List otwarty Jurka Owsiaka do o. Tadeusza Rydzyka

11

Ojcze Drogi! Gratuluję wyrwania ponad 15 baniek od Unii Europejskiej!! Tej zgniłej, libertyńskiej i zamąconej na masońskich układach. Hura, hura, hura! Tym bardziej gratuluję, że wyrwał Ojciec kasę na coś, co prawie nie istnieje! Ojca uczelnia znajduje się na 65 miejscu, wśród 70 prywatnych polskich uczelni. Mało tego, składam też gratulacje z powodu tej prywatności uczelni! Ma ojciec wejścia!! To tak, jakby wyrwać dzisiaj dofinansowanie od Unii na zakup drukarek do kwitów za jazdę autostradami!!!

Ale uwaga, jest jeszcze do wyrwania 1,4 mln euro!!! Otóż kilka dni temu otrzymaliśmy, jako Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, odmowę przyznania nam funduszu na budowę i wyposażenie Centrum Symulacji Medycznej, które byłoby trzecim takim ośrodkiem w Europie. Chcieliśmy, aby w bardzo nowocześnie wyposażonym ośrodku personel medyczny mógł uczyć się na ultranowoczesnych manekinach zasad niesienia pomocy w sytuacjach nagłych zdarzeń. Sprzęt taki produkowany jest głównie w Norwegii i Ci sami Norwedzy, z którymi współpracujemy w sprawach nauki pierwszej pomocy, nas na to namówili. To dzięki takiej współpracy tylko w roku szkolnym 2006/2007 nauczyliśmy 320 tysięcy polskich dzieci podstaw pierwszej pomocy, a w 200 placówkach takich jak muzea, biblioteki uniwersyteckie, czy komendy policji, znalazły się nasze defibrylatory do ratowania życia. Czyli, jak Ojciec pewnie zauważył, pieniądze chcieliśmy zainwestować w prawdziwą naukę na bazie naszych wieloletnich doświadczeń.
Wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez ambasadę Królestwa Norwegii, samych Norwegów – najlepszych w tej dziedzinie speców na świecie, oraz z aplauzem przyjęty przez specjalistów – ratowników medycznych w Polsce.


Czy Ojciec wie, że nasze kursy pierwszej pomocy ukończyło ponad 7000 dorosłych Polaków?


Ale na końcu – zgodę na przyznanie funduszu wydaje strona polska. Ojcu się udało, nam nie. Odmowę uzasadniono zastosowaniem złego przelicznika euro – powinno być nie 3,9 a 3,9362. Matematycznie ściągając do jednego miejsca po przecinku to samo, ale dla komisji Ministerstwa Zdrowia to argument pozwalający wywalić podania do kosza.
Drugi argument odmowy to już totalny zaskok – projekt podobno jest rekreacyjny, a nie medyczny. Umiemy czytać i wiemy, że chodziło o medyczny, tym bardziej, że obszar priorytetowy którego dotyczy to „opieka zdrowotna i opieka nad dzieckiem”. No, ale napisać można wszystko.


Drogi Ojcze, czasy dla Ojca łaskawe!! Republika PZPR-owska nie miała aż takich łaskawości dla swoich, jak ma to miejsce dzisiaj. Więc jak ma się ta bańka czterysta tys. euro rozrzedzić, to informuję o nich. My oczywiście odwołanie, dla formalności, napiszemy, ale biorąc pod uwagę, iż rekreacja też może się w przyszłości stać Ojca specjalnością, polecam złożenie odpowiedniego wniosku. W myśl hasła: zasady zobowiązują – dają, trzeba brać!


Jerzy Owsiak,
Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

komentarze

 • abuj

  Dobrze, Jurek!  Tak trzymać. Próbowałeś grzecznie, proponowałeś współpracę – ludzie kościelni opluli wielokrotnie waszą działalność, a OjDyr OjRydzyk jeszcze i n….ł. No to dawaj inaczej – bo z toruńczykiem po dobroci nic nie da. To nie chrześcijanin, lecz redemptorysta wyznania radiowego!

  Tyle tylko, że jego szkoła nie tyle, cop ‚nie istnieje”, ile że ma bardzo niski poziom. Czytałem w prasie, że ponadto nawet technicy telewizyjni (taka specjalność jest tam dobrze nauczana akurat, jak w jakim technikum, co nie?) nie wpominając o innych specjalnościach – ukrywają jak mogą fakt, że ukończyli Smorgonię toruńską… Obawiają się, że się wyda ich obskurantyzm, ciemnota, brak tolerancji – a w najlepszym przypadu brak zasad moralnych! Bo jak inaczej nazwać korzystanie z KATOLICKIEJ uczelni, podczas gdy się wierzy tylko w kasę? Czesne jest tam horendalnie wysokie, ale przyjmują każdego…   

   

