Nowy Ekumenizm.pl

41

Z wielką radością inaugurujemy nową stronę Ekumenizm.pl. Po 10 latach postanowiliśmy zmienić logo i wygląd naszej strony. Co się zmieniło, a co pozostało?

Nowe logo nawiązuje do rozpoznawalnego na całym świecie symbolu ruchu ekumenicznego, jednak znajdują się w nim dodatkowe elementy – łódka, symbolizująca Kościół Powszechny, a więc cała chrześcijańską rodzinę zamieszkującą Ziemię, płynie nie po spokojnych, a wzburzonych falach. Tak też właśnie jest z ekumenizmem – jest on fascynującą i momentami niebezpieczną przygodą i powołaniem, od którego żaden Kościół, żadna wspólnota nie może uciec. Także te wspólnoty, które negują jakiekolwiek działania ekumeniczne czy ekumenizm w ogóle (bez względu na to, jak go rozumiemy) zajmują konkretną pozycję wobec ekumenizmu.

Co się zmieniło w serwisie?

1. Punktem wyjścia dla projektu graficznego nowego serwisu Ekumenizm.pl jest nowe logo, stąd też zmiana kolorystyki i układu przestrzennego nowego Ekumenizm.pl.
2. Doprecyzowane zostały nazwy niektórych kategorii. Nawigacja do poszczególnych kategorii znajduje się w górnej belce. Uruchomiliśmy dodatkowe narzędzie nawigacyjne w bocznym menu.
3. Na pierwszej stronie można również podejrzeć i otworzyć ostatnie dwa teksty w danej kategorii.
4. W górnym module prezentujemy najważniejszy naszym zdaniem tekst. Kolejne trzy teksty w górnej części strony to promowane informacje z każdej kategorii.
5. Publicystyka znajduje się w trzeciej kolumnie po prawej stronie serwisu. Teksty publicystyczne można również otworzyć, korzystając z przycisku w górnej belce.
6. Z serwisów specjalnych pozostawiliśmy jedynie dwa: ordynację kobiet i mariawityzm, które po wieloletniej przerwie będą rozbudowywane. Serwisy te zostaną uruchomione w późniejszym czasie.
7. Zlikwidowaliśmy kilka kategorii, w tym działy: „Pytania i odpowiedzi”, „Listy od czytelników” i inne. Archiwalne teksty z tych działów, znajdują się w kategorii „Inne”.
8. Zmieniliśmy tekst, informujący o naszej misji („o nas”).
9. Umieściliśmy mechanizm serwisu społecznościowy Facebook i Twitter, aby ułatwić naszym Czytelnikom, także tym potencjalnym, dostęp do naszych informacji.
10. Komentarze. Niektórzy z Was – zarówno na stronie, jak i w mailach – ostro protestowali z powodu zapowiedzi, iż komentarze będą możliwe tylko via Facebook. Postanowiliśmy pójść na kompromis. Nowy serwis korzysta z platformy Disqus, która oferuje rozbudowany system zarządzania komentarzami. Od teraz pisanie nowych komentarzy jest dostępne tylko po zarejestrowaniu się w serwisie Disqus (rejestracja następuje automatycznie przy pisaniu komentarza). Dostępna jest też możliwość rejestracji przez Facebooka lub inne portale społecznościowe.
11. Wszystkie stare komentarze zostały przeniesione. Stare konta z dawnego Ekumenizm.pl zostały zlikwidowane.
12. Zrezygnowaliśmy z rozsyłania newsletterów. Ich funkcję przejmują serwisy społecznościowe Facebook i Twitter.
13. Przygotowana została również wersja na urządzenia mobilne – telefony i tablety.

W tym miejscu chcemy podziękować wszystkim, którzy bezpośrednio byli odpowiedzialni za budowę nowego serwisu – w szczególności projektantowi strony Janowi P. Michałowskiemu oraz informatykowi Mateuszowi Jelinkowi. Dziękujemy również tym, którzy nieodpłatnie użyczyli nam zdjęć – Mikołajowi Foksowi i Przemysławowi Heweltowi oraz wielu sympatykom Ekumenizm.pl, którzy ochoczo konsultowali powstający projekt i inspirowali zmiany.

Życzymy wszystkim użytkownikom naszego serwisu dobrego czasu, spędzonego na naszych stronach, wielu twórczych refleksji, a także poszerzenia horyzontów wiedzy i ducha.

Będziemy jeszcze sukcesywnie wprowadzać zmiany, jednak już teraz dziękujemy za wszystkie konstruktywne uwagi, dotyczące funkcjonowania i obsługi strony:
redakcja@ekumenizm.pl

Niezmiennie wszystkich wolontariuszy zachęcamy do współpracy!

Redakcja Ekumenizm.pl

Ps. Na pamiątkę wklejamy zrzut z ostatniego dnia funkcjonowania starej strony, stare logo i dla porównania nowe.

galeria