Biskup Klaus Küng potwierdza objęcie Diecezji St Pölten

0

Jak już informowaliśmy na łamach EAI Ekumenizm.pl papież Jan Paweł II przyjął dymisję dotychczasowego biskupa St Pölten Kurta Krenna i mianował dotychczasowego biskupa Feldkirch i apostolskiego administratora w St Pölten, bp. Klausa Künga, na nowego biskupa St Pölten. Jutro bp Küng oficjalnie przedstawi decyzjy papieską w St Pölten, a za dwa miesiące odbędzie się uroczysty ingres hierarchy. Jednocześnie do czasu wyłonienia nowego biskupa Feldkirch papież powierzył bp. Küngowi stanowisko apostolskiego administratora w dotychczasowej diecezji, a także przyjął dymisję biskupa pomocniczego St Pölten, bp. Heinircha Faschinga, który przekroczył wiek kanoniczny.

Biskup Küng zapowiedział podczas konferencji prasowej, że przejmie wszystkie obowiązki w piątek rano. Tymczasowe kierownictwo nad Diecezją Feldkirch obejmie wikariusz generalny ks. prałat Elmar Fischer, który ważniejsze decyzje będzie musiał konsultować z biskupem-administratorem. Küng zapowiedział, że nowy biskup Feldkirch zostanie mianowany nie wcześniej niż za pół roku.


Klaus Küng urodził się 17. września 1940 roku w Bregenz. Po maturze Küng podjął studia medyczne w Innsbrucku i Wiedniu, na których związał się z ruchem Opus Dei. Po obronie doktoratu Küng pracował jako lekarz pomocniczy w szpitalu cesarzowej Elżbiety w Wiedniu. Już podczas studiów medyczynch Küng rozpoczął studia teologiczne i filozoficzne. Od 1965 roku Küng studiuje teologię na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim. W 1969 następuje obrona doktoratu z teologii.

23. sierpnia 1970 wraz z 27 innymi członkami Opus Dei Klaus Küng przyjmuje w Hiszpanii święcenia kapłańskie i podejmuje poracę wikariusza w jednej z wiedeńskich parafii. W 1976 roku Küng zostaje regionalnym wikariuszem generalnym pralatury Opus Dei. 21. stycznia 1989 papież Jan Paweł II mianuje ks. Künga biskupem Feldkirch, co spotkało się z licznymi protestami wiernych. W austriackim episkopacie Küng odpowiedzialny jest za problematykę rodzinną, bioetykę oraz ochronę życia nienarodzonego. Biskup Küng jest członkiem Kongregacji ds. Duchowieństwa oraz konsultantem Papieskiej Rady ds. Rodziny.