Św. Maksymilian Maria Kolbe

53

Założona przez św. Maksymiliana Kolbego Wspólnota Niepokalanowska świętuje wraz z całym zakonem osiemdziesięciolecie istnienia. Ten współczesny nam Męczennik urodził się 8 stycznia 1894 roku w Zduńskiej Woli niedaleko Łodzi. Chrzest przyjął tego samego dnia w tamtejszym kościele Wniebowzięcia NMP, kiedy to nadano mu imię Rajmund.

Czytelników EAI Ekumenizm.pl zapraszamy do lektury tekstu poświęconego osobie św. Maksymiliana Kolbego.


Artykuł Artura Piekarskiego znajduje się na stronach Magazynu Teologicznego Semper Reformanda.

 • Szkoda, ze nie wspomniano w artykule, ze o. Kolbe w „Rycerzu” umieszczal straszne antysemickie artykuly.

  Kazik

 • kalip

  Kazik, „Rycerz” to mały pikuś! Warto poczytać „Mały Dziennik”… Nomen omen ktoś teraz nawiązuje do tamtej gazetki…

  Pozdrawiam!
  PK

 • Tylko że wówczas antysemityzm to nie było coś związanego z Holocaustem i w ogóle z kontekstem jaki dziś temu słowu nadajemy
  Teksty antysemickie miały taki wymiar jak dziś np. testy „antyniemieckie” (np. mówiące – skądinąd słusznie – że Niemcy spiskują z Rosją wbrew interesom niektórych państwa środkowoeuropejskich, w tym Polski).


  pozdrawiam
  Marek
  http://www.analizy.biz/marek1962

 • gosc

  tak, tylko ze Kolbe zostal swietym. zastanwaim sie czasem, czy rowniez oddalby zycie za czlowieka, jesli ten okazalby sie Zydem. To nie tak, ze nie podziwiam jego postawy, przeciez poniosl najwieksza ofiare-tak jak jezus oddal zycie.
  zastanawia mnie jednak, czy Irena Sendlerowa tez zostanie swieta.


  Albowiem cóż pomoże człowiekowi, choćby cały świat pozyskał, a na duszy swej szkodę poniósł? (Mar. 8,36)

 • Wie Pan, byla cala masa ludzi, ktorzy przed Holocaustam nie glosili takich obrzydliwosci. Tu nawet mi nie chodzilo o sam Holocaust, ale o to, ze o.Kolbe, podobnie jak czesc duchowienstwa byl antysemita i glosil obrzydliwe rzeczy. I co wzbudza moje dodatkowe zastrzezenia, to fakt, ze sie to przemilcza, bo zostal swietnym.

  Kazik

 • Nie mam co do tego wątpliwości. Przecież jego ośrodek pomagał Żydom !


  pozdrawiam
  Marek
  http://www.analizy.biz/marek1962

 • Wybacz, ale nie był to antysemityzm w znaczeniu jakie się mu nadaje dziś.
  Proszę o cytaty – będziemy mogli rozmawiać.


  pozdrawiam
  Marek
  http://www.analizy.biz/marek1962

 • Polecam artykuly po polsku i angielksu z cytatmi zywcem od ojczulka. Znajdzie je Pan na Wikipedii. Pomysl wywiezienia Zydow na Madagaskar to byl jeden z wkladow O. Kolbego w dyskusje w Polsce. A skoro wlasna dzialalnosc intelektualna pana meczy, prosze:

  http://www.holocaustresearch.pl/news-archiwum-libionka(kulomioty).htm#wprost

  Pana Oseke, trudno posadzic o lewicowosc.

  Antysemityzm byl i jest obrzydliwy i podly, i nie jest wcale mniej szkodliwy, jesli byl powodowany czynnikami np. ekonomicznymi, a nie wylacznie rasowymi. Ojciec Kolbe mu holdowal, co nie umniejsza jego pozniejszej ofiary. Ale nie mozna zapominac albo przemilczac historie, tylko dlatego, ze zostal kanonizowany.

  Na sam koniec cytat Antoniego Slonimskiego na temat „Malego Dziennika”:

  Pismo to budzi podziw, jakiego doznajemy przy sztukach magicznych. Nie ma takiego wielkiego idiotyzmu, który by się w nim nie zmieścił”

  Kazik

 • Zamiast „artykułów po polsku i angielsku z cytatami” prosiłbym o szerszy (z kontekstem) cytat z „Małego Dziennika”.
  Proszę mnie tez nie odsyłać do artykułów o charakterze propagandowym, jak przytoczony – prosiłem wyraźnie o tekst cytatu.
  I powtarzam : o ile niewątpliwie Kolbe wyrażał (słusznie czy nie) głęboką dezaprobatę i protest przeciwko wpływom żydowskim w Polsce (znowu : słusznie lub nie) to w ŻADNYM WYPADKU nie był to antysemityzm w rozumieniu tego, co dzisiaj pod tym słowem rozumiemy : nawoływanie do pogromów czy wręcz zagłady Żydów
  Był to mniej więcej ten sam rodzaj ocen, jaki dziś spotykamy w niektórych środowiskach w stosunku do współczesnych działań niemieckich, rosyjskich czy amerykańskich ; można się spierać o to czy USA to „najgorszy terrorysta państwowy” , czy Rosja „nieuczciwie wykorzystuje broń gospodarczą i manipulowała naszym rządem w sprawie alternatywnych źródeł zasilania w ropę” itd – ale nie potępiamy tych grup za „antyrosyjskość” w sensie jaki nadajemy słowu „antysemityzm”.
  Jest to jeden ze sposobów oceny sytuacji i zagrożeń i tyle.

