Biblijny Synaj znajduje się na Negewie nie w Egipcie?

2

Tak przynajmniej twierdzi włosko-izraelski profesor Emmanuel Anati, który po wielu latach badań archeologicznych nabył pewności, że Mojżesz otrzymał tablice z Przykazaniami na górze Har Karkom znajdującej się na pustyni Negew w Izraelu.

W piątek archeolog zaprezentował swoją nową książkę z tą teorią w Seminarium Teologicznym w Vincenzie we Włoszech. Profesor jest pewien, że to właśnie ta góra położona 25 kilometrów od krateru Ramon jest górą na której Mojżesz otrzymał Przykazania.


Jego zdaniem potwierdza to wielość archeologicznych pozostałości na tym miejscu, które wskazują, że było to święte miejsca dla wszystkich ludzi pustyni – nie tylko dla Żydów. Dodatkowo topografia góry świetnie zgadza się z opisami z Biblii. Według profesora znaczy to też, że pustynią po której przez 40 lat błąkali się Izraelici pod wodzą Mojżesza była Negew a nie pustynia synajska.

Z odkryciem Anatiego – jak sam twierdzi – zgadza się Watykan, skąd zgoda na włoskie poprawione wydanie książki, po raz pierwszy opublikowanej po angielsku w 2001 roku. Natomiast z teorią Anatiego nie zgadza się profesor Uniwersytetu w Tel Awiwie Israel Finkelstein.