Sobór biskupów: 70 lat temu próbowano zniszczyć Cerkiew

3

Próbą zniszczenia Cerkwi prawosławnej nazwał Święty Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego zainicjowaną przed 70 laty akcję „Wisła”.

Siedemdziesiąt lat temu, po raz kolejny w historii, próbowano zniszczyć naszą Cerkiew i Jej wiernych. Rok 1947 należy zapisać do najciemniejszych kart historii, wśród takich jak rok 1596, Thalerhof, lata 1915, 1938, 1944 – napisali polscy biskupi prawosławni w specjalnym przesłaniu. – Dziesiątki tysięcy wiernych naszej Cerkwi, mieszkańców południowego Podlasia, Chełmszczyzny, Podkarpacia i Łemkowszczyzny wygnano z ich rodzinnej ziemi. Związane to było z tragiczną w swoich skutkach „Akcją Wisła”. Była ona wielkim doświadczeniem dla nas, prawosławnych obywateli Rzeczypospolitej Polskiej.

Biskupi wezwali wiernych do pielęgnowania pamięci historyczną, bez której niemożliwe jest zrozumienie współczesności oraz życia Cerkwi. – Apelujemy do wszystkich wiernych naszej Cerkwi o uczczenie tragicznej w skutkach „Akcji Wisła”. Jej ofiarom okażmy szczególny szacunek, pamięć i miłość. Wsłuchując się w ich wspomnienia, pochylmy czoła przed heroizmem tych, którzy doświadczyli wysiedlenia na „ziemie odzyskane” (…) Wychowujmy w duchu wiary i tradycji naszą młodzież i dzieci tak, aby znali swoją historię, by pamiętali o ziemi ojców, zroszonej ich krwią i łzami.

Także grekokatolicy pamiętają

Oprócz prawosławnych tragiczne skutki Akcji Wisła wspominają również wierni ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego w Polsce. Pod koniec kwietnia br. specjalne oświadczenie wydali również biskupi Kościoła greckokatolickiego w Polsce – Pomimo upływu lat, nie można zapominać o tym, co się wtedy stało i co do chwili obecnej jest bolącą raną, która pochłania nas jako naród – napisali abp Eugeniusz Popowicz i bp Włodzimierz Juszczak.

>> Pełny tekst oświadczenia biskupów prawosławnych

>> Deon.pl: Biskupi grekokatoliccy o akcji Wisła

 

 • Lech Dziedzic

  Cerkiew prawosławna podobnie jak greko-katolicka rozrywają dzisiaj szaty. Ale rachunku sumienia za udział w ludobójstwie na Polakach z ich strony ciągle brak. A przecież to kapłani prawosławni na Wołyniu wspierali rzezie na polskich wsiach, to księża prawosławni Paladyj Dubicki, późniejszy arcybiskup i Jow Skakalski, byli kapelanami ukraińskiej nazistowskiej formacji: Ukraiński Legion Samoobrony, odpowiedzialnej miedzy innymi za wymordowanie mieszkańców wsi Chłaniów i Władysławin na lubelszczyźnie oraz pacyfikację Powstania Warszawskiego. Może najpierw jakaś ekspiacja ze strony cerkwi a potem darcie szat?

 • Daniel Kołodynski

  Dlaczego nie chcecie rachunku sumienia od moskali..niemców??. Dlaczego??. Chłopie ogarnij sie!!. Dlaczego niszczycie pimniki ukrainskie a rosyjskich nawet nie tkniecie??. Zyjesz tylko tym wołyniem… Moze zacznij zyc oswiecimiem i kilkoma innymi obozami zagłady ktore słuzyły likwidacji narodu polskiego.. Od….ol sie od ukrainy i jej mieszkanców. Najpierw rozlicz sowietów i niemców..

 • Lech Dziedzic

  Nie wiem dlaczego pisze Pan do mnie wy. Ja jestem jeden. Ale postaram się Panu odpowiedzieć.
  1. W Polsce nikt nie niszczy ukraińskich pomników, rozbierane są nielegalnie postawione pomniki faszystowskich zbrodniarzy z UPA, podobnie jak po wojnie rozebrano pomniki niemiecki nazistów z SS. Podobnie też rozbierane były i są pomniki zbrodniarzy bolszewickich.
  2. Dzisiaj nikt na świecie nie odważy się gloryfikować nazistów niemieckich. Niestety na Ukrainie państwo gloryfikuje faszystów i nazistów ukraińskich, przy wsparciu cerkwi zarówno greko-katolickiej jak i prawosławnej. Odradzający się na Ukrainie faszyzm jest zagrożeniem nie tylko dla Polaków ale przede wszystkim dla Ukraińców. I bardzo proszę nie mówić, że nie należy o tym mówić bo ukraińscy neofaszyści walczą z Rosjanami. Przed II wojną światową też lekceważono Hitlera i nie skończyło się najlepiej.
  3. Bardzo proszę więcej czytać a mniej używać słów typu: „Od….ol”.