Szatan atakuje!

20

W polityce znów zrobiło się niezwykle religijnie. Przez wiele miesięcy cała Polska mówiła o procesjach rządowych limuzyn do toruńskiej rozgłośni. Później wszyscy słuchali natchnionych posłów PO, ogłaszających odsiecz Kościołowi krakowskiemu. Wydawało się, że po lustracyjnym tsunami wokół abp. Wielgusa religijne wzburzenie w mediach ucichnie, a tu jednak nie. Teraz jest inaczej, a to za sprawą słów premiera Jarosława „Szatani są wśród nas”. Czy fraza stanie się hitem IV RP? Czy do polskiego języka politycznego coraz mocniej wkrada się religijna retoryka znana z wystąpień religijnej prawicy w USA?

Premier widzi świat jako ciągłą walkę dobra ze złem – tłumaczy poseł Tadeusz Cymański, poseł PiS, na łamach dzisiejszego „Dziennika”. Skoro tak to mamy premiera manichejczyka. Poseł wyjaśnił jeszcze, że szatan nie jest duchem, który pojawia się i znika. Tu chodzi o konkretnych ludzi związanych z obozem nam przeciwnym – dodał. Mamy premiera, wybitnego demonologa – zdiagnozował Stefan Niesiołowski, senator PO. Opozycja nie dostrzega wielkości panów Kaczyńskich, podnosi świętokradczą rękę. A kto jest głównym wrogiem szatana: Pan Bóg. Ale Pan Bóg występował w trzech osobach, a Kaczyńskich jest dwóch – ironizuje Niesiołowski.

Przyznać należy, że w porównaniu do amerykańskich polityków, język ich polskich kolegów jest zdecydowanie świecki. Polscy politycy, bardziej od natchnionych słów, wolą teatralne gesty, lubią pokazywać się w towarzystwie hierarchów, rzadziej (może z wyjątkiem sejmowego planktonu) deklarują przywiązanie do nauki Kościoła. Są zachowawczy, co w pewnych sytuacjach należy uznać za zaletę niż wadę. Demonologia w polskim dyskursie politycznym to nowość – dla osób, przywiązanych do czarno-białej rzeczywistości to ogromna dawka emocji, utwierdzających w światopoglądzie nieustannych podejrzeń. Nie zastanawiają się nad „wiecowym” kontekstem słów, a raczej skłonni są uwierzyć w demoniczny spisek. Finezyjne wyjaśnienia, że chodzi o Dmowskiego czy Bułhakowa, nie przemawiają tak do wyobraźni, jak szatan, który tylko czeka, aby połknąć, zasiać zamęt, zniszczyć lub oczywiście brutalnie zaatakować. My-oni, szatani-anioły. Hu hu!

 • Boże drogi! I ten człowiek jest senatorem! Powiedz mi „Dario”, bo Ty tam bliżej jesteś: czy ten pan, poza takimi „diagnozami”, zajmuje się w ogóle czymkolwiek konkretnym? Ostatnio było o nim bodaj słychać, gdy jednego z Kaczyńskich porównywał był do „Towarzysza Wiesława”… No, przynajmniej widać, na czym obecnie polega rola senatorów…

  Cheers!!!


  „Stationary Traveller” – wzbogacasz się, pozostając sobą

  Uwolnić Rudolfa i Zundela!

 • Akurat to porównanie uważam za bardzo słuszne, a Niesiołowskiego cenię.

 • gosc

  Niesiolowski zawsze trafnie, choc niestandardowo komentuje poczynania niketorych osobnikow na scenie politycznej 🙂 bardzo cenie pana senatora, to chyba jedyny parlamentarzysta, z ktorego Łódź moze byc dumna (nie wiem, co na to sami Lodzianie).

  co do artykulu, to nie dopatrywalabym sie w wypowiedziach premiera czy innych pis-owskich politykow religijnej retoryki. mysle, ze tekst o „szatanach” byl raczej… „ludowy”, ludzie starej daty czasem tak mowia, jak ktos rozrabia „to istny szatan jest”, itp. a pan premier juz niedlugo bedzie miec szescdziesiatke, nieprawdaz? 😛 zreszta kiedys w rozmowie z Kublik i Olejnik w GW powiedzial cos w stylu, ze w nim jest dobro czy nawet samo dobro… jednak nie dopartywalabym sie w tym niczego religijnego, premier po prostu najpierw gada, potem mysli.


