30. rocznica Synodu z Würzburga (Würzburger Synode)
- 22 listopada, 2005
- przeczytasz w 2 minuty
Nauczyliśmy się spierać ze sobą i nie dopuściliśmy do skłócenia – powiedział kardynał Julius Döpfner na zakończenie Wspólnego Synodu Diecezji RFN w Würzburgu (Würzburger Synode) w 1975 roku. Döpfner był arcybiskupem Monachium-Fryzyngii i przewodniczącym niemieckiego episkopatu. Synod został zwołany w lutym 1969 roku przez Konferencję Biskupów Niemieckich i trwał sześć lat. Odbyło się osiem sesji plenarnych. Na Synodzie prawo głosu mieli zarówno świeccy i duchowni, a to dzięki decyzji papieża […]
Nauczyliśmy się spierać ze sobą i nie dopuściliśmy do skłócenia – powiedział kardynał Julius Döpfner na zakończenie Wspólnego Synodu Diecezji RFN w Würzburgu (Würzburger Synode) w 1975 roku. Döpfner był arcybiskupem Monachium-Fryzyngii i przewodniczącym niemieckiego episkopatu. Synod został zwołany w lutym 1969 roku przez Konferencję Biskupów Niemieckich i trwał sześć lat. Odbyło się osiem sesji plenarnych. Na Synodzie prawo głosu mieli zarówno świeccy i duchowni, a to dzięki decyzji papieża Pawła VI, który pozwolił niemieckiemu episkopatowi na odstąpienie od zasad obowiązującego wówczas Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Atmosfera podczas Synodu była napięta z wielu powodów. Odbywał się on w nadzwyczajnych okolicznościach związanymi z zakończnonym Soborem Watykańskim Drugim, a także w czasie, gdy w Europie silna była retoryka pokolenia roku 1968. W Niemczech zakładane były lewicowe organizacje kościelne, będące poprzedniczkami znanej dziś akcji “Kościół od dołu” (Kirche von unten).
Dodatkowe kontrowersje wywołała papieska encyklika Humanum Vitae, zabraniająca katolikom stosowania środków antykoncepcyjnych. Niektórzy hierarchowie niemieccy byli bardzo rozczarowani decyzją papieża. 30 sierpnia 1968 roku niemiecki episkopat wydał tzw. “Oświadczenie z Königstein” (Königsteiner Erklärung), w której wyraźne są próby pogodzenia zwolenników i przeciwników papieskiego dokumentu. Biskupi podkreślili nadrzędny charakter sumienia katolików przy planowaniu rodziny.
Główny sukces Synodu z Würzburga polegał na wprwadzeniu reform soborowych w życie Kościoła niemieckiego. Dowartościowano rolę świeckich poprzez stworzenie nowego systemu duszpasterskiego z udziałem laikatu (katecheza i znaczne części duszpasterstwa przejęli świeccy referenci pastoralni), wzmocniono kolegialność w Kościele, podjęto szereg istotnych decyzji dla życia Kościoła, także w aspekcie ekumenicznym. W Bonn odbyła się uroczystość upamiętniająca 40-lecie zakończenia Soboru Watykańskiego II oraz 30. rocznicę zakończenia Synodu z Würzburga. Imprezę zorganizował Centralny Komitet Katolików Niemieckich (ZdK). Na uroczystość do Bonn przybył m.in. kardynał Karl Lehmann, biskup Moguncji i przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich, a także abp Erwin Josef Ender, nuncjusz apostolski w RFN. W Würzburgu odbyła się również uroczysta msza święta z okazji jubileuszu, której przewodniczył kardynał Lehmann. Uczestniczyli w niej prawie wszyscy biskupi diecezjalni Niemiec. Zdjęcia z mszy tutaj.