Nowy prymas w Afryce – abp Bernard Ntahoturi

0

Konferencja Biskupów Episkopalnego (Anglikańskiego) Kościoła Burundi wybrała dotychczasowego ordynariusza diecezjalnego Mantany, biskupa Bernarda Ntahoturi, na trzeciego arcybiskupa i prymasa Prowincji Burundi. Kościół Burundi ma ok. 625 tysięcy wiernych. Wybór Ntahoturiego na urząd prymasa prowincji z pewnością ucieszy konserwatystów, którzy mogą liczyć na poparcie hierarchy w sporze, toczącym się w łonie Wspólnoty Anglikańskiej na temat homoseksualizmu i wyświęcania kobiet na biskupów.

Biskup Ntahoturi studiował w Bishop Tucker Theological College w Ugandzie, oraz w kilku uczelniach teologicznych na terenie Anglii. Nowy prymas był także stypendystą brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Lincoln College, szkoły dla dyplomatów, działającej przy Uniwersytecie Oxfordzkim. Święcenia kapłańskie Ntahoturi przyjął w 1973 roku.

W latach 1979-1986 duchowny pełnił kilka funkcji w burundyjskim rządzie. Przez kilka lat był sekretarzem kancelarii prezydenta Jean-Baptiste Bagaza. Po przewrocie politycznym w 1987 roku Ntahoturi został uwięziony. Na wolność wyszedł dopiero w 1991 roku. W 1997 roku ks. Ntahoturi został biskupem Matany, a w 2004 roku objął stanowisko przewodniczącego Narodowej Rady Kościołów. Arcybiskup-elekt jest również członkiem centralnych organów Światowej Rady Kościołów.

Uroczysta intronizacja prymasa odbędzie się 17 lipca w Bujumbura.

Liturgii przewodniczyć będzie arcybiskup Canterbury dr Rowan Williams, honorowy zwierzchnik Wspólnoty Anglikańskiej. Nowy prymas zastąpi w posłudze prymasowskiej bp Samuela Ndayisenga.