  Albowiem cóż pomoże człowiekowi, choćby cały świat pozyskał, a na duszy swej szkodę poniósł? (Mar. 8,36)

 • jest to zdecydowanie religijna retoryka – myslę, że należy odróżnić religijną retorykę, która w danej sytuacji z religią nie musi mieć przecież wiele wspólnego, od religijnej „mowy” używanej dla wyrażania przekonań religijnych. nie zmienia to jednak faktu, że zarówno w Polsce, jak i w USA (oczywiście w różnym stopniu i na różnych płaszczyznach) używanie religijnej symboliki w języku może wyrządzić ogromne szkody. Może niedługo premier piekłem będzie straszyć albo ekskomuniką z polskiego życia publicznego?:)

 • gosc

  a premier zna takie pojecia jak ekskomunika? 😛

  serio, mysle, ze polscy politycy nie sa w stanie wykorzystywac religijnej retoryki tak jak religijna prawica w USA, czyli by osiagnac jakis cel, sa na to troszke za glupi. polscy politycy uzywaja pewnych porownan, poniewaz sa one uzywane powszechnie wsrod spoleczenstwa, w jezyku potocznym. dla mnie chocby mowienie o „moralnej rewolucji”, ktora „pomoze zbudowac IV RP”, nie jest zadna religijna propaganda, a jesli ktos na sile chce, moze przeciez powiedziec, ze nawolywanie do moralnosci, do rewolucji moralnej jest religijne (czyz nie kaze nam chrzescijanstwo wciaz dazyc do swietosci?)


  Albowiem cóż pomoże człowiekowi, choćby cały świat pozyskał, a na duszy swej szkodę poniósł? (Mar. 8,36)

 • Język religii i związana z nim symbolika mogą być instrumentalizowane dla celów politycznych, co pokazała choćby dyktatura hitlerowska. Na przestrzeni wieków każdy reżim, w tym demokratyczny, w taki czy inny sposób (nad)używał religijnego języka. Wypowiedź Kaczyńskiego, niezwykle emocjonalna i niepotrzebna, pokazuje przeświadczenie obecnej ekipy rządzącej, że jest powołana do całkowitej naprawy państwa, a wypadki, tudzież wydarzenia, które zupełnie skompromitowały obecną elitę rządzącą, interpretowane są jako konieczne ofiary na drodze do upragnionego celu. Poza tym w takim kraju jak Polska religijna symbolika, choćby zakamuflowana, wciąż ma spory rezonans. Podejrzewam, że bylaby nieczytelna we Francji, Niemczech, czy Skandynawii.

 • Woyski Prusak

  A ja tu akurat będę bronił Kaczora Większego, choć nie jest to bohater moich snów. Użył na prawach cytatu fragmentu z „Chorału” Kornela Ujejskiego, mając na myśli fakt zakulisowych inspiracji jakichś działań. Nie należy tego odczytywać literalnie, podobnie gdy ktoś zapyta osobę wchodzącą do mieszkania „Hej, ty na białym koniu, gdzie pędzisz, kozacze?” nie ma kłopotów ze wzrokiem i nie bierze swojego polskiego domownika za Kozaka. Albo mówiąc „Młodości, podaj mi skrzydła!” nie chcemy wcale wylecieć za okno. Więcej wyczucia filologicznego, Mili Państwo, a mniej nadinterpretacji… Brak wiedzy gubi – stąd strach o przyszłe pokolenia dzieci polskich, wychowanych w giertychołach. Na szczęście Kaczor Większy kończył dobrą, komuszą podstawówkę i takież liceum, a pracę doktorską napisał o socjalistycznych normach w kształceniu młodzieży studenckiej, więc na pewno wie co mówi (w odróżnieniu od obu wicepremierów).


  „Wachet auf”, ruft uns die Stimme

 • gosc

  Język religii i związana z nim symbolika mogą być instrumentalizowane dla celów politycznych, co pokazała choćby dyktatura hitlerowska. Na przestrzeni wieków każdy reżim, w tym demokratyczny, w taki czy inny sposób (nad)używał religijnego języka.

  Tu sie zgodze, ale wychodzac od tezy, ze zarowno totalitaryzmy, jak i demokracje uzywalu (uzywaja) retoryki religijnej, oznacza to, ze jest nia praktycznie wszytsko, co mowia i obiecuja politycy. przeciez przed wyborami politycy wszelkiej masci odwoluja sie do solidarnosci (twierdzenie, ze wszyscy ludzie sa bracmi to chyba sie wzielo z chrzescijanstwa, prawda?), obiecuja, ze za ich rzadow bedzie inaczej (to „ja was wyzwole, ja pomoge”, tez kojarzy sie ewangelicznie- Prawda Was wyzwoli). Co wiecej, jesli chodzi np. o wspomniane przez Ciebie kraje skandynawskie, odwoluja sie one czesto do solidarzymu spolecznego i opieki socjalnej (jak ulal pasuje tu Pawlowe „jedni drugich ciezary noscie”). oczywiscie mozna zarzucic, ze moja interpretacja jest plytka i naciagana, jednakze czy takim nie jest rowniez stawianie tezy, iz Kaczynscy uzywaja religijnej retoryki? nawet jesli, to powtarzam-nieswiadomie.


