Przełomu nie ma, ale jest nadzieja

0

Na zaproszenie arcybiskupa Canterbury odbyło się w Nowym Jorku trzydniowe spotkanie hierarchów Episkopalnego Kościoła USA (ECUSA) poświęcone kryzysowi w łonie Kościoła. Siedem diecezji ECUSA chce opuścić struktury Kościoła i domaga się ustanowienia alternatywnego nadzoru kanonicznego sprawowanego przez Canterbury lub Kościoły afrykańskie. Konstytucje Wspólnoty Anglikańskiej oraz ECUSA nie dopuszczają takiej możliwości. Według uczestników spotkania w Nowym Yorku pozwala ono mieć na nadzieję na rozwiązanie konfliktu. Mimo tego biskupom nie udało się dojść do porozumienia i zapowiedzieli kontynuowanie rozmów.

Konsultacje odbyły się w dniach 11-13 września br. Wśród obecnych byli m.in. urzędujący prymas EUCSA bp Frank T. Griswold, prymas-elekt bp Katherine Jefferts-Schori, bp Mark Sisk z Nowego Jorku, a także konserwatywni hierarchowie, w tym bp Jack Iker z Fort Worth oraz bp Robert Duncan z Pittsburga. Arcybiskupa Canterbury Rowana Williamsa reprezentował ks. kanonik Kenneth Kearon, sekretarz generalny Wspólnoty Anglikańskiej.


Myślę, że spotkanie rodzi wielką nadzieję. Po raz pierwszy obydwie strony zdjęły maski, odłożyły na bok pretensje i były ze sobą szczerze jak to tylko jest możliwe. Każda ze stron odebrała to w duchu miłości i prawdziwego zatroskania – powiedział bp John Lipscomb (na zdj.), zwierzchnik Diecezji Południowo-Zachodniej Florydy, który współmoderował spotkanie. To, że nie potrafiliśmy dojść do porozumienia nie jest najgorszą rzeczą, jaką mogła się wydarzyć. Teraz mamy przynajmniej wspólne poznanie dzielących nas kwestii – dodał bp Lipscomb.


Bp Robert Duncan, jeden z liderów konserwatywnej Anglican Communion Network, powiedział, że jego organizacja nadal obstaje przy ustanowieniu nowej jurysdykcji kanonicznej dla diecezji, które nie zgodziły się na konsekracje homoseksualisty na biskupa New Hampshire oraz na wybór bp Katherine Jefferts-Schori na nowego prymasa ECUSA. Czekamy na reakcję arcybiskupa Canterbury oraz prymasów Wspólnoty Anglikańskiej – zapowiedział.


Abp Rowan Williams stwierdził, że spotkanie w Nowym Yorku jest powodem do radości i uzasadnia nadzieję na przyszłość. Prymas Jefferts-Schori powiedziała, że kolejne konsultacje biskupów odbędą się jeszcze w tym roku. Możliwe, że poszerzony zostanie skład uczestników, aby mieć pełniejszy i bardziej zróżnicowany ogląd sytuacji – uważa bp Jefferts-Schori.


:: Ekumenizm.pl: Rosyjska Cerkiew idzie na episkopalną wojnę


:: Ekumenizm.pl: Rowan Williams zmienił zdanie