22. Europejska Konferencja Chrześcijańska ds. Internetu #ECIC22

0

Ekumeniczną modlitwą rozpocznie się dzisiaj w Falentach pod Warszawą 22. Europejska Chrześcijańska Konferencja ds Internetu. W modlitwie wezmą udział bp Jerzy Samiec – zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP oraz ks. Paweł Rytel-Andrianik – rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

ECIC (European Christian Internet Conference) to sieć webmasterów kościelnych, duchownych internetowych, dziennikarzy, programistów, osób związanych z Kościołami chrześcijańskimi, a zarazem funkcjonujących w Internecie. Wśród wcześniejszych uczestników i referentów konferencji jest m.in. ks. Antonio Spadaro, redaktor naczelny miesięcznika „La Civiltà Cattolica”. Podczas każdej z konferencji uczestnicy poznają nowe możliwości Internetu, zastanawiają się nad tym jak Kościoły powinny funkcjonować w Internecie, czym są nowe media. Ostatnia konferencja (21-sza) w Göteborgu dotyczyła emocji w sieci, przedstawiono m.in. działania duszpasterzy internetowych.

Temat tegorocznej konferencji, która będzie odbywać się w dniach 25-28 kwietnia to „Internet jako przestrzeń publiczna. Rozszerzona rzeczywistość [augmented reality] i refleksja teologiczna dotycząca zagadnień istotnych w dyskusji publicznej [public theology]”. Biorą w niej udział uczestnicy z Belgii, Danii, Finlandii, Niemiec, Norwegii, Serbii, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Włoch reprezentujący Kościoły ewangelickie, rzymskokatolickie i prawosławne.

Konferencję w Polsce organizuje Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP.

Organizatorzy wywołując temat rozszerzonej rzeczywistości zwracają uwagę, że Kościoły były i są obecne w przestrzeni publicznej. Aktualnie świat cyfrowy rozszerza i przenika świat rzeczywisty: Pokemon Go, gry, aplikacje AR, gry 3D i komunikatory. Powstaje więc pytanie, jakie w tym świecie są możliwości dla Kościołów? Jak można „rozszerzyć” świat, by zanieść ludziom przesłanie o Bogu? Czy można posłużyć się rozszerzoną rzeczywistością lub wirtualną rzeczywistością jako narzędziem ewangelizacyjnym? W jaki sposób można ją wykorzystać? Jeśli Internet jest przestrzenią wymiany doświadczeń, poglądów politycznych i religijnych, to dlaczego nie miałby otwierać Kościołów jeszcze inaczej, rozszerzyć przestrzeń wspólnoty poza kościelne mury?

Nad powyższymi kwestiami oraz wieloma innymi pytaniami będą zastanawiać się uczestnicy konferencji. Pomogą w tym referenci z Polski:

dr Jerzy Sojka, wykładowca Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, który podejmie się refleksji teologicznej dotyczącej zagadnień istotnych w dyskusji publicznej;

Piotr Baczyński, twórca i prezes Immersion, który zaprezentuje możliwości wykorzystania AR i VR w obszarze pracy Kościołów;

prof. Wojciech Cellary, informatyk, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, który przedstawi temat „Chrześcijanie w wirtualnej rzeczywistości”;

dr Anna Miotk, dyrektor ds. komunikacji w firmie Polskie Badania Internetu wygłosi referat: “Głosić wszystkim, wszędzie i na wszystkie sposoby”

Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość – polskie Kościoły w internecie

Podczas konferencji odbędzie się także panel dyskusyjny na temat aktywności Kościołów w Internecie. Wezmą w nim udział: o. Paweł Kowalski SJ (Modlitwa w drodze, deon.pl), Dariusz Bruncz (ekumenizm.pl), Aleksander Wasyluk (Infinity Group, OrthPhoto.net)

Panel poprowadzi: ks. Ralf Peter Reimann specjalista ds. Internetu z Ewangelickiego Kościoła Nadrenii.

Temat panelu: „Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość – polskie Kościoły w internecie”.
Zarówno panel jak i wszystkie wykłady będą transmitowane na żywo (live stream) na stronie ECIC (www.ecic.mobi) i kanale Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCvgWwjzFKfKtSJRTPVpTz0A/live

Informacje o #ECIC22 dostępne są również na FB: https://www.facebook.com/groups/6282281108/ i Twitterze @ecicnetwork

galeria