  Albowiem cóż pomoże człowiekowi, choćby cały świat pozyskał, a na duszy swej szkodę poniósł? (Mar. 8,36)

 • Oooo Panie Prusaku, wydał Pan kolejną egzegezę słów Jarosława. Pan ma swoją, Cymański i Brudziński też, a i poseł Czarnecki z Jurkiem też mają swoją teorię. Cóż za kreatywność i narodowa burza mózgów:)

 • Tak, tylko podkreślam tu jeszcze raz, że nie o idee chodzi,a o język religii używany/manipulowany do celów politycznych.

 • waldek

  Drogi Dario! Każdy z nas interpretuje słowa premiera jak uważa za stosowne. Tak to już jest w tym naszym podzielonym zewnętrznie Kościele, że co chrześcijanin to inna opinia. Ze słów premiera inne wnioski wyciagasz TY inne Kasia, a jeszcze inne szacowny Wołyński Prusak. Ja natomiast nie jestem w stanie zinterpretować słów prezesa Kaczyńskiego, gdyż nie jestem w stanie wejść do jego serca i poprawnie określić kogo miał  na myśli mówiąc „szatany”. Cierpliwie więc poczekam aż sam nam to łaskawie wyjaśni.

 • gosc

  Proszę o precyzję co jest słuszne :”mamy premiera demagoga” czy ” ale Pan Bóg WYSTĘPOWAŁ w trzech osobach, a Kaczńskich jest dwóch”.

 • kacerz_Marek

  Objawi? 😉


  ‚Radujcie się zawsze w Panu; jeszcze raz powtarzam: radujcie się!’ (Flp 4:4)

 • Jeżeli porównanie jest słuszne, to niechaj do dwóch Kaczorów dołączy sam Nisiołowski jako „Duch Swięty” na przykład, co to się unosi nad dziełem stworzenia… i rzeczywiście tylko się unosi, bo nic poza tym nie robi… Jeżeli Ty go cenisz, to chyba tylko za te jego wrbalne ataki na rząd. No bo sam powiedz: co on poza tym robi? Chciał być w PiS, ale jego tam nie chcieli. PO nie była tak wybredna…

  Cheers!!!


  „Stationary Traveller” – wzbogacasz się, pozostając sobą

  Uwolnić Rudolfa i Zundela!

 • Skład PiS-u pokazuje, że mogą się tam znaleźć osoby zupełnie bezbarwne, a co do Niesiolowskiego, to cenie go właśnie za odwagę i ostre komentarze na rządzącą. Nie wiem, jakich konkretnych czynów spodzoiewasz się po senatorze opozycji. Proponuej abyś złożył w tej kwestii interprelację do Senatu RP:)

 • Skład każdej partii politycznej pokazuje, że mogą się w  niej znaleźć osoby bezbarwne (barwne zresztą też). Strzępienie języka na dowcipy o innych osobach nie wymaga w Polsce takiej odwagi jak niegdyś. Teraz taka „odwaga” już po rynsztokach pływa… tak jest teraz „popularna”. A już zwłaszcza guzik za to grozi senatorowi chronionemu immunitetem.

  Co do tego zaś, czego się można spodziewać po senatorze opozycji, to akurat bardzo proste: przysługuje mu, tak jak i ministrom czy posłom, inicjatywa ustawodawcza. Od tego on jest w senacie i za to mu tam płacą, a nie za jego żarty. Bardzo już, jak widać, w Polsce upadł parlamentaryzm, jeśli nawet przyzwoici i inteligentni ludzie – jak Ty sam – cenią sobie senatora za jego żarciki… Czasem już lepsze żarciki czytałem tu w tym serwisie…

  Cheers!!!


  „Stationary Traveller” – wzbogacasz się, pozostając sobą

  Uwolnić Rudolfa i Zundela!

 • Oj Michał sprawdz sobie na http://www.senat.gov.pl osiągnięcia sen. Niesiołowskiego. Cenię go przede wszystkim jako dobrego komentatora i recenzenta obecnej ekipy i tyle. Nie głosowałem na niego w ostatnich wyborach. Teraz zaluje.

