666 czy 616?

0

Zła wiadomość dla satanistów, ludzi oczekujących na apokalipsę oraz zespołów heavy metalowych i ich fanów. Badania nad najstarszą istniejącą kopią Nowego Testamentu wskazują, że demoniczna numerologia będzie musiała zamienić liczbę „666” na „616”.

Dr Ellen Aitken, historyk wczesnego chrześcijaństwa na McGill University: – Uczeni sprzeczali się o tę kwestię już od dawna. Teraz wygląda na to, że oryginalną liczbą bestii jest 616.

Badanym przedmiotem jest cieniutki fragment papirusu zawierającego część Objawienia (Apokalipsy) św. Jana. Zapisany w języku greckim papirus ma ponad 1500 lat. Podczas gdy późniejsze wersje NT wymieniają jako liczbę bestii trzy szóstki, najstarsza kopia Pisma zawiera liczbę 616. – To bardzo wczesne potwierdzenie liczby, wcześniejsze, niż wszystkie, jakie dotąd znaliśmy. Jest starsze od kopii dotychczas uważanej za najstarszą o jakieś 100 lat – mówi dr Aitken.

Jej zdaniem współcześni badacze przychylają się do opinii, że sama liczba raczej ma niewiele wspólnego z diabłem. Bardziej prawdopodobnym jest, że to numeryczna zagadka w języku greckim, wskazująca czyjeś imię. – To numeryczne puzzle – twierdzi Ellen Aitken. – Większość uważa, że odnoszą się one do Nerona – dodaje.

Badacze uważają, że Objawienie jest w znacznym stopniu polityczną krytyką, w której imiona zamieniono w liczby, aby uchronić autorów pism i wczesnych chrześcijan od represji. – To bardzo polityczny dokument. To krytyka polityki i społeczeństwa Imperium Rzymskiego, jednak zapisana w zakodowanym języku i zagadkach – uważa pani doktor.