ale zadajcie sobie pytanie,CO ZROBIŁBY JEZUS? On nie zrobiłby nic z tego czego dopuszczają się tzw chrześcijanie [słowo nie związane z Chrystusem ale z chrztem Jana] różnych wyznań, On by po prostu był pokorny i posłuszny swemu Ojcu w Niebie.
  Koniec końców i tak wszyscy staną przed Jego trybunałem i żadna wymówka nie zasłoni Prawdy!Katechizm czy Biblia? Prawda czy kłamstwo? Błogosławieństwo czy przekleństwo? Życie czy śmierć? Niebo czy Piekło? Sami wybierzcie swoją wieczność żyjąc wg standardów danego miejsca.
  AlleluJah!

 • Józef Krajewski

  Największą sektą jest Kościół Rzymsko Katolicki ponieważ jest samozwańczy, obłudny i drapieżny, który sprzeciwia się Biblii.

 • Maria Marlenowa

  Biedny, bo podle zarozumialy cwaniaku nie dyskutuj tak agresywnie. Kosciol I Wiare naprawde warto szanowac, poza tym oszczerstwo nie poplaca, bowiem udawadnia zupelny brak argumentow i nieumiejetnosc dyskutowania. Masz nierowno pod sufitem, chyba cie porabalo!

 • zulhan

  Biskup to knur:)

 • Herbert Ulrich

  To nie sa jakies tam „ludzkie pisma”, lecz zydowskie, tyle ze napisane w jezyku greckim (i bardzo dlugo jeszcze uzywane przez Zydow i cenione przez Lutra jako „deutero-kanoniczne”). W jezyku greckim, tak jak caly Nowy Testament, ktory zreszta w wydaniu Gedeonitow w niczym sie nie rozni od katolickiego. Nota bene, Gedeonici rozdaja tylko Nowy Testament.

 • Paton

  Gideonici nie tylko udostępniają sam NT. W zależności od wydania i potrzeb może to być albo NT, albo NT i Psalmy albo pełna Biblia. A co do kanonu to dopiero sobór trydencki w 1546 roku oficjalnie zaakceptował apokryfy nazywając je deuterokanonicznymi i przyznając w ten sposób że do pierwotnego kanonu nie należały. Sobór trydencki wprowadził też Wulgatę jako Biblię Kościoła próbując zatrzymać tłumaczenia na języki narodowe. Co ciekawe sam Hieronim, tłumacz Wulgaty, nie przetłumaczył apokryfów/ksiąg deuterokanonicznych na język łaciński lecz zostały one dodane do jego tłumaczenia. Pod koniec IV wieku Hieronim też uważał te dodatki za apokryfy.