Oficjalne obchody 75. urodzin ks. prof. Hansa Künga

2

Na początku maja br. Instytut Badań Ekumenicznych z Tybingi oraz Fakultet Teologii Katolickiej Uniwersytetu w Tybindze zorganizowały sympozjum z okazji 75. urodzin ks. prof. Hansa Künga, który wygłosił okolicznościowe przemówienie na temat dziedzictwa i zadań Drugiego Soboru Watykańskiego. Dzięki niezwykłej uprzejmości Hansa Künga zamieszczamy w Magazynie Semper Reformanda przemówienie w języku polskim.


W przyjaznej atmosferze i przy udziale wielu profesorów, studentów i mieszkańców Tybingi 7 maja 2003 r. w sali audytoryjnej Uniwersytetu w Tybindze ks. prof. Hans Küng oficjalnie obchodził swoje 75. urodziny.

Zebranych gości przywitał prof. Jochen Hilberath, obecny kierownik Instytutu Badań Ekumenicznych w Tybindze, którego pierwszym szefem oraz założycielem był Hans Küng.

W swoim pozdrowieniu prof. Hilberath przypomniał imponujący dorobek teologiczny jubilata oraz w imieniu Instytutu ponowił żądanie pełnego zrehabilitowania Hansa Künga. Hilberath odczytał również list gratulacyjny, który Küng otrzymał od ordynariusza diecezji Rottenburg-Stuttgart, ks. bp. Gebharda Fürsta, w którym hierarcha podkreślił swoją osobistą więź z Küngiem, wyrażając jednocześnie nadzieję i przekonanie, iż niebawem dojdzie do pojednania Künga z Rzymem. Ponadto bp Fürst ponownie zadeklarował swoją mediację oraz podkreślił, iż mimo odebrania Küngowi misji nauczania teologii katolickiej, Hans Küng jest pełnoprawnym kapłanem rzymskokatolickim, który bez ograniczeń może wykonywać pracę duszpasterską.

Okolicznościowe pozdrowienia wygłosił rektor Uniwersytetu w Tybindze prof. Schaich oraz prof. Ottmar Fuchs, pełniący funkcję dziekana Fakultetu Teologii Katolickiej, współorganizatora urodzin Hansa Künga. Zarówno rektor jak i dziekan złożyli prof. Küngowi serdeczne podziękowania za jego wkład w rozwój teologii katolickiej, wyrażając nadzieję na dalszą współpracę.

Laudatio na cześć Hansa Künga wygłosił jeden z najwybitniejszych teologów katolickich w Niemczech oraz zasłużony działacz ekumeniczny ks. prof. Otto Hermann Pesch, który jest autorem licznych książek i publikacji, dotyczących teologii Marcina Lutra oraz św. Tomasza z Akwinu. Otto Hermann Pesch jako jedyny w historii Niemiec teolog katolicki był członkiem Fakultetu Teologii Ewangelickiej w Hamburgu, gdzie prowadził wykłady z historii Kościoła oraz teologii.


Czytelników Ekumenizm.pl serdecznie zachęcamy do zapoznania się z treścią przemówienia ks. prof. Hansa Künga na stronach Magazynu Ekumenicznego Semper Reformanda

komentarze

 • Krzysztof_P

  Mam nadzieję, że Tydzień stanie się okazją, do zaprezentowania całego Przekładu Ekumenicznego, który według niedawnego Zwiastuna Ewangelickiego miał być ukończony do końca ubiegłego roku. Choć zdaje się, że TB ma spore problemy, skoro zamontowanie neonu było wielkim świętem.


  „Słowo twoje jest pochodnią nogom moim i światłością ścieżkom moim” (Ps 119,105)

 • darqha

  och, to by była cudowna nowina. Nie wiem jak inni, ale ja czekam z niecierpliwością na ten przekład, a informacji strasznie skąpo 🙁


  ############-d-a-r-q-###########
  # Dariusz R. Hapoń
  # http://darqha.chrzescijanie.pl
  # darqha(at)chrzescijanie(dot)pl
  # registered linux user # 316565