Biskup Joachim Vobbe przechodzi na emeryturę

Biskup Joachim Vobbe, zwierzchnik Kościoła Starokatolickiego w Niemczech, ogłosił na odbywającej się w ostatnich dniach Konferencji Duchownych tegoż Kościoła, że ze względów zdrowotnych zmuszony będzie zrezygnować z kierowania diecezją.

6 i 7 listopada 2009 Ogólnokrajowy Synod w Mannheim wybierze jego następcę. Konsekracja dziesiątego z kolei biskupa Kościoła Starokatolickiego w Niemczech, odbędzie się w dniu 20 marca 2010 – do tego czasu bp Vobbe pełnić będzie wszystkie swoje obowiązki.

Warto zauważyć, że w ostatnim czasie w Kościołach Unii Utrechckiej następuje wymiana pokoleniowa na urzędach biskupich, w ostatnich dwóch latach w urząd wprowadzono: Jana Ekemezie Okoro (ur. 1949, sakra: 2 luty 2008r.) dla Austrii, Dicka Schoona (ur. 1959, sakra: 29 czerwca 2008r.) dla Holandii, Haralda Reina (ur. 1957, sakra planowana na wrzesień 2009r.) dla Szwajcarii.

  • gosc

    Biskup Dirk-Jan (Dick) Schoon nie jest – jak mozna wywnioskowac z artykulu – biskupem ‚dla Holandii’ lecz (18 kanonicznym) biskupem diecezji Haarlemu – jednej z dwoch (obok archidiecezji utrechckiej) tworzacych faktycznie Kosciol Rzymskokatolicki Kleru Starobiskupiego w Krolestwie Niderlandow a zarazem proboszczem parafii starokatolickiej w Amsterdamie.