O Żydach Śląska Cieszyńskiego

0

Zapamiętani. O Żydach Śląska Cieszyńskiego – taki tytuł nosi książka Wiesława Radwańskiego, inicjatora powstania Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Izraelskiej w Cieszynie. Autor poprzez swoje fotografie przedstawia historie związane z różnymi miejscowościami: Cieszynem, Skoczowem, Ustroniem, a także różnymi ludźmi: przedsiębiorcami, adwokatami, lekarzami i społecznikami żydowskimi.W książce nie brakuje także opisów symboli żydowskich, osobistych wypowiedzi związanych z historiami rodzinnymi, a każda fotografia opatrzona jest fragmentem biblijnym wyciągniętym ze Starego Testamentu.

Motto książki brzmi: „Ocalić pamięć, to zbyt mało, by mieć satysfakcję. Tu idzie o coś znacznie ważniejszego. Ten album nie ma na celu wracania do przeszłości. Nie jest też cofaniem się w czasie i rozpamiętywaniem. Nie rozszarpuje niczyich ran, ale jest bodźcem do głębokiej refleksji nad życiem, jego sensem i przyszłością”.

Książki Zapamiętani. O Żydach Śląska Cieszyńskiego i Historie aktualne. Zrozumieć Stary Testament ukazały się nakładem Wydawnictwa WARTO na początku lipca 2011 roku. Więcej na warto.com.pl.