Adwentyści chcą być w Telewizji
- 25 sierpnia, 2003
- przeczytasz w 2 minuty
Działając na podstawie ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP oraz art. 25 ust. 1 Konstytucji RP, adwentyści zwrócili się do Prezesa Zarządu TVP S.A., Roberta Kwiatkowskiego, z prośba o zawarcie z Kościołem odpowiedniej umowy, mającej na celu realizacje uprawnień Kościoła do emitowania w telewizji publicznej adwentystycznych nabożeństw oraz programów religijno-moralnych i kulturalnych. Swoją prośbę Kościół oparł nie tylko na konkretnym upoważnieniu ustawowym do zawarcia takiej umowy – które […]
Działając na podstawie ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP oraz art. 25 ust. 1 Konstytucji RP, adwentyści zwrócili się do Prezesa Zarządu TVP S.A., Roberta Kwiatkowskiego, z prośba o zawarcie z Kościołem odpowiedniej umowy, mającej na celu realizacje uprawnień Kościoła do emitowania w telewizji publicznej adwentystycznych nabożeństw oraz programów religijno-moralnych i kulturalnych.
Swoją prośbę Kościół oparł nie tylko na konkretnym upoważnieniu ustawowym do zawarcia takiej umowy – które z jednej strony uprawnia Kościół Adwentystyczny, a z drugiej, zobowiązuje właściwe jednostki telewizji publicznej – ale również na fakcie, iż niektóre inne kościoły, posiadające dokładnie takie same ustawowe, realizują je już od co najmniej 1997 r. Przykładem są: 1) Kościół Chrześcijan Baptystów, liczący ok. 4500 wyznawców, na którego temat, pomiędzy 1997 a 2001 rokiem, TVP wyprodukowała i wyemitowała 14 programów; 2) Kościół Ewangelicko-Reformowany, ok. 3700 wyznawców, na którego temat w tych samych latach powstało 16 programów oraz 3) Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, ok. 4500 wyznawców — z 18 programami w tym samym okresie.
– Sytuacja, w której każdy z wyżej wymienionych Kościołów od dawna emituje swoje programy w telewizji publicznej, choć z osobna liczą nawet mniej wyznawców niż Kościół Adwentystyczny, jest przez nas już od jakiegoś czasu odbierana jako zachwianie konstytucyjnej zasady równouprawnienia kościołów i związków wyznaniowych – powiedział komentując wniosek Kościoła, pastor Andrzej Siciński, dyrektor Sekretariatu Kościoła do Spraw Informacji. – Przywrócić równowagę może jedynie ostateczne zrealizowanie uchwalonej przez ustawodawcę delegacji dla Telewizji Polskiej do zawarcia z Kościołem Adwentystów stosownej umowy, o ile tylko Kościół wystąpi z taką propozycja, co też właśnie nastąpiło – zakończył Siciński. (as)
źródło: Adwentystyczna Agencja Informacyjna