Biskup Józef Pośpiech nie żyje

0

Bp Józef Pośpiech – Biskup-Senior Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego nie żyje. Biskup zmarł 18 września w wieku 73 lat. Informuje o tym strona luteranie.pl

Biskup Pośpiech urodził się 16 listopada 1930 roku w Woroninie w powiecie kozielskim. Studia teologiczne odbył na Wydziale Teologii Ewangelickiej Uniwersytetu Warszawskiego, a po jego wyodrębnieniu z Uniwersytetu w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.


11 lipca 1954 roku został ordynowany w Zabrzu na duchownego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i tam także rozpoczął swą służbę duszpasterską.


W późniejszym okresie służby związał się z Diecezją Wrocławską, gdzie pracował min w parafiach w Wałbrzychu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim i Żarach.


Od dnia 31 maja 1981 roku pełnił urząd Seniora – zwierzchnika Diecezji Wrocławskiej, zaś od 11 kwietnia 1992 roku jej biskupa.


Dnia 30 kwietnia 1994 NPW ks. bp Józef Pośpiech po 40 latach aktywnej służby w Kościele przeszedł w stan spoczynku.


Nabożeństwo żałobne rozpocznie się o godz. 11.00 w ewangelicko-augsburskim Kościele Jezusowym w Zielonej Górze prz ul. Kazimierza Wielkiego, skąd nastąpi wyprowadzenie zwłok na miejscowy cmentarz.