Izraelski ambasador chwali papieża Piusa XII za pomoc Żydom

24

Izraelski ambasador przy Watykanie Mordechaj Lewy przy okazji nadania medalu Sprawiedliwego wśród Narodów Świata księdzu Gaetano Piccinini powiedział, że jest błędem mówienie iż Kościół katolicki, Watykan albo papież  przeciwstawiali się działaniom na rzecz ratowania Żydów gdyż było dokładnie odwrotnie: dawali taką pomoc jaką mogli.

Ambasador odniósł się do wywózek Żydów rzymskich do obozów śmierci do jakich doszło w październiku 1943  i do pomocy jakiej udzielił Kościół katolicki przyjmując pod dachy klasztorów i sierocińców zagrożonych wywózką i powiedział, że Żydzi w Rzymie widzieli w osobie papieża swojego obrońcę.


 

Słowa ambasadora wywołały krytykę ze strony wielu żydowskich grup m.in. również zrzeszających ocalałych z holocaustu. Wcześniej ambasador pytany o to, iż niektórzy Żydzi nie widzą działalności papieża czasów II wojny w równie jasnym świetle zarzucając mu milczenie wobec nazistowskich okrucieństw powiedział, że judaizm nie jest monolityczny i funkcjonują w nim różne opinie na historię.