  Co do Słonimskiego, to proszę wybaczyć ale dezaprobata w jego ustach jest dla mnie pochwałą.


  pozdrawiam
  Marek
  http://www.analizy.biz/marek1962

 • Aha, żeby nie było wątpliwości : z dzisiejszej perspektywy uważam to co pisał „Mały Dziennik” na temat zagrożeń ze strony Żydów za hmmm…. łagodnie mówiąc : niemądre
  Niemniej utożsamianie tego z antysemityzmem o charakterze zbrodniczym jest dużym nieporozumieniem; zresztą ten rodzaj antysemityzmu jest tradycyjnie związany z lewicą (czego dowiedli dwaj „wybitni” przywódcy lewicowi : Stalin i Hitler).

  Na marginesie tego tematu : czy ktoś z Was wie może jaka nacja pełni „rolę Żydów” np. w Azji ?


  pozdrawiam
  Marek
  http://www.analizy.biz/marek1962

 • Zgadzam sie z Barnaba. Kolbe z pewnoscia nie byl w swoich czasach bardziej antyzydowski, anizeli w XVI wieku niejaki ksiadz Marcin Luter, który napisal ksiazeczke „O Zydach i ich klamstwach”, gdzie mówi o potrzebie palenia synagog, o wypedzeniu Zydów, burzeniu ich domów, rabowaniu (nazywa to konfiskata) ich dóbr, itd.  Byl jednym z tych, na którego z checia powolywali sie nazisci…

  Tak jak Luter w XVI wieku nie wiedzial, do czego moze sie przydac nazistom XX wieku jego pisanie, tak tez o. Kolbe z pewnoscia nie wiedzial, jak niebezpieczne moga byc jego antyzydowskie poglady. Ignorancja niby nie jest grzechem, ale moze przyniesc wiele zla.

 • Tak, gdzie tez Slonimskiemu do Pana

  Kazik

 • Ja nigdzie nie mowilem, ze byl „antytsemita o charakterze zbrodniczym” To Pana dodatki. Napisalem tylko, zgodnie z prawda, ze ks. Kolbe (nie on jeden – wystarczy przypomniec sobie list pasterski biskupa Hlonda z 1936 roku) wypisywal przed wojna obrzydliwe rzeczy o Zydach, ktorych powinien byl sie wstydzic.

  I ze zdenewrowalo mnie, ze w artykule nie ma na ten temat ani slowa. Nawet jednego.

  Kazik

 • KaFor

  Nie sądzę by oddał życie za Żyda, jego uprzedzenia były wobec naszych starszych Braci zbyt silne!

  Mniej boli najbardziej to, iż MY (choć pod tą liczbą mnogą siebie nie wpisuję), po wszystkich doświadczeniach jakie hostorycznie (faktycznie niestety wielokrotnie jeszcze nie) mamy za sobą, śmiemy! doszukiwać się wątków usprawiedliwienia dla kogokolwiek kto poprzez swoją ksenofobię – rasizm, antysemityzm, homofobię – stwarza choćby atmosferę, która jest wykorzystywania (i zawsze będzie!, nie łudźmy się, ze może być inaczej) jako pożywka dla aktów nienawisci na świecie.

  We wszystkich fobiach jakim ulegają ludzie, wobec ich przejawów wszelkich, winniśmy być szczególnie! uwrażliwienie na ich dostrzeganie, nazywanie, potępianie! – w zalażku.

  Tylko w ten sposób możemy profilaktykę uprawiając przeciwdziałać eskalacji działań, które niejednokrotnie stawały się początkiem zagłady wielu.

  Gloryfikujemy uratowanie jednego (tu: życie za życie), a przymykamy oczy na działania, postawy, poglądy, które są autentycznym zagrożeniem dla zdrowia i zycia wielu.


