Niesamowity papież – Aleksander VI Borgia

0

Ukazała się nowa książka o słynnym papieżu Aleksandrze VI zatytułowana „Niesamowity papież”. Rodrigo Borgia, bo takie było świeckie imię i nazwisko papieża, karierę rozpoczął pod kuratelą swojego wuja, papieża Kaliksta III. Dzięki jego protekcji przybył do Rzymu z Hiszpanii, następnie otrzymał kapelusz kardynalski i został wicekanclerzem Państwa Kościelnego. Bardzo szybko się wzbogacił i mimo stanu duchownego publicznie przyznawał się do swojego potomstwa. Miał kilkanaścioro dzieci, które hojnie obdarował stanowiskami kościelnymi. W 1492 roku kupił sobie urząd papieża na konklawe. Był uzależniony od polityki Francji i Hiszpanii.

Książka Volkera Reinhardta, która ukazała się w monachijskim wydawnictwie C. H. Beck przedstawia Aleksandra VI jako papieża, dbającego przede wszystkim o dobro swoich dzieci i całego klanu Borgiów. Reinhardt opisuje jak przy pomocy ppieniędzy i wielkiej polityki dzieci papieża realizowały jego ambicje polityczne, jak np. jego syn, Cesare, który wpierw był kardynałem, a później świeckim wykonawcą pazernych zachcianek ojca. Ważne miejsce w życiu Aleksandra XVI zajmuje jego córka Lukrecja, która wyszła za mąż za włoskiego księcia, i była ważną decydentką o losach Państwa Kościelnego.

Najlepszym fragmentem książki jest opowieść o tym, jak po śmierci ukochango syna Giovanniego (1497) papież Aleksander XVI nękany chwilowym poczuciem żalu postanawia przeprowadzić… rewolucyjną reformę Kościoła – recenzuje książkę Reinhardta Neue Zürcher Zeitung (NZZ).
 
Volker Reinhardt: Der unheimliche Papst. Alexander VI. Borgia 1431-1503. Verlag C. H. Beck, München 2005. 277 S., Fr. 40.10.