Księża apelują o wstrzymanie święceń diakonackich

1

Z niecodziennym apelem do biskupów zwróciło się Stowarzyszenie Księży Katolickich (ACP) w Irlandii, które chce wstrzymania święceń stałych diakonów. Uzasadnienie apelu bardzo zaskakuje.

Stowarzyszenie uważa, że wyświęcenia żonatych mężczyzn do stałego diakonatu powinno zostać wstrzymane do czasu, gdy watykańska komisja powołana przez Franciszka do zbadania diakonatu kobiet w historii Kościoła zakończy swoje prace i przedłoży papieżowi raport.

Kapłani są przekonani, że dalsze wyświęcanie stałych diakonów „położyłoby kolejną męską warstwę” w Kościele i świadczyłoby o braku wrażliwości i szacunku wobec kobiet.

Jeden z liderów ACP, ks. Roy Donovan, oświadczył, że dalsze święcenia stałych diakonów poszerzyłoby kościelny patriarchat. Słowa duchownego były odpowiedzią na inicjatywę ordynariusza archidiecezji Cashel i Emly abp. Kierana O’Reilly’ego, który chce wprowadzić stały diakonat w swojej diecezji. Obecnie 15 spośród irlandzkich diecezji rzymskokatolickich ma stałych diakonów.

Według ks. Donavana trudno o wiarygodność w sytuacji, gdy tak wiele kobiet angażuje się w duszpasterstwo i bez których funkcjonowanie wielu parafii, szczególnie wobec braku księży, jest trudne do wyobrażenia. Apel ks. Donavana skrytykowali niektórzy biskupi, którzy podkreślili, że w niektórych diecezjach trwają przygotowania mężczyzn do stałego diakonatu.

Z badań przeprowadzonych niedawno wśród irlandzkich katolików wynika, że aż 80% wiernych popiera święcenia kobiet.

galeria