 • Zajrzałem. No i tak jak myślałem: wszystkie jego osiągnięcia są poza-polityczne i poza-parlamanetarne. Stwierdza się tam – jeśli chodzi już o politykę – że jedynie był członkiem takiej czy innej komisji, że należał tu i tam. Ale nie ma tam wymienionej bodaj jednej inicjatywy ustawodawczej, ani jednego pomysłu czy to na zmianę prawa, ani jednej inicjatywy na zreformowanie czegokolwiek, dosłownie ani jednego jego pomysłu na cokolwiek, czym zajmuje się senator…

  Aby „recenzować” i „komentować”, to nie trzeba marnować mandatu senatorskiego w tym celu: wystarczy być po prostu dziennikarzem…

  Zgadzam się, że Pan Senator nie jest najgorszym przykładem członka parlamentu w Polsce, bo są od niego dużo gorsi… Ale ja bym na niego nie głosował, choćby nawet był członkiem partii nie wiadomo jak przeze mnie popieranej… i nie żałowałbym tego.

  Jeśli polityk jest głównie znany w kraju ze swoich werbalnych przytyków i żarcików, to często kończy na tym, że sam upada pod furą dowcipów na swój własny temat… co i  sen. N.  też w końcu grozi. On kiedyś (nie tak dawno) mówił coś (w związku z ustawą lustracyjną) na temat „młotka” i „młotkowego”. Ciekawi mnie w takim razie czyim „młotkiem” jest Pan Senator i kto jest jego „młotkowym”. A może „sam sobie młotkiem i młotkowym”?

  Cheers!!!


  „Stationary Traveller” – wzbogacasz się, pozostając sobą

  Uwolnić Rudolfa i Zundela!

 • Vytautas

  Dario, Wołyński Prusak ma rację. Oto wspomniany tekst (za http://univ.gda.pl/~literat/ujejski/012.htm):

  X. CHORAŁ

  1

  Z dymem pożarów, z kurzem krwi bratniéj,

  Do Ciebie, Panie, bije ten głos,

  Skarga to straszna, jęk to ostatni,

  Od takich modłów bieleje włos.

  My już bez skargi nie znamy śpiewu,

  Wieniec cierniowy wrósł w naszą skroń,

  Wiecznie, jak pomnik Twojego gniewu,

  Sterczy ku Tobie błagalna dłoni

  2

  Ileż to razy Tyś nas nie smagali

  A my, nie zmyci ze świeżych ran,

  Znowu wołamy: „On się przebłagał,

  Bo On nasz Ojciec, bo On nasz Pan!”

  I znów powstajem w ufności szczersi,

  A za Twą wolą zgniata nas wróg,

  I śmiech nam rzuca, jak głaz na piersi:

  „A gdzież ten Ojciec, a gdzież ten Bóg?”

  3

  I patrzym w niebo, czy z jego szczytu

  Sto słońc nie spadnie wrogom na znak –

  Cicho i cicho, pośród błękitu

  Jak dawniej buja swobodny ptak.

  Owóż w zwątpienia strasznej rozterce,

  Nim naszą wiarę ocucim znów,

  Bluźnią Ci usta, choć płacze serce;

  Sądź nas po sercu, nie według słów!

  4

  O! Panie, Panie! ze zgrozą świata

  Okropne dzieje przyniósł nam czas,

  Syn zabił matkę, brat zabił brata,

  Mnóstwo Kainów jest pośród nas.

  Ależ, o Panie! oni niewinni,

  Choć naszą przyszłość cofnęli wstecz,

  Inni szatani byli tam czynni;

  O! rękę karaj, nie ślepy miecz!

  5

  Patrz! my w nieszczęściu zawsze jednacy,

  Na Twoje łono, do Twoich gwiazd,

  Modlitwą płyniem jak senni ptacy,

  Co lecą spocząć wśród własnych gniazd.

  Osłoń nas, osłoń ojcowską dłonią,

  Daj nam widzenie przyszłych Twych łask,

  Niech kwiat męczeństwa uśpi nas wonią,

  Niech nas męczeństwa otoczy blask.

  6

  I z archaniołem Twoim na czele

  Pójdziemy potem na wielki bój,

  I na drgającym szatana ciele

  Zatkniemy sztandar zwycięski Twój!

  Dla błędnych braci otworzym serca,

  Winę ich zmyje wolności chrzest;

  Wtenczas usłyszy podły bluźnierca

  Naszą odpowiedź: „BÓG BYŁ I JEST!”

   

  Nie Ty pierwszy i ostatni dałeś się wciągnąć w tę pułapkę patrząc na komentarze w tym wątku i nie tylko (wszystkie praktycznie media) 😉 Ale przyznać się do błędu zawsze można

   

   

   

 • O tym rozpisywali sie wczesniej znawcy literatury, ale to i tak nie zmienia faktu, ze Kaczynski posluguje sie religia i jej jezykiem w celach politycznych – zupelnie abstrahujac od tych szatanow. Zreszta sam mowil co mial na mysli…