  Katarzyna

 • Jeśli było to zwykła dezaprobata wobec Żydów – w tym przede wszystkim tzw. wielkiego kapitału (dodajmy : mimo często przesadzonych rzekomych zagrożeń, nie do końca nieuzasadniona) to nie ma co drzeć szat – zwłaszcza że główne „represje” jakie proponował to akt strzelisty za Żyda którego się spotka na ulicy (w wypadku zobaczenia rabina zalecał by modlić się za niego usilniej).
  Nie ma to nic wspólnego z dzisiejszym pojęciem antysemityzmu – chyba że uważa Pan (ale nie posądzam Pana o to ) za „antysemitę” każdego, kto sprzeciwi się jakiemukolwiek Żydowi (albo np. nie czyta Gazety Wyborczej).
  Ale taka postawa (niestety chyba nawet powszechniejsza dziś niż antysemityzm) taka sama fobia jak antysemityzm.


  pozdrawiam
  Marek
  http://www.analizy.biz/marek1962

 • Jednym z współwięźniów o.Kolbego w Oświęcimiu był Żyd, Zygmunt Gorson, który przeżywszy obóz wyemigrował do USA. Pisał potem:

  „Wielu z nas straciło nadzieję, wielu chłopców w moim wieku rzucało się na druty wysokiego napięcia. Kiedy błąkałem się, szukając kogokolwiek, z kim mógłbym podzielić się wspomnieniami, o. Kolbe mnie spotkał i rozmawiał ze mną.
  Był dla mnie jak anioł, ocierał zawsze moje łzy.
  Od tego momentu wierzę o wiele bardziej w Boga. Straciłem wiarę, a o. Kolbe mi ją przywrócił! On wiedział, że jestem Żydem, lecz to nie stanowiło różnicy. Kochał wszystkich. Np. rozdawał tak dużą część swoich znikomych porcji, że dla mnie było cudem, iż pozostawał przy życiu. Jestem wyznania mojżeszowego, ale pokochałem Maksymiliana Kolbego, kiedy byłem w Auschwitz, gdzie okazał się on moim przyjacielem”.

  Cóż, Pani Katarzyno, wypada spytać czy to nie raczej Pani przypadkiem dała wyraz swoim uprzedzeniom ?


  pozdrawiam
  Marek
  http://www.analizy.biz/marek1962

 • Co -powtarzam to po raz kolejny – ani trochę nie oznacza że zgadzam się ówczesnymi ocenami „Małego Dziennika”. Dziś wiemy że np. Protokoły Mędrców Syjonu” to ordynarna podróbka – wówczas były uznawane za (niemal) niekwestionowany autentyk
  Nie ma co ukrywać że dla uwiarygodnienia tej prowokacji przyczyniły się antychrześcijańskie zapisy w Talmudzie.


  pozdrawiam
  Marek
  http://www.analizy.biz/marek1962

 • gosc

  dal Pan linka do artykulu z malacha. moge powiedziec tylko jedno-myslalam, ze oazowcy w glogowie trzymaja poziom, bo mialam okazje pozanac paru z nich. taki artykul ich kompromituje.

  a takie poglady jak Kolbego przed wojna doprowadzily wlasnie m.in. do Holokaustu. najpierw zaczyna sie niewinnie-bojkot zydowskich towarow, itp. nie ma co usparwiedliwiac Kolbego i jego zaangazowania przed wojna w ruch prawicowo-najconalistyczny. prosze pamietac, ze po wojnie niektorzy chlopcy z ONR-u, kiedy sie dowiedzieli, co Niemcy zgotowali Zydom, wpadali w gleboka depresje. bo caly czas mieli w glowie sluszna mysl: "i ja sie do tego przylozylem tym, co robilem przed wojna".


  Albowiem cóż pomoże człowiekowi, choćby cały świat pozyskał, a na duszy swej szkodę poniósł? (Mar. 8,36)

 • Jacek

  I powtarzam : o ile niewątpliwie Kolbe wyrażał (słusznie czy nie) głęboką dezaprobatę i protest przeciwko wpływom żydowskim w Polsce (znowu : słusznie lub nie) to w ŻADNYM WYPADKU nie był to antysemityzm w rozumieniu tego, co dzisiaj pod tym słowem rozumiemy : nawoływanie do pogromów czy wręcz zagłady Żydów

  Tak, antysemityzm Kolbego nie był tym samym, co antysemityzm nazistowski. Tylko czy to pozwala tak łatwo umyć ręce od odpowiedzialności za holokaust? Czy mnniejsze natężenie nienawiści, i chęć wysyłania Żydów na Madagaskar zamiast do komór gazowych wystarczą by poczuć się usprawiedliwionym? Czy naprawdę Kościoła nie stać na uczciwy rachunek sumienia z tej okazji, i na cześć Kolbego można piać wyłącznie peany?

  Ewangelicy potrafili rozprawić się z antysemityzmem Lutra.

  W Polsce antysemityzm a la Kolbe nie umarł, i ma się dobrze – o czym świadczy Radio Maryja i wiele przykościelnych kiosków. To temat jak najbardziej aktualny, i tym bardziej potrzebna jest rzetelna dyskusja.

