Kolejny episkopalny biskup gej?

0


Kolejna diecezja Kościoła Episkopalnego USA zastanawia się nad wyborem biskupa geja. Po skandalu wokół biskupa Gene’a Robinsona, który podzielił ten Kościół, trudno sobie wyobrazić, by diecezja Newark była nieświadoma zagrożenia, jakie może przynieść wybór kolejnego homoseksualisty. Problemem jest to, że Newark jest już od dziesięcioleci najbardziej liberalną diecezją w ECUSA.

Ksiądz kanonik Michael Barlowe jest jednym z czterech kandydatów do urzędu biskupa diecezji. Od 24 lat żyje w stałym związku z innym pastorem anglikańskim diecezji Kalifornia. Choć podczas ostatniej,  75. Konwencji Generalnej ECUSA zgodził się „zachować wstrzemięźliwość” w wyświęcaniu kolejnych biskupów gejów, to jednak już wtedy kilka diecezji zapowiedziało, że nie zamierza się temu podporządkować.


W latach 80-tych diecezją Newark kierował znany z ultralibrealnych poglądów biskup John Shelby Spong, który wyświęcił pierwszego księdza geja. Pomimo wściekłości konserwatywnych kolegów w USA i Afryce, diecezja stanęła za nim murem. Trudno przewidzieć, jaka będzie decyzja ponad 200 duchownych i 399 świeckich, którzy nowego biskupa wybiorą pod koniec dzisiejszego dnia.


:: Ekumenizm.pl: Kolejna diecezja chce opuścić ECUSA