Rosyjskie prawosławie nie uzna czarnogórskiego Kościoła

4

Biskup Hilarion, arcybiskup Wiednia i Austrii oraz przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Stosunków Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego powiedział, że Czarnogóra jest „wielowyznaniowym” państwem z prawosławną większością i jedynym prawowitym Kościołem prawosławnym jest Serbski Kościół Prawosławny.

Zdaniem biskupa Hilariona poszanowanie prawa kanonicznego wyklucza, by na jednym terytorium istniały dwa prawosławne Kościoły. Oświadczenie to miało miejsce po próbie usunięcia przez czarnogórskie władze serbskiego biskupa Amfilohija.

Czarnogóra po oddzieleniu się od Serbii i deklarowaniu niepodległości w czerwcu 2006 roku podkreśla swoją „czarnogórską” tożsamość – również poprzez powołanie Czarnogórskiego Kościoła Prawosławnego.

Jednak według biskupa Hilariona niemożliwe jest tworzyć nowy Kościół wtedy kiedy powstaje nowe państwo gdyż wtedy zamiast 15 Kościołów prawosławnych byłoby tych Kościołów 150.

W Czarnogórze 74% ludności wyznaje prawosławie, 14% islam, katolicy stanowią ok. 3,5%.

komentarze

 • xpictianoc

  a to co 15 to liczba święta czy objawiona? Czarnogórska Cerkiew Prawosławna jest większa niż Cerkiew Czesko-Słowacka. Tak władznie działa autofekalność – nieustanna walka o władzę


  OHRABRI SE, BRIGU TI SVU ON MOŽE PONIJETI
  I SUZU ĆE SVAKU TVOJ BOG S LICA OBRISATI.

 • cyro

  Nieustanna walka o władzę? Słyszał Pan o historii papiestwa?

 • xpictianoc

  znam dość dobrze historię Serbskiej Prawosławnej Cerkwi, to co wyprawia się w Macedonii i Czarnogórze to inaczej jak cynizmem, hipokryzją nazwać nie sposób.
  Polecam tekst ze strony SPC

  http://www.spc.rs/sr/artemijeva_sekta_p_r_s_n_g_o_g_p_r_c_r_k_v
  tekst jest o tym co wyprawia dawny idol skandujących patriJotów „Kosovo je Srbija” Artemiusz. Miałem przyjemność/nieprzyjemność poznać metropolita Crnogorsko-primorskog Amfilochiusza, dawno z ust tak wysoko postawionego człowieka Cerkwi nie słyszałem tyle jadu i agresji. We wrześniu będę najprawdopodobniej na spotkaniu z jednym z najmniej radykalnych, co za tym idzie „znośnych” ludzi serbskiej cerkwi – Jego Świętością patriarchą Ireneuszem.

  cóż… Polski Kościół Prawosławny jest naprawdę jaśniejszą gwiazdą na prawosławnej arenie autofekalicznych cerkwi, i jako Polak się z tego bardzo cieszę.


  OHRABRI SE, BRIGU TI SVU ON MOŽE PONIJETI
  I SUZU ĆE SVAKU TVOJ BOG S LICA OBRISATI.

 • xpictianoc

  komentując podane dane odnośnie religii to podając za chorwacką wiki:

  Stanovništvo po vjeri (2003.), od ukupno 620.145:

  Kršćani: 482.738 (77,84%)

  Pravoslavni: 460.383 (74,24%)

  Rimokatolici: 21.972 (3,54%)

  Protestanti: 383 (0,06%)

  Muslimani: 110.034 (17,74%)

  pro-orijentalnih kutlova: 58 (0,01%)

  Židovi: 12 (0,01%)

  drugi: 2.424 (0,39%)

  neizjašnjeni: 13.867 (2,24%)

  nije vjernik: 6.003 (0,97%)

  nepoznati: 5.009 (0,8%

  zatem muzułmanów jest prawie 18%


  OHRABRI SE, BRIGU TI SVU ON MOŽE PONIJETI
  I SUZU ĆE SVAKU TVOJ BOG S LICA OBRISATI.