Ks. Jerzy Samiec prezesem Synodu Kościoła luterańskiego w Polsce

10

Obradujący w Wiśle XII Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP wybrał ks. Jerzego Samca, proboszcza parafii ewangelicko-augsburskiej w Gliwicach, na nowego prezesa Synodu. 44-letni ks. Samiec zastąpi ks. Jana Grossa. 15 kwietnia zwierzchnik Kościoła ewangelicko-luterańskiego w Polsce, bp Janusz Jagucki, wprowadził ks. Samca w urząd prezesa.

Synod jest najwyższym organem władzy w Kościele ewangelicko-augsburskim, do którego należy w Polsce ok. 75 tys. wiernych.


Urodzony w Puńcowie ks. Samiec jest od 1992 roku duszpasterzem gliwickich ewangelików, aktywnym działaczem ewangelizacyjno-misyjnym Kościoła. Pełni szereg funkcji kościelnych, w tym prezesa Stowarzyszenia Księży i Katechetów Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Od marca br. był również jednym z dwóch duchownych, zasiadających w Komisji Historycznej Kościoła, która zajmuje się badaniem inwigilacji Kościoła luterańskiego w Polsce w latach 1945-1989. Po wyborze na prezesa Synodu ks. Samiec zrezygnował z członkostwa w komisji.


:: CME: Więcej o ks. Jerzym Samcu

aktualizacja: 15.IV.07