Nadzwyczajny Synod Kościoła Zielonoświątkowego

6

W dniach 27-29 września odbył się w Zakościelu k. Spały – w Chrześcijańskim Ośrodku Młodzieżowym Fundacji PROeM, nadzwyczajny Synod Kościoła Zielonoświątkowego poświęcony uchwaleniu nowego prawa wewnętrznego.

Delegaci blisko 170 zborów przyjęli większością głosów nowe prawo wewnętrzne, nad którym przez ostatnie trzy lata pracowała specjalna komisja, konsultując szczegółowe zapisy dokumentu z konferencjami duchownych we wszystkimi okręgach (diecezjach) Kościoła. Nowe prawo wewnętrzne nadaje Kościołowi Zielonoświątkowemu bardziej synodalno-kongregacjonalny ustrój niż dotychczas.


Odpowiednia komisja pracuje również nad pragmatyką służbową, którą powinien przyjąć Synod na dorocznej sesji w 2008 r. Będzie to także sesja wyborcza, podczas której na czteroletnią kadencje zostanie wybrany biskup Kościoła wraz z członkami prezydium Naczelnej Rady Kościoła.


Specjalnie zaproszonym gościem synodu był dr Ronald Burgio, zwierzchnik amerykańskiej wspólnoty zielonoświątkowej Elim Fellowship, który wygłosił kazanie na inauguracyjnym nabożeństwie.

komentarze

 • rafal

  Jak można wyczytać w zdaniu o ustroju – wręcz przeciwnie.
  Pozbywamy się (nie bez bólu) ustroju episkopalnokacykowskiego – jakże ulubionego przez absolutną większość Kościołów w Polsce.

 • sylka

  Wszelkiego sztywniactwa nie lubię. Ale jak komus to do życia potrzebne to juz jego wybór.


  http://www.okno1040.org

 • adam

  Sylko, ale w czym ty widzisz sztywniactwo? W uchwaleniu prawa wewnetrznego? Przeciez koscioły funkcjonuja takze w pewnej sferze prawnej i sa zobowiazane do posiadania odpowieich regulacji w tym zakresie. A to, ze prawo się zmienia i ewoluuje, to akurat trzeba widziec na plus, bo prawo nie jest nigdy doskonale i bedzie sie zmienialo wraz ze zmiana warunków funkcjonowania kosciołow w tym swiecie.

 • Ja Pytalski

  Synod był podobno bardzo burzliwy. Na początek przeglosowano odebranie prawa biskupowi prowadzenia synodu, co pozwoliło na swoboda dyskusje nad prawem wewnetrznym. Potem Synod odrzucil wszystkie poprawki do nowego PW wnoszone przez biskupa i Naczelną Rade Koscioła. Biskup i swita odebrali więc jednoznaczne votu nieufności.

 • rafal

  Do dzisiaj na stronie kz.pl nie ma nawet wzmianki o synodzie więc na pewno ciężko braciom cóś napisać „sztoby ne zełgat”.