Zdrada małżeńska

0

Czy jest możliwość uzyskania rozwodu kościelnego lub stwierdzenia nieważności małżeństwa, w przypadku zdrady małżeńskiej oraz czy można po tym zawrzeć związek małżeński z inną osobą.

Najpierw trzeba zauważyć, że w Kościele katolickim nie ma rozwodów. Możemy natomiast mówić o stwierdzeniu nieważności małżeństwa.


Jeśli chodzi o zdradę, to nie jest ona przyczyną do wniesienia do sądu kościelnego wniosku o stwierdzenie nieważności. Małżeństwo zawarte i dopełnione jest nierozerwalne. Oczywiście, trzeba by zbadać przyczyny tej zdrady. Trochę teoretyzując: jeśli ta zdrada jest permanentna, a nie jest to „wpadka”, to można zakładać, że współmałżonek jest psychicznie niedojrzały do małżeństwa, skoro ma notoryczne „skoki w bok”. Tutaj prawo Kościoła mówi, że niedojrzałość psychiczna jest jedną z przyczyn zrywających, jednakże ta przyczyna (jak i inne) ma zaistnieć przed zawarciem małżeństwa.


Kodeks Prawa Kanonicznego mówi także o separacji w przypadku cudzołóstwa jednej ze stron. Warto udać się do kurii biskupiej diecezji, w której Pan/Pani mieszka i porozmawianie na ten temat. Dyskrecja będzie zapewniona, natomiast gdy poda Pani więcej szczegółów, ktoś na miejscu będzie w stanie więcej pomóc.