Kardynał apeluje o wsparcie dla Kościoła

Arcybiskup Sewillii kardynał Carlos Amigo Vallejo wyraził zdziwienie, że jedynie 30 procent Hiszpanów przekazuje część swoich podatków na cele kościelne. Purpurat zaapelował do rodaków, aby przy wypełnianiu deklaracji podatkowych stawiali krzyżyki w dwóch miejscach, przeznaczając swoje pieniądze na cele kościelne i społeczne.

Kardynał przypomniał, że 90 procent Hiszpanów uważa się za katolików, a ponad 80 procent chce nauczania religii w szkołach. Musimy lepiej informować wiernych, na co przeznaczane są ich pieniądze – podkreślił.


Według hierarchy inne wyznania i religie powinny mieć taką samą pomoc od rządu Hiszpanii, jaką ma Kościół rzymskokatolicki. Dodał, że Archidiecezja Sevilli finansuje się sama w aż 90 procentach. Duchowny przemawiał podczas Diecezjalnego Zgromadzenia Świeckich, na którym dyskutowano o misji laikatu w Kościele. Mija moda na agnostycyzm i wzrasta uczestnictwo świeckich w życiu Kościoła. W Sewilli każdego tygodnia uczetniczy we mszach około 300 tysięcy katolików, w Wyższym Seminarium studiuje 65 seminarzystów, a w całej prowincji istnieje ponad tysiąc stowarzyszeń świeckich – powiedział kardynał.


Od października br. do maja 2007 r. trwa pierwsza faza Zgromadzenia Świeckich. W ramach przedsięwzięcia organizowane będą konferencje i spotkania w różnych dekanatach diecezji.