\"Nie ma ojczyzyny bez tradycji\"

10 grudnia 2006 r. w katedrze Kościoła polskokatolickiego pw. Św. Ducha w Warszawie miała miejsce niezwykła uroczystość – Święto Pułkowe 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego.

Jak co roku także i tej niedzieli polskokatolicka parafia katedralna Św. Ducha obchodziła niezwykłą uroczystość – Wpomnienia I Pułku Szwoleżerów marsz. Józefa Piłsudskiego. Tuż po godzinie 11 w wypełnionym po brzegi kościele rozpoczęło się okolicznościowe nabożeństwo celebrowane przez ks. dziek. Henryka Dąbrowskiego w obceności bp. prof. dr hab. Wiktora Wysoczańskiego, zwierzchnika Kościoła.


Uwagę zwracała dość liczna grupa żołnierzy i kombatantów z jednostki kawalerii powietrznej, ubrana w mundury z epoki, a także grono kombatantów i przyjaciół „szwoleżerowców”. Na wstępie kapłani, żołnierze, poczty sztandarowe i wierni wspólnie udali się do tej części katedry gdzie znajdują się tablice epitafijne poświęcone żołnierzom poległym za ojczyznę w czasie gdy na nowo po 123 latach odradzała się Polska. Po odmówieniu wspólnej modlity za zmarłych, przez kościelne głośniki popłynął niezwykły oryginalny zapis dźwięku z pól bitewnych, który na nowo przywołał klimat tamtych dni. Po chwili rozpoczęła się już tradycyjna liturgia adwentowa, na wstępie odśpiewano hymn wiary Kościoła.


Po mszy św. głos zabrał jeszcze dowódca przybyłego oddziału kawalerii, który stanowczo podkreślał o niezykłej wartości polskich  tradycji militarnych i wojskowych. „Nie ma ojczyzny bez tradycji” – te słowa wypowiadane wielokrotnie podczas uroczystości stały się mottem całego spotkania. Na koniec wszyscy wierni odśpiewali rotę, podczas której nie brakowało wzruszeń.