 • czytelnik.1

  Widać że każda nieprzychylna wzmianka na temat Żydów wywołuje wsciekłość skrajnych filosemitów. Ktoś kto nazywa św. Maksymiliana Kolbego antysemitą jest totalnym ignorantem. A gdy ktoś mówi że między innymi poglady ojca Kolbego doprowadziły do holocaustu to powinien się zamknąć w ośrodku dla psychicznie chorych. Tak się akurat składa że ojciec Kolbe złozył najwiekszą ofiarę jaką mógł złożyć, oddał życie za bliźniego. Ciekawe, czy ktoś z tych filosemitów, czy zjudaizowanych katolików i innych zjudaizowanych chrześcijan rzucajacych kłamliwe oskarżenia na niego byłby w stanie coś takiego zrobić ? Ojciec Kolbe szanował i kochał ludzi bez wzgledu na wyznanie. Krytykował natomiast pewne metody postepowania i zachowania, które były niegodne. To że akurat tego typu zachowania były w dużej mierze domeną ludności żydowskiej nie świadczy o żadnym antysemityźmie. Istnieją świadectwa że uczciwi Żydzi podziwiali ojca Kolbego. O ile się nie dziwię że protestanci atakuja ojca Kolbego, ( swoją drogą niech sie zajmą lepiej antysemityzmem Lutra ) gdyż dla nich prawie zawsze to co związane z katolicyzmem jest nie do zniesienia, to atakowanie św. Maksymiliana Kolbe przez co niektórych katolików budzi obrzydzenie. Jest to przykład jak zły wpływ na katolików ma judaizacja katolicyzmu. Dziwne jest to że wielu katolików się temu poddaje. Potrafią sprzedać swoją religię, wartosci, najwieksze autorytety i przyłączyć się do wrogów Kościoła Rzymsko-Katolickiego byle tylko być trendy.
  Ciekawe czy w niektórych zjudaizowanych katolickich głowach nie rodzi sie podejrzenie czy przypadkiem Papież nie był antysemitą bo miał czelność kanonizować antysemitę Maksymiliana Maria Kolbe ?

 • 1.
  Czy kwestionuje Pani świadectwo Zygmunta Gorsona (zresztą nie odosobnione ?

  2.
  Pani Kasiu, jeśli coś się Pani w tym artykule nie podoba to proszę napisać co – gołosłowne stwierdzenie o rzekomej „kompromitacji” niestety mnie nie przekonuje.

  2.
  Stwierdzenie o przygotowaniu Holocaustu przez poglądy Kolbego (a nawet Dmowskiego) jest – delikatnie mówiąc – śmiała. Zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę że CI ludzie na równi z Żydami byli uśmiercani – i to w tych samych obozach
  Idąc tym tokiem myślenia dokonajmy eksperymentu myślowego : jakiś czas temu Unia Pracy głosiła (bzdurne, ale miała do tego prawo) hasło „kupujmy polskie towary” (chodziło o zalew towarami z Niemiec i Chin).
  Czy gdyby za 10 lat wybuchła wojna, w której np.Francuzi dokonaliby porównywalnej do Holocaustu zbrodni na Niemcach i CHińczykach, obwinialibyśmy m.in. Unię Pracy bo „przygotowała grunt” ?
  Prawda że bzdura ?
  Każde głoszone poglądy trzeba rozpatrywać w kontekście w jakim zostały wypowiedziane.


  pozdrawiam
  Marek
  http://www.analizy.biz/marek1962

 • 1
  Jeśli mówi Pan o NIENAWIŚCI do Żydów to chyba nie czytał Pan jednak „Rycerza”… Była tam wiele DEZAPROBATY i bardzo wiele troski (i zaleceń modlitwy za Żydów)
  2.
  Nie wiem czy „ewangelicy potrafili rozprawić się z antysemityzmem Lutra” skoro właśnie w landach ewangelickich procest głosujących na Hitlera był znacznie wyższy niż w innych a część ewangelików stworzyła nawet pronazistowski „Kościół Niemiecki”


  pozdrawiam
  Marek
  http://www.analizy.biz/marek1962

 • KaFor

  Myślę, iż za dużo koncentrujemy się na fobii Maksymiliana Kolbego, a zupełnie pomijamy refleksją główną myśl artykulu.

  Jednak w pełni rozumiem tak rozwinięty wątek o antysemityzmie.
  Napewno zauważyliście co np. wyprawia p. Giertych – starszy – jego broszurkę szmatławą, o której i o sobie mówi również, jak bohater dyskusji tu, podobnie: ja przecież antysemitą nie jestem.

  Zgroza.


  Katarzyna

 • WIdzę że mnie popierasz, ale forma poparcia sprawia że już chyba wolę moich przeciwników…


  pozdrawiam
  Marek
  http://www.analizy.biz/marek1962

 • Jacek

  Nie wiem czy „ewangelicy potrafili rozprawić się z antysemityzmem Lutra” skoro właśnie w landach ewangelickich procest głosujących na Hitlera był znacznie wyższy niż w innych a część ewangelików stworzyła nawet pronazistowski „Kościół Niemiecki”

  Potrafili się rozliczyć po wojnie, gdy cała prawda o holokauście wyszła na jaw, i gdy w jej świetle zaczęto rozważać spuściznę Lutra. Może Pan o tym nie wie, ale dobrze byłoby się dowiedzieć.

  Na temat poparcia Hitlera i odpowiedzialności katolicyzmu austriackiego za nazizm pisaliśmy już na tych stronach bardzo dużo. Nie mam ochoty powtarzać tego wszystkiego, bo jak widać po Pana postach nie ma to najmniejszego sensu.

