94% Polaków wierzy w Boga

7

94% Polaków wierzy w Boga, wynika z przeprowadzonych na początku sierpnia badań CBOS. Jak podkreśla CBOS, Polacy powszechnie określają się jako wierzący. Obecnie mówi tak o sobie 94% badanych, w tym co dziewiąty uznaje się za głęboko wierzącego. Zaledwie 6% respondentów przyznaje, że nie wierzą w Boga.

Z deklaracji dotyczących uczestnictwa w mszach świętych, nabożeństwach, spotkaniach religijnych itp. wynika, że 52% bierze w nich udział co najmniej raz w tygodniu, 17% praktykuje raz lub dwa razy w miesiącu i niemal tyle samo osób (18%) czyni to kilka razy w roku.

13% przyznaje, że w ogóle nie uczestniczy w życiu religijnym swojego Kościoła.

komentarze

 • jh

  Ale w którego/jakiego Boga?? W żydowskiego, pustynnego, krwiożerczego, zazdrosnego Boga Jehowę? Czy w potulnego Jehoszuę z Nazaretu? Czy może w jakiegoś innego?

 • Kajfasz

  „Taka ciekawość to pierwszy stopień do piekła”

  A wiadomo, jaki procent Polaków wierzy w piekło? Też 94%?

 • jh

  Ależ czemu szyderczo? W jakiego Polacy wierzą w Boga? Czy w bogów żydowskich z Biblii (Jehowa, Jehoszua) czy jakiś abstrakcyjną „istotę najwyższą”? To kluczowe zagadnienie – bez tego to badanie jest mało wartościowe (przynajmniej dla mnie).

 • margarethe

  Ja również zgadzam się ze stwierdzeniem, że podane informacje są nieścisłe, chyba, że chodziło jedynie o zbadanie czy Polacy w ogóle wierzą w jakąś siłę wyższą, obojętnie czy to Jahwe, Jehowa, Allach czy Kriszna. Ale takie badanie daje bardzo niewyraźny i płynny obraz o religijności Polaków. A tak a propos, myślę, że ciekawe byłoby zadawanie pytań w stylu: ‚czym/kim jest Trójca Święta?’. Kiedyś wyniki tego typu ankiety zostały umieszczone w ‚Gościu Niedzielnym’. Padały odpowiedzi typu: ‚Trójca Święta to Jezus, Maria i Józef’ i wiele innych ciekawych;)

 • gosc

  jh, masz zastrzeżenie do przysłowka: „szyderczo”? a DLACZEGO?? Ma ono wiecej znaczeń…nie tylko to: „szyderczy użmiech”… 🙂 

  Miałem napisać, że NAUKOWO ustawiasz pytanie ???

 • next

  Jak można być katolikiem-niepraktykującym????? To przykład oksymoronu. Wg tych
  wyników sondażu CBOS’u jedynie ok. 9% (tzw. głeboko-wierzących) można by uważać za
  wierzących, bo tu przecież nie ma opcji ‚trochę wierzę, a trochę nie’ – panuje tu
  klasyczna dwuwartościowość…. i to jest ogromne nieporozumienie, że przez tych 9%
  jesteśmy odbierani jako kraj katolicki w oczach innych krajów. i jest to skandal,
  że przez te 9% musimy płacić ‚haracz’ kościołowi.