Nowa wspólnota tradycjonalistyczna

0

We Francji powstała nowa wspólnota tradycjonalistyczna założona przez pięciu kapłanów, byłych członków Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X – informuje portal kreuz.net, powołując się na włoską agencję prasową I Media. Wspólnota Dobrego Pasterza została zatwierdzona przez Papieską Komisję Ecclesia Dei, odpowiedzialnej w Kościele rzymskokatolickim za dialog z grupami tradycjonalistycznymi.

Na mocy dekretu założycielskiego nowa wspólnota jest instytutem na prawie papieskim. Odpowiedni dokument podpisał wczoraj, w święto Narodzenia NMP kardynał Dario Castrillon Hoyos, przewodniczący Ecclesia Dei i prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa.


Oprócz byłych lefebrystów do Wspólnoty Dobrego Pasterza należy również wielu seminarzystów. Siedzibą nowego instytutu jest miasto Bordeaux. Powstanie wspólnoty wspierał papież Benedykt XVI oraz arcybiskup Bordeaux kardynał Jean-Pierre Bernard Ricard, członek Komisji Ecclesia Dei.


Przełożonym instytutu został ks. Philippe Laguérie (na zdj.), który w 2004 roku został wykluczony z bractwa lefebrystów. Głównym powodem było jego poparcie dla pojednania staroobrzędowej Diecezji Campus w Brazylii z Rzymem. Mam nadzieję, że również inni kapłani bractwa przyłączą się do nas – mówi Laguérie.


:: Ekumenizm.pl: Francuscy biskupi chcą przyjąć lefebrystów