 • decent

  Maksymilian Maria Kolbe, Matka Teresa, Josemaria Escriva – oto swieci spod ciemnej gwiazdy. Wiele tysiecy podobnych im ludzi kanonizowano w Kosciele. Moze kiedys, jak opadna wzburzone emocje i historyczna proznia zapanuje w mozgach owieczek, do swietosci wyniesiony zostanie zalozyciel Legionow Chrystusa? Jak wielu innych przed nim stanie sie towarem zaspakajajacym spoleczny popyt na szeroko rozumiana swietosc, dolaczy do grona osob urzedowo uznanych za wzor obludy i zaklamania.

  Kandydaci do swietosci winni byc kanonizowani po uplywie dlugiego czasu, aby mozna bylo zobaczyc prawdziwe owoce ich zycia. Swiety, ktory nie potrafil przekroczyc swej epoki i byl antysemita, gdyz wszyscy wtedy nimi byli, i przez to posrednio przyczynil sie do holocaustu i rzezi niewinnych ludzi, nie jest warty funta klakow.

 • Wystarczy czytać prasę – ostatnio ujawniono jakie były źródła legendy o rzekomym popieraniu Hitlera przez Piusa XII. Ale zauważyłem że tego typu wiadomości nie znalazły zainteresowania na tym forum – ciekawe dlaczego ?


  pozdrawiam
  Marek
  http://www.analizy.biz/marek1962

 • Myślę że to co Pan napisał o tych trzech osobach więcej powiedziało mi o Panu, niż o nich 🙂


  pozdrawiam
  Marek
  http://www.analizy.biz/marek1962

 • gosc

  "Czy kwestionuje Pani świadectwo Zygmunta Gorsona (zresztą nie odosobnione ?"

  Nie. ja mowie, ludzie sie zmieniaja. Kolbe wiedzial, ze czeka go smierc i pewnie jak widzial, co sie dzieje w obozach, zaczal zalowac swoich tekstow.

  "Pani Kasiu, jeśli coś się Pani w tym artykule nie podoba to proszę napisać co – gołosłowne stwierdzenie o rzekomej "kompromitacji" niestety mnie nie przekonuje."

  nie podoba mi sie obrona Kolbego i bagatelizowanie jego antysemityzmu. "takie byly czasy" to nie jest ZADNE usprawiedliwienie.

  "Idąc tym tokiem myślenia dokonajmy eksperymentu myślowego : jakiś czas temu Unia Pracy głosiła (bzdurne, ale miała do tego prawo) hasło "kupujmy polskie towary" (chodziło o zalew towarami z Niemiec i Chin).
  Czy gdyby za 10 lat wybuchła wojna, w której np.Francuzi dokonaliby porównywalnej do Holocaustu zbrodni na Niemcach i CHińczykach, obwinialibyśmy m.in. Unię Pracy bo "przygotowała grunt" ?
  Prawda że bzdura ?
  Każde głoszone poglądy trzeba rozpatrywać w kontekście w jakim zostały wypowiedziane."

  zabawne sa niektore Pana twierdzenia, doprawdy. choc w sumie ma Pan racje. w latach 30. nie bylo gazet ani radia, granice byly zamkniete i nikt w Polsce (szczegolnie prawica) nie slyszal o ustawach norymberskich i obozie w Dachau.


  Albowiem cóż pomoże człowiekowi, choćby cały świat pozyskał, a na duszy swej szkodę poniósł? (Mar. 8,36)

 • KaFor

  Pani Kasiu droga, lecz jeśli ktoś nie chce tego zobaczyć, to niestety nie
  zobaczy i próżne tu nasze słowa. :] Niestety, gdy ktoś uprzedzeniami się kieruje, to nawet kiedy jedemu człowiekowo pomoze – np. Żydowi, gdy jest antysemitą, to bedzie sobie tłumaczył, ze to był ten inny niż reszta Źydów, a całą grupę będzie traktował dalej z przekonaniem, iz ma do czynienia z podgatunkiem (!!!).

  Serdeczności – również Katarzyna 🙂


  Katarzyna

 • Pięknie Pani pokazała swoje uprzedzenia 🙂
  oczywiście , jeśli Kolbe pomógł Żydowi „to na pewno sobie to tłumaczył” itd.
  Złota Czcionka, Pani Katarzyno !


  pozdrawiam
  Marek
  http://www.analizy.biz/marek1962

 • 1.
  Widzę że nie czytała Pani tego, co proponował Kolbe ZANIM znalazł się w obozie – przede wszystkim MODLITWĘ za Żydów.
  Nadto jeśli Pani uważa że łatwiej było Kolbemu oddawać swoją żywność w Oświęcimiu Żydowi niż kochać go wcześniej, to proszę sobie poczytać literaturę oświęcimską – na początek choćby Grzesiuka.

