Protestantyzm w Gwatemali

Protestantyzm dotarł do Gwatemali w połowie XIX wieku. W 1976 r. protestanci stanowili zaledwie 2% ludności, zazwyczaj ubogiej. W tymże roku Gwatemala została dotknięta silnym trzęsieniem ziemi. Kościoły z USA posłały misje z pomocą humanitarną i już wkrótce zadomowiły się w tym kraju na dobre.

Z amerykańskich Kościołów narodziły się nowe, już pod przywództwem pastorów gwatemalskich, wykształconych w seminariach w USA. Niektóre z nich postanowiły zainwestować w środki masowego przekazu.


Takim przykładem może być pastor Cash Luna z jego liczącym około 16 tys. wiernych zborem „Dom Boży” (Casa de Dios), który jest największym protestanckim zborem Gwatemali. Ten niezależny zielonoświątkowy zbór posiada aktualnie 25 stacji radiowych w całym kraju.


Inny charyzmatyczny zbór, liczący 12 tys. wiernych Fraternidad Cristiana (Bractwo Chrześcijańskie), właśnie otworzył największą świątynię w całej Gwatemali i Środkowej Ameryce, z 12.200 miejscami siedzącymi. To olbrzymi kompleks (zdj.) w którym również działają inne instytucje te wspólnoty, w tym szkoła i różnego rodzaju misje. Niektórzy protestanci krytykują budowę wielkich i luksusowych obiektów w kraju, w którym 56% ludności żyje poniżej międzynarodowej linii ubóstwa. Zbór Fraternidad Cristiana został założony w 1978 r. przez pastora Jorge H. Lopeza i skupia przede wszystkim wiernych pochodzących z gwatemalskiej klasy średniej.


Aktualnie ewangelikalni protestanci w tym kraju stanowią 30-40% społeczeństwa, najwięcej ze wszystkich krajów Ameryki Łacińskiej (na drugim miejscu jest Chile z okolo 25%).