Rok Bartha 2019

0

Związek Reformowany w Niemczech oraz Kościół Ewangelicki w Niemczech (EKD) zapowiedziały na 2019 rok obchody dwóch jubileuszy związanych z Karlem Barthem, szwajcarskim teologiem reformowanym, uznawanym za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli teologii protestanckiej XX wieku.

W 2019 roku mija 50. rocznica śmierci Bartha, a także równo sto lat od publikacji Komentarza do Listu do Rzymian, obok Dogmatyki Kościelnej, jednego z najważniejszych dzieł Bartha.

Związek Reformowany, gromadzący 1,5 mln chrześcijan reformowanych w Niemczech, i EKD chcą uczcić Bartha nie tylko jako znaczącego teologa, ale także zaangażowanego uczestnika życia kościelnego zaangażowanego w walkę z narodowym socjalizmem, a po wojnie promotora pokoju i dialogu ekumenicznego.

Radosny partyzant Boga

W 2017 roku, staraniem szwajcarskiej telewizji SRF, ukazał się film dokumentalny poświęcony Barthowi. Produkcja zatytułowana „Radosny partyzant Boga” (Gottes fröhlicher Partisan) pokazuje wpływowego teologa cenionego i czytanego nie tylko w Europie, ale również w Azji, Afryce i w Ameryce.