Kapłanki i biskupki w obronie biskupa przeciwnika ordynacji kobiet

3

Znany z konserwatywnych poglądów nt. święceń kapłańskich kobiet, biskup Burnley Philip North został mianowany nowym biskupem ordynariuszem Sheffield. Część wiernych zaapelowała do biskupa, aby nominacji nie przyjął. W obronie bp. Northa stanęło 36 kobiet-duchownych, w tym trzy biskupki.

Bp North jest od 2015 roku biskupem Burnley, sufraganii diecezji Blackburn Kościoła Anglii, należącej do metropolii Yorku. W 2012 roku został mianowany biskupem Whitby, ale odrzucił nominację po protestach zwolenników święceń kapłańskich kobiet. Gdy w 2015 r. ks. North przyjął nominację na biskupa Burnley, obrzęd konsekracji biskupiej poprowadził wyznaczony przez arcybiskupa Yorku biskup. Prymas skorzystał z kanonicznego prawa „łaskawego odstąpienia” od włożenia rąk na nowego biskupa w porozumieniu z biskupem-elektem, m.in. dlatego, aby uszanować stanowisko konserwatystów w kwestii uznawania posługi biskupów wyświęcających biskupki. O sprawie szczegółowo informowaliśmy tutaj.

Bp North należy do tradycjonalistycznego nurtu Kościoła Anglii, jest mocno zaangażowany w ruch ewangelizacyjny i walkę o prawa społecznie wykluczonych. Należy do stowarzyszeń kapłańskich, których członkowie zobowiązują się do życia w celibacie oraz są przeciwni święceniu kobiet, a na dodatek nie uznają ważności święceń udzielanych przez kobiety-biskupów.

Już po raz trzeci North spotyka się z protestami niemałej części wiernych, którzy są rozczarowani wyborem konserwatysty na biskupa. Nominacja bp. Northa jest pierwszą ‘konserwatywną nominacją’ na samodzielną stolicę biskupią od czasu wprowadzenia w Kościele Anglii święceń biskupich dla kobiet.

Nieoczekiwanie w obronie bp. Northa stanęły kobiety-księża, w tym trzy biskupki Kościoła Anglii. 36 sygnatariuszki listu otwartego podkreśliły, że bp. Philipowi udało się zaktywizować dawną diecezję i zdobyć przychylność duchownych, w tym kobiet, które wcześniej były zaniepokojone jego nominacją. List kobiet pojawił się po komentarzach przedstawicielek organizacji promujących służbę kobiet w Kościele Anglii, a także po wypowiedzi znanego duchownego, dziekana katedry w Oksfordzie, ks. prof. Martyna Percy’ego. Według duchownego, nominacja Northa będzie oznaczała krok wstecz dla wielu parafii i duchownych otwartych na służbę kobiet diecezji Sheffield, stąd też – jego zdaniem – biskup nie powinien przyjmować wyboru.

Innego zdania są duchowne, które znają i cenią bp. Northa za zaangażowanie społeczne i pracę duszpasterską. Biskupka Repton, bp Jan McFarlane, zaznaczyła, że nowy pasterz Sheffield jest „utalentowanym biskupem z otwartym sercem dla osób mniej uprzywilejowanych w społeczeństwie i kimś kto posiada odwagę i potrafi głośno mówić za tych, którzy głosu nie mają.”

Zdecydowanego wsparcia nowemu biskupowi Sheffield udzielił również prymas Anglii, arcybiskup Yorku John Sentamu, do którego metropolii należy diecezja Sheffield.

Diecezja Sheffield powstała w 1914 roku i została wydzielona z archidiecezji Yorku. Posiada 175 parafii i jedną sufraganię biskupią Doncaster. W strukturach diecezji działa również tytularny biskup Beverley, który odpowiedzialny jest za nadzór duszpasterski nad parafiami w prowincji York, które nie akceptują ordynacji kobiet, a także nie uznają biskupów wyświęcających kobiety. Na terenie diecezji Sheffield jest dziewięć takich parafii.

Bp North odbywa obecnie rekolekcje wielkopostne. Ingres biskupa zaplanowano na czerwiec 2017 r.

>> Ekumenizm.pl: Biskup zmienił zdanie nt. ordynacji kobiet

 • Defender

  Czy dla zachowania obiektywizmu portalu, jako post-scriptum do tej miłej historii o tolerancyjnych biskupkach, nie należałoby wstawić krótkiej notki o tym, że ostatecznie bp Philip North, sprzeciwiający się ordynacji kobiet, został skutecznie „nakłoniony” do rezygnacji z objęcia Diecezji Sheffield?

 • Cleo

  p. Defenderze, to bardzo smutna wiadomość. Potwierdza słowa Chrystusa skierowane do prawdziwych wyznawców: „Wyłączać was będą z synagog … Na świecie ucisk mieć będziecie, ale ufajcie…” J,16

 • Herakliusz

  Tymczasem:
  https://youtu.be/I9XFfQ9lwB8

  Pedalskie lobby rządzi u Dominikanów

  Zbigniew Stonoga, biznesmen i bloger, który od pewnego czasu toczy
  prywatną walkę z nieprawościami w polskim Kościele Katolickim
  opublikował na swojej stronie film wideo. Przedstawia on wypowiedź o.
  Adama Wyszyńskiego z klasztoru w Łodzi – rodem z Augustowa, który
  oskarża swoich współbraci Dominikanów o zapędy homoseksualne. (Od 25
  stycznia 2017 zawieszony w prawach kapłańskich i zakonnych)
  https://gloria.tv/video/zYDAoehzb6bn4EkfpNe3ndWRp

  Zamieścił
  wideo, które przedstawia wypowiedź wspomnianego Dominikanina. Oskarża
  on swoich współbraci o homoseksualne zapędy, które skupiały się na jego
  osobie. O. Wyszyński z imienia i nazwiska wymienia zakonników, którzy
  mieli się do niego – kolokwialnie mówiąc – „dobierać” lub składać mu
  seksualne propozycje.
  Odstrzelić współbrata!
  Ofiara walki z dewiacjami i kłamstwem w zakonie. Przeczytaj szokujący wywiad!
  https://polskaniepodlegla.pl/opinie/ite … acy-wywiad