Ksiądz ukarany za odmowę Komunii dla lesbijki

0

Dotychczas amerykańskie media szeroko komentowały dyskusje nt. odmawiania Komunii Świętej katolickim politykom, publicznie negującym nauczanie Kościoła. W archidiecezji waszyngtońskiej doszło jednak do zupełnie innego przypadku, który wywołał poruszenie wśród wielu katolików, nawołujących w blogosferze do wstrzymania datków na rzecz archidiecezji. Rzecz dotyczy kapłana, który został zawieszony za odmowę udzielenia Komunii lesbijce.

O sprawie szeroko informuje magazyn Vatican Insider. Do incydentu, jak sprawę określa archidiecezja, doszło podczas pogrzebu starszej kobiety, matki Barbary Johnson, 51-letniej artystki, która przed mszą przedstawiła ks. Marcelowi Guarnizo swoją partnerkę. Gdy podczas mszy pogrzebowej przyszedł czas na Komunię, ksiądz zakrył kielich i miał powiedzieć do pani Johnson publicznie, że nie udzieli jej Komunii, ponieważ żyje z inną kobietą, co dla Kościoła stanowi grzech.

Kobieta poczuła się napiętnowana i zażądała od archidiecezji zawieszenia księdza w czynnościach kapłańskich, co też się stało. Kuria przeprosiła kobietę za zachowanie księdza, którego skrytykowała za publiczne napomnienie kobiety podczas liturgii, a konkretnie za brak uprzejmości i duszpasterskiej wrażliwości. Sprawa odbiła się szerokim echem w lokalnych mediach, tym bardziej, że za kilka dni stan Maryland, na terenie którego znajdują się również parafie archidiecezji waszyngtońskiej, przyjmie legislację aprobującą małżeństwa jednopłciowe.

Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że pani Johnson najprawdopodobniej jest buddystką lub przygotowuje się do konwersji na buddyzm.

AKTUALIZACJA (14.03.2012): archidiecezja waszyngtońska zakomunikowała, że zawieszenie księdza dotyczyło nie tyle odmowy udzielenia Komunii, co niekapłańskiego zachowania duchownego w przeciągu kilku lat wobec swoich wiernych.