  2
  nie podoba mi sie obrona Kolbego i bagatelizowanie jego antysemityzmu.
  No więc tak właśnie mi się wydawało, że nie podoba się Pani >>obrona
  3
  Co do obozów w Dachau to nie tylko w Polsce w latach 30-tych, ale na całym Zachodzie w latach 40-tych w nie nie wierzono.
  Zresztą porównywanie tego co propagował „Mały Dziennik” z antysemityzmem niemieckim jest skrajną manipulacją : właśnie przeciw takiemu skrajnemu nieporozumieniu tu występuję.


  pozdrawiam
  Marek
  http://www.analizy.biz/marek1962

 • gosc

  "Co do obozów w Dachau to nie tylko w Polsce w latach 30-tych, ale na całym Zachodzie w latach 40-tych w nie nie wierzono.
  Zresztą porównywanie tego co propagował "Mały Dziennik" z antysemityzmem niemieckim jest skrajną manipulacją : właśnie przeciw takiemu skrajnemu nieporozumieniu tu występuję."

  aha. super. nasz polski antysemityzm nie zrobil nic zlego, ale ten niemiecki owszem, tak?. i w zasadzie nie mamy nic przeciwko Zydom, tylko dlaczego oni, do diaska, rzadza Hollywood i Bankiem Swiatowym? to jest wlasnie pana myslenie, a nawet jesli nie, to takiego myslenia pan broni. skrajna manipulacja jest to, co Pan wyprawia, mowiac, ze miedzy polskim a niemieckim antysemityzmem nie ma zwiazku a Kolbe, Dmowski i moze jeszcze Piasecki to byly grzeczne chlopczyki a ich slowne zabawy byly nieszkodliwe. tylko ciekawe, czemu atmosfera wprowadzana przez te obrzydliwe pisemka, ktore wydawali, spowodowala, ze spoleczenstwo sie ugielo i bylo przyzwolenie na getto lawkowe, numerus clausus i tym podobne badziewie?

  Juz tu panu kilkanascie komentarzy wczesniej powiedzial cos madrego Kazik- ze przed Holocaustem zdarzali sie tez tacy, ktorzy antysemitami nie byli.


  Albowiem cóż pomoże człowiekowi, choćby cały świat pozyskał, a na duszy swej szkodę poniósł? (Mar. 8,36)

 • A żeby Pani wiedziała że bronię prawa do myślenia że np. Żydzi rządzą Hollywood czy też że mają nadmierny wpływ na to czy owo !
  Sam wprawdzie sądzę że to bzdury (w każdym razie jeśli jest to wyrażane w postaci generalizacji) ale nie widzę różnicy pomiędzy takimi wypowiedziami a wypowiedziami typu „Niemcy chcą zdominować Unię Europejską”, „Rosjanie nieuczciwie stosują szantaż energetyczny” czy „USA dąży do roli światowego hegemona”

  Jeśli nie widzi Pani różnicy pomiędzy takim podejściem a propagowaniem mordowania Żydów (czy odpowiednio : Niemców, ROsjan, Amerykanów) to doprawdy, trudno będzie się nam porozumieć.


  pozdrawiam
  Marek
  http://www.analizy.biz/marek1962

 • czytelnik.1

  Do Barnaby

  Skoro wolisz przeciwników piszących tu mierne wypociny zarzucających antysemityzm i niemalże oskarżajace Św. Maksymilian Marie Kolbego o holocaust to proszę bardzo. Myślisz że elegancki styl dyskusji przekona tych wściekłych, antykatolickich fanatyków ? Oni sie z tego śmieją. Sami rzucają najgorsze oskarżenia, kłamstwa byleby tylko osiagnąć swoje cele a Tobie sie nie podoba forma mojej odpowiedzi na te zarzuty ? Przecież wszystko co napisałem to prawda, a że tropchę ostrzej to juz źle ? Żadnych kłamstw i wulgaryzmów tu nie ma. A tak przy okazji wiesz jak Żydzi nazywają takich zjudaizowanych katolików, chrześcijan, którzy świadomie lub nie tak naprawdę występują przeciwko swojej religii wspierając interesy Żydów ? ” Pożyteczni idioci „. No cóż, w tym wypadku to określenie zdecydowanie pasuje do tych, którzy starają się udowodnić że św. Maksymiliam Maria Kolbe był prekursorem holocaustu.

 • Panie Czytelnik, Panu jest naprawde tak trudno zrozumiec, ze mozna nawet ostro i jednoznacznie przedstawiać swoje racje, ale nie wolno obrażać swoich polemistów? Jesli chce pan, kogos przekonać do swoich racji, niech pan ich po prostu nie obraża, bo nikt z panem nie będzie chciał rozmawiac, a na koniec i ja pana zabanuje.

