Kardynał Leo Scheffczyk nie żyje

0

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP zmarł w wieku 85 lat kardynał Leo Scheffczyk, jeden z najbardziej znanych i konserwatywnych teologów rzymskokatolickich w Niemczech. Leo Scheffczyk był Ślązakiem. Urodził się 21 lutego w Bytomiu.

Przyszły kardynał studiował teologię katolicką w latach 1938-1941 na Uniwersytecie Wrocławskim. Po wypędzeniu Niemców z Górnego Śląska przez stalinowskie wojska Scheffczyk przeniósł się w 1947 do bawarskiej Fryzyngii. W tym samym roku został wyświęcony na kapłana Archidiecezji Wrocławskiej. Dopiero w 1999 roku został inkardynowany do Archidiecezji Monachium-Fryzyngia.
 
W latach 1948-1951 ks. Scheffczyk pracował w seminarium duchownym przy Wyższej Szkole Filozoficzno-Teologicznej w  Königstein. Spory rozgłos przyniosła ks. Scheffczykowi habilitacja „Tajemnica maryjna w pobożności i nauce czasu Karolingów” napisana pod kierunkiem słynnego teologa monachijskiego Michaela Schmausa.  W 1959 roku Scheffczyk został profesorem teologii dogmatycznej na Fakultecie Teologii Katolickiej na Uniwersytecie Monachijskim, gdzie nauczał aż do emerytury w 1985 roku. SPecjalizował się w zagadnieniach mariologicznych.
 


Pełnił wiele funkcji ogólnokościelnych. Doradzał niemieckiemu episkopatowi oraz Papieskiej Radzie ds. Rodziny. 21 lutego 2001 roku ks. Leo Scheffczyk został przez Jana Pawła II kreowany na kardynała za zasługi teologiczne dla Kościoła. Kardynałowi nie udzielono święceń biskupich.

Kardynał Scheffczyk jest autorem ponad 80 książek i wielu artykułów. Zmarły ostro krytykował Wspólną Deklarację o Usprawiedliwieniu między Kościołem Rzymskokatolickim a Światową Federacją Luterańską.


 

Więcej informacji na stronie ś. p. Kardynała.