Ks. Jerzy Samiec prezesem Synodu Kościoła luterańskiego w Polsce

10

Obradujący w Wiśle XII Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP wybrał ks. Jerzego Samca, proboszcza parafii ewangelicko-augsburskiej w Gliwicach, na nowego prezesa Synodu. 44-letni ks. Samiec zastąpi ks. Jana Grossa. 15 kwietnia zwierzchnik Kościoła ewangelicko-luterańskiego w Polsce, bp Janusz Jagucki, wprowadził ks. Samca w urząd prezesa.

Synod jest najwyższym organem władzy w Kościele ewangelicko-augsburskim, do którego należy w Polsce ok. 75 tys. wiernych.


Urodzony w Puńcowie ks. Samiec jest od 1992 roku duszpasterzem gliwickich ewangelików, aktywnym działaczem ewangelizacyjno-misyjnym Kościoła. Pełni szereg funkcji kościelnych, w tym prezesa Stowarzyszenia Księży i Katechetów Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Od marca br. był również jednym z dwóch duchownych, zasiadających w Komisji Historycznej Kościoła, która zajmuje się badaniem inwigilacji Kościoła luterańskiego w Polsce w latach 1945-1989. Po wyborze na prezesa Synodu ks. Samiec zrezygnował z członkostwa w komisji.


:: CME: Więcej o ks. Jerzym Samcu

aktualizacja: 15.IV.07

komentarze

 • gosc

  Nowemu przewodniczacemu gratuluje i mam nadzieje, ze jego praca bedzie naszemu Kosciolowi przynosila dobre owoce.

  i jeszcze jedno: ksiadz ma fajne nazwisko 🙂


  Albowiem cóż pomoże człowiekowi, choćby cały świat pozyskał, a na duszy swej szkodę poniósł? (Mar. 8,36)

 • Dario

  Nowy Ksiadz Prezes identyfikowany jest często z ruchem ewangelikalnym w naszym Kościele. Niemniej jednak życzę błogosławieństwa Księdzu, wielu łask i pomocy od Wszechmogącego! Szczęść Boże!


  Dariusz Bruncz
  dariusz.bruncz@ekumenizm.pl

 • adam

  Pan okazał więc łaskę i jest jeszcze nadzieja dla luteranów w Polsce 🙂

 • Dario

  Pan Bóg zawsze łaskę Kościołowi okazywał, okazuje i będzie okazywać. Obiecał to. A co do ewangelikalnych w Kościele – mam swoje zdanie na ten temat, ale nie zmienia to faktu, że Księdzu Prezesowi życzę wszystkiego najlepszego.


  Dariusz Bruncz
  dariusz.bruncz@ekumenizm.pl

 • rafal

  Alleluja!

 • kmr

  co do ewangelikalnych w Kościele – mam swoje zdanie na ten temat

  Nie Ty jeden. Ale trzeba przyznać, że nasz poprzedni ks.prezes był dość „wysokokościelny”, więc teraz najwyraźniej „kolej” „ewangelikalnych” 🙂

  pozdrowienia

 • waldek

  Drodzy luteranie gratulacje i bądźcie dumni z tego wyboru. Ksiądz Samiec jako proboszcz gliwickiej parafii dał się poznać jako organizator wielu przedsięwzięć ewangelizacyjnych i ekumenicznych w swoim regionie. Brałem w nich udział i mogę zaświadczyć, że zawsze czułem się tam dobrze, ponieważ przesłania tych spotkań zawsze były zachęcające i nakierowane na naśladowanie Chrystusa.

 • jendyk

  W opublikowanym (luteranie.pl) sprawdozdaniu z obrad synodu ten wybór jest jedyną „elektryzującą” wiadomością. Poza tym jak zwykle – przyjechali, rozmawiali dwa dni, zjedli i wypili, ustalili temat następnego spotkania i pojechali do domów. Taką informację generują obrady synodu krajowego Kościoła.
  Jest kilka możliwych tłumaczeń takiego raportu. Niestety, żadne z nich nie przynosi chluby synodowi. Nawet takie, że synodałowie z góry założyli, że wyniki obrad mało kogo będą obchodziły.

 • Dario

  Trzeba wziac pod uwage fakt, ze byl to Synod sprawozdawczo-wyborczy i nie ma w tym nic dziwnego, że wybór prezesa i wszystko, co sie z tym wiąze, jest jedyna elektryzujaca informacja. Jednakowoz szkoda, ze Synod nie ma wiekszego, ogolnokoscielnego oddzialywania w aspekcie inspirowania dysksuji wewnątrz- i zewnatrzkoscielnej,a tematow nie brakuje…


  Dariusz Bruncz
  dariusz.bruncz@ekumenizm.pl

 • jendyk

  Zgadzam się, ale właśnie o podsumowujący charakter tego synodu chodzi. Ciekawi mnie na przykład sprawozdanie z działalności Synodalnej Komisji Kobiet, ale przecież nie tylko. I jest to poważne, pozytywne zainteresowanie. Niestety, wiele razy się z przykrością przekonuję, że przesłanie zawarte w Państwa „Małym Credo” jest ciągle aktualne.