 • Wybacz, ale staram się być szczery – taktyczne sojusze są do przyjęcia w polityce, ale tu chyba niepotrzebne
  Nie gniewaj się nie mam nic do Ciebie, ale odbieram CIę jako antysemitę, do tego głoszącego dość „księżycową” wersję spiskową – a antysemityzm uważam za postawę dla katolika niedopuszczalną. Gdybyś pozostał na pozycji np. krytyki postępowania Izraela czy niektórych „polakożernych” środowisk żydowskich – to byłoby co innego.


  pozdrawiam
  Marek
  http://www.analizy.biz/marek1962

 • czytelnik.1

  Tak sie akurat składa że sama krytyka Izraela to juz jest dla Żydów antysemityzm i krok do powtórnego holocaustu, powinieneś o tym wiedzieć. Antysemitami są również dla Żydów Ci, którzy występują przeciwko poglądom że Polacy są współodpowiedzialni za holocaust jak to sobie wielu Żydów ubzdurało. Nie wiesz o tym ? Jestem niby antysemitą bo nie zgadzam sie z tym żeby Św. Maksymiliana Kolbe oskarżać o antysemityzm ? Przypisywać mu że jego poglady prowadziły do holocaustu ? Użycie określenia pożyteczny idiota ( wymyslonego zreszta przez Żydów ) dla określenia kogoś kto piszę brednie ośw. Maksymilianie Kolbe jest atysemityzmem ? Wszystko co tu napisałem to są fakty, wystarczy poszperać w prasie polskiej, zagranicznej, w internecie.
  Wynika z tego że antysemitami jest zdecydowana część uczciwych Żydów, którzy zupełnie nie zgadzają się z tym że w ich niby imieniu występują różne organizacje, stowarzyszenia żydowskie, które wręcz prowokuja do antyżydowskich wystapień żeby podtrzymywać zarzuty antysemityzmu i robic na tym pieniądze. Przecież np. określenie ” holocaust industry ” ( przedsiębiorstwo holocaust ) to nazwa działalności organizacji żydowskich wyłudzających odszkodowania pod pretekstem holocaustu, z których korzysci czerpia napewno nie Ci którzy byli pokrzywdzeni przez zbrodnie hitlerowskie. Twórcą tego okreslenia jest nie kto inny jak Pan Norman Finkelstein, Żyd. Czyżby też antysemita ?

 • Akurat nie o to o czym piszesz mi chodziło…
  Aha, a określenie „pożyteczny idiota” wymyślił Lenin


  pozdrawiam
  Marek
  http://www.analizy.biz/marek1962

 • gosc

  bardzo milo, ze panowie lamia regulamin, nazywajac swoich przeciwnikow pozytecznymi idiotami. co jak co, ale tego wzgledem siebie jeszcze nigdy nie uslyszalam.


  Albowiem cóż pomoże człowiekowi, choćby cały świat pozyskał, a na duszy swej szkodę poniósł? (Mar. 8,36)

 • Zapewne Czytelnik 1 zaraz ci wytlumaczy, ze Lenin to Zyd.

  Kazik

 • Proszę czytać uważniej pani Kasiu !
  Primo, to odniosłem się (negatywnie) do tezy czytelnika1 że termin „pożyteczny idiota” wymyślili Żydzi a nie nazywałem kogoś w ten sposób
  Secundo, termin „pożyteczny idiota”, wymyślony przez Lenina oznacza osobnika który w dobrej wierze, omamiony propagandą, popiera okropności komunistyczne


  pozdrawiam
  Marek
  http://www.analizy.biz/marek1962

 • Też to mi przyszło do głowy… Niemniej Lenin powiedział to jako komunista, nie jako Żyd (o ile był Żydem, nie mam pojęcia czy tak było)


  pozdrawiam
  Marek
  http://www.analizy.biz/marek1962

 • czytelnik.1

  Cóż, matka Lenina była córką żydowskiego lekarza. Okazuje sie że najwięksi komunistyczni zbrodniarze, twórcy najbardziej zbrodniczego systemu jaki istniał na ziemi to w większości przedstawiciele „narodu wybranego”. No ale o tym to głośno się nie mówi bo to juz antysemityzm. Można za to mówic że św. Maksymilian Maria Kolbe to antysemita a poglady jakie głosił to prowadziły do holocaustu. To jest ok ! Jakoś nikt z administratorów ( podobno nawet chrześcijan, a może i katolików ) tego portalu nie zagrozi takiej osobie że go wyrzucą za wypisywanie takich obraźliwych głupot z portalu ani nie usunie tych chorych teorii. Niech żyje poprawnośc polityczna !!!

 • Aaa, jesli o to idzie to powiem CI że to głównie wina… antysemitów
  Zwykły dobór naturalny – wieki prześladowań Żydów spowodowały że przeżywali „cwansi” (w tym – bardziej inteligentni) więc logiczne że we wszystkich krytycznych miejscach (zarówno zbrodniczych jak i pozytywnych) będzie nadreprezentacja Żydów.
  Ale nie dlatego że są Żydami i inni Żydzi ich popierają (choć zapewne i takie – w końcu naturalne – zjawisko istnieje) ale dlatego że drogą doboru naturalnego antysemici „wychodowali” Żydów ponadprzeciętnych.
  Niestety , jest to ponadprzeciętnosć zarówno w służbie dobra, jak i zła.