 • Barnaba

  List jest przykładem socjotechniki : to nie jest tak że Owsiak nie dostał dlatego że dostała szkoła Rydzyka – Owsiak po prostu złożył błędny wniosek
  Każdy kto kiedykolwiek składał o dotacje z UE wie że błędy formalne powodują odrzucenie wniosku. Trzeba było złożyć poprawnie wniosek.
  Pieniędzy w puli jest dość (jeszcze zostało) – trzeba tylko profesjonalnie wypełnić papiery a nie robić polityczny raban wokół własnej niekompetencji


  pozdrawiam
  Marek
  http://www.analizy.biz/marek1962

 • andgrzeg

  Oczywiście ze projekt Owsiaka nie został pozytywnie rozpatrzony z powodów pewnych błedów formalnych. Jednak kazdy nawet urzednik wie czy jest WOŚP, więc dobra wola i pomoc w rozwiazaniu problemu powinne być naturalne. Zarazem też rozbudowa szkoły o.Rydzyka nie jest przyszłościowa, poziom nauczania w niej jest strasznie niski. DLaczego wieć inwestuje się w przedsięwzieńcia któe z gruntu rzeczy są nieopłacalne? hm, z powodów ideologicznych….

  Ps. list napewno nie jest powodowany uprzedzeniami Owsiaka do o.Rydzyka, poniewaz nie raz Owsiak zapraszał redemptoryste na Orkiestre. List wskazuje tylko na duża nierównośc pewnych podmiotów w dzisiejszej zideologizowanej Polsce.

 • Barnaba

  W jaki sposób pokazuje to „nierówność” ?
  Chyba że masz na myśli nierówność w poziomie pracowników – jak widać Ci od WOŚP nie potrafią prawidłowo wypełnić wniosku
  Wiecie że jestem BARDZO krytyczny wobec RM – ale sprawiedliwość wymaga by ganić ich jedynie za faktyczne przewinienia a nie dodawać jeszcze wszystko co się da „dolepić”


  pozdrawiam
  Marek
  http://www.analizy.biz/marek1962

 • andgrzeg

  Ależ oczywiście ja równiez się zgadzam ze wszyscy są równi wobec przepisów i prawa. Poprostu wskazuje na to, iż jesli komuś by naprawde zalezało na tym zeby WOŚP dostała pieniadze to sprobowano by w jakiś sposób skontatkować się z Owsiakiem w celu poprawienia błedu. Taka ludzka zyczliwość, chyba urzedników ministerlanych tez dotyczy, szczególnie jesli mówimy o czyms takim jak WOŚP.

 • Barnaba

  To się nie tak odbywa. Wnioski się składa i wpadają w tryb rozpatrywania (w tym momencie z reguły już nie można ich poprawiać).
  Jedyne co można zrobić to złożyć wniosek ponownie (i to powinien zrobić Owsiak zamiast robić sobie wątpliwe publicity – sorry, ale w tym wypadku do Owsiak sieje nienawiść)


  pozdrawiam
  Marek
  http://www.analizy.biz/marek1962

 • andgrzeg

  Jedyne czym „sieje” Owsiak w tym liście to jak juz ironia i sarkazm. Nienawiść to jednak domena o. Rydzyka.

 • Barnaba

  Niestety nie.
  Owsiak robi to oczywiście bardziej „w rękawiczkach” – ale zobacz co wykrzykiwał ze sceny na „przystanku”
  Niestety są siebie warci


  pozdrawiam
  Marek
  http://www.analizy.biz/marek1962

 • Rafi

  Alez tak to sie odbywa. Tam gdzie urzędnik nie jest anonimowy lub petent jest sławny wiele błędów i innych zawirowań likwiduje sie w trkcie dzieki zwykłej ludzkiej życzliwości.
  Właśnie dlatego strajk „włoski” jest tak dokuczliwy, że ludzie wykonuja wszystko dokładnie wg prawa i rozporządzeń bezdusznie jak maszyny (a i tempo ślimacze).
  Poza wielkim miastem urzędnik tez człowiek.

 • Rafi

  Ry widzisz swiat biało czerwono. Wszystko co powie Rydzyk, a go nie nagraja, jest białe, wszystko co powie Owsiak to czerwone 😀
  A jest tyle odcieni pomiedzy „ty …”, a „niezmiernie mi przykro, ale czuje sie w Pana obecnosci dyskomfortowo”.

 • Barnaba

  Dziwny wniosek wyciągasz z moich słów wyrażających dezaprobatę dla OBU panów 🙂
  Jakoś tak się zrobiło ( i chyba temu ulegasz w odniesieniu do mnie) że każdy kto jest przeciw Owsiakowi jest interpretowany jako zwolennik Rydzyka i odwrotnie.


  pozdrawiam
  Marek
  http://www.analizy.biz/marek1962