Katolicy nadal tracą na rzecz ewangelikalnych

0

W Ameryce Środkowej Kościół rzymskokatolicki wciąż traci wiernych na rzecz protestanckich Kościołów nurtu ewangelikalnego. Jednym z najbardziej klasycznych przykładów jest Nikaragua, gdzie w okresie 1995-2013 odsetek katolików w społeczeństwie spadł z 77 na 47 procent. 

Według badań przeprowadzonych przez Hiszpański Instytut Studiów Strategicznych, sytuacja Nikaragui nie jest odosobniona. Także w Hondurasie (76 na 57), El Salwadorze (67 na 54) oraz Gwatemali (54 na 47) odnotowano odpływ wiernych od Kościoła rzymskokatolickiego.

Wśród osób przechodzących do Kościołów ewangelikalnych największy odsetek stanowią kobiety i ludność wiejska. W Panamie Kościół rzymskokatolicki traci stosunkowo mało wiernych, a tamtejsze Kościoły protestanckie nie są aż tak silne – być dlatego Watykan zdecydował się na zorganizowanie Światowych Dni Młodzieży w 2019 roku właśnie w Panamie.

W marcu 2015 roku papież Franciszek, który jeszcze jako metropolita Buenos Aires prowadził intensywny dialog z zielonoświątkowcami, a kilka dni temu przyjął w Watykanie delegację różnych Kościołów ewangelikalnych, stwierdził, że powodem odchodzenia ludzi od Kościoła jest kolonialny klerykalizm, który sparaliżował poczucie odpowiedzialności świeckich za Kościół.

>> Ekumenizm.pL: Ewangelikalni wyzwaniem dla katolików