Kardynał Julius Döpfner — 30. rocznica śmierci
- 24 lipca, 2006
- przeczytasz w 2 minuty
Miłosierny samarytanin nie podpisuje żadnych rezolucji, które muszą być przekazane dalej. Sam zabiera się do działania – powiedział kiedyś kardynał Julius A. Döpfner. Dobrze wiedział, co mówił. Gdy alianci bombardowali Würzburg (najbardziej zniszczone niemieckie miasto podczas II wojny światowej) ks. Döpfner opiekował się ludnością cywilną, a po zakończeniu wojny już jako biskup diecezjalny troszczył się o potrzeby wiernych, zarówno duchowe i materialne. Obok wiedeńskiego arcybiskupa, […]
Miłosierny samarytanin nie podpisuje żadnych rezolucji, które muszą być przekazane dalej. Sam zabiera się do działania – powiedział kiedyś kardynał Julius A. Döpfner. Dobrze wiedział, co mówił. Gdy alianci bombardowali Würzburg (najbardziej zniszczone niemieckie miasto podczas II wojny światowej) ks. Döpfner opiekował się ludnością cywilną, a po zakończeniu wojny już jako biskup diecezjalny troszczył się o potrzeby wiernych, zarówno duchowe i materialne. Obok wiedeńskiego arcybiskupa, kardynała Franza Königa, należał do głównych architektów Soboru Watykańskiego II. Dziś mija 30. rocznica śmierci kardynała Döpfnera.
Julius Döpfner urodził się 26 sierpnia 1913 w Hausen nieopodal Bad Kissingen. Pochodził z prostej rodziny. Ojciec był służącym w hotelu. Matka zajmowała się domem. W szkole okazało się, że Julius jest nieprzeciętnym uczniem. Był najlepszy w gimnazjum w Würzburgu. W 1933 roku wstąpił do seminarium duchownego. Biskup wysłał go Papieskiego Seminarium Germanicum. Filozofię i teologię studiował na papieskiej Gregorianie. Tam też obronił w 1941 r. doktorat na podstawie rozprawy o teologii angielskiego kardynała-konwertyty Johna Newmanna. 29 października 1939 przyjął w Rzymie święcenia kapłańskie.
W czasie wojny powrócił do Niemiec. Pracował w Würzburgu. W 1948 roku papież Pius XII mianuje zaledwie 35-letniego kapłana biskupem Diecezji Würzburg. Był wówczas najmłodszym biskupem rzymskokatolickim na świecie. 14 października 1948 w zniszczonej katedrze abp Joseph Otto Kolb udziela Döpfnerowi święceń biskupich. W styczniu 1957 roku papież Jan XXIII mianuje bp. Döpfnera nowym biskupem Berlina, a w grudniu 1958 hierarcha otrzymuje godność kardynalską.W sylwestrową noc 1960 niespodziewanie umiera kardynał Josef Wendel, arcybiskup Monachium-Fryzyngii. Papież postanawia przenieść bpa Döpfnera z Berlina do Bawarii. 30 września 1960 odbywa się uroczysty ingres do katedry mariackiej w Monachium. Gdy Jan XXIII zwołuje Sobór Watykański II kardynał Julius Döpfner stanie się jednym z głównych hierarchów, wspierających idee soboru. W Rzymie niemieccy biskupi wybierają go na przewodniczącego konferencji episkopatu. Po powrocie do kraju staje się głównym rzecznikiem wprowadzania reform soborowych. W latach 1969–1975 kierował pracami przełomowego Synodu z Würzburga, który realizował postanowienia soboru w RFN.
24 lipca 1976 roku kardynał Döpfner zamierzał udać się na wakacje. Wczesnym rankiem opuścił pałac arcybiskupi. W drodze źle się poczuł. Postanowił wrócić do pałacu. Przy drzwiach do rezydencji dostał ataku serca. Zmarł na miejscu. Papież Paweł VI zdecydował, że następcą kardynała Döpfnera w Monachium zostanie ks. prof. Joseph Ratzinger. Dzisiaj wieczorem obecny arcybiskup Monachium-Fryzyngii kardynał Friedrich Wetter odprawi mszę świętą z okazji 30. rocznicy śmierci kardynała Döpfnera.