  pozdrawiam
  Marek
  http://www.analizy.biz/marek1962

 • czytelnik.1

  „Genialna teoria”.
  W sumie potwierdzająca to że wszędzie tam gdzie dzieje się coś wyjątkowo złego to maczają w tym palce Żydzi. Uważaj bo Cię oskarżą o antysemityzm ! Nie pomoże Ci to że zaznaczyłeś też że stoją za rzeczami dobrymi ( chociaż długo by trzeba się zastanawiać za jakimi dobrymi rzeczami stoją Żydzi)
  Mel Gibson , kiedy po pijaku powiedział że za wojny na swiecie odpowiadają Żydzi ( dużo jest w tym racji ) został okrzyknięty po raz kolejny antysemitą. W takim razie zastanówmy się nad inną ? Dlaczego to Żydzi niby byli prześladowani ? Może to nie była kwestia ich narodowosci ? Może chodziło o to że gdziekolwiek sie nie pojawili po pewnym czasie zaczęli działac przeciwko państwu, w którym się znajdowali. Próbowali rozkładać takie państwa od wewnątrz. Zawsze zajmowali się interesemi amoralnymi : np. mordercza lichwa, prowadzenie burdelii, handel niewolnikami itp. Handel alkoholem, na który zdobywali wyłączność to przy tym małe piwo. Wszędzie gdzie można było wywinąc jakiś lewy interes, dokonać jakiegoś oszustwa zawsze niemalże brał w tym udział jakiś Żyd. Nie potrafili się zintegrować z ludnościa danego kraju, zawsze uważali się za lepszych, wybranych, nienawidzili chrześcijaństwa. Żydzi, którzy przeszli na chrześcijaństwo byli nawet karani śmiercią przez sądy rabinackie. Chrześcijanie byli uważani za bydło, które nie zasługuje na ludzkie traktowanie. (tak naprawdę wielu Żydów uważa tak nawet teraz) Może dlatego byli niby prześladowani ? Może dlatego miano ich dosyć ? Kiedy większośc państw miała ich juz dosyć i poprostu ich wygnala to Polska ich przyjęła, Polska katolicka Za to teraz wielu Żydów tą Polskę właśnie oskarża o wszystko co najgorsze. Nawet o współudział w holocauście. A pożyteczni idioci im w tym pomagają.

  A może to jednak jest kwestia narodowości ? Może to poprostu taki naród, nie potrafiacy żyć z innymi w zgodzie, oskarżających wszystkich dookoła o wydumane i rzeczywiste krzywdy, pragnący dyktować warunki innym, rządzić światem, uważający się za coś lepszego od innych ?

  Zdaję sobie sprawę że dotyczy to tylko części Żydów. Z pewnością są wśród nich wspaniali ludzie, którzy chcą żyć w pokoju, kochaja innych ludzi i są daleko od poglądów że to oni są najlepsi. Jednak to ta druga strona rządzi i jest najbardziej widoczna.

 • Nie sądzę.
  Wielu wspaniałych ludzi jest czy było Żydami – tylko wtedy antysemici nie krzyczą „o! to Żyd zrobił !”
  Zresztą w podobnej sytuacji są Niemcy – wiele wielkich postaci (zarówno w pozytywnym jak i negatywnym sensie)
  Chociaż od II Wojny Światowej Niemcy nie zrobili nic godnego uwagi – nie pojawił się żaden wielki naukowiec ani myśliciel
  Nawet zastanawiałem się dlaczego ? Czy w tym wielkim narodzie ginie jego duch ? A może wygoda i socjal ich degeneruje ?


  pozdrawiam
  Marek
  http://www.analizy.biz/marek1962

 • czytelnik.1

  Cóż, nadmiar dobrobytu wielu degeneruje. Jest to znana prawda. Podobno narządy nie używane stopniowo zanikają. Jak się nie musi mysleć o rozwiązywaniu problemów to i pewnie mózg sie degeneruje. Może i zanika ? 🙂
  Pozdrawiam

 • Atimeres

  To nie tak, ze nie podziwiam jego postawy, przeciez poniosl najwieksza ofiare-tak jak jezus oddal zycie.
  zastanawia mnie jednak, czy Irena Sendlerowa tez zostanie święta
  .”
  Świętymi nie głasza się za wielkie bohaterskie czyny, lecz za ŚWIĘTOŚĆ! Bohaterstwo, choćba dla dobra całej ludzkości, to jeszcze nie świętość!
  Od kanonizacji bohaterów są inne instytucje, np. media.
  Kościół kanonizuje tylko tych ludzi, co do których ma jakieś znaki, że Bóg ich już jakoś „kanonizował”, uczynił świętym!

 • Rafi

  Qrde, to mi się oczy otworzyły ! Jezus jest żydem !! Ale wpadłem, żyd wmanewrował mnie w wybawienie !!!
  No i Apostołowie i Maria też byli żydami ! Qrde, ale mam przerąbane, oddaje cześć żydowi Jezusowi, słucham Jego nauk i nauk innych żydów o Nim świadczącym, spożywam Ciało żyda i piję żyda Krew. Co za syjonistyczny spisek zniszczenia barbarzyńców ! Przez tych żydów jeszcze zostaniemy zbawieni – ale nas wmanewrowali !!! Qrde.

 • Rafi

  Qrde, to dopiero, obrzezany będzie mnie sądził. O QRDE !!

 • szaul

  Dawniej mowiono – chrzczony nozem. 😉